BORIEVKA

Užívateľov profilový obrázok
boza66
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 23:14

BORIEVKA

Príspevok od užívateľa boza66 » 09 Okt 2014, 16:31

Páni mohol by my niekto poradiť ktorá strana by bola ideálna ako pohladová ?
Prílohy
PA070013.JPG
PA070016.JPG
PA070018.JPG
PA070015.JPG
boza

Eduard Novotný
Dátum registrácie: 02 Mar 2013, 19:34

Re: BORIEVKA

Príspevok od užívateľa Eduard Novotný » 09 Okt 2014, 17:37

A nie je to skoro už teraz hľadať pohladovku? To presádzaš do misky teraz? Dobrý materiál inak. Dal by som zatiaľ do vhodného substrátu a počkal rôčik.

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Okt 2014, 18:05

Ahoj, najviac sa mi páči kôra na poslednom obrázku, to zvrásnenie je pekne kompaktné. Korunu veľmi nevidno, je to všetko proti svetlu. Záleží všetko ako opracuješ tie kýptiky, vytvaruješ a zapestuješ korunu a čo budeš chcieť ukázať. Asi dať do bedne, zazimovať a nechať si to prejsť hlavou...hlavne nech sa chytí.
long live your 盆栽
P.G.

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 09 Okt 2014, 18:53

Zatiaľ sa nechystám robiť nič, som zvedavý na Váš názor. Teraz som ju provizórne zasadil do veľkej prepravky aby som mohol odstrániť suché vetvičky,očistiť dutiny od ihličia, machu a zeminy, porobiť pár fotiek, a v sobotu pôjde do záhrady na zazimovanie. Na rok by som začal upravovať korene (teraz som s nimi nič nerobil, aby som ju moc nešokoval ). Možno nejaké vetvičky uschnú a nejake pribudnú a potom sa rozhodnem na tvare koruny. Čo sa týka toho kmeňa tak mám problém určiť ktorá strana je zaujímavejšia (cez víkend porobím lepšie fotky ).
boza

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Okt 2014, 19:18

vyber tu stranu, kde sa ti bude vrchol prirodzene naklanat k pozorovatelovi. Ak sa vrchol da vykrutit (drevo je makke a ohybne), tak vyberaj pohladovku podla zaujimavych pohybov kmena a vrchol priohnes/pretocis kde treba.

Ako kukam, vetvy su dost silne, tak by som siel do strany z 3. fotky, ale este trocha pootocenej proti smeru rucickovych hodiniek. Ak by sa predsa dalo, tak by som bral foto zo 4. strany. Je to ale iba nastrel, chcelo by to lepsie fotky, alebo video.

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 09 Okt 2014, 19:47

Pekny material. To je comunis? Drzim palce, nech sa chyti. Pri tomto kmeni by som asi jednoznacne uprednostnil krivky kmena, resp. partie mrtveho dreva, nie naklon ku pozorovatelovi, ak teda nepojde jednoznacne prec od pohladovky. Ako pise lacike- da sa to prihnut, alebo zmenit potom naklon celeho stromu. Myslim ze aj tak je to teraz uplne predcasne rozhodnutie. Osobne nemam skusenost s takymto druhom, ale vsade pisu ze comunisy su narocne, tak ak to je cerstva vykopavka, tak by som okolo nej tak 3 roky iba tisko chodil. Ked sa stabilizuje, potom mozes pracovat na mrtvom dreve kmena a uvidis co z toho vylezie.

