Ulmus (Brest) - zltnutie/strata farby listov

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Ulmus (Brest) - zltnutie/strata farby listov

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Máj 2015, 15:41

Vdaka za tip...mozem len suhlasit s tym,co pises.kazdy ma ine podmienky...popozeram sa po Omite ;)tak dufam,ze je na SVK vseobecne dostupne,lebo tak namatkovo mi vyskakuju prevazne ceske int. stranky...a ako je to teda s tym zalievanim roztokom s pripravkom ?robite to tak,alebo staci vystriekat korunu a povrch substratu ? a vdaka aj Vam ostatnym za predosle reakcie.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Máj 2015, 16:43

S Omite som len sprayoval...výdatne, zo všetkých strán, hlavne aj zospodu. Niečo sa samozrejme dostalo aj do pôdy.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Máj 2015, 17:00

tak som zistil,ze Omite uz nie je v predaji.Nahradil ho Vertimec.O "rovnakom" ucinku sa vedu rozne polemiky.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 19 Máj 2015, 10:25

Caute...1 otazka,alebo mozno ich je viacej ;)
Ako riedite postreky ?Jedna sa mi o objem nadoby do ktorej pridavate samotny pripravok.V odporucaniach vyrobcu (pripravok Vertimec) som sa docital,napr.toto :
dávku vody voľte podľa druhu aplikačného zariadenia a stavu ošetrovanej kultúry tak, aby ste použili potrebné množstvo prípravku a dosiahli rovnomernosť ošetrenia rastlín. Pre ovocné stromy a chmeľ odporúčame minimálne 10 litrov vody, pre zeleninu a poľné plodiny 5-7 litrov vody na 100m2.
Alebo napr Apolo :
Ošetrenie drevín robte formou vysoko objemového postreku pri použití 10-20 litrov vody na 100m2. Pri ošetrení ostatných plodín je treba voliť dávku v závislosti na type postrekovača a stave kultúry tak, aby bolo dosiahnuté dokonalé pokrytie rastlín aplikačným roztokom.
Je nejaky rozdiel ked rozriedim pripravok napr.v 5 litroch,10 tich,alebo 2-och,ked stale dodrzim vyrobcom uvadzane hodnoty ?Samozrejme po prepocitani pomeru vo vztahu velkost nadoby - mnozstvo pripravku ???
ako priklad : 6-10ml /10 litrov
1,2-2ml/ 2litre

Je teda nejake "minimalne" mnozstvo vody ? resp.pri mensom objeme bude postrek menej ucinny ?Nedava mi to zysel.Pripada mi cudne rozrabat vacsie mnozstvo pripravku na zopar stromcekov.Mozno som to len zle pochopil.Straca takto rozrobeny roztok (samozrejme uzavrety) casom na kvalite ?

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 19 Máj 2015, 10:50

Palged...

Este raz sa nad tym zamysli a skus si odpovedat sam...

Ktore kakao bude chutnejsie 2 lyzicky granka do 4 deci mlieka alebo 1 lyzicka granka do 2 deci mlieka?

B-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 19 Máj 2015, 11:01

Ahoj, zarob si koľko minieš, v odporúčanom pomere. Kalkulačka...
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 19 Máj 2015, 11:15

Chumo,da sa o tom polemizovat. ked si rozrobim 2 lyzicky kakaa do 4 deci mlieka a budem mat pocit,ze je to tak lepsie,asi ma nepotesi fakt,ked dokazem vypit len 2 deci a zvysok vylejem B-)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 19 Máj 2015, 11:52

Presne ako píšeš, nemáš predsa sad. Či zarobený roztok stráca na účinnosti je ťažko povedať, ale niektoré môžu "zhrudkovatieť" a nedostaneš to cez rozprašovač. Pár týždňov mi ale zarobené vydržia, teda minimálne na plánovaný opakovaný postrek.
long live your 盆栽
P.G.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 19 Máj 2015, 12:18

V navode je na vacsine pripravkom napisane a zvyraznene...

"Namiesat len tolko roztoku, kolko sa minie na jeden postrek."

Asi to tam pani chemici nenapisali len tak, nikto netusi ake procesy a chemicke reakcie tam nastavaju za tyzden (pri tme/ svetle, 10°C/ 30°C...)

Aj ked stromom sa pri tych smiesnych koncentraciach nestane absolutne nic, o ucinnosti roztoku odstateho trebars tyzden, by sa teda polemizovat dalo, rovnako ako usadeniny v nadobach, v hadiciach a tryskach postrekovacov mozu mat nejaky neblahy ucinok na dalsi postrek, ktory je chemicky uplne z ineho sudka...

Ja sa snazim si roztoky miesat len v mnozstve ktore miniem (koncentracie a pomery delim k mnozstvu potrebnej vody), zvysny "polliter" vylievam a masinu po pouziti okamzite umyvam...

