Ikea Ficus prelievany?

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
NataliaL
Dátum registrácie: 22 Apr 2017, 08:59

Ikea Ficus prelievany?

Príspevok od užívateľa NataliaL » 22 Apr 2017, 09:16

Ahojte,
kúpila som si pred mesiacom ten najväčší Ficus z Ikei. Zatial som ho nechala v povodnej "hline" dokým sa trošku neaklimatizuje.
Samozrejme som ho začala polievať 3 krát do tyzdna a zacali mi hnednut trosku listy a obcas opadavat. Tak som ho prestala tak casto polievat nakolko viem ake su ficusy nato haklive.
Lenze teraz ho ledva raz za tyzden polejem a stale najdem 2 3 listy zhnednute/polovyschnute denne pod nim. Zem je na povrchu uplne sucha a aj ked skusim spodnu cast zeme je len mierne vlhka nie mokra.

Myslize si ze aj tak je treba mu dat menej vody?
Alebo potrebuje naozaj presadit? Aj tu by som potrebovala radu nakoľko neviem či aj v tejto velkosti potrebuje to co mensie.

Dakujem za rady
Prílohy
IMG_5451.JPG
Za zaciatku opadal viac
IMG_5590.JPG
IMG_5453.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Michal71
Dátum registrácie: 07 Aug 2014, 21:51

Re: Ikea Ficus prelievany?

Príspevok od užívateľa Michal71 » 22 Apr 2017, 14:46

Ja by som ho určite presadil, teraz je na to vhodný čas. Zeminu by mal mať vzdušnú, ja mám fikusy v zemine na sukulenty a miešam do nej zeolit a nestratil som ešte ani jeden. Fikusy neznášajú prievan, majú radi svetlo, takže ak máš blízko okna, je to super. Polievaj odstátou vodou, ja ju ešte mierne prihrievam, lebo korene fikusov milujú teplú vodu(teplota vody v akej sa kúpeš, počítam, že nie si otužilkyna ;) Počas aklimatizácie pustí nejaké listy, to je normálne, ked ho presadíš vyraší nové listy.

NataliaL

Príspevok od užívateľa NataliaL » 23 Apr 2017, 09:38

Ahoj, jasne je pri okne blizko, ma dostatok svetla, aj odstatu vodu. A v akom pomere cca navrhuješ mix ? Je to celkom macek :) aby som vedela kolko zeolitu kupit

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Apr 2017, 19:08

Tento IKEA fikus som uz raz presadzal z toho bordelu, co drzi vodu. Treba to od kokosoveho vlakne riadne ocistit a zasadit kludne aj do cisteho zeolitu - tolko k pomeru :D

Jedna dolezita vec na zaver - ak si pamatam spravne, tak podmiska drzala dosk vysoko vodu, Celkom urcite pomoze, ak budes polievat bez nej a nechaj vodu niekam odtiect. Fikus ma radsej mierne presusenie ako stat vo vode

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 23 Apr 2017, 21:04

Lacike ti už poradil, ja len dodám, že to miešam asi tak 1:1, zeolit frakcie okolo 5 (veľkosť hrudiek).Ak to dáš do čistého zeolitu, musíš veľa hnojiť a cez sezonu vela polievať, lebo tento čistý zeolit je dosť priepustný.

NataliaL

Príspevok od užívateľa NataliaL » 24 Apr 2017, 08:11

Ďakujem pani za pomoc, uvidíme čo to dá. Ak by bol ten zeolit ten menší je to problém? jasné že som zohnala práve ten :D

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 24 Apr 2017, 10:52

vobec to nie je problem ja ho mam v tom mensom a dari sa mu
aspon ti udrzi viac vody
http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php?f=11&t=1591

mohykan
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 21:44

Príspevok od užívateľa mohykan » 26 Apr 2017, 21:26

Ja mam fikusy v terramole a dari sa im vynikajuco...Je pravda,ze cez leto ked ich mam na priamom slnku, tak ich polievam 2-3x denne, ale mne to nerobi problem ;) Teraz cez obdobie co ich mam dnu, tak polieval raz tyzdenne...plus treba castejsie prijhonovat, nakolko tieto substraty nedrzia v sebe ziviny....

mohykan
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 21:44

Príspevok od užívateľa mohykan » 26 Apr 2017, 21:28

A na bazosi je jeden panko Radovan a bez problemov posle a mas doma vrece za 2 dni ;) link sem nedavam, lahko ho najdes

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 26 Apr 2017, 22:26

Práve nedávno som čítal o zeolite (odpoveď geológa), že drží hodne živín z hnojív. Mohla by to byť výhoda ale pre boroviciarov čo plánovane hnoja a prerušujú hnojenie aj nevýhoda.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Apr 2017, 19:34

zeolit drzi vela vsetkeho, nebude predsa nahoda, ze sa pouziva hlavne do filtracnych zariadeni na jazierka a bazeny

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 28 Apr 2017, 10:08

Jasne. Má to aj niečo spoločné s chemickým zložením, má vysoké CEC. Kukni, ak Ťa to zaujíma:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cation- ... e_capacity
long live your 盆栽
P.G.

