Prvý pokus

Matúš
Reactions:
Dátum registrácie: 27 Máj 2012, 20:45

Prvý pokus

Príspevok od používateľa Matúš »

Ahojte, doteraz som si stromy nosil iba domov a tvaroval iba doma. Tento stromček je môj prvý, ktorý si chcem najprv pripraviť vo volnej prírode. Dúfam, že to zvládne. :) Čo naň poviete???
Prílohy
ALIM0183.JPG

Používateľov profilový obrázok
učok
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Sep 2010, 22:58

Re: Prvý pokus

Príspevok od používateľa učok »

Hmmm materiál pekný,mne sa páči ;) Toto čo píšeš ty som už skúšal aj ja.Ale nepodarilo sa mi domov doniesť ani jeden!!!Vždy keď som sa vrátil ku danému stromčeku tak som bol prekvapený.Jeden mi zničili lesný robotníci,druhý urbárnici,jeden ktorý som mal už aj obkopaný mi vyhrabali diviaky a dokonca jeden si niekto vykopal a odniesol :( Ja osobne by som ho bral domov hneď.Doma mu môžeš dať lepšiu starostlivosť.

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

pomerne zváštny tvar koruny na voľne rastúci strom.

maros
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maros »

Ahoj Matus, strom je to dobry aj ked nevidim mierku, ale pacia sa mi proporcie. Struktura koruny je super. Tie rovne dlhe konare mohli byt skratene viac, ale to urobis ak bude uspesne doma (nic to nemeni na tom ze stratis 1-2 roky casu, ale ak si mlady tak to nevadi).
Ohladom tej pripravy na mieste suhlasim s Ucokom. Strom ktory naozaj chcem beriem bez pripravy hned, najskor ako sa da. Rezat ho na mieste a tym na neho pritahovat pozornost nie je podla mna vhodne. Ak je na mieste kde urcite vies, ze ho nik nenajde tak OK, ale inak to vidim ako riziko. U buku ale ta priprava dava zmyslel aspon z toho dovodu, ze po vykopani potrebuje mat co najviac aktivnych pukov ktore strom roztiahnu aby to vobec rozchodil, takze ak ti ho nikto nevezme tak zle si nespravil :)
Vyzera to, ze mas oko na dobre stromy, to je cenna vlastnost, zriedkava :) Drzim palce.

rasto
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa rasto »

Ahoj Matus,
pekny buk. Na moj vkus si ho troska moc ostrihal v tuto rocnu dobu - nevidim tam ziadne poriadne puky, resp. ponechane konariky. Myslim ze on vpohode vyzenie nove puky, ale urcite ho teraz v tomto stave nevykopavaj, dve veci teraz by asi nezvladol.
Osobne tiez veci vykopavam tak ako pisu ostatni - naraz, bez pripravy, aj ked tento rok som to porusil a zacal strihat jeden hrab v lese. Niekde na ceskom fore pisu, ze takto zrezane stromy su uplnym lakadlom a lahodkou pre srnky, ktore potom uplne vyholia novy obrast. je to ine, ako ked je stromcek odmalicka okusovany zverou a je takto "rasteny". Drzim palce.

Matúš
Reactions:

Ďakujem za vaše povzbudivé názory. :) Tiež sa obávam toho, že mi ho nieaký ,,iniciatívny " robotník odstráni. :-s Chcel by som ho dostať domov čo najskôr, no neviem, či sa mám na to dať, aby som mu čo najmenej ublížil. Kedy by ste to urobili vy??? Pozitívum: zrejme sa bude dať vykopať s veľkým neporušeným balom. Ešte na doplnenie: výška 50 cm a šírka koruny 60 cm.

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Noo, ak este nemal listy, tak ho ber hned, nech ma jeden sok zo zostrihu aj vykopu. Ale to by si musel byt niekde z tazkeho severu bez priameho slnka na strom, aby este nebol naraseny v toto rocne obdobie.
Dal by sa teoreticky brat aj ked uz naraseny bol a teraz si ho vlastne defolioval, ale s tym ti poradi niekto iny tu z fora, ze kedy presne je ten najlepsi cas ;)

Inak - dufam, ze si cvakal tak, ze si nechal na kazdej vetve aspon jeden, ci dva puky. Buk vraj velmi rad necha vetvu bez pukov uschnut - ale to som iba cital, mozno ma znova niekto opravi :)

maros
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maros »

Podla fotky je na moj vkus neskoro. Strom uz puky mal a mozno aj listy (na koncoch konarov) a ty si to oholil. Teraz ho uz nechaj tak. Aj tak stromu chyba dostatocna masa pukov aby ho rozbehla. Tento rok ich nechaj vytvorit a kop na jar. Vseobecne sa odporuca kopat az ked su puky maximalne naliate, to ale zalezi od regionu a nadmorskej vysky, kludne to moze byt az zaciatkom maja na severe Slovenska. A nebud velmi premotivovany lebo sance buku na prezitie su skor male, ak by som povedal ze je to 50% tak som optimista. Drzim palce.

