Problem s tucnolistom (chory?)

viliam
Reactions:
Dátum registrácie: 02 Dec 2013, 08:58

Problem s tucnolistom (chory?)

Príspevok od používateľa viliam »

Dobry den,

Som tu novy clen a vlastne aj zaciatocnik v pestovani tucnolistov.
Na zaciatku septembra som si v Cadci na jarmoku kupil od jedneho predajcu kaktusov zo okolia Sale tucnolist.
Krasne sa mu cez jesen darilo. Dokonca vyrastol aj o tretinu svojej povodnej dlzky. Zatial ho netvarujem, nakolko chcem, aby sa mu poriadne rozvinula koruna. Az potom chcem zacat rezat a tvarovat.
Ale podme k problemu. Pri zimovani na severnej strane okna pri teplote cca 10 stupnov som si vsimol v prilohe vyznaceny podivny tvar kmena. Chcem sa opytat, ze co sa to vlastne deje a ako to riesit. Najprv som si myslel, ze som ho prelial a zacal hnit. Avsak ho polievam zhruba 2x mesacne asi 1dcl vody a teraz v zime ani to nie. Tucnolist je este v povodnom substrate a miske, ako ho zasadil predajca. Nejake viditelne choroby alebo skodcov som nevidel. Ale mozem sa mylit.

To odrotovanie si nevsimajte, vedie celym stromcekom, nakolko ho kmienok nestacil drzat a zacal sa mi troska valat, tak som ho tymi drotmi spevnil.

Dakujem za odpovede a navrhy k rieseniu.
Prílohy
Chora?? cast
Chora?? cast
Cely stromcek
Cely stromcek

Používateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Problem s tucnolistom (chory?)

Príspevok od používateľa RastoS »

ta cast je odumreta, pravdepodobne odhnita. pri 10 stupnoch je 2dc do mesiaca vela. treba pockat kym zacnu listy stracat tlak (stratia aj lesk) a poliat iba velmi malo. odrez si z novych dlhych vyhonkov nejake casti a sup do vody s nimi alebo rovno do zeme.
je mozne ze ti este zacne nad tym miestom pustat nove korene.

R

viliam
Reactions:

RastoS napísal:ta cast je odumreta, pravdepodobne odhnita. pri 10 stupnoch je 2dc do mesiaca vela. treba pockat kym zacnu listy stracat tlak (stratia aj lesk) a poliat iba velmi malo. odrez si z novych dlhych vyhonkov nejake casti a sup do vody s nimi alebo rovno do zeme.
je mozne ze ti este zacne nad tym miestom pustat nove korene.

R
Ufff. Diky za odpoved
Pockam vsak na vyjadrenie viacerych. Predsalen, ak to ma zdrave korene a odrezem to, tak si budem potom trhat vlasy.
K tomu pustaniu korenov: Je mozne, ze ked znite miesto obhadzem hlinou az po rozkonarenie, ze by to pustilo nove korene?

K rezaniu: OK ale nebudem rezat tie konariky, ale ked tak, tak odrezem nad zhitym miestom a dam do pohara s vodou. Chcem zachovat jeho najvacsiu cast. Treba do tej vody nieco este dat? Napr. par kvapiek kvapalneho humusu, alebo iba cista odstata voda?

:( :( :( A tak som sa vytesoval, ze mi stromcek krasne rastie.

viliam
Reactions:

Narezal som tu odumretu cast a vyrezal do nej tvar "V". Na moje prekvapenie ta narezana cast je vo vnutri pekne bledozelena. Ocakaval som hnedu a az ciernu. Z tohto mi vychadza, ze to odumrete a ani zhnite asi nie je.

Cize si susim hlinu na radiatore a ked bude polosucha, tak tym obhadzem kmen a budem dufat, ze to do tej zeme pusti nove korene.

Nejake rady, ze ako vyprovokovat tucnolist k rastu novych korenov?

Používateľov profilový obrázok
RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od používateľa RastoS »

hoj, o rezaní to bolo na tie nové dlhé výhony, zakrátil by si ich a zároveň by si mal odrezky na zakorenenie.

tučnolist celkom dobre pustí nové korene ak ho budeš občas postrekovať čistou vodou a ak bude mať okolo vlhký vzduch (daj pod neho alebo okolo misky zou štrkom a vodou, tak aby zem nemohla odtiaľ sať vodu ale aby sa odparovala iba).

kepoj
Reactions:
Dátum registrácie: 06 Jan 2014, 17:13

Príspevok od používateľa kepoj »

Vilo vimeň zeminu za novu.Mal som ten isty problema je to odčasteho zalievania.Vidno to aj na fotke.

Napísať odpoveď

Návrat na "Crassula Ovata"