Yamadori hrab

Palino
Dátum registrácie: 03 Apr 2017, 20:01

Yamadori hrab

Príspevok od užívateľa Palino » 04 Apr 2017, 13:04

Dobrý deň
Náhodou som predvčerom (2.4.2017) našiel a vykopal yamadorak hraba (foto v prílohe).
Dúfam že vás neotravujem a že mi obetujeme chvíľku voľného času na odpísanie poprípade pár rád..
Rád by som sa spýtal ako postupovať ďalej, resp či je ten stromček dobrý materiál...Od včerajšieho večera bol vo vode a dnes (3.4.2017) som ho presadil do "kvetináča" poriadne zalial vodou, koreňový bal bol veľký a stromček vyzerá byť silný, puky sa ešte neotvorili ale otvárajú sa...Stromček je zakrpatený a objedaný od vysokej zvery, rástol na "makadamovom" výbežku čo pravdepodobne zapríčinilo zakrpatenie... V najbližších dňoch budem dúfať že stromček neuhynie a že cez leto zosilnie. Strihanie koreňov (hrubých) a koruny je vhodné nechať na budúci rok(2018), alebo môžem už teraz v septembri? Viem že na vykopanie Yamadori je dosť neskoro, avšak berte prosím do úvahy že minulý týždeň tu bol ešte sneh....
Stromček tiež rástol v tvrdej ílovitej hline, čo je dôvodom prečo som sa nezbavil ílu, v ktorom bo koreňový bal ( bál som sa že potrhám korienky) ...
Presadený je v zmesi čiernej rašeliny a ílu, ktorý som si doniesol z lúky a mach na vrchu nieje len ako ozdoba, ale chráni vysoké korienky pred slnkom ( priorita je aby stromček prežil...
Dnes 4.4.2017 sa puky už otvárajú takže stromček si vodu potiahol, snáď vstrebáva aj živiny...
Za vaše odpovede vopred ďakujem
Prajem príjemný deň, s pozdravom Pavol Ž.
Prílohy
17793456_1431950320160250_717840771_n.jpg
2.2. 2017 cca polovica kopania
17671084_1431950153493600_367393197_n.jpg
2.2.2017 premiestnený !domov"
17690990_1431950256826923_1208179600_n.jpg
2.2.2017 umytý koreňový bal
17670749_1431949973493618_1491925783_o.jpg
3.3.2017 ponorený do vody po cca 20 h
17776711_1432030166818932_1381334246_o.jpg
3.3.2017 posadený v kvetináči
17797319_1432021676819781_827905622_o.jpg
3.3.2017 -ll- foto z opačnej strany
17797994_1432791633409452_1536003043_o.jpg
4.4.2017 otvárajú sa puky

Rad0
Dátum registrácie: 26 Apr 2016, 13:33

Re: Yamadori hrab

Príspevok od užívateľa Rad0 » 04 Apr 2017, 13:47

Kmen ma nejaky pohyb, vetvy tiez, takze potencial tam urcite je. Nebari (korenove nabehy) prilis nevidno, takze tam tazko povedat. Vetvy su ale straaaasne dlhe, je potrebne ich radikalne skratit - na par cm ktore budu pouzitelne. Ak si hrube korene neskratil teraz, tak najskor o rok opat na jar a aj to len vtedy, ak strom naozaj intenzivne porastie a budes si isty, ze vytvoril dost novych korenov.

Zopar poznamok k postupu.

Nema zmysel brat z prirody strom o ktorom sam nie si presvedceny, ze ma potencial stat sa bonsajom. Tu ten potencial je, takze nic strasne sa nestalo.

To namocenie do vody na celu noc nepokladam za prilis stastne - radsej si mal hned zasadit a poriadne poliat.

Korenovy bal vyzera byt dost velky, takze by som riskol rozobratie apson casti a tym uvolnenie casti korenov, aby mohli volne rast v novom substrate. Do neho do buducnosti nemiesaj ten il - nic to nepridava, skor skodi.

Tiez si mozno tu na forach precitaj nieco o modernych anorganickych substratoch v ktorych sa pestuje. Tie zabezpecuju dostatocny privod kyslika pre korene, zabranuju premokreniu a hnitiu korenov a vyrazne podporuju tvorbu jemnych vyzivovacich korienkov. Ja sadim yamadori priamo do Zeolitu. Nepremyvam nijako vyrazne korene, ale odoberiem povodnu hlinu "na hrubo" a o rok, dva ked je korenov dostatok, precistim, prestriham, ...