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

lacike, ja by som buky nedefolioval. ked tak, iba ciastocne, aby mal nieco zelene.
Ako pise Maros, urcite by som tento kus vykopal az na jar 2013. Buky musia mat poriadny korenovy system, aby vyhnali zo stareho dreva, bez pukov.
Osobne to robim podla rad greenhornov, kde radili ponechat niekolko celych vetviciek a odstranovat cele nepotrebne, nie zastrihnut do tvaru koruny, ako je to pekne :) S tymto postupom mam dobru skusenost. Neda sa k tomu pristupovat aku ku hrabu, ze osekas kmen aj korene a rozbehne sa to ako dive. Ak sa buk aj rozbehne, tak zo starych zasob, ale potom tie nove vetvicky zrazu mozu v lete z nicohonic odist, alebo sa neprebudi po prvej zime. Je to dost nevyspytatelne.
Ak by si naozaj strasne chcel kopat teraz, tak s obrovskym korenovym neporusenym balom a ziadne vymyvanie zeminy. Bral by som to vsak ako naozaj poslednu moznost.

Matúš
Reactions:

Listy už mal, bol oholený. Nieaké tie puky som sa snažil ponechať. Ešte poviem, že trpezlivosť mám, nehal by som ho tam aj niekoľko rokov, nech sa strom môže spamätať zo šoku a znovu nabrať zelenú hmotu, ak sa mu bude dariť. Nepotrebujem ho mať doma do konca tohto týždňa.No ako sa spomenula zver alebo nepriateľký lesný pracovník, tak sa oň trochu bojím, lebo nieje veľmi zašitý a nerád by som namiesto neho našiel dieru. :|

Neviem, čo je preňho väčšie riziko.

Matúš
Reactions:

Tento buk sa mi priplietol pod nohy pri jednej prechádzke. Je to dosť velký macko, aj keď na fotke sa to nezdá. Možno by som ho na jar aj kopol, len sa neviem rozhodnúť. Trošku mi tam vadí tá hrubá spodná haluz na pravej strane. Viem, dá sa odstrániť :) ale bola by po nej riadna jazva. inak sa mi páči. prišel som na to, že sa mi páčia veľké stromy :D skúsiť to s ním či nie???
Prílohy
ALIM0985.JPG

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ano :)

bonsai4
Reactions:
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od používateľa bonsai4 »

:-? ..rozloženie koreňov si pozrel ??, ten jeden hrubý sa mi nepáči.......skús pozrieť hlbšie ....aby tam nebolo dlho dlho nič až potom nejaké korienky....
ale ak sa ti páči tak len kop..... :)

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

určite ano. pekný macek :)

Matúš
Reactions:

Z druhej strany má tiež taký koreň. Nemal by byť problém, je tam parádna zem a keď som tam trošku hrabal, tak to vyzeralo na pekný bal hneď od kmeňa. Dúfam že zdanie neklamalo. :) Tá haluz vadí aj mne, ako som spomínal, ale neni ju ani ktorou nahradiť, tie dve čo rastú pri nej sa mi vôbec nepáčili, sú tak divne prerastené, ale možno by sa dala jedna vybrať a nieako ohnúť na miesto tej hrubej. No veď uvidím... keď ho budem úspešne mať doma, tak sa to vyrieši...
:)

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

ja by som tu spodnu hrubu haluz nechal, aspon zatial. tazko sa bude nahradzat, a ked ponechas nejake horne vetvicky, nova spodna bude ovela tensia ako horne...

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Inak, co sa tyka bocnej vetvy, co sa ti nepaci aka je hruba a ze po odstraneni by bola jazva. Tu by som uplne v pohode nechal a zakratil, take rastu normalne aj v prirode, spravis na nej pekne jemne vetvenie blizko ku kmenu a bude to velmi prirodzene (kukni hrab vychodny, ake ma kusky Walter Pall). Byt tebou tak skor riesim ten rovny kmen, co pokracuje dalej vyssie od tej vetvy - nema konicitu a je prazdny, vetvi sa az hore ako metla. Tam by som zacal uvazovat o redukcii vetiev, alebo zrezani. Ale je to tvoj strom a vela ludi ma vela napadov ;)
V kazdom pripade, velky strom ma vacsiu sancu aj viacej moznosti co s nim. Tiez by som bral, ak uz nic, tak vcelku dobry testovaci material.

Matúš
Reactions:

Keď ho na jar zostrihám, tak potom uvidím, čo s tým vrcholom. Tú spodnú tam nechám. Kmeň má v podstate skoro úplne rovný, ale dolu ho má dosť široký,z bočnej strany. Tiež ho beriem trošku ako taký testovací strom :D už som mal aj nieaký ten nápad...tak uvidíme, čo z neho nakoniec vznikne, ak sa mu bude dariť. Možno prekvapí :)

Matúš
Reactions:

Tak buku sa zatial darí asi dobre. Už som to sem vlani radčej nedával, lebo viem že som nespravil najlepšie, tak som sa nechcel vychvalovať. :ymblushing: Nakoniec som ho predsa len vykopal a s velkým balom presťahoval do záhrady, má tam polotieň. Rosil som ho a ticho chodil okolo. Pekne vypučal zo starého dreva, ale mal len také kečky na koncoch konárov.
No a tento rok na jar som už netrpezlivo chodil okolo neho a pozeral že čo sa bude diať, ako prezimoval a či si nebudem nadávať. Som rád že vypučal, teraz je pekne zazelenaný, som spokojný. :) Dobre že som ho odtial aj zobrel preč, lebo teraz to tam vyzerá ako po bombe, vypílili tam všetko a zničili čo sa dalo...
Myslíte si že by mohol ísť na budúci rok do väčšj misky alebo nádoby zo záhrady von?
Prílohy
ALIM0075.JPG

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Jasne, myslím že tunak už nepotrebuješ nejako hrubnúť a po dvoch zimách vo voľnej už bude celkom vpohode.
Na jar 2014 by som ho vykopal a dal do nádoby, ale radšej veľkej, podľa stavu koreňov.

Napísať odpoveď