Otázky od úplného začiatočníka amatéra

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
Užívateľov profilový obrázok
stoper
Dátum registrácie: 17 Jún 2018, 18:40

Otázky od úplného začiatočníka amatéra

Príspevok od užívateľa stoper » 18 Jún 2018, 18:04

Dobrý deň, ahojte.

Toť môj prvý príspevok na tomto fóre, myslím že sa patrí zbežne predstaviť. Najstručnejšie ako sa dá, ale hádam predstava bude. František, Prievidza, skoro 30, cynické hovado, umenie, architektúra, škótska, Pink Floyd, Dire Straight, Rolling Stones, Bukowski, Hemingway, Bunin. Analógový v tomto digitálnom svete.

Vaše fórum musím pochváliť, veľmi sa mi páči atmosféra, ochota stálych a skúsených členov, administrátorská práca vrchnosti, spracovanie.. neviem či som sa od prvej chvíle niekde cítil vítanejší :)

No a prečo píšem tieto pravdepodobne dlhosiahle riadky. Dopredu sa za ne aj ospravedlňujem :D Bývam v klasickom sídliskovom panelovom byte s malým balkónom. Odjakživa si na jar vysadím pár rajčín, reťkovku, papriku. Dve rastliny, nepreháňam to. Keďže som fajčiar, navyše na balkóne rád čítam, pijem kávu.. mal som aj pár pestovateľských pokusov. Napríklad s kvetmi (dead), nejakou papraďou (dead), až som si povedal, veď ja zabíjam všetko, skúsim to posledné a hádam najodolnejšie, ihličnatý strom. Po dvoch rokoch, keď vydržal dve zimy, posilnený optimizmom som zo zeme v lese vybral aj mladý výhonok Javoru. Rastie mi pod oknami, hádam bude aj na balkóne. Z javorčeku mám obrovské potešenie. Každý nový lístok ma nadchne, keď som ho bral vlani zo zeme, mal len dva a kým prišla jeseň narástli len ďalšie dva. Teraz ich je tam asi pätnásť. Spokojne si spolu rastú už štvrtý rok, pravidelne mením každú jar rašelinu a zeminu. Tento rok ihličnan napadol nejaký drobný priam až miniatúrny pavučinotvorný hajzel. Kúpil som (tety zlaté v záhradkárstve mi vždy poradia) ostrekovač a liek. Zarobil som s vodou zázračnú tekutinu a ostrekoval a ostrekoval. Pomohlo. Ihličie síce opadalo ale vyhral som, začal polievať nejakou soľou (tety..) či čím a chvalabohu začalo už rásť nové ihličie. Tak si tak jedného unaveného večera, jemne... ako píšem unavený, môjho Gusta (podľa laického tipu asi smrek) pozorujem a prichádzam na osvietenú myšlienku. Rásť Gustík donekonečna na balkóne nemôžeš, boha ho spravím z teba bonsaj. Pozrel som si nejaké stránky, videá. Niečo počítal, pozrel, ale nedozvedel som sa všetko. Našiel som toto krásne fórum. Strávil som už aj tu nejaký čas tichým stalkovaním. Napriek tomu že som sa už veľa dozvedel, mám pár otázok a priame odpovede od vás sú mi predsa len sebecky pohodlnejšie, ako hľadať na všetko čo mi vskrsne v hlave odpoveď. Navyše naozaj by mi bolo ľúto, keby to Gusto neprežil. Budem otázky číslovať, nech sa dá prípadne aj jednoslovne odpovedať. Niečo, ako som spomenul som sa už dozvedel, takže niekde budú ani nie otázky, len potvrdenie mojich domnienok a predpokladov. Pred tým ale fotky, nech vieme o čom sa vlastne bavíme. (Ešte technická poznámka. Fotoaparát v mobile mi vypovedáva službu, odmieta poriadne zaostrovať a keď ešte pridáme, že som musel fotky zmeniť zo 7MB pod 1.. ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu.)

