Čo s brestom, teraz a na zimu?

Užívateľov profilový obrázok
sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Re: Čo s brestom, teraz a na zimu?

Príspevok od užívateľa sesino » 25 Okt 2014, 17:55

vies aj ja som zimoval tak ako pises, no len som nevyberal stromky z plastovych misiek, no mal som ich len par, a malych, no teraz mam hraby ci borievky v pl.miskach o priemere 60-80sm, alebo zelenych prepravkach a to sa uz zahrabava tasie ;) a ako som uz pisal, kazdy rok je teplotne iny, tak sa neda zimovat rovnako

no zacali sme pisat o zimovani bonsajov a to tu nepatri , podme na link STAROSTLIVOST :)

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 25 Okt 2014, 21:37

No zima sa rychlo blizi a aj posledne dni tomu nasvedcuju.Surfujem po kadejakych strankach a narazil som (na inom fore) na rady skuseneho to bonsajistu p.R.Frastiu.Stari harcovnici to meno zaiste poznaju.Sme sice v sekcii brest,ale tieto rady ci skor skusenosti sa urcite budu dat chapat ako vseobecne pre bonsaje a navyse bola by skoda nepodelit sa vami ;)Je mi jasne,ze mnohi to takto aj robievate,ale bude super,ked to pomoze aj niekomu dalsiemu - dufam,ze to nebude chapane ako propagacia ineho fora ;) v prvom rade ide o zimne prezitie stromcekov ;)
takze by som rad zacitoval spominane poznatky p.Rudolfa.Mna osobne zaujal napad na zvlhcovanie korun stromcekov pomocou zeolitu zaliateho vodou :
Zopakujem však rád niektoré moje skúsenosti k aktuálnej téme - zimovanie. Je hlavne o myrte, ale myslím si, že pre iné druhy moc odlišností neexistuje. Bývam v paneláku (našťastie aspoň s loggiou) zimujem ich teda v byte a, verte mi, vyskúšal som už všeličo možné:
--severné okno - či pri vypnutom, alebo zapnutom radiatore pestovanie v pohode, mierny deficit slnečného svitu sa v zimnom raste prejaví predľžením internódií a bledou farbou listov. Rast výhonkov je skôr sporadický, dokonca môžu byť vedľa seba rastliny jedna v spiacom stave a druhá v raste výhonkov
--južné okno + zapnutý radiator - pestovanie v pohode, ale skôr v hlbšej nádobe kvôli zálievke (mal som tam raz jednu myrtu v plytkej miske a stačilo jeden deň na ňu pozabudnúť a už bolo neskoro... rast intenzívnejší, ale so zdravým obrastom (sýtejšia farba listov) a prirodzenými internódiami
--pivnica cca 15 st. C - kvôli chladu, ale neosvedčilo... neboli na očiach, takže viackrát zabudnutá zálievka ...málo svetla, napriek tomu rast, ale ako staré zemiaky - dlhé "cverny" štíhle bledé listy...skúsil som tento spôsob iba raz a potom už nikdy
Zimujem už viac ako 15 rokov na parapetoch...najväčší problém bol rapídny opad listov v zime, skúšal som aj rosenie, ale neprinieslo efekt...až keď som rastliny s miskami položil na podmisky so zeolitom zaliatym vodou a zabezpečil tak odparom vody z nich vlhký vzduch pre koruny, opad listov výrazne ustal. Celú zimu rastliny nerosím. Neponáhľam sa so zimovaním (až od prvých celonočných mrazov) a zimovanie zbytočne nepredlžujem (na jar ich nevyložím do mrazivého vzduchu, ale ak to moc nepadá pod 5 stC, tak už začínajú "otužovať"
Najkrajšie sú v jeseni a tobôž takejto teplej, ako bola donedávna - snažia sa stále rásť a vyhnať čo najviac listov, čím sú potom pri zapestovaných korunách zákonite veľmi malé a veľmi husté.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Okt 2014, 11:29

jedna otazka...Vy,ktori zimujete svoje bresty v chladnejsich podmienkach (nie v byte)ich mate posadene v organike alebo anorganike ? Pytam sa kvoli zalievaniu,lebo zrejme v tom bude dost rozdiel.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Okt 2014, 13:23

Ja ich mám stále v zemine, na jar presadím. Polievam veľmi opatrne, asi tak max. raz za týždeň aj to len aby neboli úplne suché. Záleží aj od okolitého prostredia... u mňa v práčovni vlhkosť 60-70°/.
Prílohy
IMAG0455.jpg
zazimované
IMAG0456.jpg
IMAG0457.jpg
akt. podmienky
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Okt 2014, 13:28

vdaka za reakciu,mas to tak pekne naskladane :ymapplause: ...uvidime,co napisu dalsi.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Okt 2014, 13:29

