Ulmus parvifolia 'Corticosa' ZV

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Ulmus parvifolia 'Corticosa' ZV

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Aug 2015, 11:36

Tak našli moji rádcové... Obrázok z ponuky a ďalšie po preriedení. To bolo potrebné, pretože ten mach z UK nešiel z kmeňa inak odstrániť...a bolo sa treba pozrieť do koruny čo skrýva.
Korkovatieť len začína, dalo sa aj takto: http://www.bonsaistudio.hu/ulmus-parvif ... es-bonsai/ ...ale to je iná pálka a takmer hotový strom, čo by ma nebavilo. Odrezky aj pár hrubších konárov skončili v množiarni, uvidím čo z toho bude. Listy má trochu iné ako ostatné bresty, menšie a svetlejšie. Obráža úplne neskutočne a všade. Bude z neho ďalší drobec...
Prílohy
004.jpg
ulmus corticosa 2015 01 01.jpg
ulmus corticosa 2015 01 02.jpg
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ulmus parvifolia 'Corticosa' ZV

Príspevok od užívateľa rasto » 11 Aug 2015, 11:48

Vyzera velmi nadejde :) Shohiny sa mi nejako moc zacinaju pacit v poslednej dobe. Ako to budes zimovat? Standardne ako ostatne balkonovky? T.j. vonku, alebo ako interierovku?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Aug 2015, 12:12

Ako subtropické - studená svetlá práčovňa, t 2-10℃, teda aj podľa vonkajšej teploty. To aj brestom zabezpečí vegetačný kľud. Odrezky ak sa prijmú rozdelím na 2 skupiny, jedna v práčovni, druhá dosvetľované okno...na porovnanie.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 03 Okt 2015, 11:36

Brestík naposledy prestrihaný v tejto sezóne. Hmm a asi som našiel nový front.
(Ak Vás iritujú takto odfiltrované obrázky, stačí povedať,. Mne sa začali práve páčiť, vidieť na nich čo treba.A je to dobré ako skica, dá sa do toho pekne "plánovať".)
Prílohy
ulmus corticosa 2015 01 03india_20151003113244389.jpg
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Jan 2016, 11:24

Ahojte. Tento brestík je stále v chladnom zimovisku a bez listov. Chcem ho presadiť, vybrať z tej akadami, pootočiť v miske, kuknúť na nebari a snáď zasadiť vyššie. Okrem neho tam mám aj pár iných adeptov na presadenie, subtrop. rastliny opadavé aj neopadavé. Takisto Zelkovu nire a Z. serrata, tie sú ešte v zemine...
Aký termín by bol najlepší? Končí január, počkať až kým sa začnú preberať, alebo presadiť aj teraz koncom dormancie, samozrejme s ponechaním v tom istom prostredí?
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Jan 2016, 22:19

Podla mna tusis odpoved uz aj sam. Co zije aj cez zimu bez dormancie mozes aj teraz, aj ked je to take nasilu. To co je bez listov by som nechytal korene skor ako nezacne strom nalievat puky, nie je nic horsie ako neschopnost prijimat vodu a nebyt zobudeny, nieco ako sa v bezvedomi udusit :-)

Inak toto vlakno ma nejak obislo, lubivy je ten stromcek, akurat je v privelkej miske. Ak budes presadzat, tak definitivne do plytsej a mensej, cize urcite tak ako som pisal vyssie. Len som zvedavy ako to upolievas..

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Jan 2016, 22:40

Presadím ešte teraz do tejto misky, nech sa rozvíja, nemá ešte korkovú kôru. A chcem aj dopestovať niečo na množenie.

