Brest drobnolistý

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Brest drobnolistý

Príspevok od užívateľa palged27 » 31 Mar 2015, 17:49

Caute vsetci...dnes sa mi podarilo zohnat tento brest.Teoria mi je jasna.Zakupeny stromcek presadit co najskor do niecoho priepustneho.Moja volba by bola teramol a teraz dilema - frakcia teramolu.Stromcek je vysoky cca 28 cm.Mam na vyber medzi 1-3-kou resp.3-6 tkou.Osobne sa by som by skôr priklonil k 1-3 jke,aj ked viem,ze mensia frakcia je skor na shohin-y,teda do vysky cca 25 cm.Zapracovanie medzi korienky by vsak bolo pri 3-6tke asi mierne problematicke.1-3 jka zase viac zadrziava vodu,ale to by nemal byt az taky problem. Lacike,Rasto - o Vas viem,ze mate svoje bresty v teramole.Ale aj vy ostatni,aku frakciu teramolu na takto velke stromceky uprednostnujete ? Dalsi - mensi,uz tu niekolkokrat zmienovany brest mam v 3-6 tke a niekedy rozmyslam aky by asi bol v 1-3jke.
Prílohy
Brest_28.jpg

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 31 Mar 2015, 20:10

V 1-3 mne stromy rastli slabo... Pouzivam uz vyhradne len na zakorenovanie odrezkov...

V 3-5 aj v 4-8 mi stromy rastu velmi dobre... Zapracovania do korenov by som sa vobec nebal... Aj shohiny mam v 4-8 a dari sa im...

Vzhladom na to, ze "Tesco" bonsaje su mensieho vzrastu v mensich miskach asi je lepsie pouzit 3-5 ako 4-8, vzhladom na rychle presychanie 4-8cky...

Na exterierovky uz pouzivam vyhradne 4-8...(v 3-5 mi rastli tiez dobre) Ale som zamerany skor asi na vacsie stromy... A niekedy pred rokom som riesil, aku frakciu vlastne pouzit a bolo mi odporucene 4-8 tak ju pouzivam a nestazujem si...

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 31 Mar 2015, 21:07

pekny je, kde si ho zohnal a za kolko?

Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Príspevok od užívateľa Michal71 » 31 Mar 2015, 21:29

Ja by som sa tiež priklonil k tej väčšej frakcí.Substrát bude vzdušnejší a korene tam budú lepšie rásť.Niektoré bonsaje mám v zeolite podobnej frakcie a úplne v pohode stíham zalievať a hlavne prebytočná voda lepšie odteká.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 31 Mar 2015, 21:30

Cau,kupil som ho dnes od p.Szaba z nasho KE bonsajcentra(na dnesnej vystave v Kosiciach)Vcera som bol priamo v Bons.centre a odisiel som naprazdno,lebo povodne som zhanal Ligustrum,ale tento brest si ma dnes ziskal.Cena 28 Eur.Pristup predavajuceho a cely ponukany sortiment mozem vrelo odporucit. ;) ;)

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 31 Mar 2015, 21:54

super cena za taky pekny kusok
a inak sa mi zda ze substrat tam ma dobri, akadama? zbytocne by som nepresadzal ak netreba
kedze si ho kupil z bonsaj centra a nie z bauamxu a pod

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 31 Mar 2015, 22:39

hej,cena je myslim primerana.Ukazal som ho kolegom v praci a pri odhade ceny sa vsetci sekli.Len malokto si uvedomi,co vsetko je za vypestovanim takehoto stromceka aj ked v takej Cine to ide urcite lahsie ako u nas.priznam sa,ze este nie som na 100% rozhodnuty presadzat,ale ta akadama nie je hlavny substrat.Je len vyplnou (obsypana z bokov).Po odhrnuti akadamy je substrat,ktory by som tipol na bonsaj.substrat od Agro CS,takze si neviem dost dobre predstavit zalievanie (rozdielne vlastnosti takychto odlisnych substratov) - viete niekto ake krystalicke hnojivo pouzivaju v tomto Agro substrate ?

