Letnenie

MatoMi
Dátum registrácie: 02 Júl 2019, 11:21

Letnenie

Príspevok od užívateľa MatoMi » 27 Sep 2019, 09:43

Od jari mam podocarpus, brest a buxus harlandii. Do nedavna boli vonku na zahrade. Zda sa, ze im bolo celkom fajn. 2 tyzdne dozadu vsak zacala byt v noci zima - 3 -4 C a cez den cca 10C tak som ich dal dnu. Teraz sa oteplilo cez den aj v noci.
Co myslite dat ich opat vonku alebo uz ich nestresovat?
Dnu boli cca 10 dni.

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Letnenie

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Sep 2019, 19:49

Napovieš nám, ak povieš ako ich ideš zimovať.
long live your 盆栽
P.G.

MatoMi

Príspevok od užívateľa MatoMi » 30 Sep 2019, 09:33

Nuz ina moznost ako doma nie je. Na okne , schodisko, zapadna strana, teplota cca 20C ...Pomerne dost svetla, ked je slnecno tak tam svieti od cca 13:00 do 18:00. V zime menej. V podstate cele leto boli rovnako akurat vonku pod tym oknom :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 30 Sep 2019, 11:48

Ja mám osobne "všetko" ešte vonku. Kým nebudú hroziť prvé mrazy, čo je možno otázka týždňov. Jeden brest a podocarpus mi rastú vnútri v kuchyni na okne... už 10 rokov. V zime idú ale do chladnej miestnosti, kde je tak 2-8 stupňov. Pre tieto druhy je dormancia dôležitá. Preto som možno schopný držať ich dlhodobo sezónne na parapete.

Z tých Tvojich by zimných 20 stupňov mal najlepšie znášať asi buxus. Daj potom vedieť, harlandík mi robí dosť problémy v zime v chlade.

Nevidím veľký význam nechávať ich vonku ak teploty pôjdu pod 10-15 stupňov ak ich teda nejdeš zimovať v chlade. Ostatní možno majú iný názor.
long live your 盆栽
P.G.

MatoMi

Príspevok od užívateľa MatoMi » 30 Sep 2019, 12:00

Dik za radu ;)

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 03 Okt 2019, 15:55

Fikusy som už dal dnu, ostatné interierovky( granatovník, oliva, brest, vtáči zob) mám ešte cez den vonku, no na noc ich dávam dnu.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 09 Okt 2019, 09:25

ahoj, taketo prenasanie dnu/von/dnu/von moze strom dokonca zabit takze pozor s tym. rastliny ked uz spustia cyklus dormancie tak by v idealnom pripade nemal uz byt preruseny, viem obcas pride tepla jesen a stane sa ale iba raz za cas. kazda rastlina potrebuje na dormanciu, ked uz ju raz zacne, urcity cas aby ju uspesne ukoncila. pri kazdom rode je to ine a pomerne tazko sa to zistuje, nejaky studovany botanik by to ale mohol vediet ak sa taketo veci vobec pri miestnych drevinach zistovali niekedy.

R

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 09 Okt 2019, 15:20

To ma nenapadlo, že im tým môžem ublížiť. Dík za radu, nebudem robiť voloviny a už ich nechám vnútri do jari.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 15 Okt 2019, 22:48

este pre uplnost, k spusteniu dormancie je potrebna urcita teplota po urcity cas. napr. pod 10 stupnov po dobu 14 dni. pri kazdej rastline je teplota a pocet dni rozny.

MatoMi

Príspevok od užívateľa MatoMi » 17 Okt 2019, 15:01

No ved to .... teraz v ZA je aj v noci cca 10C ... Tak som vsetko zas vyhodil von ... Mozno sa aj Buxus este pozbiera ...
Ale zimu fakt neviem ako vyriesit. Meral som vsetky parapety v dome. Teplota zhruba rovnaka cca 19-20C, vlhkost 50% aj tie kde nie je radiator... takze olivu, buxus, brest a podokarpus caka tvrda skuska.

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 17 Okt 2019, 15:16

Ja mám našťastie presklený balkón, teplota tam je cez zimu okolo 16 stupňov, bonsajom to vyhovuje-odporúčam.

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 17 Okt 2019, 18:48

Michal ako riešiš vetranie v zime? Ja mám balkón tiež zasklený ale v zime moc nevetrať tiež nieje extra zdravé, na druhej strane chladný návalový ofuk - teda rýchla zmena teploty pri vetraní nemusí robiť rastlinám dobre.

