Ulmus (Brest) - zltnutie/strata farby listov

Užívateľov profilový obrázok
Piother
Dátum registrácie: 13 Aug 2012, 11:14

Ulmus (Brest) - zltnutie/strata farby listov

Príspevok od užívateľa Piother » 13 Aug 2012, 12:18

Ahojte,

prepadol som bonsajom nieco este len od zaciatku tohto roka a mam mensi problem... na mojom breste mi zacali zltnut listy, stracaju syto zelenu farbu. Obrazok spolu s historiou pestovania najdete nizsie. Pokusim sa byt co najviac konkretny, tak prepacte za dlhy prispevok. Pojdem podla bodov analyzy zverejnenej na tomto fore...

- fotky. fotku celej rastliny, substrátu a čo najlepší detail problémovej časti (napr. list, zo spodu z vrchu)
http://chef.comehere.cz/bonsaj/00.jpg
http://chef.comehere.cz/bonsaj/01.jpg
http://chef.comehere.cz/bonsaj/02.jpg
http://chef.comehere.cz/bonsaj/03.jpg
http://chef.comehere.cz/bonsaj/04.jpg
http://chef.comehere.cz/bonsaj/06.jpg

- popis priebehu problému a ako dlho problém už pretrváva (napr. kedy začali opadávať listy)
Bonsaj som dostal vo februari tohto roku z hornbachu. Po niekolkych mesiacoch (v maji) som pozoroval drobne svetle bodky na listoch a vyrazne opadavanie listov (cca 5 denne), co mali za nasledok cervce (pravdepodobne uz napadnuty z predajne). Nasadil som 3 postreky, ktore som vystriedal a koncom juna cervce zmizli. Bonsaj som nasledne presadil do substratu pre bonsaje od agra spolu s malou vrstvou drobneho keramzitu na spod misky, bez vrchnej vrstvy akadamy. Spolu s presadenim prestrihal korene. Neprihnojoval som. Bonsaj krasne vyrasil, listy neopadavali, farba syto zelena. Pred dvoma tyzdnami som pozoroval toto zltnutie (vid vyssie), bez opadavania listov.

- polievanie, ako často polievaš, akým sposobom
Polievam odstatou vodou, kazdy druhy den, ked vyschne substrat. Listy nerosim. Zalievka bez hnojiva. Usadeny je na vrstve drobneho keramzitu.

- umiestnenie rastliny (svetová strana, vzdialenosť od okna, či má priame slnko alebo nie, teplota v miestnosti atď)
Umiestnenie je od februara stale na parapetnej doske, za oknom. Okno je orientovane juzne. Do leta bol vystaveny priamemu slnku, v letnych mesiacoch sa snazim zabranit priamemu slnku natocenymi zaluziami. Teplota v miestnosti cez den 25-30 stupnov. Cez noc pootvorenie vetranie. Posledne tyzdne teplota v noci od 20-25. (je mu horuco, prievan?)

- ako dlho rastlinu vlastníš, kedy bola naposledy premiestňovaná
od februara 2012, nikdy nebola premiestnovana.

- hnojenie, aké hnojivo používaš, ako často hnojíš
nehnojim, aj ked mam tekute hnojivo na bonsaje (mal by som?)
http://semena-osiva.sk/799-large/hnojiv ... -250ml.jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ulmus (Brest) - zltnutie/strata farby listov

Príspevok od užívateľa lacike » 13 Aug 2012, 13:20

Ahoj,

brest takto vseobecne reaguje na akykolvek druh stresu (od skodcov, cez zmenu teploty, zmenu slnecnosti az po prilis vlhky substrat).

Prva chyba co si urobil bola, ze si kupil Bonsai substrat od Agro CS, najvacsi podvod na svete. Takisto hnojit urcite treba, pravidelne a kedze mas klasicku zeminu tak podla navodu prilozenom k hnojivu. Stromcek ma uz tak znizenu moznost prijimat ziviny, lebo zeminy je malo (porovnaj si v akych kochlikoch mas bonsaj a v akych napr. izbove rastliny danej velkosti). Hovori sa, ze nova zemina ma zasoby zivin tak na 3 mesiace, od februara je to uz hadam aj pol roka.

Podla listkov to vyzera, ze skodcov nema, cize bud si prepolieval (vtedy skor list zltne, treba substrat kontrolovat, ci je suchy aj vnutri napr. spajlou), alebo je to chloroza (listy su svetlo zelene az biele). Podla obrazku 01.jpg som nakloneny chloroze. Ta vznika bud polievanim tvrdou vodou (vapnik blokuje prijem zivin) alebo nedostatkom zivin (ked nehnojis pol roka, tak by som sa vobec necudoval).

