orgovany a sipky

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: orgovany a sipky

Príspevok od užívateľa lacike » 11 Máj 2015, 09:48

No, to stale nic neznamena, ani druhe rasenie, az v lete, pri niektorych druhoch az dalsiu sezonu si mozes byt isty, ze uz to strom da.

Lepsie znamenie je, ked strom nerasi, lebo zrejme tlaci energiu do rastu korenov.

Csaba
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 13:04

Príspevok od užívateľa Csaba » 11 Máj 2015, 10:30

A ked nerasi, ale male konariky mu schnu? To je pri tom granatovniku. vysprchoval som mu totalne korene a siel do ineho substratu. Tak v takom pripade este zije? Ehm, siel som na ne moc zhurta. Tento postup som robil pri ficusoch. Lenze tie preziju vsetko a vzdy sa chytia aj pri najdrsnejsom zakroku. Ale pri tychto to nevidim az tak ruzovo. Hlavne aspon jeden orgovan by sa mohol chytit a ten granatovnik. Mam nahradu miesto neho z odrezkov, ktore pekne idu, ale je mi ho luto.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 11 Máj 2015, 15:07

Orgovan je silny druh, mal by sa primat lahko. Je z rodiny Oleaceae, ako Oliva alebo Jasen. Na zaklade toho predpokladam, ze znesie hodne drsne zaobchadzanie s korenmi.
Pre slabe stromy je teraz kriticke obdobie, zacina byt teplo a je dost casto veterno. Slabym stromom vietor vadi, nadmerne ich vysusuje. Ak sa da, chranit pred vetrom. Pri kopanych stromoch mas vyhrane az ked sa zobudia na druhu jar.
A korene vodou nevymyvat nikdy na ziadnom strome. Moja draho nadobudnuta skusenost. ;)

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Máj 2015, 20:45

S tým vetrom to je extrém hlavne na balkónoch a terasách a keď sa k tomu pridá teplo...napr. u wistérie mi zoschli koncové lístky na tých zložených listoch od vetra.
Vymývanie koreňov, hmm, u yamadori ihličnanov naj> riziko. Na druhej strane na jar som presadil cca 70 stromkov už pestovaných v miske z hliny do terramolu s komplet vymytím koreňov. Zatiaľ sa neprebral 1 campestrák a boroviciam zaschli konce starých ihlíc, ale už sú OK.

A čo ma desí :) , je pestovanie v terramole, rastie to ako bláznivé, už som musel strihať aby mali priestor.
long live your 盆栽
P.G.

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 12 Máj 2015, 05:41

pri pestovaní orgovánu je jeden problem,že behom sezony od koreňov vyrastajú diviny,ktoré je potrebné neustále odstraňovať,čím sa narúša celkový vzhľad koreňoveho nábehu,a tiež má na tvarovanie dosť tvrdé drevo

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 12 Máj 2015, 07:56

ďakujem za rady a povzbudivé slová. dúfam, že sa preberú a uchytia sa. s tým bočným rašením počítam u orgovánu ako aj u šípky. no dúfam, že sa zazelená i kmeň a budú skrášlovať loggiu :) asi by som ich mal menej sledovať :p a nechať sa prekvapiť ako u tých šípok :)

maros
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 12 Máj 2015, 23:35

Neboj sa Csaba, ked ich budes mat o 3 roky 50 kusov, tak uz nebudes stihat sledovat puky kazdy den. Potom si aj stromy stihnu oddychnut. ;)

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 13 Máj 2015, 07:49

To ti verim. Teraz to sledujem, lebo som nedockavy. Okrem toho sledujem i okolie. Minule pocas kocikovania sa mi podaril husarsky kusok. Nasiel som drienku. Foto tiez prilozim sem. Okrem toho mam vyhliadnutych par lip a cremchu. Ale ta drienka zabodovala. Lebo ked som videl tu tvoju Maros, tak som si povedal, ze drienku niekde musim najst. Zial vsade boli riadne stromiska. Nakoniec, ked som to necakal prisla do cesty :) uz len ju niekedy vybrat. Ale tentokrat pojde i s okolitou zeminou a najprv zostane v nej. A az ked bude vhodny cas do misky.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 13 Máj 2015, 08:44

