Hrab - vyzdvihnutie a pôdna zmes

Fredo
Dátum registrácie: 07 Nov 2015, 23:56

Hrab - vyzdvihnutie a pôdna zmes

Príspevok od užívateľa Fredo » 19 Mar 2016, 11:51

Zdravím,

chcel by som sa informovať a rád by som počul vaše názory :)

Našiel som jeden pravdepodobne starý hrab ktorý rastie na skale, resp. z nej a je vhodný na vyzdvihnutie a postupné tvarovanie a starostlivosť. Chcel by som sa opýtať či je možné v tomto počasí vybrať strom keďže v noci ešte slabo mrzne je okolo -1 + 2 stupňov a cez deň je aj 10 stupňov. Či mám ešte počkať až na začiatok Apríla, ale nechcem aby mal už puky moc otvorené, pretože už teraz sa mu robia. Chcel by som ho vyzdvihnúť a na noc dať do dažďovej vody aby sa dobre napil a až potom ho zasadil. Alebo je lepšie ho rovno zasadiť do vhodnej pôdnej zmesi?

Chcel by som pre strom a dobré zakorenenie namiešať túto zmes:

Mramorová drť
Filtrovaný piesok
Perlit
Záhradný substrát pre kvetiny a dreviny
Substrát na výsev a množenie AGRO s aktivátorom zakoreňovania

V Pomere
1 : 0,5 : 0,5 : 2 : 1

Dajte vedieť či rozmýšľam správne a mohol by stromček prežiť a po roku ak sa zakorení na ňom začať pracovať.

Ďakujem. ^:)^

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hrab - vyzdvihnutie a pôdna zmes

Príspevok od užívateľa lacike » 19 Mar 2016, 22:15

Ahoj,

najlepsi cas na presadzanie a vykop je, ked su puky zvacsene. Ked su vyrasene, tak uz je neskoro. Po vykope treba zabezpecit ochranu, tzn, strom moze ist napr. do garaze, kde nebude mrznut. Dalsia vec je, ze pripadny prizemny mraz mu az tak velmi neuskodi.

Prve co zabudni je robenie substratu presne podla navodov a presnych pomerov. Substrat musi byt taky, aby vyhovoval tvojemu rezimu zalievania a podnebiu, v ktorom pestujes.

To ako zmes chces radsej otvor ako temu v ramci sekcie substraty. Sam si vyber, ci chces organiku, anorganiku alebo zmes.Osobne by som mramorovu drt nedaval, lebo nedrzi vodu, filtrovany piesok tiez nie, lebo zhutnuje substrat, samostatne organicke substraty je zbytocne miesat, staci uplne v pohode jeden z nich, ak vobec. Ak by som mal robit zmesku na tento sposob, tak by som miesal zahradny substrat s kombinaciou niecoho ako zeolit, terramol, liapor, pricom organiky by som dal iba tolko, kolko chces na udrzanie vlhkosti

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 09:49

Fredo, píšeš, že puky sa mu už začínajú robiť. Najlepší čas je asi teraz. Po Veľkej noci sa má otepliť a potom to bude záležitosť pár dní a budú v plnom raste. Hrab, lipu a hloh mám napr. z jesenného výkopu.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 10:17

Dakujem Lacike, tak namiesam zahradny substrat s terramolom v pomere 1:1

Chcel som pouzit mix substratou pre lepsie zakorenenie a vyzivu pre stromek aby mi neodisiel. Ale asi miesat substraty nie je dobre ako pises.

A musim sa poponahlat este pred velkou nocou aby nebolo neskoro :)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 11:19

Jeden väčší hrab som vykopal a chcel nechať s pôvodnou zeminou...musím ešte popracovať na transporte, bal sa cestou domov celkom pekne rozsypal... Dal som to do vedra od Primalexu, obsypal pôvodnou zemou s pridaním asi 60% perlitu. Neporušená zostala len časť koreňov okolo a pod kmeňom. A nestihol som sa čudovať, ako sa mu v tom páči pri kontrole po roku.
long live your 盆栽
P.G.

Fredo

Príspevok od užívateľa Fredo » 20 Mar 2016, 11:44

Peter tento môj hrab, ak to je vôbec hrab :) potom pošlem fotku. tak ten rastie na skale a musím ho z nej dostať. Preto musím vymyslieť vhodnú pôdnu zmes keďže po vybratí nebude moc pôvodnej zeminy.

Mám rôzne zmesy a preto sa pýtam čo je pre takýto strom v mojom prípade najlepšie, keďže nemám pôvodnú zeminu a chcel by som namiešať niečo dobré pre zakorenenie ak bude mať málo koreňovej sústavy po vybratí zo skaly. Možno sa mu aj veľká časť poškodí.

Teda ak by som dal vaše rady dokopy tak by som mohol namiešať nasledovné:

Záhradný substrát pre kvetiny a dreviny
Terramol alebo Akadama
Perlit

pomer: 1:1:1 ;;)

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 20 Mar 2016, 11:55

Skús tu skalu nejakým spôsobom rozbiť, aby si dostal čo najviac koreňov. Zober si so sebou vlhký mach na zabalenie koreňov na transport.

K substrátu len môj názor, pestujem v anorganike a páči sa mi to. Nekazil by som terramol zeminou. Ak chceš pridať org. zložku, potom kôra alebo biela litovská rašelina by bola dobrá voľba. Kukni viac na fóre. No more soil wars!
long live your 盆栽
P.G.

Napísať odpoveď

Návrat na "Hrab"