Nasiakavosť Liapor - Zeolit - Antuka

Používateľov profilový obrázok
rasto
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Máj 2012, 13:05
Kontaktovať používateľa:

Nasiakavosť Liapor - Zeolit - Antuka

Príspevok od používateľa rasto »

Ahojte,
dokončil som môj malý testík nasiakavosti rôznych substrátov. Testoval som celkom jednoduchu, meral som hmotnosť suchého substrátu na jednoduchej kuchynskej váhe. Objem meranej vzorky bol 7 dl - uhorková flaša :). Následne som substrát zalial vodou na cca 24 hodín, potom som vodu zlial a opäť zmeral hmotnosť. Rozdiel hmotností by potom mala byť nasiaknutá voda. Výsledky viac než prekvapivé. Hmotnosť flaše je odčítaná, čiže hmotnosti jednotlivých substrátov v tabuľke sú čisté, na objem 7 dl.

Liapor Rigips - Použil som produkt ktorý nie je čistý guličkový liapor, ale aj čiastočne drtený, podobne ako ekogrit. Výhoda je že je absolutne bezprašný, peknej zrnitosti. Cenovo dosť drahý, 50 litrové vrece v Baumaxe ma stálo 10 €.

Zeolit fr. 3-5 mm - stavebniny http://www.piesok.sk v Turni, cena cca 0,19€/kg

Antuka - nie je to pravá antuka, je to bez prachových častí, resp. je ich tam minimum, stačí zľahka premyť. U nás v Bernolákove sa toto predáva ako strešný substrát, má to frakciu cca od 3 až do 16-18 mm. Vyrábajú to ako recyklát z drtených starých tehál a škridiel. Cena ani neviem, mne to do cca 50 litrového súdka dali tak za 1-2 €.

Jednoznačne v teste najviac vody nasala antuka, potom liapor Rigips, potom zeolit. Asi nie je zeolit ako zeolit, rád by som to zopakoval so vzorkou z východu, neviem odkiaľ táto moja pochádza. Ešte by som rád skúsil akadamu a teramol, ale nemám doma momentálne ani gram. Ak sa budete niekto nudiť, skúste doplniť.

EDIT 1.10.2012
Doplnil som do testov drobný Terramol fr. 1-3, ktorý poskytol Lacike. Opravená tabuľka ukazuje že pohltil naozaj vela vody. Veľké množstvo pravdepodobne zostalo aj v kapilárach, pri tejto frakcii to je veľmi pravdepodobné.
Prílohy
P9230217a.jpg
P9230218a.jpg
P9230221a.jpg
substraty_okamzite.jpg
Naposledy upravil/-a rasto v 01 Okt 2012, 11:14, upravené celkom 2 krát.

RastoS
Administrátor
Reactions:
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Nasiakavosť Liapor - Zeolit - Antuka

Príspevok od používateľa RastoS »

pekný test, dik Rasto. akadamu nemám ale môžem ti priniesť terramol aby si otestoval aj ten. ja nemám doma žiadnu poriadnu váhu :) (žena je talentovaná a všetky suroviny do jedla dáva o oka :) )

lacike
Reactions:
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa lacike »

Rasto? Ta tvoja metodika by mi nenapadla, dobry napad :ymapplause:

Mam vsak technicku poznamku. Vela totiz spravia aj medzisubstratove priestory. Ono logika mi vravi, ze viac miesta na vzduch (resp. vodu) bude v substrate gulatom s vacsimi casticami a menej v substrate malom a ostrohrannom, ten do seba lepsie zapadne (preto sa z neho robia aj chodniky, neprepadava sa, je pochodznejsi).

Otazka teda je, ci chces merat, ako by to vyzeralo v miske bez drenaze, alebo s nou. Ak by si chcel nasimulovat kolko realne v miske ostane, tak by si mal naplnit flasku, nechat kludne aj tych 24h, potom na spodku otvorit nejaky stopel (kompotovka asi nebude to prave orechove), nechal odtiect bordel co by nenasiakol do substratu a nedrzi vzlinavostou/kapilaritou.
Idealna by mozno bola 2L flasa so zrezanym dnom otocena hore dnom a pri stopli sietka. Po 24 hodinach odvazis, odsrobujes, voda odtecie a znova odvazis. Nech mame dalsie prekvapive cisla ;)

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Lacike ja som sa asi nepresne vyjadril, ale uvazoval som podobne ako pises.
Drenaz samotnu neuvazujem, lebo cely objem substratu je drenazny, kazda bonsajova miska ma otvory na odtekanie vody. Ja ked som nechal nasiakat material tych 24 hodin, tak pred vazenim som nenasiaknutu vodu samozrejme vylial, ako ked zlievas uvarene spagety :) Cize voda ktora ostala bola iba ta, ktora je priamo v substrate, nie medzi casticami.
Samozrejme v miske na odpar bude mat vplyv to ako si pisal - ci je plocha a tenka, kde sa bude brutalne voda odparovat, a ci je tam aj nejaka organika, napr. raselina ale kokosove vlakna, aj ked tie toho vela nevypiju.
Meranie so zeolitom ma vazne prekvapilo, tak som ho robil dva krat...uvazoval som aj ci nahodou nebol uz z obchodu navlhnuty, ale nebol, bol suchy a prasilo sa z neho... je to zeolit :-? ?

