Borovica lesná

ma1eus
Dátum registrácie: 11 Sep 2012, 11:20
Kontaktovať užívateľa:

Borovica lesná

Príspevok od užívateľa ma1eus » 08 Mar 2015, 20:19

snad sa ujme
Prílohy
WP_20150308_014.jpg

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Borovica lesná

Príspevok od užívateľa RastoS » 08 Mar 2015, 21:54

aký ma priemer kmeňa? zdá sa mi dosť tenká. ale na literát by šla ak to prežije, nevyzerá veľmi že by sa jej darilo.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 08 Mar 2015, 22:36

obvod ma 10 cm ako vacsia uz by sa mi na balkon nezmestila
mal som este jednu vyhliadnutu len som ju uz potom nevedel najist

peter G
Dátum registrácie: 30 Aug 2014, 17:34

Príspevok od užívateľa peter G » 08 Mar 2015, 22:40

Ahoj, foto je asi z lesa, teraz si ju vyberal?
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 09 Mar 2015, 10:18

vcera som ju vyberal aj zasadil foto pridam

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 09 Mar 2015, 10:58

Asi trosku priskoro, borovice este ani nemaju naliate puky...

Ale vsetko zalezi od vole stromu prezit...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Mar 2015, 11:07

Nechaj jej teraz dovolenkový režim - slnko a kľud...
Tiež som bol tento rok zhrozený, ako vyzerajú zimujúce borovice, boli také šedivé, nevýrazne zelené. Ale potom som si všimol,že to je asi v zime u konifer prirodzené hlavne v nádobách a v arboréte detto. Takže len sleduj prejavy, ak bude OK dá to skoro o sebe vedieť.
long live your 盆栽
P.G.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 09 Mar 2015, 12:15

Chumo pise dobre. Borovice idealne kopat v lete, alebo ak na jar, tak az ked sa zacnu predlzovat puky/sviecky.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 09 Mar 2015, 12:36

najvacsi problem bude, teda ak prezije dostat korunu spat ku kmenu. tu hornu vetvu som dal hned prec(sa mi nezmestil)
teraz je vrch ta druha lava vetva ta spodna lava je asi sucha.
borovice nevyhanaju zo stareho dreva ze?

mam este aj nejake dva listnace take mensie co som pred mesiacom vykopal, zacinaju pucat, ale este neviem co su zac tak potom pridam aj tie

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 09 Mar 2015, 13:01

Áno lacike, kopal som 4, všetky na prelome júl/august a sú OK. Dve už po 2-3 sezónach krásne prosperujúce...

Ak je to sylvestriska, tá vie vypučať aj zo staršieho dreva. Aj na kmeni my vyhodili pár pukov. Nemyslím tým konár bez ihlíc. Na takéto puky/výhonky/mladé vetvy si treba dávať pozor ako na oko na hlave... Postupným vyrovnávaním zón energie u borovíc ich potom prinútiš rásť. Ale na to je ešte čas.
Teraz ju musíš nechať voľne rásť, nech naberie silu. Ak s ňou nebudeš budúci rok hýbať, môžeš začať zo zaštipávaním a rezom a s vracaním obrastu ku kmeňu.
long live your 盆栽
P.G.

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 10 Mar 2015, 14:39

takže aby som to zhrnul. tento rok sa jej už nechytaj, žiadne strihanie, žiadne tvarovanie, žiadne zaštipovanie, inak je po nej.
daj jej maximum priameho slnka a veľa vody a hnojiva. budúci rok uvidíš ale rátaj s tým že kým bude pripravená na nejaké prvé tvarovanie tak to bude niekoľko rokov.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 10 Mar 2015, 15:48

:D beriem na vedomie

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 10 Mar 2015, 22:31

Ak dovolite nadviazem, na yamadori zo sezony 2014, tzn cela sezona prirastkov bez zasahu... Mozem toho roku, uz zacat s radikalnym rezom alebo zastipovanim pre vratenie obrastu na starsie drevo, alebo este nechat dalsiu sezonu bujne rast? Dik... Boroviciam som sa doteraz este nevenoval, iba ich bez zasahu pestujem, a toho roku som planoval uz s nimi nieco robit... Ci nie som zase hrrr :D

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 10 Mar 2015, 22:58

Istota je ešte počkať. Ja som na 2 malých nečakal, hneď ďalší rok som tvaroval, rezal, zaštipoval a sú v pohode. Dôležité je, ako to má borovica našliapnuté z minulého roku - puky, za chvíľu sviečky. Teraz mám aj dve celkom väčšie, tie ešte nechám tak, aj tak som ich hrrŕ zadrôtoval.
Tiež sa len tretí rok venujem boroviciam. Nech poradia skúsenejší yamadoráci.
long live your 盆栽
P.G.

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 11 Mar 2015, 10:07

zatial sa drzi
Prílohy
WP_20150311_002.jpg
WP_20150311_003.jpg
WP_20150311_004.jpg

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 11 Mar 2015, 12:07

:D
U borovic mam skusenost, ze sa tvaria, ze sa "drzia" aj cely rok... A potom zozltnu a uschnu...

Ale minimalne polroka, by som to nenazval "drzanim sa"... Par dni uz vobec nie...

Borovice idu dost dlho zo zotrvacnosti... Okrem ineho si bol do kopania hrrr a kopal si ju skoro a este si ju podla mna aj prehnane ostrihal... Ja osobne ich po kopani neostriham vobec a ked tak len zlahka...

