Prvy vykop hraby

Užívateľov profilový obrázok
Patrik Ruzic
Dátum registrácie: 25 Aug 2011, 07:55

Prvy vykop hraby

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 27 Mar 2012, 22:59

Tak dnes som bol na svojom prvom love yamadory aj s kamaradom bonsajistom. No poviem Vam citil som sa ako Alenka v risi divov. Zaviedol ma na luku kde je aspon 50-60 bukov. Vsetky krasne tvarovane diviakmi a vysokou. Nevedel som ktory skor zobrat. Nastastie kolega vybral tie naj. Takze mam 3 buky a jeden javor. Jeden buk mi manzelka znarodnila isiel na predzahradku a ostatne som zakopal na zahrade do zeme. Pockam rok ci sa ujmu a potom zacne druha faza preusn do kvetinaca.
Tu su nejake fotky hned ako som ich doniesol. Zajtra skusim nafotit uz v zemi zasadene.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok

Patrik Ruzic

Re: Prvy vykop buky

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 27 Mar 2012, 23:02

No nejako to zle zobrazuje. Dajte si skopirovat link obrazku a otvorte v novom okne. Hlavne prvy obrazok a 3.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 28 Mar 2012, 07:13

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Mar 2012, 08:55

Ahoj
ked uz budu v zahrade zakopane necaj ich tam tak 5 rokov nie jeden nech naberu vrat sa na to miesto ktore ti ukazal kolega
a prines od tial minimalne dva krat tak hrube.Podla fotiek a tej flase co si k tomu prikladal su tensie ako zatka od tej flase co je bohuzial stale kategoria ceruzkac.

Patrik Ruzic

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 28 Mar 2012, 09:05

Martin S napísal:Ahoj
ked uz budu v zahrade zakopane necaj ich tam tak 5 rokov nie jeden nech naberu vrat sa na to miesto ktore ti ukazal kolega
a prines od tial minimalne dva krat tak hrube.Podla fotiek a tej flase co si k tomu prikladal su tensie ako zatka od tej flase co je bohuzial stale kategoria ceruzkac.
No toto je problem. Sto ludi sto nazorov. Na greenhornoch zase mi jeden poradil dat hned do kvetinaca a nedavat do zeme.

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 28 Mar 2012, 10:08

jednoznacne ti poradil dobre ale ja som to myslel tak ze za 5 rokov v kvetinaci bude s mat to co po roku volne v zahrade .
pokial ho chces dat o rok do kvetinaca to je blbost dalsi stres pre strom len stratis rok.
pokial ti momentalne staci ten strom tak ako je nedavaj ho do zeme ale do kvetinaca.

Patrik Ruzic

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 28 Mar 2012, 10:28

Martin S napísal:jednoznacne ti poradil dobre ale ja som to myslel tak ze za 5 rokov v kvetinaci bude s mat to co po roku volne v zahrade .
pokial ho chces dat o rok do kvetinaca to je blbost dalsi stres pre strom len stratis rok.
pokial ti momentalne staci ten strom tak ako je nedavaj ho do zeme ale do kvetinaca.
Aha uz som pochopil. No pre mna su tie stromy az moc dobre a stacia mi takze ich este dnes vyberem a presadim do kvetinaca. Dik za radu.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 28 Mar 2012, 10:31

Tiez sa priklanam dat ich do zeme na 5 rokov s tym ze korene treba kazdym rokom zkracovat. Ak by sy ho tam nechal 5 rokov bez upravy korenov tak pri vyberani mozes mat problemy lebo korene mozu dosiahnut dlzku aj niekolko metrov hlboko do zeme.
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Mar 2012, 10:41

Martin S napísal:jednoznacne ti poradil dobre ale ja som to myslel tak ze za 5 rokov v kvetinaci bude s mat to co po roku volne v zahrade .
Presne ako vravi Martin. Musis sa rozhodnut, aky mas vlastne so stromcekami zamer:
1. ci ti stacia take ake su: vycistit korene od hliny a sups do priepustneho substratu v miske
2. ci chces z nich mat poriadne bonsaje: sups do zahrady na par rokov, pricom budes pestovat tahun a pravidelne ho zakracovat na najblizsiu bocnu vetvu kvoli konicite kmena. Cas od casu nezaskodi ich vykopat a zakratit korene, aby prilis neuleteli, ale urcite nie kazdorocne ;)
3. ci chces mat z nich trenovaci material, vtedy kombinuj 1. s 2., cize do misky a pestovat tahun, bude to vsak cele trvat dlhsie..