Inak vdaka vsetkym za reakcie.... :ymapplause: budem silno uvazovat nad 3-6 tkou.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 01 Apr 2015, 03:41

Urcite 3-6, v tom bude rast super. Nebudes mat problem zapravit substrat medai korene, tiez som mal podobnu dilemu, ale zbytocne. Zavisi to viac menej od vysky misky. Ak by si mal pochybnosti kvoli vlhkosti, tak na vrch mozes dat este vrstvu machu, alebo nacapat raselinik.
Mensia frakcia je na shohiny, kde uz nie je ziaduci rast a teda ani rast korenov a je dolezite dodat dostatocne mnozstvo vody. Cize ak je rastlina uz viac menej hotova a ide do malej misky, co nie je pripad vacsiny stromcekov tuns na fore ;)

Hnojit nemusi krystalickym hnojivom, kludne mozes pouzivat tekute hnojivo

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 01 Apr 2015, 09:29

Ahoj, si tuším brest + :) , pekný stromček. Daj radšej 3-6 mm frakciu. Brest nemá také jemné a husto spletené korene ako azalky, serissy alebo buxus, tu so zapravovaním granúl problém nebude.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 01 Apr 2015, 10:02

Dakujem priatelia za vyriesenie dilemy ^:)^.vyhrala to 3-6 tka ;) .Na obranu 1-3 jky by som mozno povedal,ze mam v nej jedneho fic.Benjamina a nestazuje sa.Je pravda,ze to bolo nudzove riesenie,lebo som vtedy nezohnal 3-6 tku.

Este 1 otazka : prezije raselinik resp.mach v bytovych podmienkach,lebo myslim,ze asi velmi nie ???

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 01 Apr 2015, 10:55

Ja by som ho ešte asi nepresádzal. Počkal by som týždeň/dva aby si zvykol na zmenu prostredia. Pokiaľ bol kupovaný v bonsaj centre tak starostlivost oň by mala byť na vyššej urovni ako napríklad v baumaxe. Dobre pohnojiť, umiestniť na stabilné miesto a chvíľku počkať. Ne je sa prečo ponáhlaľ. Ale to je len môj názor.
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 01 Apr 2015, 11:56

Ja by som ho ešte asi nepresádzal. Počkal by som ...
No tu poraďte, či je lepšie počkať, alebo presadiť hneď. Či je lepšia postupnosť a stres 2 x, alebo spraviť to naraz. Mám asi 2 týždne nový Buxus Harlandii a tiež zatiaľ čakám a rozmýšľam čo by bolo lepšie.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 01 Apr 2015, 11:59

Vdaka Peter,ze si predosly prispevok napisal za mna. ;)uz som to mal rozpisane,ale predbehol si ma :D Ak by bol stromcek v cistej akadame,neuvazoval by som nad presadzanim.Adaptacia na konkretne miesto je urcite dolezita,ale co ma prioritu ???
Bolo by zaujimave nejake percentualne porovnanie uspesnosti a prosperovania stromcekov ponechanych v povodnom substrate resp.tych presadenych.Nepochybujem,ze sa väcsina prikloni na stranu presadenia.Uvidime.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 01 Apr 2015, 12:08

Asi máme podobný problém :) ...ale asi ani nie, lebo u mňa je už 2 týždne. Ale aj tak ma to zaujíma.
...percentualne porovnanie uspesnosti a prosperovania stromcekov ponechanych v povodnom substrate resp.tych presadenych.Nepochybujem,ze sa väcsina prikloni na stranu presadenia.Uvidime.
V tomto ročnom období definitívne presadenie, ale počkajme si na odpovede adaptácia vs. presadenie.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 01 Apr 2015, 12:27

Otazka zrejme nebude zniet ci presadzat,ale skor kedy je ten optimalny cas po prineseni stromceka domov.Sam som zvedavy na odpovede,ale myslim,ze sa budu dost lisit,lebo je tu vela roznych faktorov.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 01 Apr 2015, 13:13

bresty nemajú problém žiť aj v tom prepravnom substráte, majú radšej vlhkejšie prostredie ako sucho. hlavne ho veľa hnoj a priležitostne postirekať proti roztočcom.

ja čo som mal bresty tak som ich kupoval v akciách v supermarketoch takže v dezolátnom stave. tie bolo treba najprv zotaviť a až potom sa mohli presádzať.

R

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 01 Apr 2015, 13:22

Cau Rasto.takze si skor za nepresadzanie ? Ako casto hnojis bresty v tomto obdobi ?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Apr 2015, 22:50

ahoj, chvíľu by som počkal. tak dva-tri týždne a ak bude v pohode tak presaď.
teraz v zime tak príležitostne, keď si spomeniem. niekedy raz za mesiac, niekedy raz za týždeň. v lete hnojím každou druhou zálievkou.
kým som ho dostatočne hnojil tak som ani nemusel striekať.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 04 Apr 2015, 13:13

vdaka za odpoved.A k tomu striekaniu : za aky cas po presadeni sa moze aplikovat postrek ?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 05 Apr 2015, 10:32

stirekat proti skodcom mozes hocikedy. teda neodporuca sa na slnecnom vypeku.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"