Opadavaju listy

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
pepe9
Dátum registrácie: 15 Feb 2019, 20:52

Opadavaju listy

Príspevok od užívateľa pepe9 » 15 Feb 2019, 21:10

Dobry den,
prosim o pomoc. Kupil som svoj prvy bonsaj. Po tyzdni zacali opadavat listy. Od konca listov zacinaju hnednut, az to chyti cely list a ten opadne. Listy nezltnu, pomaly z okrajov hnednu. Za cca mesiac od kupy opadlo asi 70% listov. Zobral som bonsaj do predajne, kde mi povedali, ze ma asi chorobu a treba ho streknut fungicidom. Kupil som Previcur Energy a 2 krat som ho strekol s odstupom 2 tyzdnov. Po prvom postreku vyhnal listy, ale zase ich chyta to iste. Zavlahy mal dost. Prikladam 2x fotku, hadam sa to bude dat identifikovat. Jedna foto s bleskom, druha bez.

Odpovede na otazky, ktore forum vyzaduje:
- popis priebehu problému a ako dlho problém už pretrváva (napr. kedy začali opadávať listy)
cca tyzden, dva po kupe
- polievanie, ako často polievaš, akým sposobom
Polieva sa s nadoby pod bonsajom, do kvetinaca su natiahnute knoty, ktore tahaju vodu. Ak zistim ze voda v nadobe nie je, namocim kvetinac do nadoby s vodou na pol hodinu, nasledne zasobnik na vodu dolejem a rastlina zase taha vodu.
- umiestnenie rastliny (svetová strana, vzdialenosť od okna, či má priame slnko alebo nie, teplota v miestnosti atď)
Na okne - parapete, ale ma menej svetla, som na zapadnej strane a medzi barakmi, takze svetla je ozaj malo.
- ako dlho rastlinu vlastníš, kedy bola naposledy premiestňovaná
Kupil som pred 2 mesiacmi, este nepremiestnovana
- hnojenie, aké hnojivo používaš, ako často hnojíš
Hnojil som vcera, problem ale bol a pretrvava este pred hnojenim.

Ine informacie z fora som cital, napriek tomu poprosim o vas nazor. Ak mi viet niekto skusenejsi pooct co mu je, budem vdacny. Dakujem. Peter

Dakujem adminovi za promptne schvalenie konta.
Prílohy
20190215_202441.jpg
20190215_202531.jpg

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Opadavaju listy

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Feb 2019, 20:24

Mne takto sagerecia reagovala na prepolievanie. Skus nepouzivat knoty a poliat ked bude substrat zvrchu suchy, ale pod povrchom este mierne vlhky

TBXL
Dátum registrácie: 24 Aug 2015, 18:11

Re: Opadavaju listy

Príspevok od užívateľa TBXL » 15 Mar 2019, 04:54

Zdravím,

na základe mojich skúsenosti, tiež odporúčam polievať oveľa menej. Keď si kúpiš bonsaj, je normálne že pri zmene miesta stromček zareaguje často tým, že mu začnú opadávať lístky. Potrebuje sa jednoducho aklimatizovať. Na tvojom mieste by som spravil nasledovné:
1. Píšeš, že ho zalievaš. Medzi jednotlivými zálievkami mu nechaj preschnúť substrát. Špajdlou/ zápalkou sa presvedč, že pred zálievkou je pôda suchá. Radšej polievaj menej kým znova vyženie listy. Všetky rastliny lepšie znesú menej vlahy, ako preliatie. Pri preliatí (dlhodobo mokrej pôde) začnú rastline hniť korienky.Preto mu hnednú konce listov. lístky. Teraz keď mu padali listy, tvoj Bonsaj určite potrebuje značne menej vody. Ako si písal, vyhnal Ti nové lístky. To znamená že je zdravý. Polievaj menej.
2. Umiestni ho na svetlé miesto - pozor - nie na priame slnko. Slnko mu dopraj až keď vyženie lístky a aj potom ho len pekne pomaly privykaj na slnečné žiarenie t.j. postupne predlžuj čas v ktorom naň dopadá slnečné svetlo.
3 A na záver - buď trpezlivý - daj mu čas.

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"