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 04 Apr 2017, 14:11

Ako prvé by som sa chcel poďakovať za rady.. :-)
Zároveň by som sa rád opýtal kedy môžem strihanie konárov uskutočniť? v podstate otázka by znela: Môžem ho strihať hneď? Bojím sa aby stromček neuhynul..
bol by som vďačný aj za radu ako ho obstrihať ak by to bolo možné

Hrubé korene som odstránil tak ako mi to dovoľovali možnosti, ako som spomínal ten íl sa veľmi nedal odstrániť bez poškodenia drobných korienkov a išlo mi o zachovanie stromčeka živého...

Stromček sa mi páčil, preto som si dal námahy ho vykopať.. ale keďže som začiatočník, tak názor/rada skúseného je pre mňa dôležitá a veľmi si ju vážim...

Môžem povedať že pučaním pukov sa stromček uchytil, alebo je to na dobrej ceste??
Za odpovede ďakujem :-)
Prílohy
aaa.jpg
bbb.jpg

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 04 Apr 2017, 14:53

Asi sklamem, ale pucanie pukov neznamena takmer nic. Puky niekedy idu zo zasob aj v strome, ktory nema korene. Smerodajnejsie bude, az sa listy rozvinu a konariky zacnu rast. Pri vacsine stromov si mozes povedat ze presadenie bolo uspesne az vtedy, ked preziju prvu zimu a na jar zacne opat rast.

Strihat v principe mozes aj teraz - vacsinou sa strom ostriha hned pri vyzdvihnuti. Ak uz idu puky, asi to nie je uplne idealne, pretoze cast energie uz ide do nich, ale stale by som to ostrihal. Ale k tomuto bodu si radsej pockaj aj na vyjadrenia ostatnych. Co sa tyka otazky kde strihat: vid. moj na rychlo nacrt. Kazdopadne si treba predstavit, ako bude vyzerat finalny strom - ake dlhe vetvy chces mat (myslene od hlavneho kmena) aby mali spravny pomer k velkosti stromu a hrubke kmena. Na tej finalnej dlzke by si mal mat niekolko rozvetveni (povedzme 3 alebo 4 a viac), aby koruna mala strukturu. Aby si to dosiahol, potrebujes aktualne vetvy skratit na zhruba dlzku po prve ocakavane rozvetvenie. T.j. podla mna zopar cm - "odhadometricky" tak 5. To zabezpeci aj konicitu - t.j. prvy usek pri kmeni je najhrubsi, z neho budu vychadzat tensie vetvicky, z nich este tensie, atd... Ja taketo vetvy striham kusok za existujucimi ockami z ktorych zacnu rast nove vyhony.
Prílohy
17776711_1432030166818932_1381334246_o.jpg
nacrt

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 04 Apr 2017, 16:24

Ďakujem za odpoveď veľmi mi to pomohlo. Strihaniu som porozumel a rovnako ďakujem za náčrt :-)

Ohľadom toho či sa stromček prijal, je spôsob ako mu pomôcť aby prežil presadenie? hnojiva? alebo niečo na zakorenenie?

Čo sa týka samotného strihania tak počkám na vyjadrenie iných členov fóra a nechám sa usmerniť, nemám problém počkať do budúceho roka so strihaním ak to bude istejšie...

Ešte raz veľmi pekne ďakujem a prajem príjemný deň....

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 04 Apr 2017, 16:54

Su hnojiva ktore sa tvaria, ze podporuju rast korenov a lepsie zakorenovanie vobec (Rhizotonic napr.) Na odstrihnute hrubsie korene je mozne aplikovat zakorenovac, ale to uz je v tomto pripade neskoro. Na zaciatku je dolezite, aby strom mal nejake korene, cez ktore dokaze prijimat (najma) vodu, ktora sa cez listy odparuje (okrem toho, ze sa pouziva vo fotosynteze). T.j. kym to nie je istejsie, odporuca sa strom drzat skor v polotieni (aby sa znizilo odparovanie). Ked zacne rast, mozes zacat hnojit ale radsej opatrnejsie - mas slabo pripustny substrat, ktory asi drzi vodu a mohol by si prehnojit a mlade korienky spalit (aj kvoli tomuto je lepsi moderny anorganicky substrat, ktory toto riziko vo velkej miere elminuje).

