smrek 1

Užívateľov profilový obrázok
rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

smrek 1

Príspevok od užívateľa rasto » 27 Aug 2012, 11:18

SS - Svokrin Smrek :) - vykopany zo svokrinej zrusenej skalky v r. 2010. Na klubovom stretnuti v sobotu 25.8. dostal prvy zakladny tvar, resp. iba vyber a rozhodenie vetiev. Lava spodna pojde asi este dole, rovnako vrchol sa znizi. Nateraz nechcem uberat viac zelenej hmoty. Mrtve drevo potiahnem az dole a spojim so spodnym. Dostal dost na frak, dufam ze to vpohode prezije.
Prílohy
P8250009_s.jpg
pôvodný tvar
P8270001.JPG
doma po dotvarovaní

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: smrek 1

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Aug 2012, 12:31

to si kedy prihodil to tyc? Vyzera podstatne lepsie teraz ako pred zmordovanim ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Aug 2012, 12:40

normalne lutujem ze som tam nebol

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 27 Aug 2012, 13:24

tyc som prihodil doma, podokoncoval....teraz ho necham oddychovat, dufam ze sa rozbehne

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 10 Nov 2014, 13:41

Po uplne zakladnom natvarovani v lete 2012 som strom nechal volne rast. V septemri 2013 som strom presadil do lepsieho substratu. Dost brutalne som vystriekal korene, zasadil do zmesy zeolitu a teramolu, cca (1:3) a opat nechal volne rast. V lete 2014 sa mi zdalo ze rastol dobre, tak som zasa troska postahoval kostrove vetvy. Zatial ostala najspodnejsia vetva, aj ked je hodne nizko. Vydatne mi pomohol s ohybol Lacike ;) V nasadeni vetvicky bola vyfrezovana pozdlzna drazka, do ktorej sme vlozili drat, obandazovali, nadratovali a ohli. Doteraz je vetva zelena, tak snad pojde dobre aj po zime :). Jemne dratovanie nie je velmi z coho, najprv treba poriadne zahustit obrast. Uvitam nejake nazory na ten strom...Dole spodnu vetvu? celkovo ho znizit? Na to z akeho uboheho materialu to zacalo, uz to zacina mam hrubu kostru...
Prílohy
100_9894ed.jpg
100_9895ed.jpg
09/2013

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 10 Nov 2014, 13:42

november 2014
Prílohy
100_1766ed.jpg

Matúš
Dátum registrácie: 27 Máj 2012, 20:45

Príspevok od užívateľa Matúš » 11 Nov 2014, 18:23

Ahoj Rasťo,

ja by som to mojím okom videl asi takto. Čo sa týka zníženia, tak kúsok znížiť a ten vrchol viac zvlniť a smerovať k tomu jinu, alebo znížiťaž pod úroveň jinu, tak ako som nakreslil.

Pravú najspodnejšiu vetvu zakrátiť, zdá sa že tam vyššie na nej sú vetvičky ktoré by sa dali v budúcnosti použiť ako som nakreslil. Ľavú spodnú by som nechal, tiež zakrátiť na tú tenšiu čo tam vidno. No a podľa toho ako by to vyzeralo potom, tak buď nechať tak, alebo ju dať preč, ale najprv by som to natvaroval aj s ňou. To shari spojiť ako si už povedal. Myslím si že by s toho mohol byť časom pekný strom. :)
Prílohy
návrh.jpg
návrh 2.jpg

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 12 Nov 2014, 13:59

Matus dakujem ze si si nasiel cas a nacrtol smerovanie stromu. Takto nejako by som chcel aby ten strom smeroval, ako je na skiciach. Celkom sa mi pozdava troska vrchol tahat viac dolava ako v druhom navrhu, aj ked zatial by som strom nerad znizoval, ale zivy vrchol ponechal vyssie ako jin. Odlahcenie stromu o spodnu vetvu mozem naozaj spravit kedykolvek. Kmen je dost rovny na literata, ta spodna vetva to zatial nejako drzi. Uvidime co cas prinesie :)

Matúš

Príspevok od užívateľa Matúš » 12 Nov 2014, 16:06

Tak, tiež by som extra neznižoval, podľa toho čo hovoríš, teda kompromis medzi mojimi dvoma skicami s tým že vrchol doľava. Som zvedavý ako bude vyzerať po ďalšom tvarovaní. :)

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 13 Nov 2014, 19:21

no co- super- och ci sa to aj ja naucim

Matúš

Príspevok od užívateľa Matúš » 18 Nov 2014, 21:18

Pri dnešnej prechádzke som objavil tri podobné kúsky ako je tento tvoj Rasťo, tvoje prvé tvarovanie majú už za sebou. Pár krát dostali na frak od traktora čo kosil krajnicu... Nečaká ich tam asi ružová budúcnosť, tak ten jeden najschopnejší na jar asi kopnem, bude mať ten tvoj u mňa yamadori brata. :p

