Baobab - Adansonia Digitata

ajwn
Dátum registrácie: 13 Mar 2013, 18:28

Baobab - Adansonia Digitata

Príspevok od užívateľa ajwn » 10 Máj 2013, 14:08

Prikladam,pripadne otvaram temu na tropicke stromy-baobaby. Ak mate niekto skusenosti s pestovanim tychto obrov,
piste. Urcite sa potesi niekto, kto len zacina zhanat semena, pripadne 2-3r. semenace.
Baobab africky - adansonia digitata, v r. 2003 som si objednal prvy krat semena tohto druhu baobabu.
Objednal som viac ako 26semien, ktore klicili da sa povedat na 80-90%. Skusal som metody ako, preliat semena horucou vodou a nechat ich v teplej vode 24h. Tiez som skusal semena aj napilnikovat. Obe metody vysli a semen klicili. Stromy som nechal nerusene rast, ale ked sa blizila jesen-zima,stromom zacali zltnut listy, toto je znamenie, ze strom uz nechce vodu!!!!
To som ale este v 2003 nevedel a stromy som dalej zalieval. Takto som zahubil vseky baobaby okrem jedneho, ktoreho si mozte pozriet nizsie. Strom som behom 2-3 rokov presadzal do vacsiaho kontajnera. Strom som asi do r. 2007 pestoval v interiery,ale nemal som slnko, takze strom velmi nerastol, mal listy, ale nenaberal vela na vyske, ani na hrubke. Az v r. 2009 som strom presadil do 50lit. kochlika a postavil na slnko. Slnko ma od 8h-20h v lete, Tu strom zacal nesktucne rast, naberal na hrubke a v strede leta som strem musel zrezat,lebo mal skoro 3m vysku a ohybal sa tak, ze sa skoro zlomil, naviac bol az po strop miesnosti.
Po zrezani do 2-3 dni sa zacali robit nove puky do jesene mal stromnoveaz 70-80cm vyhonky....
Strom nerusene rastie. Slnka ma vela,vodu dostava v lete asi kazy druhy den 2litre, listy nerosim. Dalsi rok by som chcel strom vybrat a skontrolovat korene, pripadne ich zrezat a presadit do novej zeminy.
Okrem tohto baobabu, mam este dalsie 4 druhy: Ad. za-tlaci listky , Ad. grandidieri-tlaci listky, Ad. perrieri-tlaci listky.
Jedine co este stale spi, je Ad. madagascariensis a Ad. gregorii-gibosa. ..ak ma niekto skusenosti s pestovanim, alebo
potrebuje poradit pri pestovani, piste..... vela uspechov pri pestovani.... ;)

zaujimavost:
Listy-mlade vyhonky z baobabu sa daju jest, daju sa pouzit do zelenivych salatov, dnes-vcera som jedol nove vyhonky...
Tiez je mozne kupit aj baobabovy prasok,alebo olej....
Prílohy
Adansonia digitata, 29.10.2012.jpg
baobab 2012
29042013202.jpg
bobaba 2013

Užívateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Baobab - Adansonia Digitata

Príspevok od užívateľa RastoS » 10 Máj 2013, 21:30

nad baobaom som rozmýšľaľ dosť dlho a skoro som už aj objednal semiačka ale boli zrovna vypredané. Teraz pomaly upúšťam od pestovania rastlín ktoré nie sú miestne pretože je to s nimi viac trápenia ako radosti. zvyčajne sa im nedá celkom vyhovieť v požiadavkách na zdravý rast a tak už len dochovávam tie ktoré ešte žijú a idem pestovať už len druhy z nášho podnebného pásma.

R

ajwn

Príspevok od užívateľa ajwn » 13 Máj 2013, 17:10

..to je pravda s tym baobabob, treba im vytvorit podmienky, najma v zimne. ..ale ak ma niekto miesto, kde ma aj v zime okolo 10-15C, tak s baobabob je menej prace ako so serrisou, ktoru treba kazdodenne kontrolovat, ci je zemina dostatocne vlhka..
Ak je take miesto, tak strom sa polieva priblizne 7-8-9 mesiacov, potom je uplne bez vody. on sam da najavo, kedy chce,alebo nechce vodu.. Na nete sa daju zohnat bez problemov semena ad. digitata, tiez je mozne objednat cez CZ aj 2-3r. semenace
a so tromcekom budu pribalene dalsie 3 semena, doma ich mam asi 15ks. z Adansonia digitata......
Naposledy upravil/-a ajwn v 16 Máj 2013, 12:23, upravené celkom 1 krát.