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ok, tak potom super ^:)^

Jedine co mi napadlo s tym zeolitom je, ze poprosit napr. marosa o sponzorsky dar :D

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

RastoS dones mi prosim v stredu na klub sedemdecku teramolu, ak mozes. Donesiem na vymenu sedemdecku zeolitu, alebo toho liaporu :). Rad to skusim na teramole. Lukas na svojom E-shope ma tabulku, kde je pisana priemerna nasiakavost teramolu 77%, minimalna 67 %. Skusime :)

RastoS
Administrátor
Reactions:

ok, skusim nezabudnut ;)

Havrann
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od používateľa Havrann »

Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

maros
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maros »

Ak sa pre zeolit osobne stavite tak nie je problem, na testovnie vam toho originlaneho dam aby ste sa pohrali :)
Inak ja by som test robil nasledovne. Naplnit substratom misku, rovnakeho tvaru a objemu pre kazdy typ substratu. Zaliat konstantnym mnozstvom vody napr. 10litov na jednu misku cez kropitko. Prebytocna voda odtecie cez otvory, nechat stat na polici 24 hodin a potom merat objem vody ktory ostal v poroch. Toto mi pride ako najviac podobne podmienkam pestovania. Aj ked nezavisle od toho ako Vam test vyjde by som substrat nemenil, zeolit is the best :)

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Paradne video, chlapik sa zamyslel nad vsetkym. Skoda, ze tam ma iba Seramis a nie aj Terramol. A takisto skoda, ze tam je iba keramzit a nie zeolit :(
Hned mi aj napadlo, ze takemu vtaciemu zobu by sa Seramis velmi pozdaval.

Pre tych, co su nedockavy, od 19. minuty je vysledny graf. Ano, je to merane aj v case :-)

Inak, ak niekto chodite na nemecke fora - co je Bims a Händler?

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

google translator mi vravi ze Bims je pemza, Blähton je keramzit, handler je obchodnik :)

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Ešte som urobil malý testík podobný ako dal link Havrann, alebo ako navrhoval maros v inom vlákne. Pozoroval som ako sa bude strácať vlhkosť v jednotlivých substrátoch v čase, za rovnakých podmienok. Testované vzorky rovnaké ako predtým (antuka, zeolit, liapor), poliate v črepníku, zvážené suché, mokré, po 24 hod a po 48. hod. Terramol som ešte nemal k dispozícii. Tu suverénne vyhral zeolit, vyzerá to že udrží vodu v sebe najdlhšie :)
Prílohy
substraty 48h.jpg

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

EDITOL som prvý test, pridaný Terramol fr. 1-3. Opravená tubuľka na začiatku vlákna.

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Rasto, hod este tie cisla do excelu a zakresli do grafu percentualny a/alebo absolutny rozdiel M(t) voci M(t-1), kde M je cista hmotnost vody a t je cas merania.
Mne to tak odoka vyzera na to, ze vodu stracali cca rovnako (liapor trocha viac pri druhom merani) a zeolit to vyhral kvoli dobre startovacej pozicii (viacej nasal a teda mu pri rovnakom odpare na konci viacej ostalo). Teda niezeby som mal nieco proti zeolitu, len aby sme tu nedospeli k nejakemu mytu kvoli zlej interpretacii ;)

RastoS
Administrátor
Reactions:

no vyzerá to celkom zaujímavo. neviem či som použil správne prepočty ale mne vyšlo že zeolit si po 48h zachová skoro 76% nasiaknutej vody, liapor 64% a antuka 55%.
čo je ale zaujímavé je že po 24h je to dosť rozdielne. zeolit 84%; liapor 70% a antuka 83%
to by znamenalo že ak polievaš každý deň tak z pohľadu "vody" ti je jedno či použiješ zeolit alebo antuku.

Havrann
Reactions:
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od používateľa Havrann »

Ja si myslim ze pre nas slovakov bude 1 zeolit nakolko je cenovo dostupny a tazi sa na Slovensku .
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

lacike
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Tak tak, je to pri denno-dennom polievani cca jedno. Pricom stale plati, ze treba brat to, co sa da lahko a lacno zohnat (cena za liter samozrejme).

Tu je to v tabulke:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... XNFTUtlQWc

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Dufam ze nejaky mytus ani striktne odporucanie tu nebudeme vyrabat :) Cely test bol moja cira zvedavost. Podla mna si kazdy musi najst spravnu kombinaciu co je pre neho naidealnejsie - cena substratu, sposob polievania, pestovane druhy, nadmorska vyska - vlhkost vzduchu, atd...
Inak este ku upresneniu posledneho testu: Prvych 24 hodin boli vsetky crepniky so substratmi umiestnene v garazi, lebo vonku bolo pod mrakom a prsalo a nechcel som aby do nich naprsalo. Dalsich 24 hodin boli vonku na parapete. Druhy den na ne aj svietilo slnko, takze da sa to do urcitej miery povazovat na preukazatelne podobne podmienky ako substrat so stromom.
Pre mna osobne je to dost jednoznacny dokaz ako tvrdil maros, ze u nas dole v podunajskej nizine, vo vyske cca 130-140 m nad morom, kde v lete byva bezne 2 tyzne 35°C najdlhsie si podrzi vodu zeolit.
Mozno pre toho, kto byva niekde pod lesom, v nadmorskej vyske 600-700 m, ma tam vlhky vzduch, je to srdecne jedno :)
Naposledy upravil/-a rasto v 01 Okt 2012, 14:26, upravené celkom 1 krát.

rasto
Reactions:
Kontaktovať používateľa:

Lacike vdaka za pekne graficke vyhodnotenie ;)

maros
Reactions:
Dátum registrácie: 11 Jan 2011, 21:26
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa maros »

Pekne ste sa pohrali chlapci :)

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"