Hnojenie brestu

emil
Dátum registrácie: 11 Máj 2013, 20:24

Hnojenie brestu

Príspevok od užívateľa emil » 13 Feb 2014, 22:34

Dobrý deň,
chcel by som sa ešte informovať ohľadom hnojenia brestu, mám aj tekuté, aj tyčinky REM. Aké máte skúsenosti, príp. ako dávkujete? Prečítal som vlákna o hnojení, ale nikde som sa nedopátral toho, či mám tyčinky dávkovať podľa návodu, či je lepšie si to dávkovanie prispôsobiť. Čítal som aj, že v zime ludia hnoja tekutým a od jari do jesene zase tuhým. Budem vďačný za každý postreh :)

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hnojenie brestu

Príspevok od užívateľa lacike » 14 Feb 2014, 08:02

To zavisi v com ten brest mas zasadeny. Ak v priepustnom, tak REM su nepouzitelne (mozno ak polozis na povrch). Ak v klasickej zemine, tak teoreticky mozes aj podla navodu. Ja s nimi ale dobre skusenosti nemam. Oproti crepnikovym rastlinam je miska mensia a hnojivo sa tak dostava ku korenom iba lokalne a dost intenzivne. Niekde nehnoji a niekde spaluje korene.
Uplne najpohodlnejsie je tekute hnojivo, akurat co ho raz za tyzden pridas do zalievky, inak nic nemenis. Tuhe hnojiva sa davaju na povrch, zvacsa na exterierovkach (kedze ich citit).

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 29 Okt 2014, 08:46

Caute vsetci...chcem sa spytat : ake hnojivo pouzivate na bresty ? Myslim tym s akym pomerom N-P-K ? niekde som zachytil 8-4-8.

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 29 Okt 2014, 10:20

Ja na vsetko vratane brestov pouziva kristalon start...
Cely rok 2 nasobok davky z navodu kazdych 5 dni.

Jesen zima davka podla navodu raz za 10 dni.

Obcas cca 2x za mesiac im supnem este vitality komplex.

Stromky si nestazuju...

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 29 Okt 2014, 10:42

dik Chumo...tiez mam dobre skusenosti s krist.startom,ale na ficusy u ktorych zatial neriesim velke listy.Brest ma vsak malicke listocky a nevyzeralo by to asi na malej korune dobre.Vitality comp.davam tiez.Inak ligustra od teba rastu ako z vody a vlastne hlavne vdaka vode,lebo su neskutocne smädne :D

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 29 Okt 2014, 11:16

Velke listy su z kazdeho hnojiva, co je priznak, ze rastline sa dari a nerastu do nekonecna. Na stromceku vo vyoji je kopec veci, co vyzeraju zle a velke listy su detail. Navyse, ak sa snazis o zahustenie vetvenia, tak fikus kazdy rok defoliujes, co listy minimalne do konca roka zmensi.
Az stromy, ktore su dokoncene sa hnoja hnojivom s nizsim obsahom dusika, aby velmi nerastli a nemali velke listy. Okrem toho, pri zahusteni vetiev sa listy/ihlice zmensia aj prirodzene (zavisi od druhu).

Fikus je pekny priklad, kde s vacsimi listami treba ratat, alebo proste pravidelne defoliovat. Brest tie listy velmi nezvacsi tak ci tak (ak mas drobnolistu varietu, tak maximalne do velkosti klasickej, ak sa stane nieco velmi zle).

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 29 Okt 2014, 12:13

Ulmus celkovo nerastie tak rychlo ako Ligustrum a velkost listov aspon u mna nie je nejaka extra velka, aby to vadilo... Ked porovnam jarne odrezky Ulmusov s odrezkami Ligustra, tak Ligustrumy su zjavne hrubsie asi aj 3-4 nasobne... pri rovnakom stanovisti substrate aj hnojeni...

Ligustrum je vdacna rastlina na bonsaj... aj mne rastu ako z vody... Za tri roky z odrezka je pozeratelny shohin...
Neuveritelne rastu pri letneni na plnom slnku 4nasobna davka hnojiva... Vtedy ak nedas pozor tak ujde hrubka konarov, korene sa tlacia zo vsade, treba to kontrolovat... Neviem ci maju u mna idealne podmienky, alebo tak rastu vsetkym... Akurat neviem ako ich drotovat, aj pri najsetrnejsom drotovani im strham koru, ktora sa zle hoji a ostavaju jazvy... preto som s tym uplne prestal... Este chcem vyskusat obmotat to lykom, ale to sa asi pri ligustre tiez lahko nezmazatelne vryje do kory...

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 29 Okt 2014, 16:24

Pri ligustrume drotujem na volno tvrdsim drotom, tak aby sa vetva dala ohnut, pripadne iba napinacimi drotmi. Ked hrubne, tak sa drot nezareze, lebo ma vetva kde hrubnut..

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"