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 13 Máj 2013, 21:16

Tak ja som si uz davnejie objednal semienka, 2ks vyklicili a potom fuc z nicoho nic zdochli. Paci sa mi ten strom ale uz si netrufam objednavat dalsie semena. :-(
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

ajwn

Príspevok od užívateľa ajwn » 16 Máj 2013, 12:31

Caf Havran, ak by som sa dostal do cik-cak klubu, tak by som ti 3k priniesol, ja ich mam doma este asi 15ks...
Problem je v tom, ze v klube som uz nebol par rokov, kedze v stredu mam uzavierku novin a som tu niekedy do 20h.
Ak by si ich chcel, ozvi sa a prid si po ne: 0911 545 122-ivan . ak by si cchel vidiet aj strom, museli by sme a dohodnut cez den,
lebo tam kde ho mam, nemam pristup 24h.....
Ja doporucujem baobambina na pestovanie. Potrebuje teplo-slnko-vodu a cez zimu sucho, okolo 10-15-20C.
Ak strom nema listy, nieje potrebne ho mat na slnku,mozte sa dat na skrinu, do kuta...

corsair
Dátum registrácie: 22 Máj 2014, 12:38

Príspevok od užívateľa corsair » 23 Máj 2014, 09:23

Zdravim, dostali sa mi do ruk semienka boababu, tak som si ich zasadil do kochla s piescitou zeminou a na povrchu s vrstvou "substratu na bonsaje" asi 0,5cm hlaboko. Zalievam vydatne, vysledok zatial nevidim. Medzitym som sa docital o tom ze ich treba na den dat do horucej vody a az potom zasadit... A polievat destilovanou vodou... Toto som sa ale dozvedel az potom.
Mozem cakat vysledok aj tak? Su asi 2tyzdne v zemi a nechcem sa v tom hrabat ked to uz nahodov zacina klicit... Alebo si mam zhanat dalsie semienka?
je to Adasonia Fony

palged27
Dátum registrácie: 01 Jún 2013, 18:33

Príspevok od užívateľa palged27 » 30 Máj 2014, 13:49

Zdravim vsetkych...objednal som si semienka baobabu a teraz rozmyslam,ci niekto nema skusenosti s pestovanim baobabu v cistom teramole,zeolite alebo podobnych substratoch???Hladal som na nete a nenasiel som nic o pestovani rastlinky v takychto substratoch.Viacmenej sa vsade zmienuje zmes piesku a hliny a to v roznych pomeroch,resp.kaktusovy substrat.Neviem,ale teramol mi napadol ako mozna volba kvoli citlivosti rastlinky na preliatie (tak ako vacsina rastlin) a zatial mi v nom ziadna rastlinka "neodisla".Viaceri tu sadite do teramolu sukulenty,tak asi na tom nieco moze byt.
A este otazka na Corsair-a : nikde som nenasiel zmienku o polievani baobabu destilovanou vodou,tak neviem,zda sa mi to divne (ak o tom pises,tak si to zrejme niekde vycital :),priloz link ) .Skor sa vsade upozornuje na obmedzenie zalievky v zimnych mesiacoch na minimum.
A k tej dobe vyklicenia semienka : podla toho,co som si nastudoval,je potrebne cakat trosku dlhsie ako 2 tyzdne.

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 30 Máj 2014, 14:25

Semienka treba trochu narušiť - ja som to spravil kladivom :-) semienko by malo prasknut aby lepsie prijimalo vodu, dokonca som sa docital ze niekto pilkou na zelezo nacne semienko. Kamoska pestovala baobaby ale tiez to vzdala. Vyklicilo jej 5ks, kazdy rok jej jeden skapal takze posledny mal 5 rokov aj ten skapal. Drzim palce.
Marián Šimkovič

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 30 Máj 2014, 14:31

Neviem,asi by som si netrufol "citlivo"pribit po semiacku kladivom.Uvidime,skusim to s tym teramolom.Mozno pridaju aj ini svoj nazor.kazdopadne Dakujem Havran.

