orgovany a sipky

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Re: orgovany a sipky

Príspevok od užívateľa maros » 15 Máj 2015, 10:58

rasto napísal:Este by som rad vedel nazor naozaj odbornika na botaniku, ako je to s tou mikorhyzou. Minule ste mi niekto vraveli ze tie huby napr. na korenoch borovic, ziju uz v cievnom systeme stromu a tie biele chumace na korenoch su iba "vykvety" tej mikorhyzy, t.j. ak to aj odstranim a avymyjem, korektne zasadim, po case sa sama zase objavi...to by chcelo prezistit.
Teraz to bude vyzerat, ze sa pasujem za odbornika na botaniku, ked sa ti pokusim aspon ciastocne na to odpovedat. Aj ked vitaztvo v Okresnom kole Prirodopisnej Olymiady v 1987 by ma ciastocne mohlo kvalifikovat, aj ked sme tam urcovali motyle? :)

Niekde som pocul ohladom mykorhyzy teoriu v tom zmysle, ze sa jedna o huby a tie sa sporami su schopne sirit bez problemu vzduchom aj na stovky metrov. Huby to v prirode tak robia, ich schopnost robit to sa urcite druh od druhu lisi, ale princip bude asi podobny. Takze vraj, ak mas cerstvo presadenu borovicu v zahrade s inymi borovicami ktore maju povodny bal, by sa ta huba mohla preniest.

Ale mna sa to teda az tak netyka, kedze ja nie som "boroviciar" :)

Csaba, prepac ze sme ti "ukradli" vlakno na takuto teoreticku debatu. ;)

Csaba
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 13:04

Príspevok od užívateľa Csaba » 15 Máj 2015, 11:22

Som rad, ze sa tu diskutuje. V "mojom" vlakne to aspon skor zaregistrujem :)

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 15 Máj 2015, 11:38

No, to s tou mykorhizou, podla mudrej knizky co mam doma su 3 typy hub, podla toho, ze ako velmi su prepojene s rastlinou. To sa tyka ako mikorhizy, tak aj skodlivych hub. Bud su na tkanive, medzi tkanivami a v tkanivach. Podla toho sa aj daju/nedaju odstranit, resp. znicit (napr. hrdza hruskova je v tkanivach). Treba akurat zistit, ci borovica potrebuje/pouziva tie, co sa naviazu na korene :-)

Matúš
Dátum registrácie: 27 Máj 2012, 20:45

Príspevok od užívateľa Matúš » 15 Máj 2015, 12:46

Ahojte,
rozbehli ste tu peknú debatu na peknú tému. Ja pri presádzaní nevymývam, tak isto bambusové paličky a len odstraňujem časť starého substrátu a časť vždy ponechám. A počas toho aby vlásočnice boli v pohode mám po ruke rosič a bal každú chvíľku trochu narosím. Dosť veľkú časť mojich stromov tvoria buky, tie ktoré som po vykopaní z prírody doniesol domov a kompletne vymyl sú už dávno preč, nerozchodili to a mali aj dobré korene, takže niečo na tom bude...

Čo sa týka tej mikorhyzy tak lacike už dobre načrtol. Mikorhyzne huby sa delia na endomikorhyzne a ektomikorhyzne. Endo- prerastajú až do koreňov rastliny a teda dá sa povedať že na koreňoch rastliny držia, sú vrastené až do korienkov. Také má napríklad borovica. Ektomikorhyzne rastú len na povrchu koreňov, nevrastajú až do nich a dajú sa z rastliny resp. z koreňovej sústavy odstrániť úplne. Na základe toho by pre borovice vymytie koreňov po prinesení z prírody nemal byť problém, pretože endomikorhyzna huba sa nezničí. Druhá vec je stres pre strom, síce huba sa nezničí, no aj tak je to preň veľký šok, pretože množstvo húb ktoré mal dovtedy mu chýba a zrazu aj dodávanie živín sa značne obmedzí. A čo sa týka ektomikorhyzy je to pre strom zrejme podstatne zložitejšie na obnovu. No a ďalšia vec je že nie každý druh je od mikorhyzy tak závislý, niektorý je v pohode niektorý bez nej neprežije.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 15 Máj 2015, 16:00

