Borovica - Kubinska Hola

Užívateľov profilový obrázok
kackojan
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:28

Borovica - Kubinska Hola

Príspevok od užívateľa kackojan » 23 Aug 2012, 14:47

Ahojte, dlhsie som tu nebol... Tento vikend sme boli s manzelkou na prechadzke a uplne neplanovane som zbadal miesto o ktorom som doteraz nemal sajnu... Relativne vela relativne malych borovic v smrekovom lese :) a hned aj som zbadal jednu co mi hned padla do oka... tak som sa tam po troch dnoch vratil a isiel si ju pozriet... skoda ze rastla v hustej trave a je zelena len na konci dlhych konarov (riedke ihlicie)... a mala aj vela suchych ktore som odstranil nech je vidiet co z nej ostalo... ma krasnu borku ale nebari som este neodkopal. len by som chcel poradit ci ju vobec mam kopat a ak tak co snou... nechcel by som ju zbytocne trapit ako to nema cenu... na fotkach ju je slabsie vidno lebo som nemal nic na pozadie... a zeleny strom v zelenom prostredi je tazke vidiet :). ale to co je na fotke je to co malo este zelene ihlice na koncoch... tak si to treba len predstavit :)
Prílohy
IMG_0824.jpg
IMG_0825.jpg
IMG_0826.jpg
IMG_0827.jpg
IMG_0828.jpg
IMG_0829.jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Borovica - Kubinska Hola

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Aug 2012, 19:07

Oravak spoza kopca a neprizna sa mi, som urazeny! :D

Borovice kopat mozes, hor sa na nu, ak sa ti paci. Predtym vsak porozmyslaj, ze co s nou. Totiz:
1. ma hruby rovny kmen, ktory sa rozdeluje na 2 vetvy, ktore aj ked vytvarujes, tak tazko skryjes ten kmen dole, alebo budes dlho vracat obrast..
2. kmen ma 2 "boule", kedze tam predtym rastli vetvy zo vsetkych stran a zrejme casom zaschli ako ich zarastla trava. Co s nimi?
3. nebari velmi pri borovici nehladaj
4. skor skontroluj ci sa netahaju korene dalej, ale na kubinskej holi je to v pohode, tam je normalna poda, nie ako na zahori (Ze nikolaj?) ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 23 Aug 2012, 22:42

hoj, ja by som ju bral :), na vyskúšanie sa hodí skvele. vyskúšaš si svoje znalosti v pestovaní borovíc a zjavne tam kde rastie sa jej vôbec nedarí takže hádam jej aj pomôžeš. ten kmeň je hodne rovný a hodne dlhý ale nejaké možnosti by boli čo s tým.

nakloniť a stiahnuť najnižšiu vetvu dole, niečo v tomto zmysle: Obrázok

alebo literát: Obrázok

alebo možno časom niečo takéto: Obrázok

kackojan

Príspevok od užívateľa kackojan » 23 Aug 2012, 23:23

Lacike: Noo ved nevsimol som si veru :D ale uz budem vediet... :) Prve dva body mi boli hned jasne a preto som sa radsej opytal skusenejsich bonsajistov :) no najradsej by som ju vykopal len sa bojim ze ako... totiz z toho co som tam trosku badal tak je tam dost sklanaty podklad a neviem ako sa mi podari vykopat korene... mas na to nejaku radu? A hlavne sa chcem opytat ku tomu vracaniu porastu, ze ako na to... pocital som toho uz dost ale nejak tomu nerozumiem resp. ja som graficky typ a ja radsej vidim vizual nez 500 stran textu :) mam doma totiz aj taky smrek ktoremu treba vratit porast a neviem ako na to :)

RastoS: Ved prave ze moje skusenosti s borovicami su chabe tak budem musiet castejsie chodit po rady sem na forum :) Inak tipy su super, ja som napriklad hned videl na nej tu moznost c.3 ale tak casom sa uvidi co bude najlepsie ;)

