smrek

Užívateľov profilový obrázok
mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

smrek

Príspevok od užívateľa mikus » 29 Júl 2010, 20:53

Čo tak skusiť smrekom,naším najrozšírenejšim a najpestovanejším ihličnanom?Kto začne?

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: smrek

Príspevok od užívateľa RastoS » 29 Júl 2010, 21:03

ahoj mikus,

mal som dva smrecky ktoré som si priniesol z lesa pred pár rokmi ale nejak som sa ich zľakol a daroval susedom na okrasnú výsadbu. smreku vyrastajú konáre ako dobre vieš v prstencoch no a nejak som nemal na to aby som ich všetky odstránil a nechal iba jeden. proste som si vôbec nevedel v smreku predstaviť nejaký tvar bonsaju. na aké štýly sa vôbec hodí najviac?
R

poloo
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:59

Príspevok od užívateľa poloo » 30 Júl 2010, 07:59

Ja mam doma smreky dva. Ale su malicke tak pekne rastu v zahrade a cakam co z nich bude. Rozmyslam ze z nich urobim mini bonsajiky a dam ich do krajinky. Ale to je zatial len uvaha.Este maju pred sebou dlhu cestu.

petra
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 10:47

Príspevok od užívateľa petra » 30 Júl 2010, 10:41

Tiez mam u nasich v zahrade semenaciky, co rastli pri velkom smreku pendula, ale zda sa, ze to budu klasicke smrecky, nie ovisnute... Tie cakaju, kym trosku naberu "vaznosti" a ja vedomosti a skusenosti :roll: :D ...

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 30 Júl 2010, 10:48

Dobrá rada na získanie vhodného materialu na pestovanie ihličnanov,je napríklad bonsai výstava Nitra,kde niektoré lesné škôlky ponúkajú veľa svojích výpestkov,ktoré nie sú ani cenové náročné,predávajú sa v kvetináčoch,niektoré bez,čo nam ušetrí čas potrebný ny vypestovanie stromkov.Ja sám som si pred tromi okmi kúpil dve krásne pinus aristata,boli asi 5 ročné,a boli po 150 sk,a teraz je to krásny material na úpravu.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 30 Júl 2010, 10:51

Poolo,v prvom rade by som vystrihoval vnútro stromkov,aby som dosiahol vodorovné poschodia.Smrek sa hodí prevažne na klasický rovný štýl, prípadne strom na kameni.

poloo

Príspevok od užívateľa poloo » 31 Júl 2010, 17:08

Vnutro stromkov?? To ako odstrihnut vrchol smreku?

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 01 Aug 2010, 14:08

Sú jednotlivé vodorovné konáre vyrastajúce okolo celého kmeňa,ktoré tvoria poschodia smreku,a to,čo navyše je vystrihnúť od kmeňa.Vrchol samozrejme ponechať,a všetko pod ním upravovať do vodorovných poschodí.Ak tie konáre ešte nie sú vodorovné,pretože strpmček je ešte mladý,tak konáre neak zaťažiť aby sa vyrovnali.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 01 Aug 2010, 14:13

a nemôže sa tým prerušiť uplne kôra? tie konáre v poschodiach zvyknú byť dosť na husto vedľa seba. preto som nenašiel odvahu ich vystrihať všetky.

R

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 01 Aug 2010, 18:44

Nemusíš sa so všetkým ponáhľať,záleží na veľkosti stromku.Rob všetko postupne,jeden konárik tu,druhý z druhej strany alebo radu .Bonsai so smreku sa rodí roky,ale v každom období je to krásny,majestátny strom.Vyžaduje si našu pozornosť,aj keď ako bonsai nie je moc rozšírený.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 10 Aug 2010, 22:17

