Lipa

Csaba
Dátum registrácie: 10 Nov 2014, 13:04

Lipa

Príspevok od užívateľa Csaba » 10 Nov 2014, 13:14

Lipa. Moje druhe yamadori. okrem tohto mam jeden buk cca 10 rokov bez tvarovania v crepniku. Tento rok ma zaujali yamadori na nete, tak postupne pribudnu i hrubsie. Snad z nich pod mojimi rukami bude i bonsai. Lipa je uz vysadena na zhrubnutie. Inak mala nadherny plytky korenovy sytem, ze by i do misky mohla hned.
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Csaba

Re: Lipa

Príspevok od užívateľa Csaba » 27 Mar 2015, 15:11

Nedaleko domu su na kotolni dve krasne brezy. Cca 2-3m, rastu na streche, takze v plytkej pode. Dnes som volal majstrovi kotolne, ze ci sa nevieme dohodnut na nich. Zial vraj nie je pristup ani z vnutra ani z vonka. Jedine ak si zozeniem poziarnicky rebrik :( Ej. Zakazdym su na ociach. Krasne yamadori by z nich boli.

Užívateľov profilový obrázok
peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 27 Mar 2015, 15:22

Ahoj, to že rastú na streche, nemusí znamenať, že sú v plytkej pôde. Teda ak nie je na streche vrstva substrátu. Väčšinou sa potom dlhé korene ťahajú kadejakými špárami, až kým sa neuchytia a nenájdu niečo výživné (prach, mach...). To býva veľký problém vybrať strom zo špár...a nepoškodiť ich alebo stavbu.
long live your 盆栽
P.G.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 29 Mar 2015, 10:05

ja mam tiez skusenost s takymto stromkom, bol krasny, hotovy bonsaj, no po presadeni po 1 mesiaci uhynul, skoda ho :-?

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 31 Mar 2015, 07:55

No, na to som ani nemyslel, ze bude v skare. Myslim si, ze substrat tam je. Len ten pristup nie :) Vyfotim, ked bude cas aspon z dialky.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 01 Apr 2015, 03:59

Csaba napísal:No, na to som ani nemyslel, ze bude v skare. Myslim si, ze substrat tam je. Len ten pristup nie :) Vyfotim, ked bude cas aspon z dialky.
Listnac by v plytkej pode na streche neprezil kvoli suchu. Na 99% zistis, ze jeden koren zlieza niekde zlabom na miesto, kde sa drzi vlhkost zo stecenej vody a ze by si musel sekat do casti steny, aby si vytiahol stromcek :) pekne to vidno na roznych terasach pri panelakoch, kde z boku vyrastaju brezy. Ked pozries blizsie zistis, ze koren ide hlboko do terasy, kde je vlhost, lebo popraskana dlazba prepusta vodu dnu. Co ma privadza k zaveru, ze niekedy clovek nechce vediet po com chodi v tej vyske :D

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 23 Máj 2015, 17:42

ako s nou dalej?
Prílohy
WP_20150523_003.jpg
WP_20150523_004.jpg

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 24 Máj 2015, 14:32

dat do zeme a nechat aspon 5 rokov rast.

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 29 Máj 2015, 20:47

mozno na dalsiu jar dam do zeme
neodolal som a pohral som sa trosku
Prílohy
WP_20150529_006.jpg

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 01 Jún 2015, 08:41

Nedockavec :D to poznam..tiez mi vsetky rastliny doma podavaju ruky...no niekedy treba odolat :)