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 17 Okt 2019, 20:02

Keď je odmak poriadne vyvetram, to bonsajov nevadí a mam otvorene mikrovetranie, v noci ho zatváram. Keď je tam moc zima, pootvorim trocha dvere z balkóna do bytu a zvýšim teplotu. Mam tam granátové jablko, vtáci zob, olivu, fikusy. Za tie roky si už zvykli a odpúšťajú mi občasné prehmaty. Exteriérovky mam zakopane u svokry na záhrade. Zo začiatku sa jej to nepáčilo, ale zvykla si. 😉

peter
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Príspevok od užívateľa peter » 18 Okt 2019, 10:40

To s tým "vykurovaním" vyrovnávaním teplôt z interiéru je dobrý nápad :) aj mikrovetranie by mohlo fungovať. Ja mám zatiaľ jednoduché presklenie s jedným sklom a tam sa držala teplota stabilne do 10 v extrémoch 6C ale idem to meniť za klasické okno s dvojsklom. Tento rok mi prežilo skoro všetko, len brest to rozdýchaval celú sezónu a pravdepodobne to nerozdýchal alebo nejaká iná moja chyba (možno nebol zo severných oblastí). Ešte ma napadlo prikurovanie čajovou sviečkou podobne ako vinári pri jarných mrazoch, ale to by bolo asi veľmi rýchle pre malý objem.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Okt 2019, 13:55

peter napísal:
18 Okt 2019, 10:40
To s tým "vykurovaním" vyrovnávaním teplôt z interiéru je dobrý nápad :) aj mikrovetranie by mohlo fungovať. Ja mám zatiaľ jednoduché presklenie s jedným sklom a tam sa držala teplota stabilne do 10 v extrémoch 6C ale idem to meniť za klasické okno s dvojsklom. Tento rok mi prežilo skoro všetko, len brest to rozdýchaval celú sezónu a pravdepodobne to nerozdýchal alebo nejaká iná moja chyba (možno nebol zo severných oblastí). Ešte ma napadlo prikurovanie čajovou sviečkou podobne ako vinári pri jarných mrazoch, ale to by bolo asi veľmi rýchle pre malý objem.
Ja by som povedal, že tých 6-10 je pre subtropické rastliny lepšie ako 16. Ja mám napr. 2-8 v svetlej práčovni a to im sedí. Granátovníky, fuchsie, bougainviley a bresty aj listy zhodia a začnú sa preberať pekne v predjarí. Vždyzelené (myrta, oliva, sageretia, callistemon) len prerušia rast, kde tu zhodia lístok...
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Okt 2019, 13:58

RastoS napísal:
15 Okt 2019, 22:48
este pre uplnost, k spusteniu dormancie je potrebna urcita teplota po urcity cas. napr. pod 10 stupnov po dobu 14 dni. pri kazdej rastline je teplota a pocet dni rozny.
A niekde som čítal, že aj zmenené svetelné podmienky, teda kratšie dni. Je to kombinovane, čas podmienok prechodu do dormancie sa kumuluje a áno, druhovo individuálne.
long live your 盆栽
P.G.

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 18 Okt 2019, 18:24

Ale napr. tropické bonsaje ako sú fikusy dormanciu nepotrebujú. Pochádzajú z Indie a tam je celý rok pomerne rovnaká teplota, tak ich môžeme zimovať aj vo vykúrených bytoch.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Okt 2019, 20:05

Áno, Michal, súhlas. Teplotu samozrejme podľa druhov a pásma pôvodu. K fikusom by som pridal scheffleru, zanthoxylum, durantu, carmonu, barbados. čerešňu (malpighia), eugeniu, portulacariu a snáď ešte BRT a operculicaryu. Tie u mňa prosperujú aj na parapetoch, niektoré z nedostatku miesta aj celoročne. Zbytok ako tomu hovorím v chlade a miestne ako uTeba v záhone...
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 22 Okt 2019, 13:52

peter G napísal:
18 Okt 2019, 13:58
RastoS napísal:
15 Okt 2019, 22:48
A niekde som čítal, že aj zmenené svetelné podmienky, teda kratšie dni. Je to kombinovane, čas podmienok prechodu do dormancie sa kumuluje a áno, druhovo individuálne.
Ano, vola sa to fotoperiodicita, vyuziva sa hlavne pri kvetoch na vynutenie kvitnutia v pozadovanom termine. Z kvitnucich rastlin je ale iba male percento fotoperiodicke. O stromoch sa to v beznej literature neuvadza.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"