Ernest
WP_20180618_14_42_35_Pro (1).jpg
Gustáv
WP_20180618_14_42_06_Pro.jpg
Otázka č.:
1: Javor nezhrubne v kvetináči v ktorom je nikdy? Ani keby každý rok presadím, prípadne poctivo hnojím, preriedim korene, a obstrihnem nejaké konáriky, v podstate ešte listy? Mám ho teraz len ako ozdobu ktorá tvorí radosť, ale videl som nejaké dlhé, vysoké, tenké konáre niekde tu na fóre. To by som nechcel. Navyše tu furt čítam, daj ho do zeme na päť rokov. Len takú možnosť ja nemám a navyše mi robí aj spoločnosť.
2: Javor treba hnojiť? Je momentálne v zemine do ktorej sa dávajú sadenice ovocia a zeleniny. Mal som ju za super výživnú.
3: Smrek.. je to smrek?
4: Napadlo mi či nespraviť bonsaj zo smreku teraz, keď nemá ihličie. Teória je taká, že by aspoň rástlo ihličie na menšej ploche, možno by sa aj lepšie pozviechal keď má korene veľké a nemusel by vyživovať toľko ihličia. Lenže predpokladám, že by bolo možno lepšie nechať ho dať sa dokopy a spraviť bonsaj neskôr.
5: Všeobecne bonsaj. Kedy neskôr? Je vôbec vhodné spraviť zo stromu bonsaj teraz, po polovici júna? Dá sa to? A kedy je úplne najvhodnejšia doba aj za predpokladu že by bol zdravý.
6: Tak isto som sa nikde poriadne nedočítal kedy sa robí prestrih. Myslím zbavenie koruny nežiadúcich konárov.
7: Keď už sa raz zo stromu spraví bonsaj, môže teoreticky ostať v jednej miske na večné časy?

Myslím že to je na začiatok všetko. Budem veľmi vďačný za hocijaké reakcie, odpovede.
Pekný deň, večer prajem.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Otázky od úplného začiatočníka amatéra

Príspevok od užívateľa peter G » 18 Jún 2018, 21:04

Ahoj a vitaj, krajan. Pochádzam z Bojníc a asi 20 rokov som tam žil.
Úvodom otázka, na ktorú stranu máš orientovaný balkón, od toho závisí voľba vhodných druhov. Ďalej možnosti zimovania.

Tie pavučiny, s ktorými si bojoval boli pravdepodobne roztočce.

No a nakoniec, oba druhy nie sú úplne naj na miniaturizáciu. Tento javor bude vyzerať lepšie čím bude väčší. Rast a hrubnutie najlepšie v zemi, ale pôjde to aj keď pomalšie aj vo väčšej nádobe. Hnojenie je samozrejme súčasťou hry.

Smrek, asi Picea glauca conica, je problematický. Zle znáša akékoľvek zásahy, zatienené časti odchádzajú, mnohokrát aj vodorovne nadrôtované konáre, ktoré aj pi rokoch nechcú držať tvar. Videl som ale pekný malý shohin, autor využil prirodzenú formu rastu a je z neho taká malá kôpka.
long live your 盆栽
P.G.

stoper
Dátum registrácie: 17 Jún 2018, 18:40

Re: Otázky od úplného začiatočníka amatéra

Príspevok od užívateľa stoper » 21 Jún 2018, 17:52

Ahoj, ďakujem.

Balkón mám smerovaný skoro presne na východ. Bývam síce na siedmom poschodí a vidím slnko vychádzať, netieni mi nič okrem Vtáčnika, ale slnko svieti tým pádom na balkón do nejakej 14 cca momentálne.

Ten smrek ak si pamätám správne bol taký, ktorý je okrasný a mal by vyrásť do určitej výšky iba. Ale či som to vtedy aj kúpil, to čo mám ako zahmlenú spomienku že som v Baumaxe niečo také čítal..

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"