Pomooc, bonsaj mi schne, hnednu a opadaju listky

máš problém so svojim bonsajom? napíš nám aký.
Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Pomooc, bonsaj mi schne, hnednu a opadaju listky

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Jan 2012, 19:49

Tak tu by mali byt zhrnute rady, co s novokupenym izbovym bonsajom, ked po tyzdni zacne chadnut.

Priznaky:
- opadavat
- schnut
- hnednut listky

Priciny:
- zmena miesta
- bonsaje su vacsinou importovane a zasadene v substrate (hline), ktora drzi prilis vela vody (aby vydrzali presun)
- kym sa predaju su v predajni dlhsi cas a korene vyplnia celu misku
- stastny novy majitel sa boji, aby mu stromcek neuschol a polieva na zaklade rad z internetu kazdy den (alebo kazdy x-ty den)
- stastny novy majitel ma stromcek na tmavom mieste alebo na mieste, kde je prievan

Ako postupovat:
- pri zmene miesta je normalne, ak stromcek zhodi par listkov (niekedy aj polovicu), preto netreba panikarit a prve 2-3 tyzdne mu nechat na prisposobenie (vyrasia listky, ktore maju listky na dane svetelne podmienky)
- v prepravnom substrate treba zalievat bonsaj az vtedy, ked je hlina zvrchu preschnuta, u niektorych druhov az ked sa zacne viditelne na okrajoch oddelovat od misky, je mozne kontrolovat vlhkost substratu aj spajlou zapichnutim do substratu
- ked je korenov v miske prilis vela, tak prestavaju plnit svoju funkciu a stromcek chradne, vtedy je potrebne stromcek presadit do vacsej misky a mierne mu zredukovat korene, postupne rocnym presadzovanim korenovu sustavu zmensovat az na povodnu (ak nie mensiu) velkost. Zistit sa to da pri preschnutom substrate tak, ze sa stromcek da aj s hlinou v jednom kuse vytiahnut z misky a kraje su plne bielych korenov
- prilis caste polievanie v prepravnom substrate vedie k prilis vlhkemu a dusnemu prostrediu, cim dochadza k odhnivaniu korenov, vid bod vyssie kedy zalievat
- vacsina bonsajov vyzaduje svetle miesto (nemusi to byt vyslovene priame slnko, ale v blizkosti okna) a zle reaguje na prievan (bud ochladenie korenov alebo listov), ak je vonkajsia teplota rozdielna od izbovej (typicky na jesen a v zime otvorene okno)

Co urcite nerobit:
- bonsaj strihame, az ked sa zo soku spamata, co znamena, ked ma krasne zelene dlhe vyhony a zacina byt prilis husty, co je prejavom zdravia
- interierove bonsaje sa mozu presadzat celorocne, exterierove iba v urcity cas, vid ostatne sekcie na fore (Poda, Starostlivost)

majky 30
Dátum registrácie: 11 Nov 2014, 09:43

Re: Pomooc, bonsaj mi schne, hnednu a opadaju listky

Príspevok od užívateľa majky 30 » 17 Nov 2014, 11:44

takze ja mam presne tento problem a teraz ho mam presadit alebo cakat na jar? a kupit mu kvetinac na bonsaj lebo v akom som ho dostala je dost vysoky ten kvetinac...a ked tak si kupit {kamienky} hlinu aj hnojivo?a kedy ho potom este ostrihat? dakujem

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 17 Nov 2014, 16:20

To vsetko zavisi od stromceka, je to interierovy alebo exterierovy strom? Zhodil par listkov, lebo ho pri presune ofukol studeny vietor, alebo to uz trva niekolko tyzdnov, resp. zhodil listov prilis vela?
Interierovka - Najlepsie je kupit poriadny substrat (vid sekcia poda), presadit. Miska moze byt aj mensia, ak sa tam vojde, ale treba ratat aj s moznostou, ze sa do nej nevojde a teda zostane este v povodnej (nikto nedokaze povedat, kolko korenov ma pred tym, ako sa odstrani povodny substrat) a zmensovat korenovy bal sa bude pri dalsom presadeni, ked stromcek bude v kondicii
Exterierovka - teraz uz s nou nic nerobit, na jar presadit podla navodu pre dany druh

Hanna0
Dátum registrácie: 27 Dec 2015, 16:16

Príspevok od užívateľa Hanna0 » 20 Jan 2016, 19:56

Tiez to moze byt zapricene kvoli vysokemu obsahu prachu vo vzduchu.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Jan 2016, 19:58

Hanna0 napísal:Tiez to moze byt zapricene kvoli vysokemu obsahu prachu vo vzduchu.
Toto som este nepocul, mozes blizsie vysvetlit? Ake mnozstvo prachu a akym sposobom sposobi odumieranie?

