Ikea Ficus prelievany?

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
nippie
Dátum registrácie: 30 Aug 2016, 23:27

Re: Ikea Ficus prelievany?

Príspevok od užívateľa nippie » 18 Aug 2018, 13:06

Ahojte. Po roku som tu opäť s mojim ficusom. Pred rokom som ho umiestnil teda na parapetu, na priame slnko a očividne sa mu to páči, keďže sa pekne prebral, prestal zhadzovať a začal "nahadzovať". Prikladám aktuálne fotografie. Mimochodom, ďakujem za rady. Pomohli :)

Teraz však nastáva otázka. Už sú tomu dva roky čo som ho presadil do terramolu. Mám ho znova presadiť, pristrihnúť konáriky, korene a formovať ho? Mám totiž pocit, že trošku "zdivočel" a rastie kade tade, + sa tiež kmeň a korene celkom zdvihli zo substrátu, alebo mám ešte rok počkať?

Ďalšia vec: teraz keď je na velmi dobrom mieste a rastie, mám ho cez leto polievať viackrát než len 1x za týždeň? Môžem podla vás skúsiť 2x (nechcem ho totiž hned šokovať zálievkou každý deň)? A taktiež hnojenie-hnojím každý týždeň raz, môžem začať teraz 2x? Prípadne ak by som ho teraz znova presadil a zrezal konariky/korene, je ideálne meniť štýl zálievky a hnojenia hned po presadení, alebo mám chvílu počkať? Ďakujem ;)

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 19 Aug 2018, 08:31

Ak ti pekne rastie (tzn. neztlnu ani nehnednu listy), tak naco menit sposob zalievky, je idealna.

Po zrezani vetiev tej vody bude navyse potrebovat menej, takze zvysenie zalievky nebude davat uz vobec vyznam. Ale samozrejme polievat mozes, ak chces, ved mas terramol :D

Ak pekne rastol bez komplikacii, tak by skor davalo vyznam spravit v maji defoliaciu a radikalne zakratit vetvicky, nech sa zmensi koruna a zhustne. Teraz max tak prestrihat prilis dlhe vetvy (bud po nejake vetvenie, alebo par listov, z ktorych pazuch by mohlo vzniknut vetvenie).

nippie
Dátum registrácie: 30 Aug 2016, 23:27

Príspevok od užívateľa nippie » 21 Aug 2018, 12:37

Ďakujem :) . Nechám ho teda do mája zatiaľ tak, potom s ním niečo vymyslím.

Dominika K
Dátum registrácie: 18 Sep 2019, 12:06

Príspevok od užívateľa Dominika K » 18 Sep 2019, 12:47

Dobry den, poprosim Vas o radu. Precitala som si vela clankou na Vasom fore a dost mi pomohli ale aj tak neviem co s nim teraz robit :( Ano, som dasim stastnym majitelom fikusu z Ikea. Mam ho uz tri roky a od kupenia az do teraz bol fakt krasny. Zil v povodnom kofliku na vychodnom okne na parapete v blizkej vzdialenosti (ale nie priamej) od radiatora a okna, kde sa otvarala vyklapacka. Vyborne sa mu darilo pocas 3 rokov pri zalievani 1x do tyzdna. Zlom nastal ked sme sa cca asi pred 4 mesiacmi prestahovali do noveho bytu. Odvtedy mu zacali padat listy a typycky zlto-hnednut. Mal uz aj malo hliny tak som sa rozhodla ho v dobrom umysle, zial mozno velmi laicky, presadit do Vacsej nadoby minuly mesiac (august). Na spodok som dala kamienky a potom, kedze nemali raselinu, som urobila mix urodna hlina zo zahradky + taky biely mineral, ktory pomaha urdziavat vlhkost. Staru hlinu som z neho moc neodstranila a ani korene som moc neriesila, skor som ho obsipala novou. Po presadeni som zaliala a potom len kropila listy. Kedze je hlina z pochopitelnych dovodov tvrdsia tak sa ju snazime prekyprovat. Fikus je v novom byte umiestneny na jedalenskom stole dalej od okna s orientaciu na juho-zapad, cize na nho nejde priame slnko a nie je v prievane. Padanie listkov stale pokracuje. Tak teraz neviem, ci mam skusit obmedzit zalievku a mozno skusit ten sacik na neho dat aby si spravil mikroklimu, alebo presadit do priedusnejsiehi substratu ale zas aby neutpel dalsi sok sa bojim. Pripadne to moze byt nejaky skodca? Dakujem velmi pekne za radu. Je to nasa stalica a neradi by sme on prisli.
Prílohy
2019-09-18 (2).jpeg
2019-09-18 (1).jpeg
2019-09-18.jpeg

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"