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 09 Okt 2014, 20:13

Vďaka za povzbudenie, teraz si ho len obzerám a pri cigaretke a kávičke sa s ním rozprávam, že ktorú stranu upravíme aby vynikol vo svojej plnej kráse. Darebák my nechce nič prezradiť, lebo kmeň je naozaj zaujímavý z každej stravy ( v sobotu ho po fotím trocha detajlnejšie ).
boza

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 10 Okt 2014, 07:13

hoj, fakt pekný kus, vyzerá to na komunis ako píše Rasťo. Ja som jednu presádzal do voľnej zeme pred rokom a ešte stále to nerozdýchala, vôbec neraší potvora. Pri borievkach sa zvykne hovoriť že ich treba nechať po presadení aspoň 2 roky na pokoji, nestrihať, netvarovať, nepresádzať znova. až budeš upravovať korene tak mysli na to že každý korienok=jedna vetvička. keď niekde odstrihneš koreň - niekde v korune ti následne uschne vetvička alebo celý konár.
výber pohľadovky by som bral podľa nebari a kmeňa, ako pozerám na ten obrast je dosť tenký na ohýbanie a ten vrchol je zase príliš hrubý a rovný kôl a podľa mňa bude musieť preč časom. do takýchto veľkostí je inak dobré sa pustiť s pomocou, na nejakej stretávke alebo si niekoho zavolať.
nepredáš? :)

R

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 10 Okt 2014, 10:46

Borievka je to pekna to je fakt .Kazdopadne v tomto momente je ale debatovat o buducej pohladovke alebo tvare ju uplne bezpredmetne .
1-Vzhladom k tomu ze JE to comunis ktore su fakt dost problemove.Preto ich je medzi bonsaistami velmi malo ja poznam len par ludi co ich pestuju.Velmi zle znasaju kopanie,presun ,zle zakorenuju a hrozne pichaju :))
2-Plati vseobezna zasada a u borievok dvojnasobne a u comunisov 3nasobne ze ked uz sa pustis do kopania vrchol na strome treba nechat a obzvlast v tejto dobe /neodpovedal si ci si to kopal na jar alebo najesen toho roku alebo..../ ked sa presuva a zhromazduje energia prave z vrchola do korenov.Podla fotiek isla znacna cast zelene doprec...
Ked uz chces nazor na nejaku pohladovku tak podla fotiek bude na tomto strome najzaujmavejsia vec urcite mrtve drevo ktore tam vznikne po tej zrezanej casti na poslednej fotke tiahnucej sa od spodu cez kmen do lava .Podla mojho nazoru ten strom treba RIADNE zapestovat . Ocistit mrtve drevo a urcovat potom pohladovku podla toho ako sa ten strom ukaze pretoze podla fotiek vsetko co bude zive co do tvaru kmena je rovne.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Okt 2014, 12:04

Vzhladom k tomu ze JE to comunis ktore su fakt dost problemove.
...môžem potvrdiť, tiež som prišiel tento rok o 1 pekný výkop. Tá moja reagovala na všetky zákroky úplne v pohode, krásne rástla a odrazu mi dala goodBye... Hlavne sa neponáhľať...
long live your 盆栽
P.G.

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 10 Okt 2014, 13:54

Páni vďaka za názory. Predať nepredám, ale dám nápovedu kde takéto kusy rastú. Je ich tam ešte asi 10 ktoré stoja za výkop, ale aj teraz som tam natrafil na pár vreteníc ktoré sa na skale ohrievali, takže si viete predstaviť to kopanie. Pripravovať som ju začal na jar, potom som sa tam zastavil v auguste, ale pri návrate dole zo skaly som musel preskočiť dosť veľa vreteníc tak som si povedal, že ju vykopem v októbri, lebo hady nemá rád. No ale aj teraz tam potvory boli. Čo sa týka vrcholu ten musel byť zrezaný už veľmi dávno lebo je suchý a vyblednutý. Ja som na jar len obkopal polovicu koreňov
a pár prestihol ktoré sa ťahali po skale dole. Teraz som ju len zlúpol zo skaly odrezal dlhé konáre ktoré sa prepletali do druhých borievok, doniesol domov a posadil do prepravky tak ako som doniesol (rozmer prepravky je 70x55x17 cm a ledva som tam tie korene natlačil ). Cez víkend ju troch prečistím hlavne dutiny a šup do záhrady na čas kým neuvidím že sa jej mňa bude páčiť. Ešte prikladám pár fotiek kmeňa .
Prílohy
PA100007.JPG
PA100009.JPG
PA100019.JPG
PA100021.JPG
PA100022.JPG
PA100023.JPG
PA100012.JPG
PA100014.JPG
boza

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Mar 2015, 21:09

Ahoj, ako sa darí communisu? Pýtam sa lebo dnes som 2 vykopal. Je to proste výzva.
long live your 盆栽
P.G.

