Brest drobnolistý

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Brest drobnolistý

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Dec 2014, 14:23

Ahoj, najkratší deň roka už bol a navyše posledné týždne toho slnka nebolo veľa teda aspoň tu v ZV. Myslím, že s pribúdaním svetla to bude len lepšie.
long live your 盆栽
P.G.

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 23 Dec 2014, 19:10

Cau Peter,na to sa spolieham.Dnes nam v KE krasne svietilo slnko a pri pohlade na okna som si uvedomil ake mame spinave,alebo lepsie povedane zaprasene okna,takze v najblizsich dnoch zrejme nastupi rychla bonsaj rota :D.Uz vidim tie divne pohlady susedov :))

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 25 Jan 2015, 11:09

Caute.. ;) ...cas bezi a cca po mesiaci vam chcem ukazat svoj brest.Nedostatok slnka robi samozrejme svoje(velke listy,dlhe tenke vyhonky atd)takze nie su to nijake zazraky,ale nejake pozitiva tam su.pokrutene listy pretrvavaju,ale na druhej strane je dost aj tych dobrych.problem je,ze tie dobre su na koncoch vyhonkov a tie "susienky" blizsie ku korune takze stromcek vyzera sice strasne,ale po jarnom zostrihani to hadam bude lepsie.Pomohla by nejaka ta jarna defoliacia,ako napr.pri ficusoch ???..viem,ze by to bolo lepsie keby zimoval niekde na chlade a zbytocne sa neoslaboval,ale kedze som ho kupil na jesen,riesil som to takto a zimuje na parapete.
Prílohy
DSCF2076.JPG

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Jan 2015, 13:05

Hej, defoliacia spolu so zakratenim vetiev urcite pomoze zahustit korunu. Nerobi sa to ale na jar, ked sa ma stromcek rozbehnut, ale koncom jari alebo v lete, ked je stromcek v plnej sile. No a hlavne by mal byt v plnej sile, cize ak bude stale mat problem s vyhonami a zalistovanim, tak ho zbytocne neoslabuj tento rok.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 25 Jan 2015, 15:20

Ahoj palged27, podľa mňa stav stromčeka o poznanie lepší.
S tou defoliácou...no niekto to robí aj pri jarnom presádzaní, aby sa lepšie tvarovalo a rezalo, alebo som sa stretol s názorom po zimovaní odstrániť všetky listy, lebo tie čo zostali z min. sezóny aj tak zožltnú a odpadnú. Iste kým sa tak stane, plnia si svoju funkciu.
Treba zvážiť. Aj tie pokrútené u Teba rýchlo zostárnu a odpadnú samé. Skôr treba sledovať čo rastie nové, nechať ho "rozbehnúť" a potom tvarovať či robiť iné zásahy.

Ešte pripnem odkaz na 1 aktuálny článok:

http://adamaskwhy.com/2015/01/15/a-slig ... inese-elm/
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 25 Jan 2015, 17:42

ahoj, ja som bresty zvykol zakracovať potom ako vyzreli výhony z posledného kola rastu (nech už prebehlo kedykoľvek). čiže ako píše lacike zhruba. nebolo treba ani defoliovať, tým že odstrániš veľké množstvo zelene začne rašiť skoro všade ak je v dobrej kondícii. zakracovať treba tak aby si dostal hustú ale napriek tomu presvetlenú korunu. v niektorom čísle "Bonsaj živé umenie" to bolo dobre napísané a pokreslené.

R

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 25 Jan 2015, 18:38

...aj tu je pekný článok ak AJ nie je problém:

http://bonsaijournal.com/elm-pinching.php
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 25 Jan 2015, 20:29

Vdaka vam za potvrdenie mojej domnienky o strihani ;) ..tou jarou som lacike v skutocnosti myslel skor zaciatok leta - nastup stabilnejsieho Slnecneho svitu len som sa zle vyjadril - dik za poopravenie ;) dufam,ze kym pride leto,bude stromcek v naozaj dobrej kondicii.