:-s

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 17 Jún 2015, 10:06

Caute priatelia...tak som tu opäť a mam jedinu otazku : je toto chloroza ? skor uvazujem nad dosledkom postreku,lebo listy,ktore stracaju farbu su "starsieho data".Na novych prirastkoch to nebadam.(aspon som si nevsimol).Pred cca mesiacom som postrekoval proti roztoccom v poradi Karate - Vertimec - Apolo.Uvazoval som ci nie je problem v tom,ze brest rosim vodou,ktora bola predtym prevarena a teda upravena.Zbavena vodneho kamena nezanechava na listoch nepekne flaky.Tou istou vodou vsak rosim aj ficusy a tam nic podobne nepozorujem.
Prílohy
DSCF3253.JPG
DSCF3254.JPG

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 17 Jún 2015, 11:38

Ahoj, ak dobre hnojíš, chloróza to nemôže byť. Pri chloróze navyše fľakatejú najmladšie listy. Možný je aj efekt viacerých chemických postrekov, písal si 3 výrobky, ale nie koľko x si ich opakoval. Tie staré listy uschnú a odpadnú a uvidíš... Čo sa týka vody, tu v ZV sa s ňou nehrám, nepreváram, dokonca aj azalke už dávam vodovodnú alebo z akva.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 17 Jún 2015, 11:48

Ahoj Peter...postrekoval som 3 krat Karate,3 krat Vertimec a "zaklincoval"som to 1 x Apolo- m a veru pri tej farbe rozriedeneho roztoku som hodnu chvilu dumal,ci mam tuto ruzovu vodu naozaj nastriekat na stromceky.Takze moj tip na spustac tohto"efektu"je Apolo,ale to je naozaj len moj odhad.Pritom som si samozrejme daval pozor,aby som postriekane stromceky nevycapil na Slnko.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 17 Jún 2015, 12:59

Toto nové Apolo v emulzii sa mi tiež nepáčilo, mám radšej práškové. Ale striekal som s ním bresty, jablone, dulovce... A v pohode. Skôr to mohlo byť spolupôsobením, ako napr. rôznych liekov u ľudí a zvierat.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 18 Jún 2015, 15:38

ahoj, toto chloroza nie je. ako sa pisalo ta sa viac a viac prejavuje na novych prirastkoch. stare listy uz chlorofil nestracaju a hlavne pri chloroze ostava zilkovanie zelene.
skus skor pogooglit nejake hubove ochorenie. velmi davno v receptari hovorili ze existuje hubove napadnutie ktore sa dost podoba na chlorozu. ked hovoris ze casto postrekujes a pritom stromcek nie je na slnku aby preschol tak...

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Jún 2015, 20:12

Cau Rasto.stromceky naozaj casto rosim,ale len ked je vonku vypek a kedze ich mam na parapete,doslova za niekolko minut su preschnute takze voda na nich nezostava.ak by to nepreschlo, to by samozrejme nahravalo tym hubam.skor si myslim,ze by mohol byt problem naozaj v tej prevarenej vode,lebo varom sa odstranuje aj vapnik.alebo len vychytava vodny kamen?inak na niektorych listoch naozaj badam tie zelene zilky o ktorych pises tak aj preto som sa pytal na chlorozu...mozno stromceku chyba horcik :
Pre chlorózu z nedostatku železa je charakteristické žltnutie najmladších listov na koncoch výhonkov. Naopak, pri nedostatku horčíka (najmä na viniči) žltnú pletivá starších listov medzi hlavnými žilkami.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 19 Jún 2015, 22:59

tak teraz už len vyskúšať. roztok horkej soli postrekom na listy + železo do zálievky (napr. ferovit).
koľko ho hnojíš?
skús ešte prihodiť mu vitality komplex ak nedávaš, to mu môže len prospieť.

R

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 20 Jún 2015, 15:24

Cau Rasto.hnojim pri kazdej druhej zalievke kristalonom start.vitality complex mam,ale davam ho pomenej.napadlo mi miesat vital.complex s kristalonom.ci radsej nie ?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 21 Jún 2015, 15:01

kludne. ja ich miesam. na 10l davam jeden vrchnak ale poznam ludi co davaju aj viac.davam vitality vzdy ked hnojim - kazda druha zalievka.
ak takto hnojis tak to chloroza namoze byt.
este otazka. ked nehnojis tak poriadne prelievas substrat ? aby sa vsetko co najlepsie vyplavilo. ci ti nepali korene hnojivo.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 21 Jún 2015, 17:49

Cau Rasto.pri polievani vzdy polievam tak,aby som vsetko poriadne zalial a voda vzdy preteka cez drenazny otvor,takze spalenie korienkov urcite nehrozi.Z Vital.complexu davam 1 a pol vrchnaka na 5 litrov aspon tak som to vycital z obalu kde sa uvadza 2-3 viecka na 10 litrov.pri najblizsom hnojeni to teda strihnem vital.complexom v pomere 1:1.je pri takomto sposobe hnojenia najprv zalievat hnojivom a nasledne Vital.complexom,alebo obe zlozky este pred zaliatim zmiesat a takto aplikovat?je v tom nejaky rozdiel?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 22 Jún 2015, 23:12

ja to dávam všetko spolu. najprv si rozmiešam kristalon a potom pridám vitality.
rozdiel je asi v tom že ak všetko neminieš tak to chytí takú veľmi zvláštnu farbu po dni alebo dvoch. ten roztok je tmavý a zakalí sa takže nejaká chemická reakcia tam asi prebehne ak je to dlhšie spolu.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"