Cize, zacni pokusne hnojit, to hnojivo co mas mozes aj 2x castejsie a ak sa nic nezlepsi po dvoch tyzdnoch, tak bude problem inde (niekto ma isto doplni).

Piother

Príspevok od užívateľa Piother » 13 Aug 2012, 14:04

Vdaka za odpoved, dovolim si reagovat:

- presadzal som ho do toho "podvodneho" substratu v juni/juli, takze je v novej zemine este len 2. mesiac. Nechcel som hnojit, pretoze som ho nechcel prehnojovat, nakolko som si myslel, ze nejake tie ziviny v substrate su. Zacnem hnojit, tak za par tyzdnov dam vediet do tohto fora co s tym.

To ci ho presadzat a do akeho substratu a misky budem riesit asi az po pokuse s hnojenim.

Uvidime, co kto dalsi poradi.
Zatial dakujem.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 13 Aug 2012, 14:16

ja by som zopakoval co lacike, tieto rastlinky zhodia listy ked presusis, alebo prelejes, ale toto vyzera na chlorozu. Prihnoj.
R.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 13 Aug 2012, 15:42

ja sa tiež pripojím. pri prepolievaní listy žltnú celé a následne opadávajú. Bresty sa zvyčajne ešte snažia niekoľko krát vyhnať nové vetvičky ak majú dostatok životaschopnosti. na tvojich fotkách listy majú chlorofil okolo hlavných žiliek čo ukazuje naozaj na chlorozu a taktiež strata farby je viac do biela ako do žlta. odkiaľ berieš vodu? ak zo studne tak je vinník jasný = chloróza, ak z vodovodu tak záleží na tom v ktorom meste žiješ a akú máte vodu.
rozhodne by som sa pridal k názoru začať ihneď hnojiť, osobne by som ešte kúpil železo (napríklad Ferovit) a pridal aj to.
pokusne môžeš spraviť roztok Ferovitu a postriekať ním zopár listov. ak sa v miestach kde ostanú kvapky list zazelená je to na 100% chloróza.
inak nedávno som videl tuším v Receptári podobné príznaky na liste ako pri chloróze a hovorili že je to nejaká huba, neviem ale ako to odlíšiť.

R

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 13 Aug 2012, 16:29

Pravdepodobnost huby na juznom okne v byte je dost nizka, leda ak v starych domoch zatuchnutych :-)

Piother

Príspevok od užívateľa Piother » 13 Aug 2012, 17:19

Zijem v BA, Petrzalka. Nenapadla ma tvrda voda, nakolko velke zavapnenie som nepozoroval (napr. na konvici). Takze moje bonsaje teda trpia na tvrdu vodu alebo na nedostatok zeleza, ked to dobre chapem. Potom uz rozumiem, preco na farbe stracal aj ficus benjamin:
Obrázok

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 13 Aug 2012, 22:33

hoj, v petržalke je zaručene mäkká voda. pestujem tam kvety viac ako 30 rokov a o chloróze som sa dozvedel až minulý rok keď som sa presťahoval a začal polievať vodou zo studne. ťažko teraz povedať. teoreticky to mohol spôsobiť aj ten substrát. ak si z petržalky tak sa môžeme dohodnúť že ti prinesiem trochu Ferovitu aby si mohol otestovať a nemusel kupovať celú fľašu ktorú asi aj tak nikdy neminieš. pôjdem tam vo štvrtok a možno aj v stredu.

R

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 13 Aug 2012, 22:34

a čo sa týka toho fikusu tak to je taký druh ;)
s tým si nerob starosti, má to byť ako na skrášlenie - panášovanie.

R

Piother

Príspevok od užívateľa Piother » 13 Aug 2012, 22:56

RastoS napísal:a čo sa týka toho fikusu tak to je taký druh ;)
s tým si nerob starosti, má to byť ako na skrášlenie - panášovanie.

R
ano, viem ze banjamin je takyto zeleno-biely, no pomer zelenej voci bielej sa rapidne zniznil... to nemoze mat za nasledok to, ze ani tento fikus som nehnojil? :) Vdaka za ponuku ferovitu, ale flasticka sa zidetak si ju kupim, nakolko planujem pestovat bonsaje nadalej, za polrok, ked sa prestahujem na dom aj exterierove.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Aug 2012, 08:11

No, tu ide o to, ze "flasticka" ferovitu ma obsah 1L a pouziva sa v koncentracii cca 0.5% roztoku na listy, mozno 3-4% do zalievky. Kolko z toho vies namiesat roztoku si vies vyratat teda aj sam (cez 20L na zalievku a 200L na postrek) a ma svoju zarucnu dobu (aj ked neviem, co by sa mu malo presne stat) ;;)

Obdobne to je aj so zelenou skalicou, davkovanie podobne, ucinok tiez. No ta aspon stoji iba polovicu :-)

S tou vodou je to ako pise rasto. V petrzalke je makka voda, akurat ma viac chloru ako inde..

