Rastliny vhodné pre začiatočníkov

Rady pre začiatočníkov ktorý sa rozhodli najprv študovať až potom pestovať ;)
Používateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Rastliny vhodné pre začiatočníkov

Príspevok od používateľa RastoS »

Fikus - takmer všetky druhy fikusov sú vhodné na bonsaje a určite vhodné pre začiatočníkov. sú veľmi tolerantné voči pestovateľským chybám a nenáročné na starostlivosť.
Crassula (tučnolist) - sukulent vhodný pre nenáročnosť pestovania, nie je však vhodný na tvarovanie drôtom a tiež sa nehodí na všetky stýly.
Čínska ruža - rýchlo rastúca, nenáročná, nedá sa tvarovať drôtom. tvaruje sa strihom.
Čínsky vtáčí zob - pomerne nenáročný, vyžaduje veľa vody a živín. tvaruje sa hlavne strihom. menšie problémy môžu byť s pestovaním počas zimy.
Brest drobnolistý - vhodný pre zodpovedných :), mierne náročný na zálievku, nemá rád ani premokrenie ani sucho, vyžaduje dostatok živín a veľa svetla, v zime je vhodné ho mať v mierne chladnejšej miestnosti ale prežije aj v teple.

Spomenuté druhy sú interiérovky takže neprežijú mrazy a musia byť počas zimy vo vnútri.

Z exteriérových (našich) druhov sú vhodné:
Vtáčí zob - takmer nezničiteľná rastlina, potrebuje však veľké množstvo vody a nemá rád preschnutie.
Krušpán - buxus - veľmi pomaly rastúci ale nenáročný na starostlivosť.
Javory - všetky miestne druhy - nenáročné, odolné proti premočeniu, suchu, škodcom. pomerne rýchlo rastúce.
Breza - veľmi rýchlo rastúci druh, potrebuje dostatok vody. občas ale bezdôvodne odumierajú konáre.
Agát - rýchlo rastúca nenáročná rastlina (invázna). potrebuje priame slnko.
Borovice - z ihlicnanov vyžadujú asi najmenšiu starostlivosť. ideálne priame slnko.
Hrab obyčajný

Exteriérovky sú dreviny ktoré nutne potrebujú k prežitiu zimný spánok a teda teploty blízke 0 alebo nižšie po dobu niekoľkých týždňov. Potrebujú prirodzenú (vysokú) vzdušnú vlhkosť počas vegetačného obdobia. Sú teda nevhodné na pestovanie v interiéri (!).

RastoS
Administrátor
Reactions:

Re: Rastliny vhodné pre začiatočníkov

druhy viac či menej NEvhodné pre začiatočníkov zvyčajne pre náročnosť polievania alebo životných podmienok:
Carmona (čaj fuki)
Serrisa
citrusy
viacmenej takmer všetky druhy ktoré sa prirodzene nevyskytujú v našom podnebnom pásme.

Martin-SO
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Júl 2013, 21:56

Príspevok od používateľa Martin-SO »

taky som chcel ktory netreba casto presadzat a tvarovat drotom... :) Dakujem za ponuku

rasto
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rasto »

Martin-SO napísal:taky som chcel ktory netreba casto presadzat a tvarovat drotom... :) Dakujem za ponuku
tučnolist B-)

rasto
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rasto »

ešte by som rád doplnil RastaS, rastliny vhodné pre začiatočníkov - celoročné exteriérovky:
- Javor poľný - babyka
- Hrab obyčajný
Naposledy upravil/-a rasto v 20 Apr 2015, 11:26, upravené celkom 1 krát.

RastoS
Administrátor
Reactions:

jasne, javory som zabudol, este som ich aj spominal Lacikemu ze by som ich tam mohol dat.

Martin-SO
Reactions:

a este by som sa chcel opytat ako sa hnoji? dakujem

maros
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maros »

keby to nebolo smutne tak by som povedal ze to je zart.

Martin-SO
Reactions:

dakujem za radu maros

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Martin-SO napísal:dakujem za radu maros
maros to zobral trocha ironicky. Ale v zasade ma pravdu. Tem o hnojeni je tu viac nez dost, okrem toho je navod aj na kazdom hnojive. Hladaj ;-)

Napoveda - zavisi to od substratu, v ktorom pestujes. Na kazdom hnojive mas aj sposob hnojenia a davkovanie. Ak mas priepustny substrat, mozes hnojit aj 2-3krat castejsie. Nekupuj specialne bonsajove hnojivo, to je na hotove stromy, aby si udrzal tvar, take nema tuna na fore (skoro) nikto.

palged27
Reactions:
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od používateľa palged27 »

palged27
Reactions:

Pekne spracovane info pre zaciatocnikov : http://www.semena-osiva.sk/article/212- ... pestovanim

creo
Reactions:
Dátum registrácie: 17 Feb 2013, 08:52

Príspevok od používateľa creo »