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 21 Jan 2016, 06:54

rád by som vedel,či listy dýchajú len vrchnou stranou,kde sa usádza prach alebo aj spodnou časťou listu :-?

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 21 Jan 2016, 11:43

long live your 盆栽
P.G.

ZuzanaB
Dátum registrácie: 23 Nov 2017, 10:15

Príspevok od užívateľa ZuzanaB » 23 Nov 2017, 11:42

Mam problém s bonsajom,polievam ho tak ako stále ale aj tak mu opadaju lístky a mam pocit ze pôda je stale vlhka, niektoré konariky su úplne vyschnuté bez lístkov :/.
Neviem či ho presadiť do noveho substrátu alebo ho nechat. Uz ho mám dva roky a este sa mi to nestalo. Neviete mi pomôcť?

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 27 Nov 2017, 11:03

Ahoj Zuzka. V prvom rade musíme vedieť aký strom máš. Predpokladám že je to listnatý a ďalej... ? Fotka by určite tiež pomohla.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

ZuzanaB

Príspevok od užívateľa ZuzanaB » 01 Dec 2017, 09:36

Je to Carmona microphylla

ZuzanaB

Príspevok od užívateľa ZuzanaB » 01 Dec 2017, 09:55

Aká je povolená veľkosť fotky?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Dec 2017, 00:08

ZuzanaB napísal:
01 Dec 2017, 09:55
Aká je povolená veľkosť fotky?
1MB

CathieNefrit
Dátum registrácie: 15 Júl 2018, 20:52

Príspevok od užívateľa CathieNefrit » 15 Júl 2018, 22:34

Zdravím,

som tu nová, a aj v pestovanú bonsajov som len nováčik, avšak potrebujem od vás skúsenejších radu. Mame doma bonsaj, neviem jeho názov, nakoľko sme ho dostali ako dar, prikladám fotku - viete mi povedať čo je to zač? Mame ho doma asi rok, doposiaľ kvitol jedna radosť, zasievali sme ho dobre, zrazu nám začali lístky odpadávať, schnutia. Lístky stále rástli nové, ale cca po 1-2 dňoch začali schnut od stopky. Bonsaju vyschli už aj posledne lístky, prikladám názornú fotku a obávam sa, že už je neskoro na záchranu. Každopádne mám tusenie ze ide o nejakú chorobu, parazity sme nezbadali nikde. Viete mi prosím poradiť čo urobiť pre jeho záchranu a čo môže byt príčinou tejto situácie?
Za každú radu Vám vopred dakujem.
D7F091B9-912F-4B68-9FC2-EEDBE0025DF7.jpeg
Prílohy
1C4EFCA1-8494-47DC-8D06-3D8C0C24CD25.jpeg

Milan0526
Dátum registrácie: 27 Aug 2018, 12:42

Príspevok od užívateľa Milan0526 » 06 Sep 2018, 09:10

ja by som ho presadil do akadamy a menej polievat a či nesu zhnite korene

maddox
Dátum registrácie: 07 Júl 2019, 10:23

Príspevok od užívateľa maddox » 08 Júl 2019, 21:06

Zdravím, Mám úplne ten istý problém, postupne konár po konári schnú lístky od stopky aj s konármi, vedel by niekto poradiť aj niečo viac?

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Júl 2019, 21:04

a tiez mas cezminu? ale to je vlastne jedno. ak ti odumieraju konare, tak odumieraju korene. ak mas mokry substrat, tak privela polievas. 90% problemov je o polievani...

maddox
Dátum registrácie: 07 Júl 2019, 10:23

Príspevok od užívateľa maddox » 19 Júl 2019, 18:31

Je to Carmona microphylla, ostal jeden zalisteny konarik, inak pravdepodobne cely vyschol, uz sa z toho asi nedostane, či? dakujem za radu

Napísať odpoveď

Návrat na "Mám problém - diagnostika"