Brest,zozltnute listky s tmavymi bodkami

martinbalej
Dátum registrácie: 02 Júl 2014, 16:13

Brest,zozltnute listky s tmavymi bodkami

Príspevok od užívateľa martinbalej » 02 Júl 2014, 21:02

Kupil som si bonsaj asi pred 2 ma tyzdnami.Chudak cestoval 3 dni v krabici az z Holandska ale prezil a nevyzeral zle az na par nalomenych konarikov.Ale zda sa mi ze mu nejak moc opadavaju listy a zltnu,maju tmave skvrny.Viem ze su bonsaje haklive na premiestnovanie tak som si myslel ze to bude tym.Nepresadzal som ho,chcel som aby sa najprv udomacnil a zvykol si.ale uz som ho presadil do mixu akadami,bonsajoveho substratu a jemneho strku z plaze.A takto vyzeraju jeho listy.....poradte co s tym pls
Prílohy
2014-07-02 19.47.53.jpg
2014-07-02 19.38.13.jpg
2014-07-02 19.38.30.jpg

Užívateľov profilový obrázok
palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Re: Brest,zozltnute listky s tmavymi bodkami

Príspevok od užívateľa palged27 » 03 Júl 2014, 07:50

Brest nemam,ale ten substratovy mix,ktory si vytvoril zrejme bude na pricine tvojho problemu...poda je premokrena...asi by si lepsie urobil,keby to bola len napr. cista akadama....miesat organicky substrat s neorganickym sa vseobecne neodporuca prave kvoli tomu,ze zadrziavanie vody v nich je rozne ...asi by si to mal nechat niekolko dni jemne preschnut ;)

martinbalej

Príspevok od užívateľa martinbalej » 03 Júl 2014, 11:39

No ja som ho presadil prave koli tomu ake ma listy,teraz skusim pockat,dam ho na slniecko do zahrady a uvidim.nasiel som aj zarezane zhrdzavene droty v jeho konaroch,kora uz prerastla cez ne.Nemoze to byt tym ze zhrdzavene zelezne draty v jeho konaroch,mu nejak blizia?napriklad ci nepustaju vela zeleza do jeho zil?

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 03 Júl 2014, 11:48

Japonci bezne nechavaju na mladych boroviciach drot , ktory tam aj ostane( ohybanie hlavneho kmena) a stromy krasne rastu. Problem bude v substrate pripadne zmena prostredia.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Júl 2014, 14:24

nechávajú ale nie oceľové ;) a tuším sa to robí len na borievkach.

pokiaľ ti vyrašia nové lístky tak to nerieš. ak by sa rovnaký problém objavil aj na tých tak tipujem tiež na substrát.

R

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 03 Júl 2014, 14:57

Rasto videl som video kde to praktizovali na svojich boroviciach
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

martinbalej

Príspevok od užívateľa martinbalej » 04 Júl 2014, 01:34

V tom substrate do ktoreho som ho presadil je len 2 dni,nemoze to byt substratom.Do toho substratu som ho dal lebo som sa uz nemohol pozerat na tie listocky ako ich straca.Povodne som chcel s presadenim pockat,je uz leto a horuco na presadzanie.Pozrel som korienky,boli zdrave,neboli zhnite,ci tak,substrat v ktorom som ho dostal bol napoly suchy.Moze to byt tym ze uz mal korene tak huste,ze vyliezali zvrchu a v kvetinaci moc toho substratu nebolo,asi sa vyplavil,boh vie ako dlho ho v tom nechali rast....No nic,pockam ako zareaguje na to presadenie.Este stale ma vela peknych zdravych a velkych listkov a rasi aj zopar novych....

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 04 Júl 2014, 09:26

Havran, Rasto - su to hlavne borovice ako vravi Havrann. Tie totiz zavalia, kora popraska a rana sa strati. Navyse ten zarez urychli hrubnutie, co je hlavny dovod, preco to robia. Na borievkach to robia myslim hlavne kvoli buducemu shari. K tym boroviciam este - staci kuknut importovane parviflory shohiny z Isabelie napr., co maju spiralove lemovanie pozdlz tela, ktore je skoro 2x take hrube ako zvysok, kde to nie je.

K teme - Po presadeni je normalny opad listko a moze trvat najblizsie 2 tyzdne, ked nevyrasia nove puky. Stromcek ma stres a potrebuje vykompenzovat stratu korenov z presadenia. Druha vec je, ze tymto substratom mu velmi nepomozes.

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 04 Júl 2014, 09:40

skus popozerat v tejto sekcii...dozvies sa vela cennych info o substratoch

http://www.bonsajforum.sk/viewforum.php?f=51

martinbalej

Príspevok od užívateľa martinbalej » 04 Júl 2014, 10:41

Dikes,tak ho rychlo este raz presadim (do cistej akadamy?) kym ma este stres z prveho presadenia.Docital som sa ze akadama je viac vhodna pre exterierove bonsaje a substraty pre interierove.Koli rozdielnemu zadrziavaniu vody.Ja mam bonsaje teraz vonku na zahrade ale na jesen musia ist do domu,byvam v anglicku a v jeseni stale prsi,nechcem aby zhnili.Aky substrat mi odporucite?Mam akadamu,origilnal bonsaj substrat,strk a piesok akejkolvek hrubky(plazi je tu v okoli hojne)v akom pomere to namiesat?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 04 Júl 2014, 16:06

Nie je rozdiel medzi interierovkami a exterierovkami co sa tyka substratov B-)

martinbalej

Príspevok od užívateľa martinbalej » 08 Aug 2014, 02:22

dakujem vsetkym,dari sa nam velmi dobre:)sme krasny zeleny a vsetko je ok:)asi mal len stres z tej cesty v krabici z Holandska.Ale nemusel ma tak vystrasit.......vyrobil som mu krasny novy stolik s kvetinacom a dam ho tam na jar...posudte,kolko by stal asi tento stolik na trhu?:))))
Prílohy
2014-08-07 19.13.00.jpg
2014-08-07 19.12.50.jpg

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 10 Aug 2014, 08:27

To je super, ze sa dari. Co sa tyka podstavca, tak zavisi to hlavne od velkosti a materialu. Nenapisal si rozmery. Odhadom teda, ak je pre ten maly brest, okolo 50 eur.

martinbalej

Príspevok od užívateľa martinbalej » 11 Aug 2014, 11:29

rozmery stolika a misky su 50 cm /25 cm.A brestik ma 40 na vysku,ma uz 14 rokov :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"