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 10 Aug 2015, 11:02

Na svojej tretej klubovej tvarovacke dostal smrek zase zabrat. S vydatnou Lacikeho pomocou bol vydratovany a stvarovany, dolna lava vetva isla nakoniec celkom dole, aj ked ma k tomu museli nutit, podobne ako Denisa ;)
Nie je to uplne najhorsie, aj ked chvilami lutujem ze sme dali dole tu spodnu vetvu. Logicky, ked ten strom ma mrtve casti vpravo, dolna vetva vlavo mala zit a skor sme mali ufiknut alebo jinovat vetvu napravo, pri ostatnom mrtvom dreve... Cas ukaze.
Prílohy
P8090081edit_small.jpg

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 10 Aug 2015, 11:20

Vzhladom na to ze ho chcem presadit do nie prilis vysokej misky/skrupiny/kamen a vzhladom na nebari - vid na starsich fotkach - pripada do uvahy zasadit ho do sikmej polohy. Co si o tom myslite? Polovyvrateny a opat zakoreny strom...
Prílohy
P8090081edit nahnuty small.jpg

ueshiba
Dátum registrácie: 21 Nov 2012, 08:54

Príspevok od užívateľa ueshiba » 10 Aug 2015, 12:43

osobne sa mi viac pozdával nevyvrátený. mal aspon podla mna na to ako je nadrotovaný prirodzenejší tvar.
Ostávam s pozdravom

平和と調和 の道

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Aug 2015, 13:09

Ahoj Rasťo, mne sa kmeň viac páči naklonený, len asi tomu treba prispôsobiť vetvy drôtikmi či lankami. Hlavne tá spodná trošku hore a von, teda podľa mňa...
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 10 Aug 2015, 17:28

Ahojte, vdaka za nazory. Ueshiba, mne tiez viac lahodi rovny strom, nesilim to do sikmej polohy. Prislo mi to iba ako dobre kompromisne riesenie na korene, zosikmit to. Vid foto - ak odrezem ten vrchny trs korenov, bude to divne, kmen sa mi pod tym zuzuje...preto ta sikma poloha. Pri zaciatku tvarovania by sme asi naozaj mali ako prve respektovat tvar nebari.
Peto, mas pravdu, ak by sa strom zosikmoval, tak urcite dojde ku pretvarovaniu vrchnej casti kmena aj konarov. To je ale hudba buducnosti, presadzanie najskor na jar 2017.
Prílohy
100_9893 copy_naklon.jpg

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Aug 2015, 19:35

Dobrá lekcia a rada. Rasťo, ešte ma napadlo - nechať rovno a zasadiť do škrupiny, kde bude substrát navýšený doprava? Niečo by to pomohlo...
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 10 Aug 2015, 20:41

jj, uz ked som nan kukal, co sme cvakli vetvu, tak mi sedel tak do kopca ako vyvrateny. som urcite za, samozrejme, korunu od jinu treba patricne naklonit, resp. vyrovnat, aby sla kolmo na vodorovnu polohu.

ten vyvrateny sedi preto, ze kmen sa prirodzene taha opacnym smerom ako momentalne hlavna vetva (ta najnizsia), co pri normalnom strome nedava vyznam (viac rastie tam kde je svetlo). na spravnej placke so svahom by to pekne ukazalo a zacalo davat vyznam.

ale nepokazis nic, ani ked ho nechas ako je ;)

PS: ak sa berie za vydatnu pomoc zbytocne kibicovanie, tak ano, inak nie :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Aug 2015, 21:59

Pri zaciatku tvarovania by sme asi naozaj mali ako prve respektovat tvar nebari.
...toto som bral ako lekciu, ak sa teda prvý krát pozrieme stromu na korienok.
long live your 盆栽
P.G.

rasto
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 11 Aug 2015, 09:34

Lacike ja som preto chcel nechat tu spodnu lavu vetvu, lebo som planoval natocit ho mierne dolava a dat ho na nejaku skrupinku akoby vo svahu, lebo tak mi to prislo logicke - kaskadovitu spodnu prvu vetvu, zivy vrchol nahnuty dolava, odumrete casti kmena smerom do svahu...Tym ze sme ufikli tu spodnu vetvu, pride mi lepsie naklonit do doprava a dat na nejaku placku. Myslim ze obe varianty riesili dobre korene. Do tej kaskadujucej uz samozrejme nepojdem, ani sa mi tak nepaci. Esteze som ufikol ten konar :)
Peto mas pravdu, bol som si vedomi co ma caka pod zemou, ale nejako som to zatial neriesil. Pomalicky sa to niekam posuva...
Prílohy
P8090081edit nahnuty small_mesiacik.jpg
P8090081edit nahnuty small_skrupina.jpg

Napísať odpoveď

Návrat na "Smrek - Picea"