hrab

maytak

hrab

Príspevok od užívateľa maytak » 19 Mar 2011, 15:47

ahojte, posledny vikend som sa vydal na lov yamadori a priniesol som si domov tento kusok.. na moje prekvapenie uz o dva dni zacal otvarat listove puky.. a ja neviem ci sa mam z toho tesit, ze sa ujal, alebo je to iba zmenou teploty a kriticke obdobie ho iba caka.. hlavne vas chcem poprosit o radu ci ho zostrihat uz teraz, alebo az dalsiu jar.. zatial bz sa mohol stihnut pekne zakorenit..
taktiez si uvedomujem ze hrab je predovsetkym strom do zahradky, myslite si ze moze prezit aj v interieri? alebo to pre neho bude tyranie..dakujem za kazdy nazor..
Prílohy
DSC_0716.jpg

Užívateľov profilový obrázok
učok
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Re: hrab

Príspevok od užívateľa učok » 19 Mar 2011, 16:05

Ahojj maytak.Stropmček bol už naštartovaný na rašenie a tým že si ho dal dnu do teplejšieho prostredia začal rašiť. ;) Není to nič neobvyklé ale ja osobne by som ho ako izbovku nepestoval [-X viac by mu svečal balkon a polotieň.Hrab je dosť húževnatá rastlinka ale tento rok by som ho nehal dobre zakoreniť a strihal len nové,dlhé výhonky a veľké listy.A na rok ho zostrihal a dal mu tvar.Všetko chce svoj čas :!! a netreba nič uponáhlať.A ináč pekný stromček,mne sa páči :ymapplause: Samozrejme že niektorí skúsenejší pestovatelia ti poradia viac.Ja ti držím palce v dalšom pestovaní ;)

maytak

Príspevok od užívateľa maytak » 19 Mar 2011, 16:32

dakujem učok, ide o to ze nemam na vyber.. byvam v byte, navyse bez balkona.. v strihani si necham poradit a pockam.. zakladny tvar sa mi paci, rozmyslam otestovat vzdusne potapanie, alebo mas iny nazor? nasiel som peknu lucku pri modre kde rastie viac takychto stromcekov.. pricinou ich vzrastu a tvaru je vysoka zver ktora ich pravidelne "tvaruje".. na mieste bolo vela trusu a vetvicky boli viditelne obhryzene..

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 19 Mar 2011, 17:12

ahoj
Maytak neber moju odpoved nijak zle ale neda mi reagovat na to co si tu ukazal a pisal.Yamadori nieje sport je to dalsi stupen bonsaistu a treba k tomu dospiet a mat podmienky na pestoanie yamadori pretoze im treba venovat zvlastnu sterostlivost.
Nenos domov hrab z lesa pokial mu nemozes dat co potrebuje pretoze to na 100 percent neprezije a skusat na cerstvo kopanon strome vzd.potapanie a k tomu v byte #:-s :-? .Pokial sa ti ten strom ozaj paci ako si napisal tak ho daj niekam na zahradu
alebo ho vrat tam odkial si ho zobral

maytak

Príspevok od užívateľa maytak » 19 Mar 2011, 17:33

Martin S, dakujen za nazor..
naozaj si myslis ze v mojich podmienkach nema sancu?? sport by som sem nemiesal, hoci dobry yamadorista sa isto bez crt sportovcu nezaobide. je mi jasne ze umenie bonsaistu sa nedosiahne zo dna na den, ale demotivovat nadsenych hoci zaciatocnikov tiez nie je idealna cesta /toto plati vsade, nielen pri bonsajoch /
vzdusne potapanie samozrejme nehodlam testovat na cerstvom vykopku.. pockam sezonu aby mal sancu na zakorenenie. no zda sa mi zbytocne vysoky kmen, preto smerujem takto..

Martin S
Dátum registrácie: 13 Jan 2011, 11:38

Príspevok od užívateľa Martin S » 19 Mar 2011, 17:59

Naozaj som ta nechcel demotivovat prave naopak motivovat ta a uviest na spravnu cestu je vela druhov bonsai ktore sa daju pestovat aj v byte .odpoved na to ci si myslim ze ozaj nema sancu je ANO. Od teba poznam vacsieho optimistu len jedneho ten to ale skusa naopak zoceluje sageratiu a chce ju naucit zit na balkone dokonca ju zahrabaval snehom.Co myslis prezila to? [-X
K tomu vzdusnemu potapaniu prevadzame ho za ucelom ziskania zaujmaveho materialu.....ked sa ti zda ze je vysoky tak ho skrat to kludne mozes aj v tomto momenta ale potom ho daj minimalne na parapet okna ale z opacnej strany ako ho mas momentalne.

