Vlastný substrát

Užívateľov profilový obrázok
Well
Dátum registrácie: 20 Apr 2011, 15:53

Vlastný substrát

Príspevok od užívateľa Well » 21 Apr 2011, 22:42

Asi už bežná otázka ....
Chcem sa opýtať, ako si môžem zarobiť vlastný substrát. Bez toho, aby som musel navštíviť BonsaiCentrum ... Ďakujem

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Re: Vlastný substrát

Príspevok od užívateľa RastoS » 21 Apr 2011, 23:30

pozri toto, sám som to nevedel čo rozpráva. podľa mňa vynikajúca myšlienka:
http://www.youtube.com/watch?v=YoGgbq_U ... r_embedded

info čerpané z http://belanmaros.blogspot.com/search?u ... -results=5

R

Well

Príspevok od užívateľa Well » 22 Apr 2011, 10:33

Si robíš srandu ?? To mám 13 minút pozerať toho chlapa ?! :-D

mikus
Dátum registrácie: 23 Jún 2010, 20:26

Príspevok od užívateľa mikus » 22 Apr 2011, 11:37

ak nie si náročný,tak zmes kompost alebo rašelina,piesok,záhradá zemina v pomere jedna tretina každého,musíš ale počítať s tým,že po čase začnú klíčíť semená rôznych burín,ktoré budeš musieť odstraňovať,ale na začiatky myslím,že to bude dostatocné

Well

Príspevok od užívateľa Well » 22 Apr 2011, 15:39

Dobre, Ďakujem

Havrann
Dátum registrácie: 09 Sep 2010, 13:45

Príspevok od užívateľa Havrann » 22 Apr 2011, 19:42

tak ja obcas pepalim zahradnu zmes zakupenu na 30 minut 220 stC v trube
Marián Šimkovič
Danubius bonsaj klub Bratislava

Zavael
Dátum registrácie: 18 Apr 2011, 09:51
Bydlisko: Martin, Slovakia, Earth, Solar System, Milky Way galaxy, this Universe

Príspevok od užívateľa Zavael » 23 Apr 2011, 22:50

na to pecenie zeminy som sa chcel opytat, nepride tym o ziviny?

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 23 Apr 2011, 23:11

Zavael napísal:na to pecenie zeminy som sa chcel opytat, nepride tym o ziviny?
tej zeminy tam nemas vela, to na vyzivu nestaci, je tam hlavne na udrzanie vlhkosti, zvysok spravi pravidelne hnojenie ;-)
a zbavis sa hlavne inych zivin - nechcenych plaziacich sa bielkovin :-)

Martis Peter
Dátum registrácie: 28 Sep 2010, 21:07

Príspevok od užívateľa Martis Peter » 23 Apr 2011, 23:22

Podľa mňa je to zbytočné prepaľovať. Po čase sa ti tam aj tak nazhromaždia nežiadúce semena burín, baktérii. Ja to už nerobím a ani v blízkej dobe neplánujem robiť. :-s Treba len substrát zbavovať klíčiacích burín a opadnutých listov, aby nedochádzalo k uhnívaniu na povrchu substrátu. ;)

bonsai4
Dátum registrácie: 04 Sep 2010, 20:08

Príspevok od užívateľa bonsai4 » 24 Apr 2011, 08:34

:-? prepaľovať pôdu (sterilizovať)......ešte tak pre rozmnožovanie semenami :) inak zbytočné plýtvanie energiou :(

Zavael
Dátum registrácie: 18 Apr 2011, 09:51
Bydlisko: Martin, Slovakia, Earth, Solar System, Milky Way galaxy, this Universe

Príspevok od užívateľa Zavael » 24 Apr 2011, 19:46

hm dobre vediet, dik za rady... zanedlho pridam fotky z velkonocneho zberu z lesa.. :) tak sa tesim z dvoch novyh jedincov, len dufam ze mi nevykapu.. :)

Well

Príspevok od užívateľa Well » 24 Apr 2011, 20:43

yamadory ? ... asi aj ja zabehnem do lesa ( mám ho cca 1 kilometer od domu) ... dúfam, že sa mi niečo poradí :D

lacike
Dátum registrácie: 30 Jan 2011, 19:13
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa lacike » 25 Apr 2011, 10:12