Ahojte, po trojročnej prestávke (prvý pokus bol carmona z tesca) by som si chcel opäť zadovážiť bonsaj do bytu. Som rozhodnutý pre brest drobnolistý. Tento krát si ho zakúpim cez eshop záhradníctva Libčany - čítam po nete na nich samé chváli. Chcem sa spýtať, či je teraz vhodná doba na kúpu, alebo mam ešte počkať na lepšie počasie, kvoli mrazom.
Brest bude v byte, a od jari do jesene na balkóne (východná strana)
Kúpu a aj ďalšiu starostlivosť by som tu chcel preberať s vami.
Ak sa vám chce, mrknite k nim na stranky, ešte nemám žiadny konkrétny vybratý.
Čítal som, ze bonsaj po kúpe je vhodné presadiť do "svojho" substrátu, aky máte na to názor?

Odoslané pomocou Tapatalk

palged27
Reactions:

Ahoj.a nepremyslal si,ze zabehnes napr.do niektoreho z bonsajcentier tu na SVK ? Odkial si ? Mne osobne viacej vyhovuje vidiet stromcek nazivo a potom sa pripadne pren rozhodnut,lebo fotka dokaze byt niekedy skreslujuca,ale asi je to vec nazoru.

Na kupu stromceka je urcite vhodnejsie teplejsie pocasie aj kvoli naslednemu presadeniu - Jar je idealna.Toto pocasie je este dost nestale,ale uz to hadam dlho nepotrva ;)
Naposledy upravil/-a palged27 v 26 Feb 2016, 09:34, upravené celkom 1 krát.

creo
Reactions:

Som z Topoľčian

palged27
Reactions:

ako prve mi napada Nitrianske Bonsajcentrum a velmi ochotny a ustretovy p.Ondejcik...mrkni do googlu.Bonsajcentrum Nitra.

creo
Reactions:

To je ta cajovna dobrých ľudí? Chcem sa ešte spýtať, ci výber brestu je ok? Na začiatok

palged27
Reactions:

Ano,to je ta cajovna...musis sa preklikat na bonsaje.
Bresty su krasne stromy.Tiez som si svojho casu podlahol ich caru a dodnes ich povazujem za jedny z najkrajsich bonsajov.A ci su vhodne pre zaciatocnikov ? asi ide o uhol pohladu,lebo kazdy by Ti povedal nieco ine.Pre mna su idealnymi "startovacimi"stromcekmi napr.Ligustrum chinensis (Vtaci zob),alebo Ficus...bresty su narocnejsie na"udrzbu"v tom zmysle,ze ich castejsie napadaju skodcovia - hlavne roztocce,takze napr na jar je dobre preventivne ich osetrit nejakou tou chemiou.Zalezi na tebe,kolko casu a energie si ochotny stromceku venovat.Kazdopadne je Brest tym stromcekom,ktory dokaze krasne ozivit interier ;)

ueshiba
Reactions:
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od používateľa ueshiba »

Ahoj, tiež by som išiel na začiatok do Ligustrum chinensis alebo fikusu.
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

Ahojte, odkedy bol písaný prvý príspevok tohto vlákna sa nám ponuka rastlín, pre-bonsajov dosť rozšírila. Nechcem tu vymenovávať, čo všetko pribudlo... Väčšinou sa ale v začiatkoch stretávame s tzv. interiérovými bonsajmi, však sú najbližšie k zákazníkovi v každom lepšom kvetinárstve. A nový majiteľ sa z nového stromčeka môže tešiť aj keď sedí v kresle obývačky, ak mu dopraje všetko čo potrebuje.

K úplne super a pre začiatočníkov by som ešte odporučil durantu - tá mi rastie celoročne vnútri, v zime nad radiátorom spolu s fikusmi, rastlinka z odrezku prosperuje aj na severnom okne (spolu s fikusmi). Ďalej zantoxyllum - celoročne v byte, pomnožená odrezkami aj potápaním... Rôzne eugénie...pistáciu, to je neuveriteľne vitálna rastlina, u mňa napr. prežila pád z 11. poschodia, ale zimuje ako trebárs granátovníky, olivy... A ešte je dobre pozrieť čo je doma a u pribuzenstva, čo by sa dalo pestovať - myrty, rozmarín, fuchsie...len si spolu z rastlinkou zobrať od starej mamy aj návod na pestovanie.

Inak sa prikláňam k predchádzajúcim odporučeniam. Určite sa pre začiatok vyhnúť serisse, nech má aj 10.000 kvetov, sagerécii a carmone. A študovať, fšetko je na webe :) , ak nie tak v knižnici... Ale pozor, je to návykové...
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Aký druh si vybrať na bonsaj"