Zda sa, ze dostatok korenov by mohol byt v tom bale. Na druhu stranu presadenim strom o cast korenov prisiel, ale koruna ostala nezmenena. Tiez mas strom v nie idealnom substrate, kde sa tazsie kontroluje vlhkost, nie je vzdusny co rastu korenov tiez prilis nepomaha. Ja by som urcite zopar vacsich vetiev ktore urcite nebudes potrebovat odstranil a tym znizil mnozstvo vody potrebnej na transport z korenov.

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 04 Apr 2017, 22:22

Pre nazornejsiu ilustraciu skratenia vetiev (a tiez aby som sa trochu pochvalil paradnym materialom) prikladam foto 3 hrabov, ktore som vykopal par tyzdnov dozadu. 2 velke su zasadene v Zeolite pricom som korene nepremyval - ponechal som cas povodnej zeminy. Na tom vacsom (ma nieco pod 1m) je na vrchu nadoby trochu zahradnej zeminy, ktora sa tam dostala prineopatrnej manipulacii. Najmensi je zasadeny v Teramole, tam som korene ocistil uplne (ale nepremyval).

Ako vidno, z povodnych vetiev som nechal velmi malo - je potrebne zapestovat nove. Niektore povodne vetvy merali cez 1m. Na vacsom strome su este 2 velmi hrube vetvy ktore idu doprava. Tie som tam nechal lebo boli prilis hrube na odstrihnutie noznicami a uz som nemal silu pilit - bol osm rad, ze som ich zasadil. Okrem toho uz bola tma a ja som stravil viac ako 3 hodiny ich kopanim. Na pocudovanie ten vacsi trval len asi 45minut, najmensi 15minut a s tym prostrednym som sa mooril cez 2 hodiny. Ale nebari, konicita, tvar a vsetko stali za tu namahu.
Prílohy
IMG_20170404_1834259r.jpg
najvacsi
IMG_20170404_1834116r.jpg
prostredny
IMG_20170404_1834440r.jpg
najmensi

Užívateľov profilový obrázok
rasto
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa rasto » 05 Apr 2017, 09:29

Ahoj Palino,
Rado Ti dobre radi, tiez by som ho ostrihal nejako podobne - nechal by som max. 10 cm vetvenie od kmena. Myslim ze je na to este stale dobra doba, aj ked strom zacina roztvarat puky. Uz by som tento rok strom nepresadzal do ineho subtratu. Nechaj ho tak ako je, skoda ze si mu ponechal povodny il, to je asi najhorsie co moze byt na pestovanie, aj ked netvrdim ze ho to zakonite zabije. Presadil by som buducu jar. Rado Ti napisal vela dobrych a vycerpavajucich odpovedi, neni co pisat :) Nech sa Ti dari.
Rado, paradny material!

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 05 Apr 2017, 09:59

rasto napísal:Ahoj Palino,
Rado Ti napisal vela dobrych a vycerpavajucich odpovedi, neni co pisat :) ...
Rado, paradny material!
Vdaka za pochvalu - rad aj materialu. Do materialu vkladam velke nadeje - takmer nic mu nechyba, budu z neho paradne stromy.

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 07 Apr 2017, 14:58

Ahojte všetci :-)
Takže ... Stromček som ostrihal a rany zatrel stromovym balzamom a vlastne až teraz som si uvedomil, že mám maličký stromček :-)

Rezy sú šikmé a hladké a myslím si že výška stromčeka je teraz akurát, resp. páči sa mi ťa výška a nechcel by som aby bol vyšší, ďakujem Vám všetkym za Vaše rady a zároveň by som sa chcel spýtať aký by mal byť ďalší krok, tiež dúfam že je ostrihaný dobre

Vrátim sa s5 k tomu ilu, a to tak že to trocha skonkretizujem. Vec sa má tak že stromček bol v ilovitej hline v ktorej bolo tiež veľa kamenov (nie malých). Po vykopani bol stromček dosť dlhú dobu vo vode a aj napriek tomu sa mi nepodarilo odstrániť všetok il. Mastná stvrdnuta hlina s kameňmi v ktorej bola väčšina korienkov (nabari). Môžem s určitosťou povedať že 3/4 ilu som odstránil. Ta časť ilu, ktorá tam ostala sa nedala odstrániť bez toho aby som nabari nepoškodil a bál som sa, aby som to neprehnal s odstraňovaním ilu a zároveň nabari až to takej, že by stromček neprežil...Dúfam že v raseline sa stromček rozkoreni a že budúcu jar tam bude korienkov dostatok na to, aby sa dal odstrániť všetok il..