NataliaL

Príspevok od užívateľa NataliaL » 01 Máj 2017, 16:29

Takze som ho presadila do zeolitu asi tak 90%.... nejak sa mi vsak nepozdava, trosku som prestrihala vysiace korene a nejak zacal chlapec opadavat. A to som ho poliala az viac... netusim co sa mu nepaci. Svetlo ma, priemer teplo tiez, prievan nema, ani nejak z korenov som mu neprestihLa vela... napady?
Mam ho nepolievat dlhsie ci?
Prílohy
IMG_5649.JPG
IMG_5650.JPG

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 01 Máj 2017, 17:44

v zeolite polievaj rovnomerne a pomerne casto musi mat ale misku s dierami kade odtecie prebytkova voda nieze ti to bude plavat
a ked bude pekne pocko skus dat na slnko na balkon

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 02 Máj 2017, 17:59

Natalial, to , ze opadavaju listy je reakcia na presadzanie, a je este kratky cas na to ,aby bolo vidno zmeny , teraz len cakat , a jedna rada nechaj ho na jednom mieste, neprekladaj ho,lebo si ho "zabijes " sama, ;)

Michal71

Príspevok od užívateľa Michal71 » 03 Máj 2017, 19:26

Aj priveľa starostlivosti zabíja. Nechaj ho chvílu tak a vôbec si ho nevšímaj. Musíš rozdeliť starostlivosť na viac bonsajov, potom to zafunguje. Je to ako z chlapmi, ked sa o nich prehnane staráš, tak ti zdrhnú s druhou. Možno to bol blbý príklad, ale tak to funguje ;)

nippie
Dátum registrácie: 30 Aug 2016, 23:27

Príspevok od užívateľa nippie » 03 Júl 2017, 22:42

Ahoj všetci :) Koncom augusta som si kúpil Fikus v Ikei. 2 týždne bol úplne v pohode, občas nejaky lístok padol. Potom som ho radšej presadil do terramolu (3-6mm). Pár dní po presadení začal extrémne zhadzovať lístky, čo je v celku pochopitelné. zhodil ich ale až tolko, až z neho nakoniec zostalo iba to, čo môžete vidieť na fotke nižšie (čiže takto vyzerá už asi 10 mesiacov). No a od tej doby vyzerá stále rovnako. Po nejakom čase zhadzovať prestal, teraz už nezhadzuje, avšak nové lístky sa tiež netlačia. Navyše aj tých málo má nejak sklonených :(

+ som zabudol napísať, že počas presádzania som korene úplne zbavil predošlej zeminy, umyl som ich a niektoré som aj ostrihal.

Polievať ho polievam už od začiatku rovnako -raz týždenne, odstátou a prevarenou, občas aj vlažnou vodou. Na jeseň a v zime som hnojil 1x za 4 týždne, na jar 1x za 3 týždne a teraz hnojím už každé dva týždne (klasickým hnojivom pre interierove rastliny, kvitnúce). Rovnako ho mám aj na rovnakom mieste už od začiatku (pod úrovňou okna, asi meter pred ním a úplne na kraji), takže na neho nedopadá vôbec žiadne priame slnko.

Mám podozrenie, že dôvodom toho prečo mu nerastú nové lístky a nieje taký "zarastený" ako na začiatku je práve poloha. Keďže ale zďaleka nie som odborník, prišiel som sa spýtať na váš názor. Môžem ho podla vás vystaviť priamym slnečným lúčom? Nie je príliš citlivý tento druh na takéto "žiarenie"? Prípadne máte nejaké iné pripomienky? (zalievať častejšie, hnojiť viac, či iba čakať?)

Ďakujem velmi pekne za každú radu :)

ObrázokObrázokObrázok

Mimo
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mimo » 04 Júl 2017, 11:19

A potom prišiel Mimo.
A vycapil svoje fikusy v zeolite s troškou bonsai substratu agro cs prikrytý machom vonku na priame slnko po zime vo vnútri bez aklimatizácie, polieval trikrat denne studenou, občas ľadovou studňovou vodou, hnojil raz týždenne a nestihal strihať nove konariky.
Legendy hovoria že treba nechať substrat trošku preschnuť.
A skusenosť znameho ktory sa riadil legendami hovori že prišiel o 500 eurový fikus.

Moje tipy podľa mojich skusenosti:
1.Kupeny fikus hneď presadim do zeolitu, najlepšie čisteho. Nezaleži na ročnom obdobi.
2.NIKDY nenecham substrat preschnuť.
3.Priame slnko cele leto vonku
4.Priame slnko čo najbližšie k oknu na parapete celu zimu. Pri izbovej teplote.

Z jedneho baumaxoveho fikusu kupeneho minuly rok už mam za rok 18 samostatnych rastllin zo vzdušneho potapania a odrezkov. Onedlho pridam fotky do mojho vlakna na tuto temu.

nippie
Dátum registrácie: 30 Aug 2016, 23:27

Príspevok od užívateľa nippie » 04 Júl 2017, 17:46

Takmer všade čítam, že fikusy sú extremne citlivé na prievan. Ako ich teda skladujete vonku? Tam vietor fúka v jednom kuse, to musí byť pre nich nepríjemné, tak nerozumiem tomu ako to že im to nevadí.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 05 Júl 2017, 07:12

nippie napísal:Takmer všade čítam, že fikusy sú extremne citlivé na prievan. Ako ich teda skladujete vonku? Tam vietor fúka v jednom kuse, to musí byť pre nich nepríjemné, tak nerozumiem tomu ako to že im to nevadí.
Prievan nie je vietor. Fikusom vadi nahla zmena teploty, resp. ofuk chladom. Ak mas doma prijemnych 25 a cez okno ti ho ofukuje neprijemny 5 stupnovy vzduch, to je problem. V lete to nehrozi, jedna sa o zimu a prechod k teplejsim mesiacom.

Ak ho letnis na balkone, teplota pozvolna stupa a klesa. Ja nechavam fikusy aj na jesen von, niekedy sa mi podari skryt ich az pred prvymi mrazmi.

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"