Brest drobnolistý

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Brest drobnolistý

Príspevok od užívateľa palged27 » 20 Nov 2014, 21:21

peter..hej,dazdova voda v meste asi nie je bohvieco ;) ,tak dufam,ze sa to zlepsi,ked ju prestanem davat.
lacike,sposob presadenia som uviedol uz vyssie - v podstate som postupnym odmacanim zbavil korienky sajrajtu v ktorom boli.beton je slabe slovo,potom som ho dal do zmesky teramol /zeolit v pomere 1:1,podla fotiek sa zda,ze je tam viacej teramolu,ale to len preto,ze som najvacsie zrnka - teramol nechaval na povrch a tie mensie - z vacsej miery zeolit zapracovaval medzi korienky.Korenovy bal bol pri presadzani nenaruseny a obsahoval aj dostatocne mnozstvo vlasocnic - aspon podla mna...presadzal som 20.oktobra a 7.novembra sa na stromceku objavil prvy novy pucik.Fotky su urobene teraz,takze povrch substratu je mokry,lebo som rano hnojil kristalonom.Priznam sa,ze som dnes rozmyslal nad presadenim do cisteho teramolu,ked som tak cital vase skusenosti,ze v teramole sa brestom akosi viacej paci,ale to uz by bola pre stromcek asi riadna supa a nerad by som ho poslal do vecnych lovist,tak neviem.
Prílohy
DSCF1761.JPG
DSCF1763.JPG
DSCF1764.JPG

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Nov 2014, 21:58

v podstate som postupnym odmacanim zbavil korienky sajrajtu v ktorom boli.beton je slabe slovo... Korenovy bal bol pri presadzani nenaruseny a obsahoval aj dostatocne mnozstvo vlasocnic - aspon podla mna...
Ak si vymyl všetok pôvodný substrát, urobil si dobre. Ale koreňový systém nezostal nenarušený... Takmer nenarušený je vtedy, ak vyklopíš rastlinu z misky, čo opadá to opadá, ostatné obstriháš a zahrnieš novým substrátom-miniinvazívny a často veľa neriešiaci spôsob. Ty si presadil úplne... a v tak malej miske asi nemôžeš ani prepolievať. Podľa mňa sa zlepšuje, daj mu čo potrebuje - svetlo, vodu, živiny, lásku a po znormálnení rastu asi aj trochu chladu na zimu.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 20 Nov 2014, 22:31

s tým vápnikom by som si až také starosti nerobil. skús od niekoho vypýtať studňovú vodu ak poznáš takých ľudí. ak nie kúp kalciové tablety, rozpusti vo vode a polej. ale asi by som to nariedil viac ako je odporúčané na pitie. a hlavne by som to nerobil opakovane, priveľa vápnika zase zablokuje príjem ostatných živín.

R

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 21 Nov 2014, 06:47

peter G napísal:Podľa mňa sa zlepšuje, daj mu čo potrebuje - svetlo, vodu, živiny, lásku a po znormálnení rastu asi aj trochu chladu na zimu.
Aby nedoslo k omylu, tento rok by som chlad neriesil. Stromcek je tesne po presadeni, potrebuje hlavne prekorenit..

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Nov 2014, 08:16

Aby nedoslo k omylu, tento rok by som chlad neriesil
Však som aj napísal
...a po znormálnení rastu asi aj trochu chladu na zimu.
...tak neviem.
Za mesiac už môže krásne rásť a vo februáry by stačilo okolo 10 ℃. Kľudne na mesiac-dva. Podľa mojich skúseností brest ocení chlad, nie však treskúcu zimu.
Môj názor, nie som tu od toho, aby som sa hádal...
Prílohy
Cat-I Surrender.jpg
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 21 Nov 2014, 11:44

Jasne, len pisem, ze "aby nedoslo k omylu". Stava sa dost cast, ze dvaja hovoria rovnake, ale myslia ine B-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Nov 2014, 13:34

Jo jo, knižky uvádzajú aj možnosť zimovať brest v byte, v teple. Aj to by bola voľba v tomto prípade.

Ale viac ma zaujíma - napíšte ak ste to skúsili - prezimovanie brestov v teple viac sezón za sebou, aký to má vplyv na ich rast a vývoj. Teória je 1 vec...
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Nov 2014, 20:58

Caute.mam tu dnesne fotky.stare listky su uz takmer vsetky prec,no a nove vyzeraju zalostne :( verim,ze sa to casom spravi ;)
Prílohy
DSCF1771.JPG
DSCF1772.JPG

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Nov 2014, 21:34

Fuuu, ale tlačia sa neúrekom, vidno že energie má dosť. Stále majú ale divný tvar tie listy. Ako ďaleko je od okna?
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Nov 2014, 21:51

Cau peter.cely cas je na parapete takze ma tolko slnka kolko mu len mozem dat.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Nov 2014, 22:05

