Polievanie

Užívateľov profilový obrázok
Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Polievanie

Príspevok od užívateľa Havrann » 21 Júl 2011, 09:50

http://www.youtube.com/watch?v=AeRUMpNW1Vs

Toto video sa hodi nie len pre zaciatocnikov ako polievat bonsaje.

PS
poprosim o strucny preklad
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Polievanie

Príspevok od užívateľa lacike » 21 Júl 2011, 14:06

- hovori o tom, ze rastliny potrebuju vzduch aj v pode v okoli korenov (prve rastliny prijimali ziviny aj vzduch korenmi az potom sa vyvinuli tak, ze dokazali prijimat vzduch aj cez listy), preto je lepsi priepustny substrat, aby sa pri zalievani vodou vytlacil ten stary a bol pri odtoku vody nahradeny novym
- nasledne ukazuje ktory substrat kolko nasaje a spomina to, ze je dobre mat drenaz, aby prebytocna voda rychlo odtiekla
- dalej sa venuje tomu, ci je lepsie zalievat ponorenim nadoby alebo zalievanim zvrchu. Ukazuje priklad ako sa vzduch nemusi dostat von ak vznikaju vzduchove kapsule v substrate (pozn. prekladatela: tlak nie je dostatoce vysoky na to, aby vytlacil vzduch von cez substrat). Konstatuje, ze ak je substrat priepustny, tak je to vlastne jedno, ale uprednostnil by zalievanie zvrchu, ak nie je priepustny tak urcite zvrchu
- nakoniec sa venuje tomu ci mat v miske kopcek alebo rovinku a ukazuje sposob akym zaleje substrat aj ked je kopcovity (drzi ruzicu v strede, voda sa uz dalej dostane sama)

V podstate s nim suhlasim, akurat by som sa nebal pri vhodnom substrate vzduchovych bublin (v cistej akadame casom mozu sice vzniknut, ked sa rozpadne na prach, ale to uz je zvacsa rastlina davno v novom; ale napriklad v takom zeolite nemaju ako vzniknut upachate miesta). Zaroven si myslim, ze ak je rastlina dostatocne dlho ponorena, tak sa voda dostane proste vsade. Polievanie zvrchu je tak rychlejsie, no nie kazdy si to mozeme dovolit (zdravim kolegov bytovkarov).

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 22 Júl 2011, 08:10

Vdaka za preklad lacike. Myslim si ze je to poucne najma pre zaciatocnikov.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Zavael
Dátum registrácie: 18 Apr 2011, 09:51
Bydlisko: Martin, Slovakia, Earth, Solar System, Milky Way galaxy, this Universe

Príspevok od užívateľa Zavael » 27 Júl 2011, 09:06

ja som to pochopil kus inac a to ze povazuje ponaranie bonsaj misky do nadoby s vodou za hlupost, pretoze substrat pride o vsetok vzduch... ako ukazoval na flasi s otvorenym uzaverom, vzduch je prec a to iste sa stane so substratom, je mozne to pouzit pri akadame ale aj pri nej odporuca radsej polievat zhora
vzduchove bubliny on nepopisuje ako nedostatok, ale ako zdroj kyslika pre korene, ktory je dolezity pre rastlinu
nepouziva cistu akadamu, lebo pri poliati prepusti vacsinu vody a sice tam je mnoho vzduchu, musite polievat kazdy den
pri beznej pôde (to je ta zemina s malym mnozstvom prelitu) je to zas opak, priepustnost vody je pomala, sice zadrzi mnoho vody ale korene su vo vode... on kombinuje tieto dva typy

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Júl 2011, 09:15

Vecer si to pozriem znova, kurnik, asi by som nemal pozerat videa pri veceri, ked mi do toho rozpravaju este aj dalsi ludia :D

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Júl 2011, 11:42

tak je to asi vec názoru každého človeka. mne napríklad vôbec nevadí že musím rastliny zasadené v akadame a terramole polievať každý deň. je to obrovská výhoda ak si zvážiš to že ich nemôžeš prepolievať v tomto substráte. taktiež mám pocit že sa rastlinám v takýchto veľmi vzdušných substrátoch lepšie darí. ten substrát ktorý dal na ukážku že zadrží vodu a neostane v ňom žiadny vzduch bol úplne nanič, do toho by som nesadil ani paradajky. ak máte správny substrát tak potápanie celej misky má svoj zmysel. vzduchové bubliny ktoré v ňom sú totiž voda vytlačí a vyplní ale po vytiahnutí z "lavóra" voda odteká a do týchto dutín vcucne podtlakom čerstvý vzduch ktorý korene potrebujú. ;)
toto nie je môj nápad ale pána Lyndsaya Farra. keď nájdem to video kde to predvádza dám link

R

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 27 Júl 2011, 11:51

RastoS :-BD

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Júl 2011, 11:55

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Júl 2011, 12:50

JJ, takisto suhlasim s Rastom, keby este vymysleli substrat, co treba zalievat tak casto ako klasicky a ma vlastnosti ako akadama, tak by som bol najstastnejsi clovek na svete :D

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 27 Júl 2011, 19:27

Takze, sypem si popol na hlavu. Zavael ma samozrejme pravdu.

Mam tam este jednu chybu - rastliny sa casom vyvinuli tak, ze dokazu prijimat vzduch iba listami - jedna sa o vodne rastliny.

Dik za opravu :ymblushing:

Zavael
Dátum registrácie: 18 Apr 2011, 09:51
Bydlisko: Martin, Slovakia, Earth, Solar System, Milky Way galaxy, this Universe

Príspevok od užívateľa Zavael » 28 Júl 2011, 09:19

Rasto - ponaranie pri akadame - ok (chlapik z videa tiez vravel ze to by este slo, ale aj tak radsej odporuca polievat zhora), ale akonahle mas nejaku zmes, ked aj akadama plus nieco, do tych vzduchovych bublin sa novy vzduch nemusi dostat, skor sa tam priestor vyplni hlinou/raselinou (podla toho s cim je miesana akadama) podla mojho lajickeho nazoru :) ako rychlo sa akadama rozpadne ked ju ponaras?
lacike - ja som to 3x kukal kym som vsetko ako tak pochopil :) niekedy mu bolo menej rozumiet

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 28 Júl 2011, 15:23

no ja osobne nepoužívam ponáranie vôbec pretože poliatie všetkých mojich kvetov zvrchu mi zaberie 30 - 45 minút takže na také niečo nemám čas :)
a zvyčajne ani nenechávam substrát preschnúť až tak že by potreboval poliať potopením.

R

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Júl 2011, 15:30

Ja to mam zase rozdelene:
- interierovky ponaram do vacsej plastovej nadoby (original to je nejaky plastovy box na naradie alebo hracky), kde sa mi vojdu 3-4 stromceky. Inak to nejde, lebo v podmiskach so strkom (jedna veeelka podmiska je pre cca 6 stromcekov) sa hromadi prilis vela vody a tu potom treba vylievat, co nemam doriesene, nehovoriac o tom, ze sa v nej rychlo hromadi zeleny bordel zijuci z opadnutych listov..
- exterierovky polievam zvrchu, lebo su jednak vacsie a tazsie a jednak preto, ze je to pohodlne a mam vyrieseny odtok prebytocnej vody do velkej nadoby ;)

Napísať odpoveď

Návrat na "Videá"