orgovany a sipky

Csaba
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 13:04

orgovany a sipky

Príspevok od užívateľa Csaba » 07 Apr 2015, 09:00

Obrázok
Obrázok
plus vyroba "crepnika" na mieru
Obrázok

Csaba

Re: orgovany a sipky

Príspevok od užívateľa Csaba » 14 Apr 2015, 08:48

Jeden z orgovanov uz rasi. Dufam, ze sa chyti aj druhy a aspon jedna sipka.
Milo ma prekvapil, kedze je to iba tyzden aj par dni, co siel do crepnika
Obrázok
Naposledy upravil/-a Csaba v 14 Apr 2015, 14:11, upravené celkom 1 krát.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 14 Apr 2015, 08:49

takato je moja predstava. z tohto by mohlo byt nieco taketo, kedze ma podobny tvar ako druhy obrazok
http://www.chinesebonsaigarden.com/kore ... nsai-tree/

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Apr 2015, 12:34

Podľa tej predlohy by to s orgovánom nemal byť problém. Je to taká elegantná podoba, čo si vybral. Orgován rastie dobre rýchlo aj v miske, ale pomaly hrúbne. Keby si chcel niečo > tak len v záhone...
S ružami skúsenosti nemám, ale videl som pár pekných bonsajových. Daj potom vedieť. To je divá?
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 14 Apr 2015, 14:06

Ano je to diva ruza. Inspiroval som sa tymto http://minibonsaionmyhand.blogspot.sk/2 ... -rose.html
A hlavne tym, ze ruza rastie tiez divoko a bral som to ako treningove yamadori. Tie orgovany su ale hrube. Mozno sa nezda, ale ma cca 3,5 cm kmen. Ten co rasi je ten blizsie na tom roste na plechu :) Takze ak by sa ujal, tento rok by mohli byt konariky na jesen a buduci rok by dostal bonsaj misu. Ale to je este hudba buducnosti. S yamadori zacinam, tak okrem par listnacov (lipa, visna, buk) som si zvolil aj take, ktore su okrasne na logiu a rychlo by mali rasit konariky. Okrem toho ten orgovan ma aj kusok mrtveho dreva, kde to kolega odrezaval pred rokom. Takze ak sa rozbehne, upravim aj tu cast. Teda skusim :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Apr 2015, 14:12

Nevravím, že je tenký, ale že rýchlo rastie a pomaly hrubne v miske.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 14 Apr 2015, 14:15

jasne ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Apr 2015, 21:08

ahoj, nie sú to zrovna druhy ideálne na bonsaje ale tak dá sa keď sa chce. musíš sledovať a uvedomiť si ako rastú. ruža napríklad púšťa rovné palice (väčšina druhov), tie na fotkách sú spravené ako strom na kameni a to čo vyzerá ako kmeň sú vlastne korene. Okrem toho sú to mini ruže. Ruža inak vytvorí iba rovný kmeň. nebudeš mať konicitu a neviem ako divé ruže ale pri kultivaroch sa často stáva že po niekoľkých rokoch celý kmeň odíde a vyženie výmladky zo zeme.
Orgován ako písal Peto veľmi pomaly hrubne. rodičia majú v záhrade 30 ročný ktorý ma priemer tak do 10cm a výšku 4 metre. tiež výháňajú rovné palice a ľahko sa lámu konáre, na to treba myslieť pri tvarovaní.

R

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 14 Apr 2015, 21:51

Inspiroval som sa tymto http://minibonsaionmyhand.blogspot.sk/2 ... -rose.html
...Pekný blog, nevidel som ho ešte.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 15 Apr 2015, 07:52

Ej, Rasto, si to vystihol. Ani som si neuvedomil, ze ta ruza na obrazku, ze to su korene. No ale zatial tie moje ruze sa k zivotu nehlasia. Jednu mam v crepniku viac ako mesiac a druhu dva tyzdne. Hlavne ta druha, mala dost dobry korenovy system, tak v tu som veril.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 23 Apr 2015, 20:14

ahojte. potrebujem poradiť. hore vyfoteny orgovan som vcera riadne zalial, kým zo spodu netiekla voda. Hnojivo je osmocote plus ovcie granule. Teraz som spozoroval, ze niektore listy vednu. Moze to byt prehnojenim? Substrat je z boneuipu teramol,zeoilit, raselina. Nerad by som o stromcek prisiel. Okrem toho sa ujala len visna. Druhy orgovan,sipky ani moje najvacsie granatove jablko nic. Vsetky su v tomto substrate a riadne pohnojene. Ako dalej s nimi?
Naposledy upravil/-a Csaba v 23 Apr 2015, 20:21, upravené celkom 2 krát.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Apr 2015, 20:15

a s cim potrebujes poradit?