...na jar presadím do anorganiky som myslel.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Okt 2014, 13:32

hej jasne,pochopil som ;) ,ale predpokladam,ze uz na dalsiu zimu ich aj nechas v anorganike,ci ?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Okt 2014, 13:34

Áno, samozrejme.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Okt 2014, 13:36

a nad cim konkretne rozmyslas ?teramol ci zeolit ?ci nieco dalsie...osobne sa mi lepsie odhaduje kedy treba zalievat pri teramole.Crepnik je jednoducho lahsi ako ked po zaliati.Pri zeolite je to trochu problem.Ten vahovy pomer zaliaty /treba zaliat sa mi tazsie odhaduje.Pouzivam frakciu (zeolit)2,5 -5 mm.povrch je rychlo suchy,ale ked prehrabnem do hlbky je to dlho vlhke a to by mohol byt pri prezimovani problem.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Okt 2014, 13:45

Oba tieto substráty už mám. V zeolite mám nanovo fikusy a vyzerá, že ša im páči. Tam kde bude treba nižšie pH, pridám terramol, alebo ho dám čistý. Mix zeolit+terramol sa mi pozdáva aj vizuálne. Doteraz som používal akadamu, ale drobí sa časom aj v interiéri (u mňa polčas rozpadu 2 roky) a je drahšia, takže od nej upustím. Azalky pôjdu do kanumy. Pre int. nezvažujem nič primiešavať. Takto substráty budú recyklovateľné.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 26 Okt 2014, 13:56

hej,pred casom som mixol zeol.a teramol a vyzera to tak pestrejsie.Dal som do toho maly brestik a predvcerom zrezany vrchol Ginsengu,tak uvidime.teramol je sice o chlp vacsia frakcia 3-6 mm,ale to by nemalo vadit.Svojho casu som este rozdumoval nad podobnou frakciou liaporu - ten presycha rychlejsie.Pacila sa mi ta trojakost,ale zatial som sa k tomu nedostal.U akadamy som sa naozaj vsade docital o tych kritickych dvoch rokoch a potom "na prach sa obratis" :D ,Osobne som akadamu neskusal,lebo si myslim,ze teramol je dobra nahrada.Akadama je pre mna drahy spas.Ak ma clovek 1 -2 stromceky,potom si moze dovolit tento luxus,ale kto z nas tu fore ma 2 stromceky ??? :D

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Okt 2014, 09:17

čau, ja mám jeden brest v terramole a druhý v zeolite. tomu v terramole sa darí viac ale oba v zime polievam veľmi málo. sú v chodbe kde väčšinu dňa svieti slnko. cez deň tam býva dosť teplo, v noci zima. polievam keď už sa mi zdá veľmi suchý alebo začne vädnúť.

R

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 27 Okt 2014, 20:09

pani, mne osobne staci zmiesat zeolit s teramolom, naco este davat liapor, a este ked presycha rychlejsie ;)

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 15 Nov 2015, 13:13

Caute...1 otazka : zvyknete este pred "ulozenim do chladu" bresty preventivne postriekat nejakou tou chemiou,alebo az na jar ???

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 15 Nov 2015, 16:16

Ahoj, ak to robíš podľa nejakého profylaktického kalendára, kľudne strekni. Raz som striekal aj v zime, keď sa mi nezdal. Každý sa v zime správa inak, jeden nerastie, druhý napoly prepŕchne, 'Corticosa' mi zhodila listy všetky a naraz... Nezľakni sa.
long live your 盆栽
P.G.

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 16 Nov 2015, 11:16

vdaka za reakciu Peter. ;)

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 17 Nov 2015, 18:38

čau, ja odporúčam postriekať. aj keď škodcovia sú v chlade menej aktívny z vlastnej skúsenosti viem že sa viac rozširujú keď zoberiem rastliny do vnútra. v studenej chodbe mám fuchsie a fikusy a už sú na nich molice a štítnatky. v teple na bazalkách, fikusoch a neviem čom ešte všade nabehli teraz štítnatky. na brest ti pôjdu roztočce ako mušky na víno.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 17 Nov 2015, 19:26

Rasťo, myslíš asi štítničky, lebo štítnatky mi dáva toto...https://www.google.sk/search?site=webhp ... 8OF1a2_8p8

...tiež sa s nimi a podobnými scale insects mordujem už nejaký týždeň. :(
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 19 Nov 2015, 21:24

hoj, ano štítničky, stále sa mi to pletie :)
ja som sa ich naposledy zbavil pomocou karate. teraz som dával Actaru a o týždeň alebo dva ešte naložím aj karate a snáď pôjdu tatam.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"