Hrab (yamadori) sa neprebudil

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
iginko
Dátum registrácie: 11 Jún 2017, 22:07

Hrab (yamadori) sa neprebudil

Príspevok od užívateľa iginko » 12 Jún 2017, 10:10

Ahojte,

na jar pred rokom som vykopal hrab (aspon myslim, ze to je hrab) a nechal som ho rast vo vacsej nadobe v piesku z ktoreho som ho vytiahol. Do jesene sa celkom zazelenal - tych listov mal ovela viac, len som to uz neodfotil :(

Tento rok na jar som ho presadil do substratu, ale doteraz sa neprebudil. Na takmer vsetkych koncoch ma puky, ale vobec sa nerozvinuli. Konariky su pruzne, nelamu sa, nevyzeraju, ze by boli suche.
Viete mi poradit, co s nim? Myslite, ze este zije?

vdaka za rady
Prílohy
hrab2.JPG
maj 2016
hrab1.JPG
jun 2017

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Re: Hrab (yamadori) sa neprebudil

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Jún 2017, 11:02

S vykopanými stromami je najlepšie vôbec nič nerobiť aspoň prvé dva roky. Teda hlavne nehýbať koreňmi a nechať všetko divo rásť. Dobrý rast nadzemnej časti podporuje rast koreňov a buduje silu stromu. Zdravé korene = zdravý strom. Ťažko povedať keď nevieme koľko koreňov mal, aká bola redukcia pri vykopaní... A na druhej strane bola dosť mrazivá zima, mne odišiel hrab už niekoľko rokov zapestovaný. Aj to môže byť príčina.
long live your 盆栽
P.G.

iginko
Dátum registrácie: 11 Jún 2017, 22:07

Príspevok od užívateľa iginko » 12 Jún 2017, 14:47

Stromček pestujem na severe Poľska a ku podivu je tu teplejšie ako na SVK (resp. v Poprade).
Ostatna zima bola tiež veľmi mierna, tak do -5. Takže asi to bude skôr moja netrpezlivosť, čo mu škodí...

Korene - po vytiahnutí z lesa nemal žiaden koreňový bal, iba trochu rozvetvené hrubšie korene - cca ceruzkové. Vyzeralo to ako obrátená koruna. Teraz na jar po presadení mal už celkom dosť jemných korienkov, ktoré som skrátil.

Avšak ak by už nežil, nebol by už suchý? Alebo ináč, ak sa doteraz neprebudil, je ešte šanca, že to rozchodí?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 12 Jún 2017, 21:47

Je tu zopár príspevkov, keď sa duby aj iné stromy prebúdzali neskoro, ak sú vetvy ohybné a nie lámavé-suché, možno...
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 13 Jún 2017, 20:06

Ma napadlo... Chalani mi tu raz poradili, keď som našiel po zime suchú morušu, poliať roztokom glukózy. Glukózu som nemal, použil som športový sacharidovo iontový drink, bola tam glukòza, fruktóza, maltodextrín a čo ja viem čo ešte. Použil som to týždeň po týždni, kmeň zaschol, ale zdola vypučal a dnes mám malý 5-kmienik. Neviem ohodnotiť, možno aj vďaka "dopingu".
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"