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 14 Aug 2012, 08:57

s panasovanymi formami je to tak, ze cim viac svetla ma rastlinka, tym viac bielej farby na listoch, v pomere ku zelenej. Aspon taka je moja skusenost s tymito izbovkami - panasovanym fikusom a cinskou ruzou. Vlete ked ostriham tento fikus a dam na terasu na slnko, tak ma nove listy takmer cele biele, v zime na tmavsom okne ovela viac zelenej farby, malo bieleho.
Cize ty mas dobre svetelne podmieky :)

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Aug 2012, 11:28

ešte upozornenie, pozor pri striekaní, železo celkom pekne a trvalo zafarbí všetko na čo sa dostane.

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Máj 2015, 13:46

Caute Priatelia...

v poslednej dobe sa mojmu brestu prestalo darit.Listy stracaju farbu,nove vyhonky vyrasia a nasledne vysychaju.Pred cca mesiacom som postrekoval.Mal som podozrenie na roztocce,aj ked tie naznaky neboli az take vyrazne.Nebadal som ziadne pavucinky v pazuchach listkov ani nic podobne aj ked mi je jasne,ze pavuciny vidno az neskor.Pouzil som Karate - skor preventivne.Viem,ze na roztocce su vhodne aj ine pripravky,ale skusil som to tymto.Ak su to roztocce,pouzijem aj nieco na larvy ci vajicka,len si naozaj nie som isty,ze su to roztocce.Rozmyslal som aj nad chlorozou,ale to vysychanie novych vyhonkov mi to skladacky nezapada.Co vy na to ???
Prílohy
DSCF3041.jpg
DSCF3043.jpg
DSCF3046.jpg

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Máj 2015, 14:33

Listy stracaju farbu,nove vyhonky vyrasia a nasledne vysychaju.
Ahoj, takto presne sa u mňa prejavuje začiatok napadnutia roztočcami. Ospravedlňujem sa výrobcovi, ale moje skúsenosti a názor na Karate som Ti tu už písal. A potvrdila mi to aj známa v záhradkárskych potrebách, o kt. viem že aj pestuje a nekecá.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Máj 2015, 14:44

Cau Peter...a co teda "davas"na tie mrchy Ty ?Apolo,Vertimec ci nieco ine?...Karate som bral naozaj ako prevenciu.Odporucil mi ho p. J.Szabo z nasho Ke centra a myslim,ze sa v tom tiez trochu vyzna. ;) ..po 3 postrekoch v priebehu 3 tyzdnov som naozaj badal aj mierne zlepsenie,ale asi som urobil chybu,ze som nekombinoval s niecim inym.V podstate mi ide o to aby som na 100 % vedel,ze rozttocce su mojimi navstevnikmi.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 18 Máj 2015, 15:15

Hej no, Karate je fajn, ked su stromy von a tie mrchy nemaju podmienky. Inak treba kombinovat.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 18 Máj 2015, 15:19

Jasne a tie ostatne ( Vertimec a Apolo atd...) sa davaju aj ako zalievka,alebo cisto len ako postrek ? a v akom odstupe od karate ?

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Máj 2015, 15:36

Ahoj, dlhšiu dobu používam Omite 30 W. Keď ho miniem, pozriem aj niečo iné. Zatiaľ žiadna rezistencia. Lacike tu dával nedávno zoznam prostriedkov... Nedovolím si povedať, že Ti neporadili dobre, len mne Karate nezafungovalo.
Naposledy upravil/-a peter G v 18 Máj 2015, 16:46, upravené celkom 1 krát.
long live your 盆栽
P.G.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 18 Máj 2015, 15:40

Tie koncentracie tych postrekov su natolko nizke, ze by nemali rastline nijak zasadne ublizit... Ked si pozries na pribalovom letaku, tak pre niektoru haved je nutne dat koncentraciu 10krat vyssiu ako pre ine druhy... Cize ani ta najsilnejsia koncentracia neurobi stromu nic a este je to tipujem aj s nejakou rezervou... Karate je ucinne v podstate okamzite... Haved spadne do 10 minut a je kaput, samozrejme ak je haved rezistentna voci karate musis siahnut po inom... Pockam do druheho dna, stromy osprchujem necham uschnut a pouzivam novy postrek... Zatial sa stromom nikdy nic nestalo...

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"