Smrek - ten co uz nemal zit...

Užívateľov profilový obrázok
kackojan
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:28

Smrek - ten co uz nemal zit...

Príspevok od užívateľa kackojan » 15 Júl 2013, 13:37

Ahojte, tento smrek som vykopal pred rokom... bol taky polosuchy pri ceste v brehu krivom... mal velmi zle korene a ked som odstrihal vsekto suche tak vela neostalo :).... aaaaale rok sa s rokom stretol, zima presla a smrek puci ako keby som mu steroidy sypal do zeme (od minulej jari puci uz 4 krat)... tak som ho skusil experimentalne natvarovat ze co by mohlo byt z neho...

Chcem vediet nazor skusenych tvarovacov...

PS/ obrast na konaroch sa postupne vracia spat ku kmenu, robim to tak ze ked vypucia nove puky na koncoch konarov tak ich pinzetou povytrhavam a dalsia generacia pukov uz pusti par aj na opadanej casi konara... dobre to robim ci?

PS2/ viem ze je to "ceruzkac" ale tak smreky co ja poznam tak su vysoke a stihle :) a je to fighter lebo uz mal byt mrtvy...

PS3/ pridam aj obr. pred aby ten po lepsie vyznel :D
Prílohy
IMG_0640.jpg
PRED...
photo.JPG
PO...

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Smrek - ten co uz nemal zit...

Príspevok od užívateľa RastoS » 16 Júl 2013, 09:25

ahoj, mám pár pripomienok :)
napriek tomu že máš pravdu a smreky bývajú tenké a vysoké, tento sa mi zdá až príliš tenký,
plusom je že je tam konicita a kmeň sa smerom hore viditeľne stenšuje.
celý strom by som nahol viac do ľava, takto mám z neho dojem že ide spadnúť a okrem toho teraz máš iný sklon vetiev na ľavej strane a iný na pravej čo by sa náklonom do ľava vyriešilo a mali by približne rovnaký sklon.
vetvi máš zle vytvarované, pri ihličnanoch je lepšie nadrôtovať celú vetvu a tak ju ohnúť, sťahovanie drôtikmi je vhodnejšie pre listnáče. dôvod tu lacike nedávno písal. listnáče mávajú v prírode vetvy naklonené k zemi ale z kmeňa vyrastajú smerom hore. pri ihličnanoch vyrastajú z kmeňa kolmo alebo dokonca pri starých stromoch smerom dole. skúsim nakresliť.
ďalšia vec je že sa mi ten strom zdá natvarovaný na plocho, skús pridať jeho fotku z vrchu.

R

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 16 Júl 2013, 09:38

asi takto, narýchlo načrtnuté.
Prílohy
photo2.JPG

kackojan
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:28

Príspevok od užívateľa kackojan » 16 Júl 2013, 13:32

Dakujem Rasto, to naklonenie zrealizujem ked budem presadzat ale to asi az o taky rok najskor. A to ze takto postahovane konariky niesu dobre som uz zistil aj sam :) lebo konceky sa stale tahaju hore nakolko su vitalne ale tak skusam... myslis ze ked to teraz prerobim tak mu uskodim? ci pockat do jesene? A pripajam aj pohlad zhora, je to z tej pohladovej strany len z hora :) :-?
Prílohy
photo.JPG
podorys

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Júl 2013, 14:35

Kludne nechaj tak. Ono sa aj tak o cosi vratia spaet a okrem toho sa lahsie ohyba hore ako dole..

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 16 Júl 2013, 15:55

kackojan napísal:PS/ obrast na konaroch sa postupne vracia spat ku kmenu, robim to tak ze ked vypucia nove puky na koncoch konarov tak ich pinzetou povytrhavam a dalsia generacia pukov uz pusti par aj na opadanej casi konara... dobre to robim ci?
ešte k tomuto, ak ti to funguje tak pravdepodobne robíš dobre :)
ja skúšam postup ktorý napísal Lukáš Sirotný - pri stromoch v príprave na prelome jún/júl odstrániť komplet celé výhony v silných rastových zónach (vrcholec), pozakracovať výhony v strených rastových zónach a v slabých nezakracovať vôbec. Týmto spôsobom by sa tiež mal vrátiť obrast.

Napísať odpoveď

Návrat na "Smrek - Picea"