Aj to co vravi Rasto je dobra rada. Ja by som tieto pichol do zeme a siel si vykopat podstatne hrubsie. Ono to moze but kludne aj dvojmetrovy strom, ktory ma vetvy 30-40 cm nad zemou a tam ho spilis, pripadne staci ak ma v danej vyske pekny tvar, tak netreba ani vetvu, salamovy rez a ides :D

Patrik Ruzic

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 28 Mar 2012, 11:43

No vzhladom na to ze mam len jeden bonsaj hrab co som vcera dostal chcem mat co najskor nejake bonsaje v miskach tieto co som doniesol vykopem dam do kvetinaca na rok. Teraz precistim korene ostriham adekvatne odhadom korunu a o rok pojdu do misky. V nedelu tam idem znova tak sa poobzeram este po nejakych a tie necham v zemi dlhsie. Co vy na to ??? :)

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 28 Mar 2012, 12:56

Rob ako chces, hlavne aby sa tebe pacilo B-)

Ak das novy substrat, tak aj tak tento rok uz nebudes moct tvarovat a nerobil by so to mozno ani buduci rok. To iste sa tyka presadenia, nechal by som tak 2 sezony v kvetinaci a az potom sa pustal znova do korenov. Ak by sa ale buky tvarili, ze sa im dari, tak by som buduci rok natvaroval a rok nato zacal skusat mensi kvetinac alebo misku.

Uz som to tu niekde niekomu spominal, ak si hrrr do toho mat bonsaj, tak si priebezne k vlastnemu yamadori nakup aj zapestovane, z ktoreho sa budes medzicasom tesit ;)

Patrik Ruzic

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 28 Mar 2012, 13:42

lacike napísal:Rob ako chces, hlavne aby sa tebe pacilo B-)

Ak das novy substrat, tak aj tak tento rok uz nebudes moct tvarovat a nerobil by so to mozno ani buduci rok. To iste sa tyka presadenia, nechal by som tak 2 sezony v kvetinaci a az potom sa pustal znova do korenov. Ak by sa ale buky tvarili, ze sa im dari, tak by som buduci rok natvaroval a rok nato zacal skusat mensi kvetinac alebo misku.

Uz som to tu niekde niekomu spominal, ak si hrrr do toho mat bonsaj, tak si priebezne k vlastnemu yamadori nakup aj zapestovane, z ktoreho sa budes medzicasom tesit ;)
Jasne dik za rady.

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 29 Mar 2012, 22:30

Patrik, tak sa aj ja pripojim. V mojom minulom prispevku som ti pisal:http://www.bonsajforum.sk/viewtopic.php ... =604#p6377
A dobra rada na zaver, ak chces kopat ceruzkace tak to chod radsej to lesnej skolky a tam ti to predaju za par halierov. Nosit z lesa cokolvek co nema aspon 5-10cm priemer kmena je mrhanim casu a energie.
Par poznamok:
- pri kopani yamadori je rozmiestnenie konarikov menej podstatna (casto krat nepodstatna) zalezitost. Ak ides kopat yamadori listnac tak ides kopat KMEN, dolezite je ako vyzera prvych 30-50 cm kmena nad zemou a nebari, ostatne nie je dolezite. Ides do lesa pre to, ze hladas nieco co matka priroda(vietor, sneh, skaly, diviaky, jelene) natvarovali do zvlastnych tvarov. Mas pri pohlade na tie stromceky pocit, ze je na nich nieco zvlastne? Nieco co ich odlisuje od materialu ktory kupis v lesnej skolke za 5sk/ks bez rizika a namahy? Toto su fakt klucove otazky na ktore si musis vediet odpovedat ak to chces robit poriadne.
- Uplne rozumiem tvojej tuzbe mat stromcek v miske. Kazdy zaciatocnik prechadza tou fazou a je ochotny robit zle rozhodnutia za cenu vytuzeneho pohladu. Tu je ale dolezite si uvedomit, ze zasadenie stromu do misky je jeden z poslednych krokov pri pestovani bonsai. Len pre vysvetlenie nebavime sa o sadeni do velkej pestovatelskej nadoby ale o sadeni do relativne malej misky ktora bude branit vyraznemu rastu stromu.
- ak to co mas nakopane das teraz na 5 rokov do zeme v zahrade naco si ich kopal v lese? Bohuzial je to vsak najlepsie co mozes s tymi sadenicami urobit.
- z buku tak ako si ho doniesol domov by som tuto sezonu radsej neodstrihol ani jeden puk. Buk potrebuje na svoj rozbeh co najviac aktivnych pukov. Aj ked su tie stromceky male moze mat strihanie koruny negativny vplyv na ich sancu na prezitie. Mimochodom cim je vykopany strom vacsi a objemnejsi tym su jeho sance na prezitie pri spravnej starostlivosti lepsie
(existuju vynimky a rozne specificke pripady). Neplati priama umera ze maly strom sa lepsie chyti a velky horsie.

