Rozpravkovy buk

Samson
Reactions:
Dátum registrácie: 19 Apr 2020, 18:34

Rozpravkovy buk

Príspevok od používateľa Samson »

Zdravim vsetkych,

dnes som nasiel tento krasny buk, vidim v nom velky potencial. Ak by ho dostal do ruk ujo Walter asi by to bol fairy tale buk :)
Zacal som ho kopat, ale rychle som pochopil ze vojenska lopatka nebude stacit a zbytocne by som sa natrapil. Ostrihal som teda konare , pre istotu ho zamaskoval a chystam sa prist s riadnym krompacom a rylom.
Kedze ide o moj prvy vykop takto velkeho stromu a i prvu temu na tomto fore , budem vdacny za vase rady a tipy. Nerad by som pokazil tento paradny buk.
A hned mam aj otazky - do coho ho ulozit? Su lepsie bednicky koli prevzdusneniu? Alebo radsej do pozbijanej drevenej truhly?

IMG_20200421_154745_825.jpg
IMG_20200421_161837_950.jpg
IMG_20200421_162027_223.jpg
IMG_20200421_162230_913.jpg

peter
Reactions:
Dátum registrácie: 20 Jún 2017, 23:26

Re: Rozpravkovy buk

Príspevok od používateľa peter »

Tak táto téma bude zaujímať aj mňa :)
2 týždne dozadu vykopal jeden menší dub, v domnení že je to hrab, mal už naliaté puky a zatiaľ sa zdá sa že sa rozbieha, ale asi zďaleka nieje vyhraté, ako som sa po výkope dozvedel. Buky sa vraj najlepšie ujímajú keď ich kopeš až potom ako majú listy, teda s dnešnými vedomosťami by som s výkopom ešte čakal nejaké mesiace, a ani potom nieje nič isté. Len chodím po špičkách a rosím, zalievam..
Skúsenejší asi poradia viac, max. čo môžeš asi teraz urobiť je odstrániť nepotrebné konáre (čo predpokladám že nechceš dlho pred výkopom) alebo len obkopať časť koreňov a pripraviť na vyzdvihnutie o rok?

Samson
Reactions:

Ja som sa dnes docital, ze najlepsie je vyberat s pukmi naliatymi ako si urobil ty. Teraz kto sa ma v tom vyznat :)
Nechal si na korenoch povodnu zeminu? Do coho si sadil?
Najradsej by som ho mal uz doma , koli miestu kde rastie, predpokladam ze sa tam pohybuje dost ludi. Zamaskoval som ho sucharmi, teraz rozmyslam ci ist pre neho alebo cakat na tie puky.

peter
Reactions:

Áno, všetky listnáče s naliatými pukmi, ale ako asi všade existuje výnimka z pravidla tak je to asi aj s bukom, vraj je to problematickejší strom... Sám sa učím, takže ti to nepoviem na 100%, ale keď skúsenejší píšu že kopať buk až v lete lebo je väčšia šanca na prežitie, tak tomu budem veriť ;) Ja som kopal v domnení, že je to hrab inak by som určite počkal. A ak myslíš, že je to ozaj unikátny kus o ktorý nechceš prísť, tak radšej čo to naštuduj a skús urobiť ako radia omnoho skúsenejší lebo si potom budeš búchať hlavu o stenu... Ak nemá ani puky tak by som to na milion percent nekopal.
Zeminu som bral domov spolu s koreňovým balom, ale žiaľ sa po otvorení sáčku dosť odďelila od koreňov, inak by som ju nechal a obsypal. Korene som nevymýval ale moc hliny tam neostalo :( , šlo to celé do anorganiky - teramol + pemza + miešaný Rožnovský substrát (teramol, pemza, láva?) a trocha som nasekal aj rašeliníka (nie machu ;)
Držím palce nech sa darí a podarí.

Samson
Reactions:

Hm, Harrington pise ze na buky je najlepsie ist ked zltnu listy a zacnu padat na jesen. Neskory september. Vraj ma podstatne lepsie vysledky ako na jar. Mozno to teraz obkopat, prerezat hrube korene a prihrabat spät, do jesene by mohol korenovy bal zhustnut. Co poviete?
Tak a vyber si teraz clovece.
Takze ak som to spravne pochopil - zachovat co najviac povodnej zeminy okolo korenov a v nadobe dosypat substratom. Potom o rok\dva mozem presadit a nahradit povodnu zeminu okolo korenov substratom?

peter
Reactions:

Môže platiť aj logika, že je dobré kopať na jeseň, môžno kôli intenzívnemu rastu koreňov v tom období?
To obkopanie koreňov teraz by mohol byť dobrý nápad, aspoň zistíš viac čo je pod zemou a aká je pôda, či kamenistá alebo niečo lepšie.
Čas presádzanie uvidíš keď budeš pestovať ako sa stromku bude dariť, asi by som skôr ako po 2 rokoch nepresádzal.
S jednorazovou alebo postupnou výmenou substrátu však nemám ešte skúsenosti, snáď poradia skúsenejší.

Používateľov profilový obrázok
peter G
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od používateľa peter G »

peter napísal:
21 Apr 2020, 23:40
... ale keď skúsenejší píšu že kopať buk až v lete lebo je väčšia šanca na prežitie, tak tomu budem veriť ;)
Nechcem mudrovať, ale nepíšu toto mnohí o DUBE?

O buku som to ešte nezachytil.
long live your 盆栽
P.G.

peter
Reactions:

peter G napísal:
23 Apr 2020, 12:48
peter napísal:
21 Apr 2020, 23:40
... ale keď skúsenejší píšu že kopať buk až v lete lebo je väčšia šanca na prežitie, tak tomu budem veriť ;)
Nechcem mudrovať, ale nepíšu toto mnohí o DUBE?