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Apr 2015, 21:57

Ťažko povedať, keď nevieme koľko si toho hnojiva dal. Ak veľmi veľa, môže byť aj prehnojením. Ak prehnojením, teraz len pozbierať to ovčie (Osmocote asi ťažko) a preliať to vodou.

Po presadení niekto povie nehnojiť pár týždňov, niekto povie opatrne... Ja dávam hneď Flovium, ale s rozumom a nie do zásoby a s možnosťou radšej neskôr pridať.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 23 Apr 2015, 22:05

veľa. toľko, že v substrate vidieť guľky. v jednej hrsti aj 10 a viac. ovčie tiež nebol na vrchu. orgovan čo nerasil som narýchlo odsubstratoval a dal nový bez toľkeho hnojiva. mrte bolo to osmocote rozpustené. až bol povlak na teramole a zeolite. zajtra uvidím ten rasiaci, že ako sa to vyvinie. tá raselina robí neplechu. drží moc vlhkosť a živiny asi tiez.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 23 Apr 2015, 22:12

:) Rašelina robí plechu, len asi menej v nej polievať. Uvidíš, možno ju v lete oceníš. Granule ako napr. ovčie si nechávaj pekne navrchu, aby si vedel, kedy dokladať. Sú na to košíky, alebo môžeš použiť háčik z drôtu , alebo to z časti zapichnúť do substrátu.
long live your 盆栽
P.G.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 23 Apr 2015, 22:32

Hej. V lete bude isto fajn. No tiekla z nej voda, taky bol substrat mokry po vcerajsej zalievke. Druhy orgovan by mohol preschnut a budem len jemne zalievat. Jablko asi presadim este raz, kym zije.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 24 Apr 2015, 13:55

Csaba napísal:veľa. toľko, že v substrate vidieť guľky. v jednej hrsti aj 10 a viac. ovčie tiež nebol na vrchu. orgovan čo nerasil som narýchlo odsubstratoval a dal nový bez toľkeho hnojiva. mrte bolo to osmocote rozpustené. až bol povlak na teramole a zeolite. zajtra uvidím ten rasiaci, že ako sa to vyvinie. tá raselina robí neplechu. drží moc vlhkosť a živiny asi tiez.
To ze je vela guliecik je v poriadku. Osmocote a spol su tekute hnojiva v zivicovom obale, ktore su dlhodobo posobiace (niekolko mesiacov). Gulicky maju roznu hrubku zivicovej steny a preto sa rozpustaju v inom case. Ak to tak nie je, tak tam je nejake kratkodobo posobiace hnojivo, ktoreho tam je fakt vela (aj zivicove sa delia podla dlzky posobenia v mesiacoch).

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 11 Máj 2015, 08:11

Tak i šípky sa prebrali. Behom týždňa obi dve nabehli a je z nich malá divočina. Ale nabehli na listy aj vošky :( Višňa, ktorá sa krásne zelenala zvädla. To isté orgován. Zase vyrašil konárik a zase zvädol. A teraz bol i v byte, kde je stabilná teplota od 22-24 °c. Fakt nechápem čím to je :( Gránatové jablko nana a druhý orgován to asi nerozchodia :/ Hlavne to jablko som dorazil, ehm.

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 11 Máj 2015, 08:52

To mas tak, ze rastlina vyrasila este neznamena, ze prezije. Mohla vyrasit zo zasob z kmena, ale nove korene uz nestihla spravit a tak novy vyhon rovno zvadol.

Pekne to vidno napr. na odrezkoch z visne, jablone a pod. na jar. Das ich do vody a oni zakvitnu a este aj otvoria listy, potom uschnu.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 11 Máj 2015, 09:17

Lenze ten orgovan uz rasi druhykrat, odkedy som ho priniesol. Tak dufam, ze sa preberie este. Lebo z dvoch zatial iba ten jeden sa snazi :( A ta sipka jedna. To som nechapal. 2,5 mesiaca ani naznak zivota, ani puk pred tyzdnom. A teraz na kmeni su puky a zo substratu 5cm vyhonky, ale vela. Vyfotim cez vikend, lebo tie nemam doma.

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"