Bonsai z tuje?

Rady pre začiatočníkov ktorý sa rozhodli najprv študovať až potom pestovať ;)
moonraingirl
Reactions:
Dátum registrácie: 19 Apr 2016, 15:07

Bonsai z tuje?

Príspevok od používateľa moonraingirl »

Blbá otázka asi, ale dá sa spraviť bonsaj z obyčajnej tuje?
A da sa robiť len z priesady, alebo môžem trebárs odrezať vetvičku a dať zakoreniť?
Či blbý nápad?

Používateľov profilový obrázok
Mimo
Reactions:
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať používateľa:

Re: Bonsai z tuje?

Príspevok od používateľa Mimo »

Jasne že sa dá, ale načo budeš zbytočne čakať na zakorenený odrezok, keď za 4 eura si v hornbachu alebo inom centre kupiš hotovu rastlinku a môžeš rovno tvarovať? Alebo si kup za 5-7 nejaku zaujimavu borievku a maš skoro hotovy pre-bonsai. A hned na to bude lepši pohľad ako na jednu mini vetvičku.

Mimo
Reactions:
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mimo »

Napríklad toto som kupil za 7 eur.

http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=18&t=1530

moonraingirl
Reactions:

Mimo napísal:Jasne že sa dá, ale načo budeš zbytočne čakať na zakorenený odrezok, keď za 4 eura si v hornbachu alebo inom centre kupiš hotovu rastlinku a môžeš rovno tvarovať? Alebo si kup za 5-7 nejaku zaujimavu borievku a maš skoro hotovy pre-bonsai. A hned na to bude lepši pohľad ako na jednu mini vetvičku.
Aha :-) díky :-)

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

no len to Mimome je borievka. S tujami je trochu problém lebo nemajú radi rez konárov. často po zastrihnutí vyschne celý konár. nápodobne s tvarovaním drôtom, tiež sa im to príliš nepáči. určite je vhodnejšia borievka.

R

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Na tujach sa nema rezat do stareho dreva, treba zrezat po najblizsie zelene vyhony, ktore su silne a pockat na spaetne rasenie. Da sa povedat, ze to funguje rovnako ako na boroviciach, ak si clovek predstavi, ze zelene vyhony su puky.

moonraingirl
Reactions:

lacike napísal:Na tujach sa nema rezat do stareho dreva, treba zrezat po najblizsie zene vyhony, ktore su silne a pockat na spaetne rasenie. Da sa povedat, ze to funguje rovnako ako na boroviciach, ak si clovek predstavi, ze zelene vyhony su puky.
Prepáč, ešte len začínam, nie som si istá či som dobre pochopila. Takže treba odrezať to čo je bledsie zelené čo narástlo tento rok? A čo je spätné rašenie?

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Vetva, ktora nema zelene vyhony s velkou pravdepodobnostou uschne, rovnako uschne aj ked jej ubudne vela zelenych vyhonov (nestaci nechat 2 male zelen vyhonky, ked tam pred tym bola velka kopa).
Treba zrezat vetvu na kratsiu, ubrat dajme tomu polovicu zelenej hmoty, tuja potom vyrasi tam, kde dopadne svetlo, tzn. treba ju presvetlit, aby sa svetlo dostalo hlbsie do koruny.
Spaetne rasenie je proces, kedy vyrastu nove vyhony blizsie ku kmenu.

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Pekne vysvetlené. Hrám sa aj ja s 1 tujkou. Prirastá celkom rýchlo, ale v miske moc nehrubne. To bude tým ale, že ju držím malú...

Je to v podstate veľmi nenáročný strom v porovnaní s inými koniferkami. Čo som si ešte všimol... strih podobne ako u čínskych borievok, vždy odsrihnúť celý výhonok...v zásade podľa článku "Never pinch junipers". Ak zastrihnem/zalomím/zaštípnem výhonok, na konci zaschne a nepokračuje v raste. Ak ho odstrihnem od najbližšej rozbočky, nahradí ho iný...samozrejme vetva nesmie zostať bez obrastu.
long live your 盆栽
P.G.

moonraingirl
Reactions:

peter G napísal:Pekne vysvetlené. Hrám sa aj ja s 1 tujkou. Prirastá celkom rýchlo, ale v miske moc nehrubne. To bude tým ale, že ju držím malú...

Je to v podstate veľmi nenáročný strom v porovnaní s inými koniferkami. Čo som si ešte všimol... strih podobne ako u čínskych borievok, vždy odsrihnúť celý výhonok...v zásade podľa článku "Never pinch junipers". Ak zastrihnem/zalomím/zaštípnem výhonok, na konci zaschne a nepokračuje v raste. Ak ho odstrihnem od najbližšej rozbočky, nahradí ho iný...samozrejme vetva nesmie zostať bez obrastu.
Fuu ďakujem za vysvetlenie, budem musieť naštudovať. Je to pre mňa všetko nové :-)

Odoslané z G7-L01 pomocou Tapatalku

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

no práve preto je vhodnejšie sa venovať hlavne druhom ktoré nemajú až takéto špecifiká ;)
z tují až tak veľa bonsajov na výstavách neuvidíš, ak vôbec ( ja som na živo videl zatiaľ jeden). je to preto že je to obtiažne aj pre skúsených pestovateľov.

R

Napísať odpoveď

Návrat na "Aký druh si vybrať na bonsaj"