Tak v nedelu prajem lepsie oko. ;) Aj ked na to ze si bol kopat prvy krat to mohlo byt aj ovela horsie.
Ak by si mal po precitani toho zmiesane pocity tak ta ubezpecujem, ze som to nepisal kvoli tomu aby som sa ta dotkol ale preto aby som ti pomohol najst dobry smer (ak ho chces najst) :)

Patrik Ruzic

Re: Prvy vykop hraby

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 30 Mar 2012, 08:18

No je mi jasne ze vy ste v inom levely ako ja. Videl som podobne stromky uz ako bonsaje zasadene v bonsajovych miskach u toho znameho a velmi sa mi pacili. Kopat nejake ozruty z velkym kmenom na to nie som zatial pripraveny. Pre mna su tie co som vykopal nadherne stromy a dufam ze sa ujmu a o rok idu do misiek. V nedelu skusim pohladat nieco mohutnejsie ale ako hovorim neviem ci aj ked najdem budem kopat. Viem ze bonsaje maju svoje pravidla na tvar vysku velkost kmena a podobne ale to teraz este nechcem riesit. Urcite casom ano ale to az casom. Bol u mna Radovan Mikuš bonsaista chodi na greenhorn.cz a vysvetlil mi ake su pravidla a pochopil som ze tie moje stromky maju daleko od tych pravidiel ale ako aj on povedal moc pravidla neriesi. Mne sa tie moje stromky pacia a ak preziju rok pojdu do misiek.

No a pikoska na zaver. Aj Radovan aj kolega mi neskor volal ze nie su to buky ale hraby. Takze Rasto ak ta mozem poprosit presun tutu temu do spravnej sekcie a ak sa da premenuj nazov prispevku.

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 01 Apr 2012, 18:11

Maros, suhlasim s tebov, dat stromky do velkej pestovatelskej misky, skoda ich davat do zahrady ;)
ale pani, nezda sa vam, ze sa snazime Patrikovi vnutit myslienku pestovania stromkov hrubsich- 5- 10 priemer :-s ved jemu sa pacia prave tensie stromky- ake si vykopal !en nech mu pekne rastu, a dari sa im, verim , ze casom si vykope aj hrubsie ! to je moj osobny nazor, a este , mensie a tensie stromky sa tvaruju ako tie vacsie, ci...

maros
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa maros » 01 Apr 2012, 21:59

Tak sa tu motáme okolo vážnych tém. ;) Pár veci na ujasnenie, Sesino ja sa nesnažím nikomu nič vnucovať. Chápal som to tak ze Patrik išiel prvky krát do lesa na stromy niečo doniesol, nafotil to a zavesil sem. Jedným z dôvodov prečo to sem dal mohol byť, že bol zvedavý na spätnú väzbu a názory iných aby ich mohol konfrontovať so svojimi názormi. Aby som mu pomohol tak sa mu snažím vysvetliť, že sa podla môjho skromného názoru vydal nie najlepšou cestou. Prečo si to myslím? 1. Ja tiež nie som zástanca striktného dodržiavania japonských pravidiel, to že som Pallista je o mne známe a je to vidieť na mojom blogu. Ale niektoré z pravidiel sú proste univerzálne platné aj pre klasický, moderný alebo naturalistický spôsob robenia bonsai. A to napríklad pravidlá ohľadom perspektívy, pomeru hrúbky kmeňa k miske, výšky stromu k hrúbke kmeňa a podobne. Ak sa divák pozerá na strom z bežnej pozorovacej vzdialenosti tak pri istých proporciách strom vyzerá groteskne. Ak dám stromček s priemerom kmeňa 1,5cm do misky vysokej 10 cm bude vyzerať zle (sú výnimky pri štýloch ako literát a podobne).
Bonsai.jpg
Takto to dopadne keď sa malý tenký stromček zasadí do misky. A lepšie to nebude ani po 20 rokoch pestovania.
2. ako som písal vyššie princíp yamadori je nájsť a úspešne domov priniesť strom ktorému príroda do životopisu napísala nejaký charakter, mal by to byť strom na ktorom počasie(alebo pílka, motorová píla, zver) a životné podmienky (ideálne na mieste kde je život pre strom ťažký) spôsobili že má napríklad popraskanú borku, viac ako obvykle zdeformovaný kmeň, a podobne. Čím dlhšie na ten strom v prírode nepriaznivé podmienky pôsobia tým viac charakteru má. A to je niečo čo by mal bonsaista hľadať ak sa rozhodol pre pestovanie bonsai z yamadori.
3. Nemám nič proti malým alebo tenkým stromčekom, a verím že aj s nich je možné urobiť bonsai. Otázka je aký bonsai, dobrý alebo zlý, akú výslednú kvalitu bonsai chcem dosiahnuť. Ak to niekto chce robiť jednoducho, a jeho cieľ je mať doma tenké priemerne vyzerajúce stromy tak to chápem. Samozrejme že použitím metód ktoré používajú napr japonskí záhradníci sa aj zo semenáčov alebo odrezkov dajú dopestovať krásne stromy, ale to je na samostatnú tému. Tie postupy majú svoje pravidlá a nejdem tu o nich písať. Ja len nechápem aký ma zmysel chodiť pre malé tenké stromčeky do lesa, mrhať energiou na cestovanie, kopanie, riskovať neujatie stromu doma a podobne.
Pochopil som že Patrik to chce robiť po svojom a je to OK. No keďže toto fórum(a toto vlákno) pravdepodobne čítajú aj iní ľudia tak je sem-tam dobré napísať aj to že niečo sa asi môže robiť aj inak. Ako som videl napríklad fotky z akcie kde bol Rudi s lacikem a spol tak to je už naozaj snaha nájsť čo najlepší materiál. Chce to len dobré oko a veľa hľadať, stromov z ktorých sa dajú časom urobiť výborné bonsai sú plné lesy. ;) A Patrik, to vôbec nie je o tom kto je v akom levele, hneď od začiatku sa to dá robiť dobre.