Par obrazkov i ked nie vsetko su yamadori.
b6.jpg
Drienka

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 13 Máj 2015, 08:45

b7.jpg
višňa

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 13 Máj 2015, 08:46

b4.jpg
granatovnik nana a orgovan

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 13 Máj 2015, 08:47

b3.jpg
potapanie - granatovnik nana
Naposledy upravil/-a Csaba v 13 Máj 2015, 08:50, upravené celkom 1 krát.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 13 Máj 2015, 08:48

b2.jpg
tieto mam z prirody

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 13 Máj 2015, 18:48

Ahoj Csaba, tu je o 1 orgováne, slabý materiál, ale nejaký vývoj tam je... http://www.bonsai-greenhorn.cz/viewtopi ... 1d94e596fc
Čo sa týka tých vyrastajúcich divín, či vlkov, aj to sa dá využiť. Či už na silnenie, na mŕtve drevo, alebo na viackmeň... Nejaký zaujímavý viackmeň alebo trs by mohla byť správna cesta pri takomto mladom materiály.

Ešte Marošovi ohľadom vymývania koreňov, samozrejme nechcel som aby to vyznelo ako protirečenie. Len som písal, ako som ja prehadzoval zo zeminy do anorganiky. A to Vám poviem 70 rastlín za 2 dni... Vymýval som vodou, ako je doporučované v mnohých návodoch. Možno ideál by bolo korene dobre rozčesať a zbytky zeme vytriasť. Ale keď to nejde, neni inej cesty.
Nie som biológ, ale ako ihličnany potrebujú symbiózne huby tzv. mykorhízu, tak som našiel pri skúmaní témy "Tropický dub", že mnohé listnáče a medzi nimi naše jelše, brezy, hlošiny...a zmienená casuarina potrebujú symbiózne baktérie, v tomto prípade Frankia spp.:
https://www.google.sk/search?hl=sk&site ... pMrtCjetwA

Tak len toľko. Takéto podobné "guličky" som naposledy videl naživo pri presádzaní podokarpu.
long live your 盆栽
P.G.

maros
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 14 Máj 2015, 11:28

peter G napísal:Ešte Marošovi ohľadom vymývania koreňov, samozrejme nechcel som aby to vyznelo ako protirečenie. Len som písal, ako som ja prehadzoval zo zeminy do anorganiky. A to Vám poviem 70 rastlín za 2 dni... Vymýval som vodou, ako je doporučované v mnohých návodoch. Možno ideál by bolo korene dobre rozčesať a zbytky zeme vytriasť. Ale keď to nejde, neni inej cesty.
No problemo, Peter ;) Ja som pisal na zaklade svojej skusenosti. Tiez mam na 95% kopane stromy a tie maju casto roznu zeminu v korenovej sustave. Tej sa musis sazmozrejme pri presadzani casom zbavit. Otazka je ako to urobit dobre. Jasne, ze sa to da urobit vyplachnutim hadicou. Je to jednoduche a ucinne. A casto sa nic zle nestane.
Ale sem tam sa nieco zle stane a strom odide, alebo chradne a nechce sa pozbierat aj par rokov. A o tom som pisal ja. Ak sa pozries na moj blog, tak tam urcite najdes prispevky kde som to tak robil. Ale potom som mal par problemov a ak by sa ma DNES niekto spytal ci by pri presadzani mal vyplachovat korene vodou, povedal by som urcite nie, ak to nie je nevyhnutne. A verim, ze nevyhnutne to moze byt velmi zriedkavo.
Ak mas velmi cenny strom a chces aby prezil presadzanie bez ujmy, tak si z obeda u Cinana dones bambusove palicky a presadzaj strom kludne 2-3x dlhsie ale setrnejsie, palickami sa snaz dostat von zeminu opatrne tak ako sa da. To je moja rada, je to nieco co mozem odporucit a sam to tak robim.
Ohladom toho, ze sa to odporuca v navodoch...to je pravda. Na kazdu oblast nasho hobby najdes v knihach a na nete protichodne rady a odporucania. Navody v knihach su v mnohom zastarale a neodrazuju najnovsie poznatky. Verim, ze mnoho zaciatocnikov ma z toho potom v hlave galimatias. :-? Jedinym rozumnym pristup v takom pripade sa mi zda, ze by si nemal nasledovat rady niekoho koho stromy si nevidel a nevies ake dosahuje vysledky (na greenhornoch to mali pod heslom "ukazaná platí").
A napada ma este, ze som pocul so znamych bonsaistoch ktori su pri presadzani este opatrnejsi, nikdy neodtranuju vsetok povodny substrat ale robia to postupne pocas niekolkych presadzani, tak ze z povodnej sustavy vyrezavaju trojuholnikove vyrezy kde sypu novu zmes. To mi pride ako velmi pomaly ale setrny pristup.
Niekde som cital pekne prirovnanie ktore sa mi pacilo - pri presadzani je to ako pri operaci srdca, ked vyberiete strom z misky a pracujete s jeho korenmi je to ako ked chirurg ma v rukach bijuce srdce. ;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Máj 2015, 13:39

