tučnolist

mohykan
Dátum registrácie: 06 Feb 2013, 21:44

Re: tučnolist

Príspevok od užívateľa mohykan » 31 Júl 2013, 15:41

hla
Prílohy
DSC_0038.jpg
DSC_0039.jpg

Užívateľov profilový obrázok
lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 31 Júl 2013, 16:55

Ako casto si hovoril, ze polievas v terramole? Ja mam tucnolist v plytkej miske (mozno tak 2-3cm substratu) a polievam tak raz za 1-2 tyzdne. V tych vysokych teglikoch sa vlhkost udrzi vnutri a na dne podstatne dlhsie (niekolko dni), tam by som polieval este menej..

Hadam ti poradi niekto skusenejsi, tie listy, co su obschnute odvnutra listu som este take nevidel.

Daniel-Košice
Dátum registrácie: 26 Máj 2013, 10:45

Príspevok od užívateľa Daniel-Košice » 31 Júl 2013, 17:05

no toto vyzerá akoby sa tie listy spálili od slnka. aspon mne to tak pripada. nemal si tu crasulu náhodou niekde v izbe v polotieni a zrazu si ju dal na plne slnko? lebo každa rastlina si musí na slnko z tmy postupne privikať inak sa listy spália aj za 1 den . tiež som ešte nič podobne na crassuli nevidel . mojej sa akurát v zime vyťahuju listy a potom ma vždy červce ale inak je stále dokonalá ...

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 31 Júl 2013, 17:34

tak crassulu som polieval raz za tyzden.Nepolieval som casto,bral som to ako sukulent,ale ked som videl,zevraskavie,tak som polieval,no a toto sa stalo.Nie,mal som ich postupne na slnku,vsak vse bolo ouk,pred tyzdnom som nasiel tie listy.Cize sudruhovia?Lacike mam ich tiez v kvetinaci malom,maju cca 5 cm

mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 11 Sep 2013, 21:14

tento rok som konecne prisiel na to co najviac vyhovuje mojim crassulam. Keramzit, polievat zvrchu tak aby sa naplnila miska pod kvetinacom, zapadne okno s mnozstvom svetla. Crassula bude vytvarat nadherne dlhe jemne korienky do podmisky. Po roku ho vytiahnes z kvetinaca, vyceses zrnka keramzitu, zasadis naspat do toho isteho kvetinaca tak aby korene ostali v strede vysky kvetinaca a pockas aby vytvoril nove korene ktore dociahnu znova do misky a potom (mozno po dalsom roku) preriedis korene (vystrihas tie hrube) ale tak aby ti ostalo co najviac tych najtensich. Takto vytvoris husty korenovy system a tym padom silnu rastlinu.

prisiel som na to az tento rok :-( takze skoda vsetkych tych tucnolistov ktore ktore nemali somnou trpezlivost.

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 11 Sep 2013, 23:31

ja som zistil,ze mojim zas nevyhovuje byt na balkone,na priamom slnku.Listy nema pekne zelene,ale take dohneda...V zime v izbe som ich mal pekne zelene,tucne.Na slnku sa im nejako nedari [-X

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 12 Sep 2013, 10:30

Moje na priamom slnku nie hnednu, ale cervenaju. Co beriem ako priznak toho, ze sa im dari, lebo nepotrebuju tolko chlorofylu ;-)

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 12 Sep 2013, 15:25

zhnednutie listu znamena že ti ju slnko spálilo. crassula je sukulent a preto nemôže mať najmenší problém s priamim slnkom. správne by mala byť do červena ako píše lacike.

Daniel-Košice
Dátum registrácie: 26 Máj 2013, 10:45

Príspevok od užívateľa Daniel-Košice » 12 Sep 2013, 20:59

RastoS napísal:zhnednutie listu znamena že ti ju slnko spálilo. crassula je sukulent a preto nemôže mať najmenší problém s priamim slnkom. správne by mala byť do červena ako píše lacike.
presne tak čudujem sa ako sa crassule nemôže dariť na priamom slnku. Moja prežíva v lete hotove slnečne peklo a je šťastna ako blcha.tiež ma v lete krasne červene okraje listov. keď ju dám do izby okamžite sa začne vyťahovať a hneď ma červce. A aj ked viem že nepotrebuje veľa vody, tak ta moja hej. 15 rokov jej doprajem viac vody ako ktokoľvek iný. V lete ju polievam každý deň ako všetky ostatne bonsaje... V lete na balkone som s ňou nikdy problémy nemal.

