som začiatočník - brest drobnolistý

patrikgottwald
Reactions:
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 06 Jún 2021, 21:02

som začiatočník - brest drobnolistý

Príspevok od používateľa patrikgottwald »

Zdravím Vás,

nedávno som si kúpil brest drobnolistý (podľa hrúbky kmeňa asi 5 - 6 ročný) z bonsajcentra v košiciach. Predávaný je ako interiérový, aj som ho pôvodne plánoval pestovať v izbe, no dal som ho von na juhozápadnú/ západnú stranu. chcel by som sa vás spýtať, čo mi odporúčate ďalej so stromom robiť. Keďže som začiatočník, budem vďačný za každý postreh, názor a radu.

Ďakujem.

Používateľov profilový obrázok
Michal71
Reactions:
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51
Bydlisko: Žilina

Re: som začiatočník - brest drobnolistý

Príspevok od používateľa Michal71 »

Teraz ho nechaj kľudne vonku, nech sa letní, no na zimu ho treba dať dnu, idealne na okennú parapetu, mimo radiatora. Tento rok by som už s ním nerobil nič, iba polievať a hnojiť. Hnojiť raz za 2 týždne, cez zimu raz za mesiac, ja používam kristalon a som s ním spokojný. Na jar by som ho presadil do nejakého vzdušného substrátu ( akadama, zeolit) atrocha by som ho ostrihal ( ak je čo strihať), poprípade ho môžeš aj nadrôtovať. Drôt treba odstrániť, keď sa začne zarezávať do kôry ( asi po 3-4 mesiacoch ).

Johny1979
Reactions:
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 04 Dec 2019, 20:47

Re: som začiatočník - brest drobnolistý

Príspevok od používateľa Johny1979 »

Väčšina predávaných brestov v shopoch nieje interierova rastlina, už cez leto dostane enormne zabrať v interieri a v zime to je klinec do rakvy ked máte doma 20 a možno viac a on potrebuje vtedy spinkať zimným spánkom niekde tesne nad nulou. Ja som ešte tie bresty z južnej oblasti nevidel čo zvládnu celoročne radiatorik a saharské sucho v izbe,. Ak tu niekto taký viacrokov pestovaný brest v interiéri má rád by som si s ním na tuto tému pokecal lebo tu mi chýbajú informácie z prvej ruky.

niečo z pestovania:
https://www.youtube.com/watch?v=H58S-bWiQnw

Napísať odpoveď

Návrat na "Brest - Ulmus"