Ako som cital tuto debatu este ma napadlo, ze som chcel este nieco dodat. Ked prinesiem strom po vykopani z prirody, tak ho namocim do vane s vodou. Ale to je nieco ine ako vyplachovanie tlakom vody. Aj ked, po namoceni sa niekedy ten bal cely rozpadne a da sa takmer kompletne odstranit. No v pripade ilovitej zeminy sa to nestava, co je u mna najcastejsi pripad.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 18 Máj 2015, 10:18

r1.jpg
sipka 1

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 18 Máj 2015, 10:19

r2.jpg
sipka 2
ten hruby vyhonok ide z kmena.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 18 Máj 2015, 12:51

ta sipka sa ti bude dost blbo tvarovat :D cez tie pichliace
si si isty ze je to vhodny material na bonsaj?

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 18 Máj 2015, 13:32

nebude to cistokrvny bonsai, no hlavne nech je to nieco sikovne a pekne na skraslenie. podla mna v pohode, no hlavne musi rasit z kmena. to ostatne beriem ako odpad zatial :)

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 18 Máj 2015, 13:33

inak tie trne su makke, takze teraz ak sa toho chytim to este pojde :D

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 18 Máj 2015, 21:00

ruža ak ti vyrašila zo zeme tak ten kmeň je na 99% už mrtvy a nič z neho nevyjde. ak na ňom teda niečo už teraz nie je. ak nie tak veľmi už nedúfaj.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 18 Máj 2015, 21:33

sú výhonky aj na kmeni. malé ale rastú a plus ten veľký hrubý je tiež z kmeňa. tak uvidím. teraz už len dúfať, že i orgovany sa preberú

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 27 Júl 2015, 13:44

orgovany, granatovnik povodny a visnu som dokonale odpisal :( neujali sa. este jeden orgovan mam i visnu, ale nic z toho uz necakam. sipky rasia ako dive no i vosky. neustaly boj. jedinym potesenim ostala lipa, ktora neskutocne hrubne v zahrade. prva sezona a zhrubla o pol centi minimalne a vyhnala kopec novych konarikov tam, kde neboli...ta bude fajna. este uvidim granatove jablko ako sa zadarilo potapanie. poucenie. uz nikdy nevymyvam korene

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 31 Júl 2015, 09:15

Odbalil som i vdzusne potapanie z granatovnika. Som po odhrnuti zeminy ziaden koren nevidel, tak som rozobral ten crepnik uplne. A vykukli dva male korienky. Ech, keby viem, necham este aspon 2 mesiace. Teraz dufam, ze sa i napriek tomu uchyti odrezok.
Prílohy
20150728_215902.jpg

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 31 Júl 2015, 11:58

Ahoj, aj tie malé korienky by to mohli v pohode utiahnuť, len zredukuj aj nadzemnú časť (kľudne nechaj len najspodnejšie konáre).

Čo sa týka premývania, neodišli Ti náhodou tie prehnojené rastliny?
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 31 Júl 2015, 13:10

hoj, takyto tenky konariky si nemusel ani potapat. to by malo dobru sancu zakorenit aj ako odrezok. len ako bolo povedane poriadne zredukuj zelenu hmotu aby nevyschol.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Aug 2015, 14:52

odisli, ale uz neboli prehnojene..chyba podla mna bola, z eja som vymyl korene uplne...lebo ruze som nechal prehnojene a tie rastu ako divocina.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Aug 2015, 14:57

no, praveze tie tenke sa pri jablku nejak nechytaju...z 5 odrezkov ale tensich ako tento mavam tak 1 max 2 uchytene

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"