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 14 Sep 2013, 21:15

:-? tak sa pozrite na fotky vyssie.Preco sa nedari.nedaval som ich hned na slnko.Postupne...polieval som ich sem tam,kedze sa radia medzi sukulenty .A najprv sa tak zafarbili,potom vrasky a konec.Kym boli dnu neskutocne rychlo rastli a mali pekne hrube zelene listy.Teraz nerastli vobec podla mna :((

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 14 Sep 2013, 22:13

aj keď ide o sukulent tak na priamom slnku, v malej miske, v substrate ktory zrovna moc vody nerdží musíš viac polievať.
Ako písal Daniel. Ja som asi pre mesiacom zasadil dva asi 10cm odrezky do terramolu a polievam ich každý deň.

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 20 Sep 2013, 15:46

^:)^ pani a ako to riesite si zimovanim?cital som na nete vela clankov,ale vacsinou bolo pisane o 2 moznostiach.
1) zimovat na 5-10C na svetlom mieste,obmedzit polievanie.Po zime zhodi spodnu vrstvu listov,co je normalne.Z rany,ktore ostanu,sa na jar po prvom hnojeni pekne vyrasia nove puciky ;-)
2) na parapete okna,teplo+zalievka raz za 3 tyzdne.Listy ,ale budu deformovane lebo sa tahaju za slnkom,cize po zime treba zrezat a okamzite vyrasia nove.
Cize sup sem s nazormi :-) dakujem

lacike
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 20 Sep 2013, 18:09

Nevidim rozdiel. Rastline iste prospeje viac zimny oddych pri 5-10 stupnoch. Skusal som oba sposoby, ziaden badatelny rozdiel. Ked v zime nepolievas, tak sa nic netaha, nema z coho, cize ziadne dlhe vyhony na jar neboli. Poliavam raz za 3-4 tyzdne v plytkej miske s terramolom a nejakym hrubym strkom.

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 20 Sep 2013, 19:00

ja mam teraz "dilemu".ci nechat pri balkonovych dverach,kde je zima,alebo normalne v izbe pri fikusoch.Polieval si aj na zimnom stanovisti?

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 20 Sep 2013, 20:11

ja mám tiež tučnoslist v zime na parapetni,polievam,keď vidím zmäknutie listov,to znamená nedostatok vody,v zime niektoré listy odpadnú,ale celkom dobre prezimuje

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 20 Sep 2013, 22:01

o tom opadnuti pisu,ze to je normalne,lebo ziviny ze presuva do vrchnych listov.Mikus a robis potom na jar rez?

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 21 Sep 2013, 07:31

rez robím hocikedy behom roka,zatiaľ som nemal problemy

mohykan

Príspevok od užívateľa mohykan » 21 Sep 2013, 08:29

Cize tiez nevidis rozdiel medzi tymito 2 moznostami

mathew
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 21:30
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mathew » 24 Sep 2013, 18:26

Ja moje krasule zimujem tak ze ich menej polievam a hnojim. Inac nemenim nic. Stale su na parapete nad radiatorom. Ono krasulam asi najviac pomaha ked "si ich moc nevsimas" :D . Cim viac ich pozorujem tym viac mam tendenciu menit im prostredie (vies, ze posunem viac na slnko, dam trochu prec z prievanu, dam trochu dalej od vedlajsiej rastliny a tak :)) ). Treba aby mali vela svetla, dostatok vody a substrat ktory nedrzi vodu.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 24 Sep 2013, 20:42

tučnolist je súkulent,ktorý za klasickú bonsajovú rastlinu nepovažujeme,ale je to nezmar,ktorý nám dokáže odpustiť naše prehmaty pri pestovaní,je však potrebné preštudovať si jeho podmienky ako súkulentnej rastliny,a potom prestanú diskusie čo je bodre alebo zlé pre túto rastlinu

Napísať odpoveď

Návrat na "Crassula Ovata"