Žltnutie a opadávanie listov Ficus Retusa

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
Cris
Dátum registrácie: 17 Okt 2017, 15:14

Žltnutie a opadávanie listov Ficus Retusa

Príspevok od užívateľa Cris » 17 Okt 2017, 15:32

Dobrý deň.

Chcel by som vás poprosiť o radu s pestovaním bonsaju FICUS RETUSA.

Tento bonsai som dostal ako dar v júly tohto roku, neviem však odhadnúť jeho vek.
Bonsai má pôvodný substrát, s akým som ho dostal.
Ficusu sa počas leta darilo, rástol a vyháňal nové listy.
Avšak asi od polovice septembra, odkedy sa zozimilo tak ficus prestal vyháňať nové listy, tie čo mal začali žltnúť a opadávať. Každým dňom mu opadnú 2-3 listy.

Čo sa týka podmienok a spôsobu starostlivosti:

UMIESTNENIE BONSAIA:

• ficus mám umiestnený tesne pri okne, ktoré je smerované na východnú stranu, t.z. bonsai má dostatok priameho slnečného svetla od rána cca do obeda, potom už len nepriame svetlo
• bonsai je mimo prievanu
• je umiestnený v prostredí bežnej izbovej teploty, bez väčších teplotných výkyvov

ZALIEVANIE:

• počas leta som ho zalieval intenzívne cca každý druhý deň,
• teraz ho zalievam max. 2x do týždňa.
• spôsob zalievania: odstatú vodu nalejem do hlbokej misky -> následne bonsai bez podmisky vložím do misky s vodou asi na 10-15 min, kým substrát celý nenavlhne. V súčastnosti vydrží bonsai polievaný týmto spôsobom cca 4 dni.
• listy bonsaiu som počas leta každý deň 2-3x rosil
• v súčastnosti rosenie obmedzujem na max. 1x / deň

HNOJENIE:

• bonsai hnojím každé 2 týždne pevným hnojivom Biogold spôsobom, že keď treba bonsai prihnojiť a zároveň poliať, rozpustím jednu kocku hnojiva biogold v cca 3 dcl odstátej vody -> zmes nalejem do hlbokej misky a bonsai spolu s podmiskou vložím do tejto hlbokej misky asi na 15 min, kým substrát celý nenavlhne (presne tak ako keď zalievam, len s tým rozdielom že v zálievke je rozpustené hnojivo biogold)

TVAROVANIE / STRIHANIE
 - bonsai som zatiaľ netvaroval, ostrihal som ho len raz (v auguste) -> hneď potom začal vyháňať tesne pod strihom nové listy

Chcel by som sa teda spýtať, kde robím chybu, resp. prečo bonsaiu začali žltnúť a opadávať listy (viď. obrázky v prílohe).
Mal by som obmedziť hnojenie / zalievanie ?  Rosiť často / menej často / vôbec ?  Treba presadiť (vymeniť substrát) - ak áno tak teraz na zimu, alebo až na jar ?

Ďakujem vopred za cenné rady.

S pozdravom

Ing. Adam Košík
Prílohy
Ficus Retusa1.jpg
Ficus Retusa2.jpg
Ficus Retusa3.jpg
Ficus Retusa4.jpg
Ficus Retusa5.jpg

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Žltnutie a opadávanie listov Ficus Retusa

Príspevok od užívateľa RastoS » 18 Okt 2017, 08:13

ahoj, a tá žalúzia je stále takto stiahnutá dole?
žltnutie listov môže mať viacero dôvodov. v tvojom prípade podľa toho ako žltnú by som šiel v tomto poradí (môže to byť ale aj kombinácia viacerých faktorov):
- škodca (pozri spodok listov či tam niesú nejaké čierne alebo biele bodky a či je na miske, konároch a listoch niečo lepkavé)
- zahnívanie koreňov (príliš veľa vody) - tipujem že je stále v pôvodnom prepravnom substráte, tie sú určené na čo najdlhšie zadržiavanie vody.
- nedostatok svetla. Ak je tá žalúzia stále tak ako je na fotke tak má zaručene málo svetla.

okrem toho čo vidím na listoch máš dosť tvrdú vodu. postrekovať listy fikusu nemusíš, znáša suchý vzduch veľmi dobre.

R

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 18 Okt 2017, 11:55

Ahoj

- škodca by byť nemal, žiadne bodky ani nič lepkavé
- zahnívanie koreňov - áno, ficus je stále v pôvodnom substráte, plánoval som presadiť až na jar. Mal by som ho presadiť už teraz ?
- svetlo - žalúzie nie sú stiahnuté nikdy (okrem tejto fotky), keďže byt mám na východnú stranu, priame slnečné svetlo má bonsai od rána cca doobeda, potom už iba nepriame.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 18 Okt 2017, 13:15

hned to presad najlepsie do anorganiky: teramol akadama atd

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 25 Okt 2017, 10:54

Dobrý deň,

ďakujem všetkým za rady.
Nakoniec som sa rozhodol a včera presadil Ficus do akadamy. Ten pôvodný (asi prepravný) substrát bol veľmi nevzdušný.
Zároveň som dal na nový substrát do košíkov granulované hnojivo Biogold.
Keďže je to akadama, budem zalievať intenzívne 2x / deň teplou odstátou vodou.
Dúfam že sa ficusu bude dariť.
Na jar ho potom ostrihám.

s pozdravom
Adam Košík
Prílohy
Ficus Retusa - presadený1.jpg
Ficus Retusa - presadený2.jpg

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Okt 2017, 11:17

parada, presadil si. Kludne polievaj kazde 3 dni a v jesennom/zimnom obdobi kazde 2-3. Polievat 2x denne je zbytocne.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 30 Okt 2017, 08:32

ahoj, ak budeš polievať 2x denne tak ho utopíš aj v akadame. Tak ako píše Lacike úplne stačí. teraz keď nemá veľa listov aj menej ešte možno.

Cris

Príspevok od užívateľa Cris » 30 Okt 2017, 09:06

Hej, hej,

hneď som na to došiel že bude stačiť kľudne 1x za 3 dni, akadama je dovtedy stále vlhká

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"