Ako tvarovať semenáče

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Ako tvarovať semenáče

Príspevok od užívateľa Havrann » 01 Mar 2013, 09:26

Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako tvarovať semenáče

Príspevok od užívateľa lacike » 01 Mar 2013, 15:11

Hlavnou temou ale nie je tvarovanie semenacov, ale ako pestovat bonsaj od semenaca. Velmi poucne video pre vsetkych, co si kupia sadu "semiacko a miska". Uz som Potterovi pisal, ze by som mu dodal slovensky preklad, aby si to vedeli pozriet aj neaglicky spikujuci ludia napr. tuna na fore. Vela ludi ma totiz velmi milne predstavy :-)

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 01 Mar 2013, 15:42

jj, pekne videjko, akurat nejako stracam chut na taketo umelo rozpohybovane stromceky "a la baumax", aj ked sam mam zopar pokrutecov takto chystanych :)

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 02 Mar 2013, 09:05

Japonci bezne tvaruju takto stromceky

http://vimeo.com/3210225

podla tohoto videa som prvy krat pokrutil borovice zo semienka a tento rok budem pokracovat nakolko mam zas par semenacov :-)
Marián Šimkovič

Patrik Ruzic
Dátum registrácie: 25 Aug 2011, 07:55

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 02 Mar 2013, 09:38

No aj ja by som mal semenace keby mi ich nezozrali mysi v maminej garazi. Asi 100 kusov rocnych borovic smrekov a podobne. :-(

Odoslané z GT-I8150 cez Tapatalk 2

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 02 Mar 2013, 12:21

Sa toci debata stale okolo tvarovania semenacov a pritom je to najmenej podstatne cast videa, tak skusim zhrnut obsah:
- hovori, ze vela bonsajistov si mysli, ze zo semiacka sa dopestuje bonsaj v miske, co je strasny omyl
- semenace sa natvaruju drotom do nejakeho tvaru, aby mali pohyb a nasledne sa zakopu do zeme, kde budu najblizsich par rokov hrubnut, nejake otocky hore dole a sup do zeme
- porovnava ako vyzeraju 2 semenace po par rokov, jeden v zemi a jeden v miske, rozdiel na videu jasne vidiet
- dalej hovori, ze rozlozenie vetiev pri pestovani v zemi neriesi, nie je v danom kroku dolezite
- odstranuje iba vyslovene zbytocne vetvy a nic nezakracuje, cim viac zeleneho, tym viac rastie a tlstne
- ukazuje maly shohin, ktory bol zrejme velmi tenky, lebo bol nahusto pokruteny a pekne zhrubol
- v zakrutach strom viac hrubne, preto aj ten shohin viac stlstol, na rozdiel od stromceku vedla neho mal nahusto zavity
- po par rokoch strom vykope a presadi do noveho substratu do misky (Graham Potter pouziva miesany priepustny substrat, nieco podobne tomu, co ma Lukas Sirotny), naklon este velmi neriesi, ani vetvicky, podstatne je, aby sa ujal a zvykol si na stiesnene podmienky
- nasledne sa zacnu riesit vetvicky

hotovo :-)

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 26 Máj 2014, 11:22

Ked si pustite titulky je mozne tam hodit aj slovenske titulky. Predpokladam ze to preklada dajaky translator lebo su tam niekedy riadne haluze :-). Da sa to pochopit v pohode.
Marián Šimkovič

Napísať odpoveď

Návrat na "Videá"