Znova ďakujem a prajem príjemný deň všetkým :-)
Prílohy
received_1435907949764487.jpeg
received_1435907859764496.jpeg
received_1435907826431166.jpeg

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 07 Apr 2017, 15:37

Vyzera celkom fajn, dufam ze sa chyti.

Jedno mensie vysvetlenie - nebari nie su korene, ale korenove nabehy - t.j. cast stromu kde kmen prechadza do korenov. Pri dobrych bonsajoch (pri pohlade zhora nadol) sa kmen rozsiruje a rozbieha sa do jednotlivych korenov - idealne rovnomerne na vsetky strany. Pozri moj prostredny obrazok - tam je nebari celkom dobre vidiet aj ked cast je este stale skryta v substrate.

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 07 Apr 2017, 15:46

Ďakujem za vysvetlenie, podobné korenove nabehy, mal aj môj hráb, lenže dosť vysoko boli aj tenké korienky, ktoré som chcel zachovat, aby som minimalizoval úhyn stromčeka, takže som to (nabari) zahrabal zeminou, resp raselinou. Teraz keď viem, koľko vecí som urobil zle, ako ten il, priepustnosť substrátu a pod, som rád že som tam nechal čo najviac korienkov...

Dúfam že stromček zosilnie a hlavne že sa chytí :-)
Rád by som sa spýtal aký bude ďalší krok a kedy??

Stromček je vykopany, presadeny, ostrihany, ošetrený.. je v polotieni a hlavne sa z neho veľmi teším ..:-)

Opäť ďakujem za rady :-)

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 07 Apr 2017, 16:24

Palino napísal:Ďakujem za vysvetlenie, podobné korenove nabehy, mal aj môj hráb, lenže dosť vysoko boli aj tenké korienky, ktoré som chcel zachovat, aby som minimalizoval úhyn stromčeka, takže som to (nabari) zahrabal zeminou, resp raselinou. Teraz keď viem, koľko vecí som urobil zle, ako ten il, priepustnosť substrátu a pod, som rád že som tam nechal čo najviac korienkov...

Dúfam že stromček zosilnie a hlavne že sa chytí :-)
Rád by som sa spýtal aký bude ďalší krok a kedy??

Stromček je vykopany, presadeny, ostrihany, ošetrený.. je v polotieni a hlavne sa z neho veľmi teším ..:-)

Opäť ďakujem za rady :-)
Dalsi krok je starostlivost: najma polievanie a hnojenie,a by strom rastol. Na jedno aj druhe si treba dat vzhladom na substrat vacsi pozor (pri anorganike preliatie pripadne prehnojenie viac-menej nehrozi), ale ak je vacsina substratu kvalitna zemina, nebude to snad take zle. Ale treba si dat pozor - zahradna zemina/raselina ked raz uplne preschne je pomerne komplikovane ju opat dostat do rozumneho stavu - ak do nej lejes vodu, vacsinou hned vytecie spodkom a nevsiakne. Riesenim byva strcit celu nadobu so stromom do este vacsej nadoby s vodou, aby sa nejako vsiakla do pody...

Aby som vratil k dalsim krokom: asi by si chcel nieco riesit - strihat, tvarovat a pod. To si radsej nechaj az na buduci rok. Jedine ze by sa strom naozaj dobre chytil, vyhanl kopec novych vyhonkov a intenzivne rastol, mozes ich ked zacnu tvrdnut preriedit a nadrotovat.

Vo vseobecnosti by som ti poradil este jednu vec: ak ovladas anglictinu, na youtube je kopec videi s ludmi, ktori tomu rozumeju (do popredia by som dal Walter Pall, Ryan Neil a Bjorn Bjorholm). Pozeraj, pozeraj, pozeraj.

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 07 Apr 2017, 17:22

Znova ďakujem za rady a každou chvíľou sa do toho pustím :-) prajem príjemný deň :-)

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 24 Máj 2017, 13:41

Palino,

ako sa dari tvojmu stromu? Moje idu paradne - tu su 2 rychle fotky z dnesneho rana.
IMG_20170524_0700328r.jpg
IMG_20170524_0700522r.jpg

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 18 Jún 2017, 16:19

Takže zdravím Vás v prvom rade veľmi pekné stromčeky Rado :-)

2. Posielam pár foto spravených v priebehu týždňov až do dnes (v prílohe)

3. chcel by som sa zároveň spýtať aký je môj ďalší postup. Bol som na pár prechádzkach a našiel som nové stromčeky na vykopanie, ktoré pošlem v prílohe...