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 30 Máj 2014, 14:40

Prave som volal s Ivanom, co sem zavesil fotky uz davnejsie. Ak sa bojis narusit semienko tak nechaj ho namocene v 70stC vode 24 hodin a zasad ho. Mal by vyklicit do 4 tyzdnov. Doporucil zakupit si jednorocny baobab z CZ. Dolezite je nepolievat v zime minimalne 3 mesiace.
Marián Šimkovič

ajwn

Príspevok od užívateľa ajwn » 30 Máj 2014, 17:02

Cafte borci.. semiacka baobaof,akacii a stromy z podobnych tropickych-subtropickych oblasti sveta, je dobre bud opatrne napilnikovat hrubu skrupinu tak, aby sa neporusilo vnutorne semiacko, potom opatrne zasadit do suchej zeminy a cakat na vyklicenie asi 2-4-6 tyzdnov,podla podmienok,samozrejme doporucujem slnko a sledovat,aby zem nevyschla a nebola velmi premokrena,lebo semiacko zacne hnit a nezachranite ho!!!!! :-o
Alebo mozte semena jednoucho preliat horucou-vriacou vodou a nechat semena vo vode,cital som niekedy davno, ze by mala byt voda stale tepla,ale mne vyklicili semena, aj ked voda vychladla, boli vo vode okolo 12h. Klicivost asi 80%.
Ak chce niekto uz strom baobab, tak nizsie je link,kde si mozte pozriet, co stoja,ake su velke a taaaak :ymapplause:
Uz som chcel nieco objednat,ale cena by bola okolo 500-800-1200e, podla hrubky-vysky-staroby...
cafte ;)

male+velke baobaby: http://www.baobabafrica.fr/fr/
sadenica baobau z CZ: http://www.fairtradecentrum.cz/baobab-z ... br/d-1010/

Havrann

Príspevok od užívateľa Havrann » 30 Máj 2014, 18:14

Vdaka za info, sadenica objednana + 5 semienok davaju navyse
Marián Šimkovič

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 30 Máj 2014, 19:33

Super,diky chlapi :) hej,cital som o tom namacani na 24 hod.semienka,ktore vraj klesnu na spodok su suce na zasadenie a tie,ktore zostanu plavat na povrchu musia podstupit "horuci"kupel znova.tak uvidime.Stale vsak rozmyslam nad teramolom ako substratom - uz len preto,ze nehrozi preliatie a teda odhnivanie korienkov.Mozno to uz niekto skusal.
Este snad otazka na ajwn .pises,ze semiacko sa ma posadit do suchej zeminy,ale dalej v texte uvadzas,ze treba kontrolovat zalievku,tak som trosku dezorientovany. :(

laza616
Dátum registrácie: 02 Jún 2014, 10:43

Príspevok od užívateľa laza616 » 02 Jún 2014, 11:17

Ahojte
ja som sa teraz prave zaregistroval, kvoli tejto teme

na konci aprila som objednal z internetu semienka Baobabu Africkeho (adansonia digitata) a robil som to tak, ze som dal zovriet vodu v normalnej rychlovarnej kanvici, a tie semienka som dal do obycajnej salky napr na caj, zalial som ich a nechal som tu vodu ochladnut, tie co padli na dno hned tak tie su dobre, tie co plavaju nevyklicia (jedno co plavalo som skusil zboku narezat a bolo uplne prazdne, len vzduch takze by aj tak nevyklicilo ani keby som tu proceduru opakoval sto krat), potom som tie semena narezal s tym rezakom co je taky ten vysuvaci clankovaci (je to dost ostre tak je to dost fajn), som trosicku opatrne rezal tu skrupinu ale nie smerom do semienka ale tak aby som len spravil maly otvor do toho tvrdeho plastu semena a to biele vnutro aby som nijak nenarusil, takto ked som ich mal nachystane som ich este dal do vzduchotesnej misky (napr na jedlo kde sa prenasa), a do namocenych servitkov som to polozil na zapadne okno) - poobede na to svietilo a bolo to teple , po dvoch dnoch som vytiahol a bolo vidiet ze uz sa zo semienok tlaci koren alebo proste ze uz idu, tak som ich dal do kochlika - ale POZOR - treba vacsi koflik teda hlbsi a aspon 10-13cm siroky!!! - obycajny substrat na kaktusy som kupil, dal to asi tak 1,5 cm do toho substratu, jemne zatlacil okolo hlinu a zalial som to teplou vodou, polozil na zapadne orientovane okno a behom par dni cca po 4 dnoch uz bolo vidno ze zo stredu kde je semeno praska ten substrat to znamena ze uz sa tlacil baobab von, po par dnoch vysli a rastu dost rychlo !!!! Odkedy som ich dal do substratu tie semena tak som ich iba rano a vecer poprasil s rozprasovacom normalnou vodou len trosku a ono to stacilo, ked baobaby vyklicili tak ich polievam velmi mierne ked uz je fakt suchy substrat tak dam do stamprliku teplu vodu a ten vylejem do kochlika