poloo, mikus myslel tym vystrihanim "vnutra stromkov" , nieco ako presvetlenie, aby sa zazelenali aj vnutorne vetvicky,
ja osobne som smrecok doma este nemal, no v hore obstrihavam 2 ks, 1 uz vypada v celku dobre, na jesen si ho chcem doniest domov, inac tvarujem ho v style-strom vo vetre,bol som doma pri rodicoch , skoda , ze som ho nepofotil ;)

poloo

Príspevok od užívateľa poloo » 10 Aug 2010, 22:26

Dik za vysvetlenie,uz som pochopil. Myslim ze stym este pockam lebo je este malicky asi 20-25 cm vysoky. Aj ked chcem max. 30 cm vysky. Skoda ze ho mam zasadeny v zahrade medzi ostatnymi potencionalnymi jedincami. Je tam dost husto a nemozem si ho poriadne pozriet ze co by sa z neho dalo vytvorit. Na buducu jar pojde asi vacsina do vacsich kvatinacoch aby sa dalo s nimi lepsie manipulovat

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 11 Aug 2010, 08:31

Sesino,kde to žiješ?,Kedysi som začal podobne praktizovažť upravovanie stromkov v prírode,ale po čase som tie stromky nenašiel,našiel ích neaký dobrodinec,a prilepšil si.Jedine jedenkrát so mi podarilo zachrániť starší dub medzi dvomi skalami tým že som mu odpílil hlavný koreň,a nechal dorásť nové korene.Trvalo to dva roky,ale po rokoch vidieť,že to stálo za to.

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 11 Aug 2010, 21:09

no pozri, ja to praktyzujem asi od mojho bonsaja- lipky, a tu som si tiez takto predpestoval :D a to bolo asi v 1980 alebo skor,
tak isto aj toho buka-drobceka(a toho som takto strihal najmenej 10 rokov,
to je jasne , ze aj mne par stromkov , temer uz hotovych na presadenie do misky, niekto vykopal, no priroda patri :vsetkym :D , nie len mne alebo tebe, no neodradilo ma to, teraz mam pozastrihovanych dost vela stromkov ,na jar by som chcel niektore preniest do zahrady ;)

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 11 Aug 2010, 21:28

Súhlasím s tebou,len sa bojím,aby si sa nestal otrokom tvojích stromkov.

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 11 Aug 2010, 21:38

preco si myslis , ze otrokom, ;) ved mna to bavi, no co uz ked si niekto prilepsi so stromkom v svojej zbierke ?ved to moze byt, alebo je, nas kamos-bonsajista :D

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 11 Aug 2010, 22:05

Ak sa dostaneš povedzme k číslu viac ako sto kusov,potom začneš rozmýšľať či sa niekde nestala chyba,či sa dokážeš jednotlivým druhom správne venovať,či ím dám všetko čo potrebujú,pretože sú to mojí miláčikovia alebo sa budeš hnať za všetkým,čo sa dá pestovať ako bonsai,vlastniť to dokazovať si aký si zručný.Ja som po rokoch pochopil,že menej je niekedy viac,i keď si to ťažko pripúšťam.

sesino

Príspevok od užívateľa sesino » 11 Aug 2010, 22:13

u mna naketo nieco nehrozi-velke mnozstvo bonsajov, som toho isteho nazoru , malo je viac, no to este neznamena , ze zo stromkov pestovanych v hore musia byt bonsaje, proste je to moja zaluba, vzdy ked sa idem prist do hory, beriem si zo sebov nozik, a zahr.noznice :D ,

poloo

Príspevok od užívateľa poloo » 11 Aug 2010, 23:24

Inak mam taky pocit ze toto je problem asi vsetkych bonsajistou. Ja sa tomu venujem necele dva roky a neviem sa zastavit. Este ze ma trosku brzdi priatelka.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 12 Aug 2010, 08:23

Poloo,takže sa potvrdzuje,že ženy majú viac rozumu ako chlapy,sú striedmejšie,preto sa dožívajú vyššieho vaku,ako my páni tvorstva.

Napísať odpoveď

Návrat na "Smrek - Picea"