Dakujem velmi pekne za rady a poznámky a prajem príjemný den :-)
Prílohy
1 rašenie.jpg
2 prvé listky.jpg
3 prvé listky.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 18 Jún 2017, 16:22

zasielam druhu polovicu foto.. :-)
Prílohy
9.jpg
10.jpg
2in1.jpg
dva stromčeky zrastene koreňom (na vykopanie)
hrabik.jpg
:-) (na vykopanie)
lll.jpg
:-) (na vykopanie)

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 18 Jún 2017, 21:05

Palino, pekne. Co sa novych stromcekov tyka - teraz nerob nic. Pockaj do skorej jari, kedy bude vodne obdobie na kopanie. Mohol by si ja na jesen, ale jar je vo vseobecnosti lepsia. Teraz by si mohol odstrihnut odrezat vetvy, ktore su ti na nic, aby sa zacali zacelovat. V tomto obdobi sa zameraj na hnojenie a polievanie stromov, ktore uz mas vykopane, aby vytvorili nove korene a uspesne prezili nasledujucu zimu.

Palino

Príspevok od užívateľa Palino » 19 Jún 2017, 07:07

Zdravim ta, je ich tam dosť takže pravdepodobne skúsim aj v jeseni aspoň jeden, uvidíme :-).. za info ďakujem

Chcel by som sa spýtať ako dosiahem tento efekt u svojho stromčeka resp zakrpatenie konárov (foto v prílohe)
Viem že to nieje možné v priebehu jednej sezóny, no zaujíma ma to. Ďakujem
Prílohy
08-02-s.jpg

Rad0

Príspevok od užívateľa Rad0 » 19 Jún 2017, 09:12

Palino napísal:Zdravim ta, je ich tam dosť takže pravdepodobne skúsim aj v jeseni aspoň jeden, uvidíme :-).. za info ďakujem

Chcel by som sa spýtať ako dosiahem tento efekt u svojho stromčeka resp zakrpatenie konárov (foto v prílohe)
Viem že to nieje možné v priebehu jednej sezóny, no zaujíma ma to. Ďakujem
Na jesen vykopes, zasadis a aj tak musis cakat az do jari, aby si videl, ci sa stromcek chytil. Vykopanim a odstranenim casti korenov bude stromcek oslabeny a este bude musiet preckat zimu. Z tohto pohladu uprednostnujem jar. Ale so stromcekmi (ovocnymi napr.) sa to robi aj takto na jesen, takze by nemusel byt az taky problem.

Co sa druhej otazky tyka: skusim dat rychlu odpoved, na internete sa da o tejto teme citat do nekonecna ak ovladas anglictinu (klucove slovo ktore hladas je ramification). Spomenul by som dve metody (ak by som sa v niecom sekol, poprosim starsich a skusenejsich o korekcie):
  1. Walter Pall hedge pruning (strihanie ziveho plota). Strom pestujes v anorganike, intenzivne hnojis a polievas (vid. Feeding, Substrate and Watering) Vetvy nechas volne rast (aj mimo pozadovaneho tvaru). Niekedy v polovici juna ostrihas (Walter pise ze velkymi noznicami ako zivy plot) strom do pozadovaneho tvaru. Mnozstvo energie ktore je v strome sposobi, ze sa prebudia spiace ocka a z nich zacnu rast jemnejsie a hustejsie vetvicky - presne co chces. Kedze si umoznil intenzivny rast stromu, aj prirastky v hrubke kmena budu vyraznejsie ako pri druhej metode. Detailnejsie info tu: Refurbishing a Japanese maple - the "hedge cutting method"
  2. Klasicka. Zastipujes (pinching) vyhonky ktore rastu na konci konarikov a ponechavas 1-2 puky. To by malo sposobit, ze ti nenarastie dlhy konar, ale sa zacne rozvetvovat na jemnejsie konariky. V uvode popisu predchadzajucej metody Walter rozobera ako by to malo fungovat, preco sa mu to prilis nevidi a pod.

Napísať odpoveď

Návrat na "Hrab"