teraz rano davam vzdy tie baobaby na vychodne okno kde mam priame slnko cca do 9:45, potom ich dam poobede ked zacne svietit do zapadneho okna dam ich dam az do vecera - byvam v cinziaku takto orientovaneho, mam ich vnutri, nedavam ich von , a byvam v Trnave

objednal som uz aj tu dvojrocnu sadenicu s 5 semenami z toho fair trade, tu sadenicu som dal do velkeho kochlika s kaktusovym substratom a uz po par dnoch ,tyzdnoch zacinaju rasit z tych konarikov puciky zelene , uvidime co z toho bude
z tych 5 semien bolo jedno zle (plavalo-bolo prazdne) a z tych styroch dobrych 2 vysli , jedno odhnilo (co je zaujimave lebo vsetky som robil rovnako) a jedno vysiel iba koren no vytlacil cele semeno na povrch a to semeno strasne stvrdlo a listy ani nic sa nedokazali uz prebit tak zacal od toho semena (asi tam bolo vlhko) odhnivat, tak z tych 5 semien z fair trade mam 2 baobaby ktore idu jak sa patri. A polievam iba vecer ked uz zapada slnko

planujem ale az na rok objednat aj ostatne druhy baobabu tiez v aprili aby som chytil co najdlhsie teplo, leto a slnko do jesene aby stihli aspon trosku narast

inak toto je velice uzitocny manual http://www.cropsforthefuture.org/public ... manual.pdf

a tu je obrazok mojho baobabu ktory vysiel zo semena ktore islo do substratu presne 1.5.2014
a je to fotene k dnu 2.6.2014

ma niekto nejake skusenosti s tymi 2 rocnymi sadenicami z fair trade centra? uz 2 tyzdne su to odkedy som to zasadil a este stale to len tak puci a mam pocit ako keby to stalo, je mozne ze to musim viac polievat lebo ja len trosicku dam vzdy do toho
dajte prosim vediet
Prílohy
WP_20140602_005.jpg
baobab 1 mesiac od zasadenia semena do substratu

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Jún 2014, 13:12

Cau Laza 616.Tak sme Ta my ostatni "nakopli",aby si sa s nami podelil o svoje pestovatelske uspechy.To je super ;).Ten tvoj Baobab-ik je inspirujuci - radost pozerat :ymapplause: .Vdaka za presny popis postupu pri sadeni.Uz sme tu rozoberali to narusenie skrupiny semienka roznymi nastrojmi a nozik na koberce sme tu este nemali :D - dobry napad.Ja byvam tiez v bytovke,mam sice len zapadne okno,takze nebudem menit stanovisko crepnika,ale ten napad s dozou na potaviny tiez nie je zly.Urcite vyskusam.Ked som bol maly,sadili sme si do vlhkej vaty psenicne klicky a ono to potom krasne klicilo.Toto je nieco podobne.Ja som si objednal len 2 semienka,tak cakam kym ku mne dorazia a budem dufat,ze nieco z toho aj vyklici :-? Inak,to semienko(to,z ktoreho ti rastie stromcek) je z tych 5-tich,cez ten Fair trade?,alebo z ineho zdroja?Ak z ineho,daj link.
Este snad nieco : to narezanie semienka si robil po vychladnuti vody,alebo s odstupom casu,lebo väcsinou sa spomina nejaky cas (12 resp.24 hod)pocas ktoreho sa semienka "kupu" ???Aky velky je ten narezany otvor,cca ???Drzim palce,nech Ti stromček rastie pre radosť :)

laza616

Príspevok od užívateľa laza616 » 02 Jún 2014, 14:37

tento je zo semien zo stranky http://www.osiva-semena.sk/stromy-kry/6 ... -3-ks.html

ja som to narusenie toho semena, teda tej tvrdej skrupiny skusal vsetkym moznym ci uz pilnikom - lenze to dlho trvalo, nozikom - porezal som sa, a ked som si chcel vziat klieste aby som si lepsie chytil to semeno a neporezal sa nozom som to chcel robit, tak som tam videl aj ten rezac, tak som ho zobral a to je velmi ostre tak som to z kraja tak pomalicky krajal na doske az sa tam spravilo take malicke ocko kde bolo za tym vidiet ze je to biele vnutro (ale to vnutro som neposkodil)
A rezal som to po tom ako vychladka ta vriaca voda (cca 15 minut) ktorou som zalial tie semena - ono je to vtedy make hned cerstve este teple , potom som to dal este do tej dozy na potraviny do tych mokrych papierovych utierok a zavrel, my mame tiez bytovku tak orientovanu ze predne okna su na vychod a zadne na zapad ale vedla je dalsia bytovka vysoka a ja byvam hned na kraji takze ja mam rano vo vychodnom okne len par hodin priameho slnka a potom poobede vzdy to premiestnim, inak chili papricky mam stale na zapadnom okne, aj olivovnik som mal ale ten uz je na balkone

