Vysievanie

Rady pre začiatočníkov ktorý sa rozhodli najprv študovať až potom pestovať ;)
Redline
Reactions:
Dátum registrácie: 08 Nov 2013, 15:08

Vysievanie

Príspevok od používateľa Redline »

Ahojte. Som novacik v pestovani bosajov. V podstate len zacinam. Kupil som si semiacka stromcekov ktore sa mi pacia a chcem sa spytat kedy by som ich mal siat. Popripade dake rady.

Javor Cerveny - Acer rubrum
Fikus Benjamin - Ficus Benjamina
Jalovec Cinsky - Juniperus Chinensis
Cisnky cisarsky strom - Paulovina pistnata
Smrek Himalajsky - Picea smithiana

Ak by mi niekto vedel poradit budem moc vdacny. Dakujem

Používateľov profilový obrázok
Havrann
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Re: Vysievanie

Príspevok od používateľa Havrann »

Pozri sa na prirodu. Ked semena dozreju, padnu ma zem na nich listie potom sneh, pride jar zacnu klicit a rast.
Hovorime tomu stratifikacia. Vacsina semien potrebuje stratifikaciu. Na Tvojom mieste by som semienka dal do mokreho perlitu , ktory by som dal do nadoby a sup do ladnicky na 2 - 3 mesiace. Treba nastudovat ako dlho ma prebiehat stratifikacia jednotlivych semienok. Tod moja rada.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

alebo druhá jednoduchšia možnosť spraviť to ako to robí príroda. proste ich vysej do voľnej zeme a označ si miesto.

R

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

A ja iba dodam, ze sa to tyka vsetkych stromov zo zoznamu s vynimkou ficusu. Ten stratifikaciu celkom urcite nepotrebuje a podstatne rychlejsie je zacat z odrezku od niekoho znameho :-)

NiKA
Reactions:
Dátum registrácie: 24 Sep 2014, 19:44

Príspevok od používateľa NiKA »

Dobry den. Som rovnako zaciatocnik a chcela som sa spytat, ako je to s vysadzanim tropickeho dubu?

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

to Redline: ...a fikus odložiť a nechať výsev na jar. Budú lepšie podmienky na klíčenie, rast a vývoj.(svetlo, teplo, dĺžka dní a celá rastová sezóna pred nami...)

to NiKA: A o ktorý tropický dub sa jedná? Ale v každom prípade nechať tiež na jar.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

S velkou sancou ma asi na mysli dub korkovy.

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Môže to byť všeličo, ja mám napr. semenáč Casuarinu cunninghamianu pôvodom z Austrálie... tomu hovoria tropický dub.

Inak pestovanie zo semien je beh na dlhé trate a bez istého úspechu. Niektoré druhy majú mizernú klíčivosť semien a strašne pomalý vývoj v 1. rokoch. Podľa mňa to má význam len u vzácnych a bežne nedostupných rastlín. Napr. Benjaminu majú v každom kvetinárstve, ale skúste zohnať takú Subulatu, Religiosu...

Ale v každom prípade sa pri pestovaní zo semien človek veľa naučí, teší sa zo SVOJICH rastliniek a môže od malička usmerňovať ich tvar a vývoj. Sám som to skúšal, s < či > úspešnosťou... Mám napr. pár pínií už 10 rokov, 15 r. A. campestre, kt. som vysial pri istej príležitosti zo semien z cintorína...nejaké zachránené nálety, ale to sa neráta a momentálne mám Operculicaryu a viac druhov borovíc, ale čo z toho bude po zime neviem,neviem.
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Aký druh si vybrať na bonsaj"