A mozem ju kopat este teraz v auguste? a co snou potom? zimovanie, do coho ju supnut a tak... nech sa to uz naucim aj stymi borovicami ;)

kackojan

Príspevok od užívateľa kackojan » 29 Aug 2012, 14:51

Dnes alebo zajtra idem na to... uz vozim v kufri auta velky ryl a igelitove vrece :ymdevil: Dufam ze sa to podari... Myslite ze raselina plus nejaky strk (dufam ze v zahradnictve daco budu mat) bude v pohode? ci tam este nieco pridat? :|

kackojan

Príspevok od užívateľa kackojan » 29 Aug 2012, 20:29

Taaak uz je doma B-) . Natraapil som sa lebo rastla v dost skalnatej zemi a dufam ze tie korene sa dako chytia. Zasadil som ju do velkej bedne a zeminu som namiesal z cca 1 dielu povodnej zeme v ktorej rastla, 2 dielov zahradnej zeminy a 3 dielov raselinoveho substratu... a este som do nej prihodil par hrsti borovicovej kory ktoru som nasiel doma (priamo z dreva na kurenie). na spodok som nasypal strku a narobil do bedne diery na drenaz. upevnil som ju drotom do sikmej polohy ;). Je na mieste kde slnko svieti trosku rano a potom az ku veceru aby na obed nebola na priamom slnku. Uz len pockat ci sa chyti... Dufam ze som neurobil nic zle...
Prílohy
IMG_0892.jpg
korene
IMG_0893.jpg
korene
IMG_0894.JPG
IMG_0895.JPG

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 29 Aug 2012, 20:52

Tak, teraz budem general po vojne :D

Substrat rozoberat velmi nejdem, ak ho mas overeny. Aj ked na borovice by som volil nieco rychlejsie presychajuce, toto sice budes zalievat tak raz za tyzden, ale na druhej strane tam bude polku casu aj dost vlhko a nic nebude stimulovat bujne vetvenie vlasocnic :-w

No a teraz to hlavne, kde si nechal nejake tie vlasocnice? Aspon si tie korene obsypal stimulatorom? Ono bolo treba najskor krompacom obkopat dokola celu borovicu a skusit vytiahnut cely bal, resp. po obkopani skusit odhrabat krablickami/hakom korene. V prirode to nie je ako vykopat sadenicu na zahrade :D

Teraz to chce hlavne bezvetrie, malo slnka a caaaasto rosit cez korunu. Ak do mesiaca nezozltne ihlicie, tak mas sancu ;;)

kackojan

Príspevok od užívateľa kackojan » 29 Aug 2012, 21:40

Nooo ved som sa pytal na rady ale nikto nic :-w . Nevadi... No stimulator budem musiet zohnat lebo uz sa mi minul a skusim ho dodatocne dako aplikovat... K tym vlasocniciam... snazil som sa ako blazen ale nepodarilo sa :( obkopal som ho asi pol metra dookola (cize meter priemer) ale skaly tam boli jedna na druhej a musel som ich uvolnit a tym sa mi rozdrobila aj zemina a cely bal nebol mozny vybrat... a popri tom sa potrhalo vela vlasocnic... aj hrablickoval som ale tie skaly to proste pokaslali... ale minuly rok som vykopal smrek s este horsimi korenmi a dodnes zije a rastie ako divy tak budem tomu verit ze sa to ujme. To bezvetrie neviem ci bude mozne nakolko je to vonku sice v miernom zavetri ale predsa... slnko len rano a vecer a kropit budem hlavne cez korunu nech tu zeminu nepremokrym....

NIKOLAJ
Dátum registrácie: 18 Jan 2011, 18:59

Príspevok od užívateľa NIKOLAJ » 11 Jan 2013, 22:31

ahoj.tak lacike mas pravdu,tak hnusnu zem ako je na zahori nemaju asi nikde,dokonca aj na sahare je lepsi piesok ako u nas.ved preto k nam chodia vsetci skusat techniku ci vydrzi pracovat v takych pomienkach :-)) ale neboj aj na nase borovice neako vyzrajeme .-)))

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica"