Problémy s listy avokáda

Bulva
Dátum registrácie: 27 Júl 2013, 19:16

Problémy s listy avokáda

Príspevok od užívateľa Bulva » 18 Okt 2013, 12:32

Ahojte,

netýká se to přímo bonsají, ale jsem si jistý, že dokážete poradit. Nejsem příliš zkušený pěstitel ani bonsají ani jiných rostlin a proto vás prosím o pomoct.

Přítelkyně si koupila v obchodě avokáda (plod). Na internetu vyčetla, že se ta pecka z něj dá zasadit a můžete avokádo pěstovat jako pokojovku. Tak avokádo bylo 2 měsíce ve sklenici s vodou a vypadalo v pohodě. Pak jsme ho zasadili do hlíny. Mělo to být v poměru 1:1 zemina a kokosové vlákno. Pak jsme avokádo museli převést ze Zlína do Brna a listy, které avokádo mělo se mu zvlnily a ztratily trochu barvu. Tomu jsem nepříkládal žadný význam, když avokádo bylo čerstvě po přesazení.

https://skydrive.live.com/redir?resid=7 ... huLQXc&v=3
https://skydrive.live.com/redir?resid=7 ... jIlrXw&v=3

Nedávno avokádo pustilo nahoře takovou malou korunu. Krásně rostlo, ale vždy ráno, když ho jdu po noci zkontrolovat jsou některé listy jakoby rostřihlé nůžkama, viz foto na konci čepele listu. Přemýšleli jsme jestli to nemůže být z přelitý a tak plánujem nechat zeminu trochu víc vysušit, ale hodil by se nám i trochu odbornější názor. Zatím to nevypadá, že by avokádo nějak zkomíralo, ale překvapuje nás co se děje. S něčím takovým nemám žádnou zkušenost.

https://skydrive.live.com/redir?resid=7 ... 0xOB4c&v=3

Předem díky za každou radu.

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Problémy s listy avokáda

Príspevok od užívateľa RastoS » 19 Okt 2013, 21:02

Ahoj, snazim sa pestovat mango uz niekolko rokov.zatial som sa s nicim takymto nestretol.nemoze to byt nejaky hmyz?

Bulva

Príspevok od užívateľa Bulva » 19 Okt 2013, 21:49

No už jsem se taky díval, jestli tam něco neleze nebo nelítá, ale nic jsem neviděl. Když jsme se přistěhovali tak jsem našel na parapetě takovou malou housenku. Máme u okna třešeň, tak asi byla z tama. Říkal jsem si, že to asi byla ona, ale pak se to opakovalo a všechno jsem prohlídnul a nikde nic. Mám tam bonsaje a taky jiné květiny a všechny jsou v pořádku jen avokádu se to děje.

Přítelkyně říkala, že se ve škole prý učili, že může dojít k poškození buněk rostlin v případě, že je přeliješ, ale já jsem o ničem takovém neslyšel ani nečetl. Teď necháváme zeminu trochu víc proschnout a budem čekat jestli se objeví prasknutí zase.

Čím hnojíš to mango? Avokádo tam má zatím pecku, ale už přemýšlím, že bych ho začal pomalu hnojit, ale předpokládám, že hnojivo na bonsaje použít nemůžu, když ty plody pak budeme jíst. Jak dlouho to mango máš? Už ti začalo plodit?

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 20 Okt 2013, 07:25

eh,chcel som napisat avokado.mango sa mi nikdy nepodarilo z kostky dopestovat.
avokado mam jedno 3 rocne a 2 rocne. to najstarsie uz ma odumretu kostku.hnojim ho cim pride,co mam prave namiesane.na plody si este dost dlho pockas takze kludne hnoj hocicim.

Bulva

Príspevok od užívateľa Bulva » 21 Okt 2013, 21:03

A už ti to 3 leté plodí? Já jsem četl, že to trvá 4 roky než zacně plodit? Jak moc je máš vysoké? Zastřihával si je už? Docela by mě zajímaly nějaké zkušenosti s pěstováním.

Jinak jsme nechali tu půdu trochu víc vysušit a vypádá, že další praskání se neobjevilo, takže to asi opravdu bylo přelitím. Uvidíme až ho dnes zalijem.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 22 Okt 2013, 16:15

no v našich podmienkach neviem neviem, či vôbec a to moje určite nie. 2 roky len prežívalo, až teraz sa mu začalo dariť keď som dúfam prišiel na správnu starostlivosť. 40cm môže mať asi na výšku
https://plus.google.com/u/0/photos?pid= ... 4646626392

Bulva

Príspevok od užívateľa Bulva » 22 Okt 2013, 16:43

Tak to máme asi trochu jiný druh. Já jsem právě četl v nějaké české diskuzi, že někomu to avokádo plodilo a že po nějakých těch 4 letech mělo 1,5 metru. Možná to chce víc času? V jaké ho máš hlíně?

Bulva

Príspevok od užívateľa Bulva » 22 Okt 2013, 18:36

Když se na to pořádně podívám, tak vidím, že ty máš podobný problém s listy. Některé jsou taky takové ožrané a suché.

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 22 Okt 2013, 21:50

no ako hovorím, 2 roky iba prežívalo takže vôbec nerástlo. inak avokádo rastie pomerne rýchlo.
to odfotené je zasadené v terramole. všetky ostatné čo som doteraz mal neprežili zimu, resp. zimné polievanie, má korene veľmi citlivé na premokrenie (terramol toto viacmenej vyriešil). počas zimy ho držím v miestnosti kde je tak medzi 10-15 stupňami, zhodilo listy ale na jar krásne vyrašilo. uvidíme túto zimu. chcem ho nechať na chodbe kde je medzi 5-10 ale je tam o hodne viac svetla, aj priame slnko.

tu píšu že rodiť začína po 6 rokoch http://exoticke-ovoce.coajak.cz/home/av ... vokada.htm

tie listy to mám obžrané od slimákov a pod. mal som ho vonku na záhrade.

ešte otázka keď pozerám na tie listy. čím a ako často hnojíš?

R

Bulva

Príspevok od užívateľa Bulva » 23 Okt 2013, 00:09

Až do včerejška jsem ho ničím nehnojil. Počítal jsem s tím, že se něco vylouhuje z té pecky a navíc jsme ho sadili někdy v půlce září, takže to bylo docela brzo. Včera jsem tam, ale dal pár kuliček Osmocote.

Doufám, že nám zimu přezije. Bohužel v pokoji máme jen jedno okno (ještě k tomu západní) a zrovna u něj je topení, takže je na stole hned u topení, ale zatím to jakžtakž zvládá. Máme ho v hlíně na kaktusy s kokosovým vláknem cca 1:1. Někde jsem právě četl, že to kokosové vlákno je tam k tomu, že obsahuje nějakou houbu nebo něco takového, která zabraňuje hnilobě kořenů, tak doufám, že to bude k něčemu a že to tak opravdu funguje.

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Okt 2013, 09:48

Kokosove vlakno hlavne drzi vodu, kvoli tomu sa pridava do substratu. Cize ak aj obsahuje nieco proti hnilobe, tak problem s odumieranim korenov ti to nevyriesi. Ak su korene vo velkom vlhku, tak proste odumru, utopia sa a potom by si potreboval nasadit uz ine antibiotika, aby sa tie mrtve korene nezacali rozkladat :-)

Treba davat pozor a zalievat naozaj opatrne. Na dnes misky moze byt inak dobra bacorina :D

RastoS
Administrátor

Príspevok od užívateľa RastoS » 24 Okt 2013, 12:43

treba si uvedomiť že avokádo je rastlina pôvodom zo subtropického podnebné pásma. potrebuje vysokú vzdušnú vlhkosť a veľa svetla. v našich podmienkach ťažko dosiahnuteľné ale ak sa budeš snažiť tak sa dá udržať ho pri živote.

Napísať odpoveď

Návrat na "Exotické rastliny"