Niekedy aj vyzenu nove sviece, ktore sa nerozvinu a casom zcerneju a za par mesiacov cely strom zozltne...

Cize sa velmi nenavazuj na borovicku a chod si radsej vykopat nejaky listnac, ktory je na prijatie viac vdacny a ci sa "drzi" spoznas skoro hned... A na vykopanie listnacov je teraz idealna doba...

ma1eus
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ma1eus » 11 Mar 2015, 13:07

iba vrch som dal dole inak by sa mi nezmestila a nejake listnace mam
chcel som borovicu sak ak neprezije pojdem v lete znova, neuschne zec leto pri kopani? sa mi nezda ze je to ta najlepsia doba na kopanie

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 11 Mar 2015, 14:20

Ty si nepoucitelny... Takto prides mozno o dva stromy a sezona je aj tak v haji... Akoby si trosku postudoval, nebol do vsetkeho hrr... Zistil a precital si skusenosti inych este pred tym ako nieco vykopes... A urobis 100% pre to aby si stromu dal sancu...

Lebo vykopat strom v nevhodny cas a este ho dost znacne osklbat je podla mna silna nevedomost problematiky, ktoru este zaklincujes vetou "ak skape, skusim v lete vykopat dalsiu" brrrrrrrr a este raz brrrrrrr

Dovolim si sem pridat diskusiu z "konkurencneho" webu, ktoru by si mal nastudovat este pred tym ako sa zase pozries na krompac:
http://bonsai-greenhorn.cz/viewtopic.ph ... b72c1650c4

Samozrejme aj tu su protichodne nazory, ale aj podmienky v ktorych bonsaisti kopu, takze by si mal z toho vybrat to co by teoreticky malo platit pre teba... Nepoznam miesto, podmienky ani druh pody tvojej lokality...

Ja mam skusenost s 30timi borovicami za 2 sezony, nebucham sa do prs ani si nemyslim, ze som objavil ameriku, este stale to nemozem povazovat za nejake skusenosti, ale bol som do toho rovnako hrr ako ty, takze sa skus poucit na mojich chybach... Velmi dobre som si pamatal, ktory strom som ako kopal, takze mi jasne vyslo, ktore stromy mali aspon nejake znaky prezivania...

Borovice z povrchovej bane, ilovo-piescity povrch... Korene biedne, bez kompaktneho balu... Pre svoju obhajobu: tie stromy su tam aj tak podmyvane a zabijane zosuvmi piesocnych ilov, takze skor ci neskor su odsudene na zanik, preto som ich kopal hlava nehlava... Bola to chyba...

Vsetky borovice kopane v iny termin ako april-maj odisli do bonsajoveho neba...
Cize borovice v marci, tie ktore este nemali rozbehnute sviecky... kaput
Borovice kopane v lete august september--- kaput
Borovice kopane na jesen --kaput...
Borovice, ktore sa mi nepodarilo vyskrabkat s dostatocnymi korenmi- kaput
Boroviciam, ktorym som skratil obrast "aby sa zmestili"- kaput

Prezili jedine borovice, ktore som kopal v aprili a maji, podla toho ktorym uz zacali bezat sviecky... Aj pri zachovani tohto, podla mna zakladneho pravidla prezilo iba 60-70% borovic... Z ktorych mam dodnes len dve, pretoze sa ku tomu pridala este aj neskusenost a nevedomost vybrat pouzitelne stromy na bonsaj... Ostatne som rozdal...

Prezili jedine stromy, ktorym som sa venoval dosledne, tzn archeologicka pracicka s vykopanim vsetkych korenov aj ked boli 2 metre dlhe a nasledne poskrucanie do kontajnera... Ziadne skracovanie obrastu... Ked sa ti strom nezmesti, najdi si mensi, alebo si zozen vacsi povoz... Hlavne ho uz nikdy takto nezotni...

Tuto sezonu idem na rovnaku lokalitu zase vykopat niekolko stromov, ale uz pouceny skusenostami, tak pevne dufam, ze uz sa bude darit lepsie... Po tohtorocnom kope, uz bude studnicka pouzitelneho materialu na bonsai z tejt lokality vycerpana... Su tam este fest velke stromy, ktore by stali za hriech, ale na tie si trufnem mozno buducu sezonu, ak uspesnost tohto rocnych yamadori bude podla mojich predstav a ak mi ich do vtedy nevymyje nejaka prietrz alebo zosuv...

peter G

Príspevok od užívateľa peter G » 11 Mar 2015, 20:33

Páni, aj tu je pekný článok o yamadori boroviciach, ak nevadí AJ:
http://anijhuis.com/category/collecting-yamadori/ ...tu je vysvetlené, prečo kopať v lete.

+ http://ofbonsai.org/techniques/bonsai-c ... ing-basics
long live your 盆栽
P.G.

Chumo

Príspevok od užívateľa Chumo » 11 Mar 2015, 23:27

Ja som zdoraznil, ze sa nebucham do prs... Netvrdim, ze moje postupy platia pre kazdu lokalitu... Tie clanky som cital, ale zial, mne to tak nefunguje... Ale ja som skor chcel trochu zdoraznit pristup ku kopaniu, rezaniu... Ponahlaniu sa... Sam som si tym presiel...

Napísať odpoveď

Návrat na "Borovica"