Tá téma presadenia ma dosť trápi, lebo napr. granátovníky už rašia, myrty začínajú rásť... Keby som nenašiel toto: http://hoyokubonsai.createsend1.com/t/V ... 59EC0425C0 , vôbec by som nad tým nerozmýšľal. Je to od Colina Lewisa. V časti Február/Marec píše o presádzaní a reze. Začína listnáčmi a tvrdí, že keď sa to urobí v plnej dormancii, stromy si toho pri jarnom štarte ani nevšimnú.
Start with deciduous trees (yes, you can repot if you have just pruned, I do it all the time). They respond well to root pruning while in deep dormancy. When they awake, they won't even notice

...tu u mňa sa jedná o bezmrazé zimovanie, tak som rozmýšľal, že rastlinky sú o nejaký čas popredu. ...rozmýšľal... :p
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Jan 2016, 07:26

Voda
Podla mna velmi zalezi od toho co a ako rezes. Ked urobis rez na rastline v hline, tak odrezes cast korenov a cast ponechas. Rastline na zimovanie az tak vela vody netreba, takze zvysne korene to v pohode zvladnu kym sa rastlina nepreberie. Problem nastava, ak presadzas tak, ze odstranis povodny substrat a nahradis ho novym, vtedy dodzubes vsetky vlasocnice a nie je cim prijimat, spoliehas sa na to, ze prebrata rastlina to vykompenzuje prudkym rastom o par dni ked dotlaci energiu spaet do korenov. Ak by si presadil tak, ze tiez len orezes (tak sa to ma spravne robit, rozoberanie balu je blbost ak to netreba), mohlo by to vyjst.

Ziviny
Este treba porozmyslat, ze preco sa presadza pri napucani pukov - ked sa energia uskladnena v podobe cukrov v korenoch zacne presuvat z korenov do kmena na prebratie pukov. Tym, ze orezes priskoro odrezes aj zasoby energie a spomalis start strom. Takze pre mna to nebude "ani nevsimne", ale skor ze na zdravom strome sa to neprejavi :-)

Skus spravit, treba uz raz otestovat, ze ktora cast bonsajistov a mudrych kniziek je ta pravdiva.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Jan 2016, 08:45

Díky Lacike, utvrdil si ma v tom, čo som si myslel. Hlavne pri presádzaní zo zeme. Takže budem kukať na najmenší pohyb pukov a vtedy presadím. Ako tak pozriem z okna a na predpovede, možno je to otázka najbližších týždňov.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 28 Jan 2016, 22:10

čaute, ja to ešte trochu zamotám :)
pokiaľ je teplota nad 5 stupňov tak korene sú aktívne napriek tomu že rastlina spí a vraj sú schopné rásť.
pravda je že by si odobral stromu zásoby ale v tomto prípade asi nechystáš nejakú zásadnú redukciu koreňov, či?
pokiaľ by si iba zakracoval mierne malo by byť všetko v poriadku. každopádne, treba vyskúšať ale asi nie na takomto strome. mám vonku na záhrade zopár semenáčov tak môžem na nich spraviť pokus a uvidíme.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Jan 2016, 23:04

Rasťo díky za ohlásenie. Korene ak redukovať, tak minimálne. Ale pri zbavovaní od hliny pôjdu aj nejaké vlásočnice. Keď tak nad tým rozmýšľam... minulý rok som z hliny vytiahol všetky za dva dni, figu som pozeral či už pučia, či majú uško...Prišiel marec, tak som presadil. Rôzne druhy listnáčov mali okno na rašenie s rozdielom 3-4 týždne, všetky sú ale OK. Teda zimované vonku... S tými z chladu ešte hľadám správnu cestu, tu som o pár prišiel. Preto som to takto otvoril.

Dnes som v tej chladnej miestnosti našiel ale napučaný brest, tak som ho presadil za účelom popracovania na nebari a oddelenia už rašiacich nových rastlín z odstrihnutých koreňov. Po roku v terramole mal neuveriteľné korene...Dal som ho už ale do bytu na slnečné miesto. Keď sa rozbehne, hodím ho sem po radu ako ďalej.

