niečo o stromoch - korene

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

niečo o stromoch - korene

Príspevok od užívateľa RastoS » 20 Apr 2012, 08:05

ahojte, našiel som takúto zaujímavú tabuľku. síce asi nie je pre nikoho životne dôležitá ale je zaujímavá podľa mňa.
a keby chcel niekto kopať naozaj poriadne macky tak tomu sa to zíde ;)

Koreňový systém bežných ihličnatých a listnatých stromov

Hĺbka koreňov:
• povrchové (do 30 cm) – smrek, osika
• stredne hlboké (do 1 m) – breza, javor poľný, hrab, pagaštan, jarabina, jelša, topoľ, vŕba, javor platanolistý, borovica kosodrevina, tis, tuja, magnólia, jabloň,
• hlboké (viac ako 1 m) – jaseň, dub, buk, brest, borovica, jedľa, smrekovec opadavý, javor horský

Dĺžka koreňov:
• krátke (do 3 m) – jelša, vtáčia čerešňa
• stredné (do 6 m) – breza, hrab, jarabina, vŕba, javor poľný, čremcha, javor platanolistý,
• dlhé (vyše 6 m) – jaseň, dub, buk, brest väzový, smrek, jedľa, borovica, smrekovec opadavý, osika, javor horský, topoľ, pagaštan, lipa

Hustota koreňov:
• riedke – breza, hrab, javor, jarabina, brest, jelša, smrek, borovica, smrekovec opadavý
• stredne husté – dub, buk, pagaštan, javor poľný, javor horský, lipa, topoľ, vŕba, čremcha
• husté – jaseň

kackojan
Dátum registrácie: 20 Dec 2011, 19:28

Re: niečo o stromoch - korene

Príspevok od užívateľa kackojan » 16 Máj 2013, 13:34

Super pomocka, vdaka. ja si len pamatam zo zakladnej skoly kde nas ucili ze to co je nad zemou je cca aj pod zemou, to ale plati asi hlavne pre ihlicnate ci?

A tu prichadza moja otazka. idem napriklad po hore a vidim krasny javor. kmen ma cca 6 - 7 cm na priemer, vlastne je to taky dvojkmen cize pri zemi je este kusok sirsi, ma vcelku podarene jemne vetvenie v spodnej casti kmena a vysoky je cca 2 metre mozno kusok menej. vies si predstavit... a teraz ako asi vyzera jeho koren? keby ho chcem kopat tak aby som sa vedel strategicky pripravit.

Dakujem vopred za odpoved...

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 16 Máj 2013, 15:59

Dlzka korenov silne zavisi aj od toho, ze v com strom rastie. V ile daleko nezajdu (o to tazsie ho ale toho ilu zbavis), v piesku a jeho obdobach korene behaju kade tade..

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 17 Máj 2013, 22:42

aj taketo veci su dvolezite vyb ral som sa kopat borovicu ve vapen covem podlozi nevelka jako vianocny stromcek na parapete ale korene jako vysielac kotviace lana dlhe zostala tam de je malo vlahy korene hu hladaju de sa da uz sa tam chodim len divat kopat sa oplati len tam de byva vlchkejsie tam su korene kracie nemusia ist za vodu

cheese head
Dátum registrácie: 20 Júl 2015, 16:20

Príspevok od užívateľa cheese head » 25 Mar 2016, 18:57

kackojan napísal:Super pomocka, vdaka. ja si len pamatam zo zakladnej skoly kde nas ucili ze to co je nad zemou je cca aj pod zemou, to ale plati asi hlavne pre ihlicnate ci?

A tu prichadza moja otazka. idem napriklad po hore a vidim krasny javor. kmen ma cca 6 - 7 cm na priemer, vlastne je to taky dvojkmen cize pri zemi je este kusok sirsi, ma vcelku podarene jemne vetvenie v spodnej casti kmena a vysoky je cca 2 metre mozno kusok menej. vies si predstavit... a teraz ako asi vyzera jeho koren? keby ho chcem kopat tak aby som sa vedel strategicky pripravit.

Dakujem vopred za odpoved...
Ak myslíš konkrétnejší tvar koreňov tak zvyčajne platí a môžeš si to pozrieť aj v prírode že ak má strom dva hrubé konáre bude mať pod nimi (ak nieje kmeň pokrútený)dva veľké korene.Je to logické-z veľkého koreňa ide veľká vodiaca žila a tá vie uživiť aj veľký konár

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"