Borievka

Matúš
Dátum registrácie: 27 Máj 2012, 20:45

Borievka

Príspevok od užívateľa Matúš » 27 Mar 2013, 21:33

Minulý víkend som sa bol prejsť a náhodou som natrafil na túto borievku. Išiel som tade už viackrát, ale teraz som odbočil inak a našiel som ju až teraz. Nemám s borievkami skoro žiadne skúsenosti, tak sa chcem opýtať na váš názor, či by bolo možné dostať ju domov tak aby to zvládla a či za to stojí. :)
Prílohy
ALIM0351.JPG

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Borievka

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Mar 2013, 21:37

táto za to určite stojí ale ak sa ti ju nechce kopať rád si pre ňu skočím :)
konkrétne s týmto druhom mám zlé skúsenosti - veľmi zle znášajú presadenie. údajne sú citlivé na orientáciu na svetové strany a pri prenášaní sa odporúča zaznačiť si ktorou stranou bola otočená na sever a tak ju otočiť aj doma. či je to pravda ťažko povedať.

R

Matúš

Príspevok od užívateľa Matúš » 27 Mar 2013, 21:42

No to s tými svetovými stranami som počul aj ja. :) Ja by som ju bral všetkými desiatimi, len toho výkopu sa človek bojí :-s .
S akým balom sa dá pri takomto kuse počítať?? výšku má cca. 60 cm, a poda tam je taká aj kameň, aj dobrá, ako kde. Asi ťažko odhadnúť...

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 27 Mar 2013, 22:00

tažko povedať aký bal. taký aby ostalo čo najviac koreňov :)

Matúš

Príspevok od užívateľa Matúš » 27 Mar 2013, 22:17

No a substrát by jej najlepšie vyhovoval aký??? stačila by aj čistá akadama, alebo lepšie nammiešať niečo iné...odporúčané...?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Mar 2013, 06:14

Spojenie yamadori, velkost tejto borievky, naseho podnebneho pasma a akadamy je ekonomicka samovrazda :D

Inak, borievky maju rady kyslejsi substrat, niezeby na tom zalezalo.. Kopu sa na jar medzi poslednymi, tzn. na prelome jari a leta

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Mar 2013, 08:08

Velmi pekne uz len pre tu spodnu cast ktoraje fakt velmi zaujmave ale pri tomto strome su 2 prolemy jeden velky a jeden mensi.
To mensie co pro nom rastie ma urcite spolocne korene pretoze komunis takto proste rastie cize ked ho budes kopat odkop ho viac a skontroluj ci ma aj svoje korene bal co budes brat domov.to je ten mensi problem.
Omnoho horsie su tie obschnute casti stromu .Toto je neviem ci choroba tohoto druhu ale urcite zlozvyk a bude ti to ak prezije kopacku robit aj doma .Proste stara zapestovana vetva alebo cast stromu znicoho nic uschne pretoze sa proste strom rozhodne ze ju nepotrebuje :(( . Cize ho urcite ber ale pre ten zaklad ale urcite to treba casom prevrublovat na nieco ine itoigava alebo nieco to ti neznici hrdza.

Majo
Dátum registrácie: 24 Jún 2011, 09:29

Príspevok od užívateľa Majo » 28 Mar 2013, 15:04

Ahoj.

velmi pekna borievka- alebo skor borievky.... Urcite ber obe, aj tu mensiu. mozno ak odhrabes, mozno zistis, ze je to spodny konar tej vacsej, ale borievky zvyknu zakorenit aj takto- takze mozno bude mat vlastne korene. Kopal som uz aj vacsie borievky a aj mensie. Je pravda, ze niekedy odijdu,a le nie je to bez priciny, aspon u mna nikdy nebolo. Kopal som uz aj na jar, ale osvedcilo sa mi kopanie borievok v auguste- a bez redukcie zelenej hmoty, najva vo vrchu- nerez nic!!!! vykop, ako sa Ti podari, ale zo zeleneho nerez- borievky nie su listnace. Tie suche konare nie su choroba- ale pozor vykopane stromky napada velmi rad podkorny hmyz. Prisiel som tak o 2 najkrajsie borievky, vyschli a pod suchou korou som nasiel chodbicky, uplne prevrtali zdravu cast. drzi palce pri vykopani a pestovani...
Substrat... tak ako bolo pisane, skor kyslejsi, ale maju radi aj taky vzdusnejsi.... nic neurobis zle, ked namiesas substrat velmi podobny tomu, v com je teraz. Cize, ak ma vela raseliny, aj ty daj do substratu raselinu, ak je v kamennom, daj viac priepustnej zlozky. Neboj sa, keby si aj velky bal vykopal, ak das do trosku vacsej nadoby ako bal, ani najdrahsieho substratu Ti nebude vela treba.... :) A co sa tyka svetovych stran... neviem, nezda sa mi. vykopal som uz asi 10 borievok, zo zaciatku som na to dbal aj ja, ale potom som to uz nerobil. Drzim palce.... nadherna borievka. Bola by skoda o nu prist. A ked tam tak dlho vydrzala, tak tam este cosi vydrzi.... hlavne s rozumom!!!