učok
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Príspevok od užívateľa učok » 19 Mar 2011, 18:51

Nenos domov hrab z lesa pokial mu nemozes dat co potrebuje

Súhlasím !!! Je vela rastliniek ktoré sa pestujú v byte a sú nádherné.Aj tu na fore najdeš vela rád v sekcii INTERIEROVE BONSAJE.
;) :D

ivet mikesova
Dátum registrácie: 07 Sep 2010, 20:48

Príspevok od užívateľa ivet mikesova » 19 Mar 2011, 19:24

Chlapci maju pravdu... hrab, buk a akekolvek stromy rastuce v nasich lesoch nie su vhodne na pestovanie v interieri. To ze stromcek vyrasil, je naozaj len tym ze v byte je teplejsie ako vonku a stromcek ma este zvysok energie z korenov, kde si po minuly rok ukladat energiu na dalsiu sezonu. Byt bonsajistom je krasna vec, avsak kazdy si musi najprv zvazit podmienky, v ktorych moze bonsaje pestovat a tymto podmienkam podmienit i vyber vhodnych stromov. Takze ak chces v byte bez balkona pestovat bonsaje, zameraj sa iba na interierove bonsaje, akymi su napr. fikus retusa, fikus benjamina, sagerecia, carmona a pod. ci niektore sukulentne ako portulacaria alebo crasula. Hlavne nic z toho, co ti piseme, neber ako demotivaciu, ale skutocne rady trochu skusenejsich , ktory uz trochu k tomuto "umeniu" pricuchli a maju uz skusenosti s pestovanim. Vela zdaru a odvahy.

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 19 Mar 2011, 20:03

každý strom musí rást v podmienkach,ktorá ma dané geneticky,v iných podmienkach môže určitú dobu prežiť,ale skôr či neskôr v tých to podmienkach zahynie

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 19 Mar 2011, 20:13

:-? ...no kedže ho už máš doma....(kde ti istotne uhynie) :(....máš dve možnosti kde ho dať aby mal šansu prežiť :)
....jedna......chladná chodba v paneláku....a po čase šup s ním na parapet okna z vonkajšej strany :D
....druhá.....vynechať chodbu a hneď ho dať na parapet okna z vonkajšej strany ;)
smutné na tom je že ani jedna možnosť ti nezaručuje prežitie stromku (ale šancu má) ;)
mal by si sa dať na izbovky,ako ti to odporučili :) výber je široký.....

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 19 Mar 2011, 21:19

myslím,že každý začínajúcu pestovateľ by si mal v prvom rade uvážiť aké má možnosti na pestovanie a podľa toho sa rozhodnúť,je dostupná literatúra,prípadne informácie na internete a nájsť si tú svoju cestu a nie bezhlavo sa vrhnúť k vášni....je veľa pestovateľov len izbových stromkov,ktoré v žiadnom prípade nezaostávajú v kráse,ani v tvaroch za exterierovými bonsajmi a prinášajú rovnaké potešenie z práce

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 19 Mar 2011, 21:52

Tak tak, hrab ked, tak na balkon ;-)

Ked ho pojdes vratit spaet, tak posli suradnice, celkom sa mi pozdava :D ;)

maytak

Príspevok od užívateľa maytak » 20 Mar 2011, 11:11

dakujem za vsetky komenty.. dam na vas, stromceku som nasiel luxusne miestecko v zahradke dokonca nedaleko /par km/ od miesta vykopu. tak bude skoro doma:)
myslim si ale ze ked uz rozvija listky mal by som pockat kym sa vonku viac otepli /cca tri tyzdne?/aby nedostal opacny sok, lebo napriklad dnes v noci malo byt este pod nulou.
co poviete?

sesino
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 19:32

Príspevok od užívateľa sesino » 20 Mar 2011, 12:24

no cakat sa uz neda, [-X je pravda, ze hlasaju mrazy, no stromcek musi ist von, do zahrady, este je tu jedna moznost, ako ho ochranit, zakrit cecinou ;) ak sa ti ta da

Mikusko1
Dátum registrácie: 02 Sep 2013, 20:58

Príspevok od užívateľa Mikusko1 » 02 Sep 2013, 21:10

Prajem pekny vecer.Nechcem tu kazit temy,ale potreboval by som radu.Mam hrab uz dva roky,kupil som ho,ked mal 15 rokov.Mimuly rok sa mu darilo perfektne,prezimoval vo svetlej pivnici pod 5 stuonov.predtym ako sa rozbehol bol presadeny v bonsai centre,myslim si,ze odborne.Pekne potom rastol rasil ale zrazu sa akokeby zastavil pred letom sa zasekol a zaseknuty je stale.Listy nezhadzuje len ich ma trosku priskvarene od slnka to viem ze je ok kerene nedokazu tak rychlo vyzivovat a dodavat vodu,ale preco dalej nepuci a listy ma bledo zelene.Som paranoidny alebo nieco nieje v poriadku alebo sa spamatava zo slnecneho soku,leto bolo horuce

