javor vysycha :(

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
palkokokso
Dátum registrácie: 22 Mar 2017, 17:42

javor vysycha :(

Príspevok od užívateľa palkokokso » 22 Mar 2017, 18:10

Ahojte,
mam problem. Javor som mal zazimovany na lodzii a az do teraz vyzeral, ze v pohode prezil zimu. Puky a aj kora, vsetko vyzeralo fajn... doteraz... Toto bola jeho druha zima. Teraz som si vsimol, ze od koncov, kde som ho riadne zosekol v lete, zacina vysychat. Presne tak isto som prisiel aj minuly rok o dva buky... tak isto to bola ich druha zima, celu zimu mali peknu zdravu farbu kory, puky krasne... Ako prichadzala jar tak vyschli... Uz su v bonsajovom nebi :( Neviete cim by to mohlo byt? Dik za akukolvek radu, ako ho este mozem zachranit... Nie je to nejaka pliaga?
Palo,
Prílohy
IMG_20170322_073154.jpg

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: javor vysycha :(

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Mar 2017, 08:40

Ahoj,

ja ak zrezavam javor a ostali iba slabe vetvicky po bokoch, tak ako na tvojom, tak nezrezavam dohladka. Nechavam tam tak 2cm stoplik kvoli zasychaniu. Ten postupne zaschne a dalsi rok ho odrezem dohladka, aby rana mohla zavalovat. Ak zrezes dohladka a vetvicky netahaju dostatocne intenzivne miazgu, tak ti zaschnu od rany, hoc si ju aj zatrel. Dalsia vec je, ze velke rezy robim zasadne na jar, nie v lete alebo na jesen

Cize ak sa mna opytas, zle si javor zrezal. Co sa tyka zvysnych stromov, neviem. Mozno si zle polieval cez zimu, zostalo malo korenov a na jar strom este vytlaci zo zasob puky, ale neutiahne to dalej a zaschne. To je typicky sposob umrtia, ak su poskodene korene a nastava hlavne rok po vykope stromu.

palkokokso

Príspevok od užívateľa palkokokso » 23 Mar 2017, 09:32

Silne a hrube vetvy by sa mali podla mojich informacii rezat prave v lete, kedy to strom lepsie znasa a lepsie zavaluje ranu. Tento javor bol zo zahradneho centra kupeny v jeseni pred dvoma rokmi, takze korene boli v pohode... ked som ho kupil, tak som ho iba zrezal, nech mi v pohode vojde na balkon. Na jar som ho presadil, krasne vypucal a v lete som iba tie hrube pozostatky zrezal tak ako je to na fotke, aby lepsie zavalil rany... A ako pisem, tuto zimu vyzeral ze prezil a teraz takto usycha...

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Mar 2017, 09:54

S rezom je to ako píše Lacike. Veľmi hrubé na jar, na jeseň len kozmetický...
Počkaj chvíľu ako a kde vyraší a potom hoď viac fotiek.Skús pogoogliť, dúfam že to nie je Verticillium. Ale buky neviem či to napáda.
long live your 盆栽
P.G.

palkokokso

Príspevok od užívateľa palkokokso » 23 Mar 2017, 14:23

Skusim to teda cele niekde pod tym napadnutym odrezat a budem dufat, ze to prezije...

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 26 Mar 2017, 13:45

Ahoj, palko,ak si este nerezal, tak ani nerez, je to naj... chyba u javorov, ja som takto prisiel o palmatak, kusok vetvicka uschla hned som rezal, a to sa opakovalo , az kym javor neuskol !!! pred 2 rokmy som kupil 2 ks palmatakov, po 1 zime sa mi stalo nieco podobne , no nerezal som ich vobec , aj ked dolo na nich vela suchych konarikov, 1 ks bol srasne biedny, uz som ani nedufal , ze tuto zimu prezije, a teraz krasne rasi ,
takze moja rada, nestrihaj ho vobec, nechaj ho , stara pravda, ak mu chces to naj...presadzas, rezes, prekladas na ine miesta , sam mu pomozes do bonsajoveho neba :(

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 31 Mar 2017, 20:04

ahoj chalani cital som ze rezat javory je mozne iba v case opadu listov iba vtedy ma vraj vsetku vodu v korenoch najst to v literature co mam aby som to upresnel to by bola riadna fuska ?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Apr 2017, 20:39

rost napísal:ahoj chalani cital som ze rezat javory je mozne iba v case opadu listov iba vtedy ma vraj vsetku vodu v korenoch najst to v literature co mam aby som to upresnel to by bola riadna fuska ?
ano, zostrih javorov je mozne robit najlepsie, ked "netecu", co je vtedy ked nemaju listy. Na jesen to je tusim 2 tyzdne po opade listov (kazdy rok to na klube spominame a vzdy zabudnem). Ja to aj tak robim na jar, ked uz navieraju pupene.. :-)

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"