Ahoj, tie fotky mýlia, nevidno či je to skrinka či parapet. Ale prečo sa nové listy úplne nerozvinú, ak sú splnené všetky požiadavky, to mi je záhada. Ale aspoň černanie a opadávanie prestalo, daj mu ešte čas.
long live your 盆栽
P.G.

matematema
Dátum registrácie: 07 Máj 2012, 11:05

Príspevok od užívateľa matematema » 24 Nov 2014, 16:25

Tiez som mal jeden brestik a toto robil ked sa uz chystal do vecnych lovist : (
Dufam, ze toto nie je ten pripad.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Nov 2014, 18:51

No, preventivne ho vystriekaj niecim, teraz to vyzera uz presne ako u mna, ked sa sirili roztocce v pociatocnom stadiu. Alebo na skusku vystriekaj zhora aj odspodu par dni po sebe s Karate a ostatne dni sprchuj ako nahradu polievania. Ak sa stav zlepsi, tak je ako vravim a postupuj podla navodu proti roztoccom (na fore uz rozpisane).

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 24 Nov 2014, 19:13

no dufam,ze to naozaj nie je posledne stadium..

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Nov 2014, 10:47

Caute...vsimol som si v poslednej dobe v byte smutnice.Aspon tak usudzujem podla toho,co som vygooglil.Nie nejaka pandemia,len sem tam nejaka muska - predpokladam,ze prisli s brestom,lebo predtym som ich nebadal.Mohli by byt larvy tychto musiek pricinou mojich patalii s brestom???Dokazali by takto skodit ???
Schvalne sa pytam na larvy,lebo vyliahnuty hmyz je vraj uz neskodny.Nazory sa dost rozchadzaju co sa tyka skodnosti - resp.neskodnosti tychto lariev na korienky...z chemie sa spomina Actara.Do sekcie skodcov /smutnice som pridal aj skusenost ineho pestovatela na cisto prirodnej baze,prip.tabakovy vyluh ?ma niekto podobne skusenosti ? co na tieto musky davate vy?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Nov 2014, 15:06

Ty máš fakt doma celú zoo #-o .
Aj si videl larvy v pôde? Máš problémy s viac rastlinami? Áno larvy smutníc obhrýzajú korienky, no a práve ratline ktorá sa zakoreňuje, to moc neprospieva.
Môžeš skúsiť obyčajný Mospilan, alebo pohľadať niečo špeci.
http://www.matonoha.cz/masozrave-rostli ... a-smutnice
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Nov 2014, 16:04

ahoj,ziadne larvy som doteraz na povrchu substratu nevidel a na inych rastlinach nebadam nic podobne (deformovane listky)...dnes som cely den luskal clanky o nete a vsetko co suvisi so smutnicami a pravdupovediac uz si nie som isty,ze ide o smutnice...tie moje musky su vacsie - 1 cm,cele su cierne a lietaju dost tazko,takze chytit ich nie je problem.v prilohe je fotka a tie mrchy sa na to dost podobaju,tak neviem...uz som ich dnes pri surfovani na nete videl,ale teraz ich samozrejme neviem najst. :D...pripada mi to ako nejaky mini lišaj
Prílohy
DSCF1777.JPG

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Nov 2014, 08:09

Toto by malo zrejme patrit do sekcie Skodcovia resp.Votrelci ale vzhladom k predoslej teme/prispevku som to hodil sem,tak dufam,ze to nebude problem.Ak to zavadzia,pokojne presunte....Takze,po dlhom patrani som zistil pôvod mojho navstevnika a teda som bol dooost prekvapeny :-o .Ale toto chlpate cudo korienky mojho brestu urcite nekonzomuje.Akoby nestacili tie besne azijske lienky :D,ktore nas tu pred casom okupovali :(( ...takze damy a pani,nas dnesny zaskodnik je ;)

http://ziva.avcr.cz/2014-1/nova-invaze- ... myiaz.html

dnesny plan boja je teda jasny - hor sa na sifony chemiou B-) a nemyslite si,ze zijem niekde v mociari :-o,len som v poslednej dobe trosku michurin-oval.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 22 Dec 2014, 19:44

Caute...tak som tu opat so svojim chúďaťom brestikom.Je sice olisteny,ale ako vidite nie je to ono.listy su skrutene.Najdu sa aj pekne rovne,ale tych je pomenej.Do dnesneho dna som na nom neobjavil ziadne pavucinky ani ziadnu chrobac,ktora by ma presvedcila,ze stromcek bojuje s roztocmi a to nan kukam lupou skoro kazdy den.Myslim,ze keby to boli roztoce,uz by bolo napadnutie znatelne.Ziaden postrek som zatial neaplikoval.
Prílohy
DSCF1840.JPG

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 22 Dec 2014, 21:23

to áno, ak by to boli roztočce a nepostriekaš tak by sa jeho stav stále zhoršoval a už by si videl aj pavučinky.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"