Daniel-Košice
Dátum registrácie: 26 Máj 2013, 10:45

Príspevok od užívateľa Daniel-Košice » 02 Sep 2013, 23:29

no ked som si prečítal že bol prezimovany v pivnici tak sa mi v hlave rozozvučala siréna. hrabi duby buky javory brezy a vôbec všetky stromy ktoré vidíš okolo seba keď výjdeš do prírody (u nás na slovensku) potrebuju v zime vegetačny pokoj. a ten dosiahnu vonku v mraze pod snehom. žiadna pivnica ani chodba ani žiadne steny ! A listy predsa musí na jeseň zhodiť a na jar mať nové. kde si videl hrab aby mal druhý rok tie iste listy? šak to nie tropický fikus. Ja to vidím tak že si svoj strom utýral a už viac nevladze ani puk rozvinúť. Videl si v lese aby sa stromy schovávali do pivnice? Strom je strom a keď z neho urobíš bonsai nestane sa muškátom...

rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 03 Sep 2013, 13:09

Mikusko 1,
nie je to také horúce, myslím že tvoj hrab je v pohode. To že vlete prestal rásť, môže signalizovať nejaký problém, ale nemusí to byť dôsledok zimovania v pivnici. Píšeš že má bledo zelené listy, tak to bude málo hnojený, alebo sa len spametáva z presadenia...
Tak ako Ti písal Havrann v chate, začína pomaly jeseň a naše domáce stromy prechádzajú do kľudového režimu, takže nečakaj už žiadne nové prírastky.
Zimovanie v pivnici pokiaľ je naozaj pod 5°C a strom nezačne predčasne pučať, je tiež OK, možno pre hrab aj lepšie ako zimovanie vonku. Len pozor na myši, potkany, aby Ti ho nenačali :D. Samoztrejme, bavíme sa iba o zimovaní, teda tak v decembri ho daj kludne do pivnice a na jar šup von. Kontroluj substrát, aby nevyschol, polievaj veľmi striedmo ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Sep 2013, 14:51

ahoj, tiež by som sa priklonil k názoru že bol málo hnojený, prípadne ak polievaš vodou zo studne tak môže trpieť chlorózou. Ak by si dal fotky by bolo fajn.
V čom ho máš zasadený teraz?

@Daniel: treba prečítať najprv celý príspevok a potom až reagovať ;)
studená a svetlá pivnica je skvelé miesto na zimovanie.

Daniel-Košice
Dátum registrácie: 26 Máj 2013, 10:45

Príspevok od užívateľa Daniel-Košice » 03 Sep 2013, 23:18

ja som si článok prečítal celý a vyjadril som len svoj názor to snaď smiem... podľa mojho názoru je zimovanie v svetlej chladnej pivnici nezmysel a ja by som to žiadnemu hrabu nikdy neurobil. Tento názor mám dokonca aj poistený názorom jedneho japonskeho bonsajoveho majstra ktorí v jednom bonsajovom časopise veľmi kritizoval zimovanie tychto stromov v akomkoľvek interieri. Nieje všetko len o stupňoch a mrazoch ale aj o energiach . A som presvedčeny že hrabu je tisíckrát lepšie v zime vonku v zemi pod čečinou a snehom ako v "studenej a svetlej pivnici" Keď som začínal pestovať exterierove stromy,v prve zimy ked som videl moje bonsaje zasnežene a stupne klesali na extremne teploty, ja som sa už zmieril z tým že toto nemohli prežiť a že je naisto po nich.Totálne som ich odpísal a oplakal a oni sa všetky na jar zobudili, pochopil som že oni sa v zime mojmu strachu len smiali a zima bola len mne.strom môže v zime vyschnuť ak je v miske a ho nepolejem ale že by zmrzol to je smiešne. Určite sa z nikým nehádam ak je iného názoru len veľmi ťažko ma aj sto ľudí presvedčí o opaku lebo tak to cítim. ;)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 03 Sep 2013, 23:35

aha, ja som to pochopil tak že si odpisoval na zimovanie našich drevín pri izbovej teplote.
zimovanie pod čečinou alebo snehom je určite v pohode, iné je to keď tu u nás posledné 2 zimy klesla teplota na -15 a snehu nikde. vtedy všetko poriadne premrzne a strom môže za pár dní v takomto stave vyschnúť. ja zimujem čo sa zmestí v garáži pod oknom a čo nevôjde tak vonku za garážou.

Napísať odpoveď

Návrat na "Hrab"