Majo

Majo

Príspevok od užívateľa Majo » 28 Mar 2013, 15:12

A este jedna vec. Je to len moj nazor, ale urcite by som nevrubloval na itoigavu. Mam velmi rad communisy a preco ich menit? Na vystave su vacsinou Ito, ale communisy pomenej.

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Mar 2013, 15:43

Problem co som popisal u komunisov je znama vec mam osobne skusenosti a nie len ja mapr.Maros ma podobne krasneho komunisa a ma tento problem samovolneho schnutia . podla tej fotky sa to neda presne urcit ale cela ta predna strana je uschnuta preto usudzujem ze tam problem je .
prevrublovanie na itoigavu bol len priklad da sa aj nieco ine a vobec to nebude skoda pretoze itoigavu na takto peknej podnozi na slovensku a neimportovanu ...no neviem ci niekto ma.Komunis sa mi osvedcil na vrublovanie ako najlepsia podnoz a pokial je to takto zaujmava vec.... nakoniec odpada aj problem toho ze ti to znici hrdza co sa u komunisu moze stat.

Majo

Príspevok od užívateľa Majo » 28 Mar 2013, 20:27

Chapem, ze sa skoro vsade pise, ze communisom odijdu vetvy len tak. Mne, ak nejaka odisla, tak na 90% pod nou som nasiel drobnu dierku- podkorny hmyz sa tam zacal zarezavat. Pestujem communisy uz vyse 10 rokov. Ak mi nejaky odisiel, bolo to mojou chybou, pridal som len svoje skusenosti....
Jasne niekolkonasoobne sa zvysi hodnota stromu, ked ho prevrublujes na itoigavu, alebo tomu nieco ine podobne, to je jasne. a v nasich podmienkach, s takym zakladom by to bola vynimocna a velmi draha itoigava, len som tak trochu sklamany, ze napr v spanielsku na EBE na vystave som videl len jeden communis, vo svajciarsku na EBE tiez len jednu od Sergia Clemensa...
a este k tomu vyholeniu prednej strany, stalo sa mi, ci uz zapestovana borievka, alebo v prirode, ze ked som rapidne orezal nejaky konar, tak ten zvysok konara to neuniesol a uschol. pripravoval som si aj v prirode jednu borievku nebari 30 cm a ked som skratil jednu cast, tak ten zvysok konaracmi do dalsieho roka oschol. Ak by to bola choroba, postihlo by to aj ostatne konare, nie len tie, ktore som rapidne zrezal. vnutorne ihlice hnednu, lebo nemaju svetlo. a ta predna cast je podla mna toto, cez zimu zalomil sneh konare, tie sa zlomili a slabe konare oschli. konare zaschnu aj pri nalomeni- oslabeni konara... Tolko moj postreh.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 29 Mar 2013, 07:45

Vsetkym co maju chut pestovat comunisy ako bonsaje drzim palce, je to chvalihodne. Ale zaciatocnikom je dobre povedat ze je to problematicky strom. Sam Majo si odpovedal. Preco na EBA a inych vystavach nie su? Lebo sa nedaju dobre dlhodobo pestovat. Ak sa dlhodobo podari nejaky dopestovat tak je to skoro zazrak. Negativne skusenosti s tym maju mnohi bonsajisti. Ja mam dva, jeden kopany v lete 2008 a jeden z jari 2009. Oba ziju. Ale neboli vobec tvarovane, len som skracoval konare. Ako pisal Martin, na jednom vacsom mi bez zjavnej priciny uschynaju drobne casti vetviciek, urcite nie kvoli tomu ze su vo vnutri v korune. S tym skodcom co by tam vrtal to moze byt, to som neskumal. Druhy mal pred par rokmi hrdzu, takze asi s nim bude v buducnosti problem.
Ked sme sa na to pytali Waltera Pall na niektorej Planinke, tak hovoril, ze mal asi 100 komunisov a vsetky skapali. On to pripisoval vlhkostnym pomerov v jeho zahrade alebo tak nieco.
Ja by som sa tu zamyslel nad vhodnostou jednotlivych druhov stromov pre pestovanie ako bonsai. Pekne to je vidiet na Japoncoch. Oni pestuju niekolko druhov stromov, a moj nazor je, ze to je preto ze maju storociami overene co v tej miske desatrocia vydrzi (borovice, smreky, zelkova, palmatum, rigida....).
U nas sa kazdy snazi zobrat z lesa alebo skoly hoci co a skusa to. To je fajn, burame zabrany, skusame nove. Len popri tom vyrabame vela palivoveho dreva pre nase krby. Preto na forach je vidiet otazky ohladom orecha (skoda ze ma velke listy), pagastan konsky (aj ked vinimky existuju), vrby...poznate to. Ukazuje sa ze je celkom problem prezimovat hraby bez lepsej ochrany, a podobne. Mozno sa casom ukaze aj unas ten trend a budeme viac menej vediet co sa da a co sa neda pestovat ako bonsai. Dovtedy nam neostava len skusat.
Drzim palce.

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"