...jeden brest narašený, jeden bez listov, jeden prepŕchnutý, jeden rástol pri T do 10℃ celú zimu. To je tiež divná partia. :)
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Jan 2016, 13:43

Rasťo, neriskuj svoje stromky. Dnes som na balkóne presadil Ulmus glabra a 2x Pseudocydonia sinensis. Zo zeme, vlastne z blata, bola už rozmrznutá... Jedna dula - to už bolo asi o záchrane, z tohto by už nerástla. Tak som to testol... :ymsick:
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Jan 2016, 18:10

Tu je ten väčší brest... prečo som ho pred 3 dňami presadil a vzal do tepla. Asi by mu tam prechladli tie zelené guľky (myslím puky). Kuknite akým spôsobom raší, nie je Vám povedomý tento kultivar? Naposledy som tipoval, že je to 'Catlin'. Tu je aj jeho tŕnistá cesta:

http://forum.bonsai-sba.sk/viewtopic.php?f=3&t=835

Pomohol mi ho vtedy svojim postrehom zachrániť práve rasto, pozdravujem. :)

...tak zas štrajkuje nahrávanie obrázkov.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 06 Feb 2016, 21:37

Ahojte, tak dnes som na korkovom drobcovi našiel zelené púčiky. Ani som nedúfal, že tak skoro, tak som presadil. Dal som ho samozrejme na miesto, počká si kým bude vonku vhodné počasie. JAR UŽ VISÍ VO VZDUCHU?
long live your 盆栽
P.G.

creo
Dátum registrácie: 17 Feb 2013, 08:52

Príspevok od užívateľa creo » 23 Jan 2017, 10:26

peter G napísal:Brestík naposledy prestrihaný v tejto sezóne. Hmm a asi som našiel nový front.
(Ak Vás iritujú takto odfiltrované obrázky, stačí povedať,. Mne sa začali práve páčiť, vidieť na nich čo treba.A je to dobré ako skica, dá sa do toho pekne "plánovať".)
ako si to odfiltroval prosím ťa? vyzera to super na plánovanie

píšem z mobilu

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Jan 2017, 10:52

Ahoj, na Androide používam aplikáciu PIXLR na editovanie a úpravu foto. Sú tam rôzne filtre, niektoré pevne a iné stiahnuteľné alebo online. Tento sa volal India, alebo nejak tak. ...Takže jedným dotykom...
long live your 盆栽
P.G.

creo
Dátum registrácie: 17 Feb 2013, 08:52

Príspevok od užívateľa creo » 23 Jan 2017, 10:53

super, ďakujem veľmi pekne

píšem z mobilu

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Feb 2017, 10:59

Tak aj tento prcek začal pučať, presadený, zostane v chladnej miestnosti, už tam nečakám nejaké fluktuácie teplôt. Ak hej vyriešim to vetračkou...
Ako tak kukám, pohľadovka šla naspäť, asi sa mi takto ľúbi najviac, možno ešte 20-30° otočiť v smere hodín. Je tam ešte veľa vetiev, čo budú len rásť na hrubnutie kmeňa a na množenie. Tento rok začnem pracovať na vetvení. Koreňové nábehy vyzerajú dobre, ale sú ešte dočasne prihrnuté nakopcovaným substrátom.
Prílohy
ulmus%20corticosa%201%202017%2001_20170212104614263.jpg
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 13 Feb 2017, 08:40

Paradny shohincek. Skoro som ho nespoznal podla pohladovky (teda ak porovnavam pohyb kmena s odfiltrovanou fotografiou). Peto pridaj potom fotecku aj s olistenim.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 13 Feb 2017, 10:06

Ahoj Rasťo, ďakujem, aj mne robí radosť. Tá prvá zmena pohľadovky bola podľa najmacatejšieho nebari. Chvíľku sa mi aj ľúbil tak viac vzpriamený, ale nemalo to nejak hlavu...
Teraz som ho trošku vytiahol vyššie zo substrátu a zvolil som stranu s pohybom čo sa mi najviac páči. Tiež presadený rok po roku, kľudne bude stačiť k. dva.
Foto s listami prihodím. Stále to nie je s fotením ako by som chcel. Denné svetlo v interiéri... Bez listov by bolo asi lepšie biele pozadie, ale dnes snáď ani posteľná plachta nie je biela. A potom to zmenšovanie...
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"