z toho fair trade centra z tych 5 semien mam dva baobaby ale tie rastu len nejakych 10 dni, mozem pridat fotky aj bude zaujem bez problemu

ono ten odstup casu kedy sa co jak robi, ono je viac sposobov na to aby sa zvysila pravdepodobnost vyklicenia ale hlavne aj aby sa to urychlilo, oni tie semena mozu byt aj 72 hodin vo vode bez narusenia a mali by vyklicit podla vsetkeho, ja to robim hentak ze len ich zalejem vriacou a necham tu vriacu vychladnut, potom narusim skrupinu, potom dam na 48 hodin uz s narusenou skrupinou do tej dozy a potom ked vidim ze uz sa tlacia zo semena tie klicky tak to davam do substratu (obycajny kaktusovy sa mi najviac osvedcil) a nechavam to vnutri , ani nebudem davat nikdy tie baobaby von ze na cele leto, len ked tak pocas dna ked bude vonku aspon 30 °C ale to si este musim potom rozmysliet

a ten narezany otvor no rezal som to na tri krat nez som to prerezal po velmi malickych kuscickoch, fakt som to len z kraja tak trosku narezaval a velky bol jak spendlikova hlavicka - asi tak milimeter na priemer maximalne

tu dozu pouzivam len cisto kvoli teplote, ono ked tam poobede svieti svetlo spoza okna tak je tam vnutri pekne teplucko a ono mi to behom tych 48 hodin nastartuje uplne tie klicky a potom ked to dam do substratu uz po 4 dnoch sa mi to dralo zo substratu uz som mal popraskany od stredu a to behom noci zrazu boli obidva tie neprave listy vonku a uz to islo, ide to dost rychlo ten baobab a polievam to len tak ze raz za par dni ked je to uplne vyschnute tak to polejem teplou vodou vecer z poharu od stamprliku 0,04 , nechcem to prepolievat ono je to dost odolna rastlina som cital tak ju potrapim suchom nez by som mal ju zahubit aby neodhnila, lebo to jedno semeno co odhnilo bolo v najmensom kofliku a polieval som rovnako ako ostatne kofliky a tie vyrastli a v tom malom asi bolo na ten maly uz vela tej "zalievky" (aj ked to bolo len par krat streknutie rozprasovacom) a odhnil a ten dalsi zostal asi 5 cm koren zo semena ale semeno totalne tvrde a nemal asi ten baobab tkau silu ho prasknut alebo vyhnat tie neprave listy a zacal od toho semena odhnivat tak som ho vyhodil rovno

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Jún 2014, 15:30

Dik za podrobny popis,aj za link na nakup semiacok..a samotne semiacko sadis do kaktusoveho substratu a potom to este prekryvas hlinou - ak som to spravne pochopil ???.

laza616

Príspevok od užívateľa laza616 » 02 Jún 2014, 15:44

nie vobec , len kaktusovy substrat, ziadnu hlinu nepridavam uz nic ani perlit ani drenaz ani piesok, len kaktusovu zmes

palged27

Príspevok od užívateľa palged27 » 02 Jún 2014, 19:22

Aha,takze ziadna hlina...myslel som si ze kaktusovy substrat je viacej pieskovej (sivej farby)ten tvoj mi opticky pripomina popol,alebo hlinu - asi preto som si tak myslel,hoci kaktusovy substrat som predtym nevidel...tak uz som zorientovany :)

laza616

Príspevok od užívateľa laza616 » 03 Jún 2014, 09:10

palged27 napísal:Aha,takze ziadna hlina...myslel som si ze kaktusovy substrat je viacej pieskovej (sivej farby)ten tvoj mi opticky pripomina popol,alebo hlinu - asi preto som si tak myslel,hoci kaktusovy substrat som predtym nevidel...tak uz som zorientovany :)
to len tak vyzera lebo je to fotene mobilom a na tej fotke nie su dobre farby, ta hlina vyzera fakt tak jak si napisal, ale je to obycajny kaktusovy substrat - je dost piescity - baobaby mi v tom rastu bez problemov
skor rozmyslam ze cim a ako ich mam potom prihnojit lebo som niekde cital ze baobaby nemaju radi hnojiva

Napísať odpoveď

Návrat na "Iné"