Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika 2

johan
Dátum registrácie: 07 Okt 2012, 23:22

Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika 2

Príspevok od užívateľa johan » 08 Okt 2012, 00:08

Dobry den,

tiez som si pred tyzdnom kupil ligustrum z baumaxu. je to moj prvy bonsaj a mam ho na internate. s pestovanim rastlin nemam vobec ziadne skusenosti, snad okrem travniku pred domom :D . kazdy druhy den ho namocim do umyvadla nech sa napije a kazdy den ho pokropim vodou rozprasovacom. mam ho na stole vedla notebooku, a fuka mi na neho teply vzduch z chladenia... asi to nieje idealne, no snazim sa to kompenzovat tym poprasovanim. robim blbost? mam ho premiestnit?

otazka1: na listoch sa mu robi nieco take, ako keby bol spaleny nejakou chemikaliou, cim to je?
Obrázok
otazka2: stromcek nieje zrovna moc na pevno v tom malickom kvetinaci, lahko sa da s celym stromcekom aj s korenom a hlinou hybat...resp. sa mi zda, ze stromcek mi chce vyliezt z kvetinaca :)
Obrázok

no a tu je cely stromcek...
Obrázok

co to som uz precital, no este mam z toho gulas...vsetky rady s radostou prijmem.
dakujem

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika 3

Príspevok od užívateľa RastoS » 08 Okt 2012, 07:45

ahoj, no ako prvé musíš presadiť. ako sám vidíš korene už vyliezajú von z misky. kúp nejakú väčšiu od tejto čo sa ti bude páčiť a hodik s tromčeku. zem treba aby mal priepustnú, nájdeš tu kopec rád ako ju namiešať alebo si kúp rovno zeolit prípadne akadamu a nemusíš nič miešať.
tie listy netuším čím to je, mne sa to tiež robil ale nikdy som neprišiel na príčinu ale po presadení sa to napravilo takže to môže súvisieť s koreňmi alebo výživou. nezabudni hnojiť ;)

ten teplý vzduch to nie je teda najvhodnejšie, o to horšie ak je horúči. je dosť zle ak má koruna až príliš rozdielnu teplotu oproti koreňom, nehovoriac o tom že tie listy teplo vysušuje. na druhej strane, ligustrum je dostatočne odolná rastlina a verím že to zvládne.

polievanie - podľa mňa polievaš príliš veľa. ligustrum síce aj veľa pije ale pozor aby ti nezahnívali korene. v tomto období je už chladnejšie a menej svetla takže treba aj menej polievať. ligustrum síce nemá rado presušenie ale ja ho z času na čas nechám bez vody až kým nezačnú vädnúť listy (pri tomto ale veľký pozor aby nezvädli až príliš, to už rastline škodí).

tak veľa zdaru a dopraj stromčeku čo najviac svetla a dostatok výživy (hnojiť, hnojiť a hnojiť).

R

johan

Re: Moj ligustrum, rady pre zaciatocnika

Príspevok od užívateľa johan » 08 Okt 2012, 20:22

a viete mi niekto poradit kde kupim akadamu alebo zeolit? idealne v ziline / povazskej bystrici / trencine / trnave

alebo si mam zohnat obycajny strk?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 08 Okt 2012, 21:57

Ahoj,

urcite nie obycajny strk, ten jedine do zmesky. A idealne nie strk, ale zeolit. Ten zeolit by som ti aj cisty poradil, ale nan je to maly bonsaj. Akadamu v ziline asi nekupis, aj ked som tam niekde videl sem tam na akciach stanok s bonsajmi. Ved si objednaj v jednom z e-shopov, co su tu na fore (nitra, bratislava, bratislava, kosice). Nekupuj "bonsaj substrat" niekde v baumaxe. Ani nikde inde :D
E-shopy, pozeraj aj prispevky dalej

Kebyze si bol z BA (co som sa chcel opytat, ze kde ho mas), tak by nebol problem darovat za hrst cohosi a pomoct presadit ;) Hadam sa ti niekto ponukne.

Inak co sa tyka starostlivosti, specialne na intraku, tak davaj bacha. Musi byt na svetelnom mieste, idealne na parapete alebo stoliku priamo pod oknom. Vsetko dalej je malo, specialne ak nemas na juh orientovanu izbu. Dalsia vec pri okne je tesnenie. V zime to zvykne okolo nich poriadne prefukovat, to je rychla smrt, lebo interierove bonsaje su tropicke rastliny. Pri okne zaroven zvykne byt aj radiator - tam ti akekolvek rosenie nepomoze, pretoze voda z rosenia je fuc za takych 20 minut. Ale mozes to vyriesit velkou podmiskou (pod velkou rozumej taku co zakryje hodny kus zo vsetkych stran, co ja viem tak 10cm), nasyp do nej strk povrch a zalej vodou tiez po vrch. Na to poloz bonsaj - problem vyrieseny. Teplo bude zaroven blokovane a aj sposobi odpar vody z podmisky, co stromceku prospeje.
Takisto si stromcek neber domov, je to prenho stres z cestovania aj zmeny prostredia. Treba najst obet, co bude polievat, kym si prec.

No a co sa tyka tych listov pokrutenych, je to ako pise rasto, ide to od korenov, ale zaroven aj tym teplom.

Skoro by smo zabudol, zozen cosi vacsiu misku.

johan

Príspevok od užívateľa johan » 08 Okt 2012, 23:30

dakujem velice pekne :)

mam ho v ziline.
izbu mam na vychodnej strane a stromcek je polozeny na stoliku meter od okna. (radiator atd presne ako si popisal...ale spravili nam tu teraz plastove okna, tak hadam nebude fucat ako cez stare hlinikove :D )

tu podmisku si urcite spravim, no najprv musim zohnat ten zeolit.

ad baumax :D ...chcel som si tam dnes kupit nejaky ten luxusny kvetinacik + akadamu, no nepodarilo sa, tak som sa rozhodol, ze si spravim svoj z modelovacej hmoty, rovno aj tu podmisku (ak to dokazem :) )
ale kupil som aspon REM tycinky...akurat neviem, ci to tam mam napchat hned, alebo pockam az ho presadim...a kolko tych tyciniek by som mal do substratu dat? staci jednu polamat a tak?
ak mate nejaky tip, co sa tyka umiestnenia otvorov atd, privitam rady.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 08 Okt 2012, 23:48

drenazny otvor staci aj jeden, musis ho ale prekryt sietkou alebo mriezkou (da sa kupit) a nezabudni na drenaz (t.j. vrstvu na spodku misky) z napr. cisteho zeolitu, nech voda odteka. Takisto nezabudni pridrotovat stromcek k miske. Na to staci tenke otvory na styroch stranach.

Tycinky nie su asi dobry napad. Na tak malu misku moze byt skor skodlive a potrebuju byt v pode, aby sa spravne rozlozili. Radsej kup tekute alebo krystalicke (vo vode rozpustne) hnojivo do zalievky. Pohnojis tak rovnomerne a neriskujes spalenie istych casti.

Napísať odpoveď

Návrat na "Zob vtáči čínsky - Ligustrum chinensis"