Krute zastrihavanie

David
Dátum registrácie: 21 Mar 2013, 13:17

Krute zastrihavanie

Príspevok od užívateľa David » 11 Apr 2013, 11:00

Viem, ze na tuto temu ste uz odpovedali vela krat. Predsa sa vsak chcem opytat - asi pred mesiacom som zastrihaval mojho Ulmusa, mal asi nejakych 5 dhsich novych vyhonkov tak som ich skratil na polovicu... rozchodil to dari sa mu dalej... dnes ma vsak znova dlasie dva dost dlhe vyhony.. (jeden dokonca okolo 7 cm), to ho mam znova zastrihavat? pride mi krute odstrihnut mu vsetky cerstve vyhonky... ja sa tesim ked sa mu dari a ked vyzenie nove konariky a listky a teraz mu ich mam odstrihnut? okrem toho som ho vcera presadzal tak neviem ci je vhodne donho teraz zasahovat... poradte! dakujem :)

Užívateľov profilový obrázok
rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Krute zastrihavanie

Príspevok od užívateľa rasto » 11 Apr 2013, 14:11

Ahoj, hlavne si treba uvedomit, naco strihas. Ine je ked budujes jemne vetvenie a strihas a zastipujes co to da, a ine je ked napr. budujes zakladnu strukturu stromu, kostrove konare. Ak chces aby stromcek hrubol, nechaj mu co najviac zelenej hmoty rast. Takze daj fotku,alebo povedz, co chces dosiahnut a podla toho sa da radit.
Po presadeni nemusis zastipovat, viac zeleneho prirastku zasobuje zivinami korene, takze ak ho nechas rast, lepsie ti prekoreni.

David

Príspevok od užívateľa David » 11 Apr 2013, 16:29

Dakujem :) , prikladam foto. Pravdupovediac neviem celkom co s nim robit, mozno by som ho rad nechal najprv trosku podrast a potom spekuloval ako ho tvarovat. Trosku ma hneva ta s spodna cast koruny, bez listov iba konariky no nevyzera to najlepsie...
snazil som sa fotit z roznych stran...
Prílohy
IMAG0489.jpg
IMAG0491.jpg
IMAG0494.jpg
IMAG0495.jpg
IMAG0497.jpg

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Apr 2013, 10:24

ak si ho teraz presadzal, nechaj ho trosku rozrast. nestrihaj, aj ked to bude vyzerat ako chaoticka gula zelene.
Potom by som urobil razatnejsie strih, vybral nejake kostrove vetvicky a zacal budovat obrast. Tot moj nazor :)

David

Príspevok od užívateľa David » 12 Apr 2013, 16:00

Takuto nejaku radu som potreboval... diky... necham ho zatial tak.. :) potom sa asi ozvem jak ho zastrihnut :D taky radikalnejsi zasah som este nerobil.. bojim sa ze mu ublizim :D

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Apr 2013, 16:13

Cim dlhsie ho budes mat, tym viac skusenosti naberies, naucis sa pestovat a potom sa odvazis na radikalnejsie zasahy. Chce to cas, pozorovanie, ako na ten-ktory zasah alebo zmenu rastlinka reaguje.

mike_sramek
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 09:58

Príspevok od užívateľa mike_sramek » 27 Mar 2015, 09:16

ahojte,

podla mojej skusenosti s brestom, odkedy ho pravidelne pristrihavam a skracujem nove vetvicky, odvtedy rastie a tlaci daleko viac ako predtym,,,zrhuba raz za mesiac ho upravim (skracujem ca po 2-3 ockach) a z casu na cas robim aj vacsie rezy.

musi vsak byt dobre a stabilne zahniezdeny/zakoreneneny aby nedostal na prdel. ako aj pisu chalani.

moj ma ca 3cm v kmeni, typujem ho tak na 6-9rokov.
nedavno som urobl aj vacsi rez asi 1cm konara, odvtedy neustale v tom mieste tlaci nove a nove vyhonky.
takze ak sa ma tvoje dieta dobre tak sa da strihat.

m.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"