cheese head
Dátum registrácie: 20 Júl 2015, 16:20

Príspevok od užívateľa cheese head » 31 Dec 2015, 18:53

Csaba napísal:Nedaleko domu su na kotolni dve krasne brezy. Cca 2-3m, rastu na streche, takze v plytkej pode. Dnes som volal majstrovi kotolne, ze ci sa nevieme dohodnut na nich. Zial vraj nie je pristup ani z vnutra ani z vonka. Jedine ak si zozeniem poziarnicky rebrik :( Ej. Zakazdym su na ociach. Krasne yamadori by z nich boli.
peter G napísal:Ahoj, to že rastú na streche, nemusí znamenať, že sú v plytkej pôde. Teda ak nie je na streche vrstva substrátu. Väčšinou sa potom dlhé korene ťahajú kadejakými špárami, až kým sa neuchytia a nenájdu niečo výživné (prach, mach...). To býva veľký problém vybrať strom zo špár...a nepoškodiť ich alebo stavbu.
áno súhlasím ale na streche majú z čoho žiť ak sú nablízku opadavé stromy tak bude strecha plná humusu z rozloženého lístia a bude tam rásť mach ktorí ako vieme drží vodu a ak je strecha izolovaná asfaltom alebo lepenkou tak neprerastie nič iba ak by tam
bola diera....a k tomu rebríku ak sú nablízku dobrovoľný hasiči a náhodou majú rebrík tak radi pomôžu.V každom prípade keď sa tam dostaneš pozri si najprv kam rastú korene skús napríklad zahrabať do živnej pôdy okolo ;)
Naposledy upravil/-a cheese head v 31 Dec 2015, 19:00, upravené celkom 1 krát.

cheese head
Dátum registrácie: 20 Júl 2015, 16:20

Príspevok od užívateľa cheese head » 31 Dec 2015, 18:58

ešte by som dodal že ak by tam bola predsa diera tak pod strechu sa často dáva škvara alebo kvádre a tie fakt dobre držia vodu takže ak by korene prerástli do vrstvy medzi betón a krytinu tak si asi skončil.....ibaže by sa ten ujo rozhodol prestavať strechu na
kotolni kôli brezám :D

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 05 Feb 2018, 14:36

ahojte, po dlhej dobe pripajam dalsie fotky lipy. tento rok ju uz chcem do crepnika, no tie male konariky vzdy v zime sa polamu. takyto je stav momentalne. kmen ma cca 5-6cm priemer.
Obrázok
Obrázok

rost
Dátum registrácie: 20 Aug 2012, 21:56

Príspevok od užívateľa rost » 08 Feb 2018, 21:43

ahoj pekne si hu skratel skus to po vyraseni zastipovat a po vyraseni zas a zas a velke listy potom odstran

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 20 Feb 2018, 13:50

budem sa snazit. a mam ju prezadit, ci este nie? bude rasit i v crepniku?

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 20 Feb 2018, 21:24

Narastla ti v tej zemi az moc. Trocha neskoro si skracoval tie vyhony a nebola nadrotovana, tak ti tam vznikli dlhe rovne useky s ktorymi sa budes musiet nejako vysporiadat. Kludne moze ist do nejakej nadoby, to zvladne. Alebo mozes ju poriadne skratit, este kym je v zemi, a nechat nanovo narasit nove vetvy, ktore budu mat lepsiu konicitu. Len to musis skracovat par krat do roka, lebo ti predpokladam v zemi narasia aj 2 metrove konare za sezonu.

Csaba

Príspevok od užívateľa Csaba » 21 Feb 2018, 09:51

dakujem za odpoved Maros. zvazujem tu druhu moznost. akurát nemam take skusenosti s tym drotovanim a s yamadormi celkovo. lipa je u nasich. takze ked sme u nich pri drobcovi vela casu nie je na upravu a zabudam na nu. zhodnotim najblizsie, ze ako dalej s nou. mam este jeden yamador, ten ma trocha tensie konariky, tak najblizsie hodim fotku a vypytam si rady. neviem co je to zac a je zatial v prirode schovany, kde ho 2-3x do roka striham :) ale ked sa otepli, pojdem uz po neho. naposledy som ho pozeral pred mesiacom a podla mna celkom slubne posobi :)

rost

Príspevok od užívateľa rost » 24 Feb 2018, 18:42

ahoj inac ked si fsimnes orezanu lipu spiace pupene vyrasia aj tam de by to clovek ani necakal akurat neviem presne jako lipa zavaluje rany lebo mne po obetnem vyhonku rana nejak moc nezarasta a to su uz tam nove vyhonky no a staci zavahanie a novy vyhonek vybehne a uz konkuruje hlavnemu konaru

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 24 Feb 2018, 21:49

Lipa je jeden z tych stromov ktore vedia zavalit ranu beznej velkosti. Ked ju nechas rast nad ranou tak tvori vela enegrie a vie si s rezom poradit.

rost

Príspevok od užívateľa rost » 02 Mar 2018, 20:30

dik Maros pockame chvilu a budem referovat jako to bude pokracovat

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"