O buku som to ešte nezachytil.

Nuž je to tiež možné, určite si v bonsajistike múdrejší ako ja, mne sa názov buk/dub vždy plietol asi že som dislektik? =)) a ak som sa zmýlil, tak potom len dobre že som nekopal až v lete, buk sa mi pomalinky rozbieha, asi hlavne zo zotrvačnosť, lebo moc vlásočníc som nezachránil. O to viac rosím aj viackrát denne a takmer všetky puky sa hýbu.

peter G
Reactions:

Dobre že sa rozbieha. Nechaj ho tak prvú sezónu, nech si robí čo chce, hlavne nech dobre rastie vrch, budú aj korene. Vôbec sa netráp kde je a kde chýba vetva, čo nadrôtovať a kam presmerovať...
long live your 盆栽
P.G.

Mimo
Reactions:
Dátum registrácie: 15 Mar 2016, 09:51
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Mimo »

Ahojte,

Harry to píše o DUBOCH (že sa maju kopať počas neskorej jari, alebo v lete olistené) :D
Buky sú náročné na výkop, prvé dva čo som kopal sa rozbehli v čiernom vreci minuly rok a cez horučavu čo potom prišla po vybrati z vreca vyschli aj keď boli v tieni.
ALE!
Mimo si kúpil fóliovník.
Buky sa v čiernom vreci prebudili, no teraz som kopal také, čo mali jeden konár s pukmi, nie len obrezaný kmeň.
Ten konár kvôli svetlu trčí z vreca von ako učí Harry v novom videu.
Nové listy sa otvárajú a sú krásne a svieže. No viem že ešte nie je vyhrate.
Rosim stromy aj cele vnutro foliovníka každý deň, vyzerá že stromčekom sa fakt páči.
Som spokojný s investíciou a odteraz budem vo foliovniku zapestovavať všetko - plus čierne vrecia na misku a kmeň samozrejme

Samson
Reactions:

Mozem to teda skusit s vrecom v tieni. Neosekal som to radikalne, taku hrubu kostru som nechal. Celkovo tie puky nic moc a ma ich malo. Co som ale pozeral dookola aj ostatne stromy este spali.
Otazka teda je - vybrat ho teraz ked puky napucia a dat do vreca alebo pockat do buducej jari??

peter G
Reactions:

Som videl na inom fóre, že ich po vykopaní dávajú zasáčkované normálne do interiéru, kde je stabilne vyššia teplota v tomto období a potom pomaly privykať von.
long live your 盆栽
P.G.

Samson
Reactions:

Tak, dnes som siel skontrolovat buk. Puky praskali vo svoch, niektore stromy okolo co mali viac slnka uz maju listy. Ocividne tam lesaci robia prerezavku a tak som neriskoval a buk vykopal. Slo to tazko, mal pomerne dost vela hrubych korenov ku ktorym sa tazko dostavalo.Po asi troch hodinach bol moj. Musel som ale ubrat z povodnej nehy a aj rozbit zeminu z korenoveho balu, jednak aby som sa dostal ku korenom ,ktore trebalo stiknut a aby som ho odlahcil , inak by som ho ani neodniesol. Pomerne dost jemnych korenov ostalo, takze ostava verit, ze teraz zabojuje on a porastie. Zasadil som to do zeolitu s liaporom a primiesal som mach. Aj tak to je tazke ako prasa. Asi sa budem obzerat po mensich stromoch. Ako som sa dnes presvedcil, s velkymi je to makacka, kopec prace, vela substratu a tazka manipulacia. Buk som dal na miesto kde by mal mat zavetrie a tien, poriadne zalial, na vrch dal mach a ostava cakat. Snazil som sa vsetko spravit podla rad co som dostal a vycital.
Co mozem v tejto faze este urobit aby som mu pomohol? Kedy zacat hnojit? Chcelo by to skratit ho, ale nevedel som ci nebude lepsie pockat aby toho nebolo moc na jeden den.
Prosim radte bonsaisti.
IMG_20200429_183853_471.jpg
IMG_20200429_183810_810.jpg
IMG_20200429_183755_864.jpg
IMG_20200429_183743_511.jpg
IMG_20200429_183730_554.jpg
IMG_20200429_183714_710.jpg
IMG_20200429_183655_649.jpg
IMG_20200429_183639_071.jpg
Naposledy upravil/-a Samson v 23 Máj 2020, 03:12, upravené celkom 1 krát.

Samson
Reactions:

IMG_20200523_025725_411.jpg
Dalsi buk .

Mimo
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ahoj,

aby sa z toho dal spraviť zaujímavý bonsaj, mal by si rezať až takto:
IMG_20200429_183714_710.jpg
Ten vrch ti pravdepodobne aj tak odíde.
Buky sú mrchy a osobne nemám ešte ani jeden úspešný výkop.
Korene všetko ďaleko.
Na tvojom to vyzerá že tam niečo je, tak držím palce!

Samson
Reactions:

Ahoj, dik za radu. Rezat najskor ale az o rok-dva ak sa nemylim. Ma velmi malo listov, zatial sa ziaden spiaci puk nezobudil. Obavam sa ze o neho pridem, i ked korene nevyzerali najhorsie. Hlavne ta prava strana kde je to L ma trapi. Navyse poslednu dobu strasne fuka stale.
IMG_20200526_122728_742.jpg
Je v zahradnom pristresku, snazim sa ho kryt pred priamym slnkom a vetrom.

Mimo
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ahoj,

najlepšie zrezať hneď po výkope, ušetríš kopec ďalších problémov a vybalansuješ tým aj stratu koreňov.
Ale teraz s ním už nemykaj keď sa snaží zakoreniť.
Ak sa snaží...

Napísať odpoveď

Návrat na "Buk"