Patrik Ruzic

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 01 Apr 2012, 23:09

No isiel som sice prvy krat kopat ale nie sam ale z bonsaistom ktory nechodi mozno na net a nesleduje najnovsie trendy a podobne ale pravidelne kope si stromky a ma ich dost vela a vela bonsajov z nich. Takze som to bral ze on vie co robi a co kopeme a ze je to ok. Ako kopat nejake velke kmene ktore ani traja borci neodnesu tak to fakt nebudem. To co sme vykopali su podla mna super stromy a mne sa velkostne pacia. Videl ich a Radovan Mikus a tiez sa mu pacili.

No a tento hrab mi daroval ten bonsaista co sme boli spolu kopat na zaciatok nech mam nieco. Pre mna super neviem ako pre Vas ;)

http://www.foto-moment.sk/Bonsaje/_DSC1918.jpg

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 02 Apr 2012, 07:59

nejak na krivo je zasadeny.

Majo
Dátum registrácie: 24 Jún 2011, 09:29

Príspevok od užívateľa Majo » 04 Apr 2012, 11:15

Ahoj Patrik.

Ak sa Ti tieto stromceky pacia, a nechces ich nechat zhrubnut, tak ich daj rovno do misky. Ak chces mat hrubsie, tak si mal hrubsie kopat v lese. Presne ako Ti radili kolegovia. Podla mna je davat do volnej zeme len kvoli tomu aby mi zhrubli, uplna blbost. Ked vidim v lese dobry material, len je tenky, tak ho radsej necham tam, nech zhrubne a potom vykopem. Ine je, ked pestujes z odrezka, alebo od semiacka, tak to ma zmysel, ale nie yamadori!!!! Aj v Japonsku davaju do volnej pody odrezky a semiacka, aby zhrubli, ale uz tam cielene tvaruju. Vsetko ale zalezi od nazora a od skusenosti. Ja nedavam do volnej pody, lebo mam maly balkon a maly priestor, preto vsetko davam do nadob.
Pripajam jeden hrab a jeden javor, ktore som kopal tuto jar. Hrab je len na hrubo orezany. trebalo by ho este viac kvoli konicite, ale to pride az buduci rok, po oraseni. Pripajam aj noznice k hrabu pre porovnanie velkosti.
hrab.jpg
Hrab
javor.jpg
Javor

Patrik Ruzic

Príspevok od užívateľa Patrik Ruzic » 04 Apr 2012, 12:22

Mne ani tak nejde o zhrubnutie. Hrubka tvar a velkost mi vyhovuju. Ja som ho dal do zeme aby si zvykol s mensim stresom na novu mikroklimu a o rok ide do misky. Teda ak prezije. Mne neslo o hrubnutie ani rast. Vsetko je na tych mojich stromoch super pre mna. Len reku nech si zvykne a o rok ide sa do misky. Asi sme sa nepochopili.

Napísať odpoveď

Návrat na "Hrab"