mike_sramek
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 09:58

Príspevok od užívateľa mike_sramek » 27 Mar 2015, 09:31

peter G napísal:Tak ja som dopadol podobne... Previezol som časť exteriéroviek zimovať a pri vyklápaní z misiek v každej aspoň 1 dážďovka. Nikdy viacej ornicu zo záhrady, ani z obchodného balenia. Na jar všetko do zeolitu a terramolu...
a tie dazdovky su v tom take zle?
urobia z toho casom beton?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 10:16

Mike, dážďovky sú OK a veľmi užitočné v pôde v záhrade. V malej miske síce prekypria zem a pridajú nejaký biohumus, ale podľa rastu mojich rastlín minulý rok a množstva koreňov ma napadá, že sa na nich prikŕmili.
long live your 盆栽
P.G.

mike_sramek
Dátum registrácie: 15 Apr 2014, 09:58

Príspevok od užívateľa mike_sramek » 27 Mar 2015, 10:19

peter G napísal:Mike, dážďovky sú OK a veľmi užitočné v pôde v záhrade. V malej miske síce prekypria zem a pridajú nejaký biohumus, ale podľa rastu mojich rastlín minulý rok a množstva koreňov ma napadá, že sa na nich prikŕmili.
parchanti :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 10:53

Ono ako hľadám, tak hľadám, živia sa organickými zvyškami, ale či sa neprikŕmia, to neviem.
Dážďovka záhradná nie je priamy škodca. V nádobe urýchľuje rozklad organickej hmoty a svojimi výlučkami robí substrát menej priepustný pre vodu a vzduch. Ak sa premnožia, môžu poškodzovať korene.
...toto som našiel.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Mar 2015, 13:35

Caute ...po nejakom case som tu opät so svojim brestikom...zaciatkom marca som aj napriek nie idealnemu pocasiu som to riskol a "spachal"defoliaciu,lebo uz som sa nemohol pozerat na stagnaciu tohto stromceka - (fotka v predoslych prispevkoch v tomto vlakne)Uz po niekolkych dnoch sa zacali objavovat prve puciky a sucasny stav je na fotke.posudte sami.
Prílohy
DSCF2452.JPG

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 13:48

Vidíš, pekne, nemá chybu. Po defoliácii si ho dal na slnko?
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 13:59

Pridám sem aj ja svoj prvý brest, kt. som si kúpil pri istej pamätnej príležitosti v r. 2011. Riešil som s ním problémy tu:
http://forum.bonsai-sba.sk/viewtopic.php?f=3&t=835
Tento rok v terramole ide perfektne, oproti staršiemu stavu som dal dolu vrchol a poprestrihoval korunu. Chcem ju dopestovať do šírky. Zaštipávam ho podľa potreby, väčšinou mi to vychádza robiť po častiach - niečo odstránim a niečo ešte nechám...zdá sa, že mu to prospieva.
Prílohy
IMAG0261.jpg
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Mar 2015, 14:15

Ahoj Peter...jasne,cely cas po defoliacii je na parapete tzn.na priamom slnku.Este som uvazoval o presadeni do mensej frakcie teramolu (1-3 mm),lebo vzhladom k vyske stromceka (cca 15 cm) ta 3-6 tka posobi divne,ale mal som na vyber.Bud presadenie,alebo defoliacia,lebo myslim,ze s oboma krokmi by to brest nemusel rozchodit.Ale mozno sa mylim,ale radsej presadenie necham na neskorsie.
Tvoj stromcek je zaujimavy,tak nech sa mu dari ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 14:38

Dík, teraz čakám na nejaké spodné vetvy aby som dostal korunu nižšie. Už tam odráža, tak uvidíme...
Pekný víkend.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 27 Mar 2015, 14:45

Mas pravdu,vacsi obrast odspodu mu da urcite novy rozmer.Mne osobne by sa pacila nejaka ta vetvicka az v urovni toho ohybu - kolena,ale ak dobre vidim,nieco sa tam aj crta,takze som spokojny :D.Ten korenovy nabeh si odstranil zamerne?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 15:16

Hej niečo sa už tlačí. Nebol to nábeh, ale povrchový koreň. Zospodu idú z neho ešte nejaké korienky, tak kým nebudú nahradené poriadnou k. sústavou zostane. O 2 roky uvidím.
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 29 Mar 2015, 22:51

pred a po
Prílohy
WP_20150329_005.jpg
WP_20150329_007.jpg
WP_20150329_009.jpg