Ahoj Maroš, ja mám len asi 2% kopaných stromov. Nieže by sa neujali, ale nekopal som veľa z rôznych dôvodov - priestor, túžba mať vzácnejšie druhy... Poznám Tvoju stránku aj prácu, aj cenné rady tu na fóre a preklady na Tvojich stránkach. Vďaka za komplexné upresnenie problematiky.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Máj 2015, 22:26

ahojte, ja som sa osobne stretol na workshopoch s 2 presne opačnými názormi na túto tému. Jeden popredný český bonsajista presádza tak že všetko vymyje ale nie prúdom vody - odstraňuje pôdu v nádobe s vodou kam koreňový bal ponorí a naopak ďalší popredný český bonsajista bol proti vymývaniu a odporúčal metódu ktorú popísal Maros - vystrihovanie trojuholníkov do pôvodného balu alebo ešte lepšie odstránenie iba pár centimetrov z vonkajších strán a zo spodu. toto sa samozrejme týka ale iba stromov ktoré sú už v priepustnom substráte. ja osobne som doteraz yamadori vymýval vodou, nie vždy sa ale zadarilo.

R

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 15 Máj 2015, 07:28

Na zaklade toho co pisete a co som na nete cital, sa do buducna priklonim k metode, ze korenovy system dam do vody. Co sa vymyje, pojde dole, co nie (myslim uplne v strede) pojde postupne.Sposob, ze vysprchovat sa mi po tychto par skusenostiach nepaci. Aj tie co sa spamatali, potrebovali dost dlhy cas a hlavne to bol pre ne boj.Uz budem setrnejsi a radsej im doprajem cas.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 15 Máj 2015, 09:01

Prihodim aj ja svoj nazor na to. Zacinam byt setrnejsi, tak ako pise Csaba. Mam podobnu skusenost ako Maros. Neprezilo mi niekolko peknych kusov a tie co prezili, sa dost potrapili kym sa v uplne novom substrate chytili. Bavime sa o nasich starych listnacoch ( buky, hraby, duby, prunusy ) kopanych v prirode. Tie maju samozrejme na korenoch tiez mikorhyzu, aj ked to mozno podcenujeme ovela viac ako pri ihlicnanoch. Tento rok som vykopal iba jeden buk, ale po minulorocnej zlej skusenosti som neodstranoval povodnu hlinu, ale ponechal co najviac kompaktny korenovy bal. Opatrne som odhrabal palickami iba to co same odpadlo, ziadne drsne vyhrabavanie a vymyvanie vodou. Uvidime ci to pomoze. Kazdopadne, radsej pockam o 5-6 rokov viac a budem postupne menit substrat ako hop sup na prvy krat komplet a bud to da alebo nie, to je cisty hazard. Priklanam sa teda k menej radikalnemu rieseniu. Ine je, ked uz je strom dlhsie stabilizovany a rastie uz zopar sezon v anorganickom substrate, nemam s odstranenim komplet substratu ziadny problem, ale tiez je to vacsinou zbytocne a kontraproduktivne: zbytocne to strom spomali.
Este by som rad vedel nazor naozaj odbornika na botaniku, ako je to s tou mikorhyzou. Minule ste mi niekto vraveli ze tie huby napr. na korenoch borovic, ziju uz v cievnom systeme stromu a tie biele chumace na korenoch su iba "vykvety" tej mikorhyzy, t.j. ak to aj odstranim a avymyjem, korektne zasadim, po case sa sama zase objavi...to by chcelo prezistit.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 15 Máj 2015, 09:25

Este by som k tomu dodal, ze tie orgovany mali skor il medzi korenmi. tak i preto som zvolil sprchu, lebo sa to palickami nedalo dat dole. A ani som neuvazoval nad tym, ze ci sa chytia, ci nie. Bol som v tom, ze super. Ma vela malych vlasocnic, to pojde. Ved orgovan rastie skoro vsade. Tak snad sa spamataju. Som zvedavy na sipky a visnu, ktoru mam u nasich, ze co poo tyzdni s nimi je. A hlavne, ci tie vosky z ruze co "vymysleli".

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"