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 30 Mar 2015, 20:38

Dnes som našiel zaujímavý článok o strihu týchto ihlicových borievok. Je to síce rigida, ale platiť by to mohlo aj pre communis:
https://peterteabonsai.wordpress.com/ca ... per-tosho/

V skratke:
1) "do dreva" skracovať konáre len tam, kde sú a zostanú puky. Ak nie, ihlice zaschnú a konár zaschne a odumrie až po najbližší puk alebo konárik. Ak sa takto ako živý plot ostrihá celý strom... Len extrémne silné vetvy MÔŽU vypučať aj po špatnom reze. Nemôže byť aj toto dôvod, prečo toľko communisov odchádza?

2) nové zelené výhonky možno strihať kdekoľvek "v zelenom". Tu netreba hľadať a nechávať puk.
Prílohy
tosho-91.jpg
rez do dreva
tosho-11.jpg
strih v zelenom
long live your 盆栽
P.G.

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 01 Apr 2015, 08:46

Ahoj. Borievka sa zatiaľ drží. Dneska už má trocha iný tvar(pošlem foto na porovnanie). Našiel som len dve malé vetvičky, ktorým zoschlo ihličie. Ten článok si budem musieť pozrieť, lebo by som chcel trocha upraviť korunu.
boza

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 19 Máj 2015, 17:01

Tak dnes som 1 communis čo mám dlhšie zakracoval spôsobom, aký je uvedený v článku. Celkom fuška, kontrola výhonku za výhonkom, konára za konárom, púčiky sú hodne malé. Pre precíznosť práce som použil nožnice, zaštipovaním prstami by to nešlo. Má neskutočne veľa púčikov na nových výhonkoch aj staršom dreve! S výsledkom som spokojný, dám vedieť...
long live your 盆栽
P.G.

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 28 Jún 2015, 15:59

Tak konečne som sa dostal ku fotení. Posielam sľúbené foto Borievky po prvej zime. Pár výhonkov uschlo, ale na mnohých vetvičkách začali rašiť nové puky. Hneď z jari som ohol tú hornú neprirodzene vyzerajúcu vetvu a dnes som spravil také menšie tvarovanie aby sa my ukázal nejaký možný tvar. Prípájam aj foto.
Prílohy
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
boza

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 29 Jún 2015, 18:52

Vyzerá stále zaujímavejšie.

Z 2 čo mám z jari mám už len 1, ale tá sa činí, rastie a raší úplne všade.

Tá čo som zastrihával podľa návodu zareagovala úplne perfektne - ako listnáč - pokračuje v raste z nechaných pukov.
long live your 盆栽
P.G.

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 29 Jún 2015, 20:04

A sa vydari vykend tak by som trocha potvaroval a zacal tvoriť mrtve drevo (čakam frezku z Kosic). potom pridam dalsie foto. Pridám aj dalsiu borievku ktoru som doniesol na jar.
boza

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 30 Jún 2015, 11:48

Vykopaval si minuly rok? Ak hej, tak brzdi trocha :-)

boza66

Príspevok od užívateľa boza66 » 01 Júl 2015, 21:59

Nemám v pláne nejaké drastické zásahy, trocha podrôtovať konáre a zo suchých konárov trocha porobiť jiny a prečistiť jednu dutinu kde som našiel práchnive drevo a v ňom dve vysušené prázdne kukli., žiadne strihanie. zakracovanie ani zásah do koreňov. Len tak zľahka podrótovať.
boza

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"