Well napísal:yamadory ? ... asi aj ja zabehnem do lesa ( mám ho cca 1 kilometer od domu) ... dúfam, že sa mi niečo poradí :D
yamadori v lese? Asi nie :-) Skor na okraji lesa, alebo v lese na nejakej lucke :-)

Well

Príspevok od užívateľa Well » 25 Apr 2011, 13:45

no, šak to som mal na mysli :D

BUBI
Dátum registrácie: 07 Jún 2013, 13:18

Príspevok od užívateľa BUBI » 08 Jún 2013, 09:49

Ja si tiež robím vlastný substrát. Zájdem do bukového lesa, nazbieram rozloženú bukovku, v borine ihličnatku, na lúke krtince a piesok kúpim v akvaristike. Ak majú v kvetinárstve neupravenú rašelinu tak použijem, inak nie. Krtince používam z dvoch lokalít a to s vyšším obsahom vápnika a bez neho, podľa požiadaviek rastlín topotom mixujem.

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 18 Aug 2014, 21:59

sledujem už dlhšie debatu o tom,aký substrát používať,prevažná väčšina je za používanie umelých substrátov,ale nikoho nenapadne uvažovať o tom,v akých podmienkach rástol stromček predtým,ako sme ho doniesli z prírody,kde semiačko si samo našlo vhodné podmienky na svoj vývoj a rast,teda to najprirodzenejšie,je jasné,že tí ktorí nemajú podmienky pre prirodzený substrát,používajú kúpený umelý,ale ostatní prečo robia to isté,ja som za klasické substráty,je s tým viacej roboty,ale aj tak by som to nemenil

Chumo
Dátum registrácie: 28 Jún 2013, 19:58

Príspevok od užívateľa Chumo » 19 Aug 2014, 11:03

mikus

Ty mi prides ako moj stary otec: " Novu chladnicku nechcem, ved ta stara chladi uz 45 rokov, nova nebude chladit o nic lepsie."

Prepac za Ironiu...

Ani s tym, ze "semiacka si najdu najlepsie podmienky" s tebou celkom nesuhlasim. Nie je to nahodou tak, ze semiacko nahodne niekam spadne a tam aj vyklici ak ma vodu a teplo? Myslis, ze tie nalety popri cestach a v baniach, kde stromy zivoria par rokov a potom skapu su vhodne podmienky pre rast?

Preco je asi vacsina pre anorganicke substraty? Je to preto, ze v anorganickych substratoch tie rastliny rastu ovela lepsie. Niekedy iba cumim aky rozdiel dokaze nastat medzi dvoma cca rovnakymi rastlinami za rok, ked jednu som nestihol presadit z "klasickeho substratu"... a tu druhu uz mam v zeolite. Ja som tiez zacal s anorganickymi substratmi len nedavno, aj yamadori kopem iba druhu sezonu, za odbornika sa nepovazujem... Ale divam sa na rastliny a vidim rozdiel, tak naco pouzivat "pracnejsi klasicky substrat", ked anorganicky maju rastliny radsej ? [-X A okrem ineho je aj celkom lacny...

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 19 Aug 2014, 14:18

chumo,v jednom máš celkom pravdu,že som zo starej generácie,ktorá sa drží svojho zaužívaného a ťažko prijíma nové,ale za dlhé obdobie,ktoré sa venujem práci si stromkami mi uhynulo len pár stromkov,aj keď používam vlastný substrát,a úhyn stromkov v prírode je iná téma a debata na dlhý čas

RastoS
Administrátor
Dátum registrácie: 22 Jún 2010, 18:12

Príspevok od užívateľa RastoS » 19 Aug 2014, 23:33

ahoj, aj náš predseda klubu a dosť veľa hlavne starších členov sú zástancami klasických miešaných substrátov. čo je zvláštne tak si ich bránia aj napriek tomu že nevyskúšali anorganické substráty (niektorý akadamu ale tá je drahá a rozpadáva sa).
anorganické substráty majú oproti organickým niekoľko nepopriteľných výhod. Sú vzdušnejšie ako organické substráty, sú ľahšie, rastliny v nich nezahnívajú, je menšia šanca prehnojenia rastliny, rastliny v nich dokážu lepšie prekoreniť, sú recyklovateľné atď.
čo sa týka názorov že to je neprirodzené tak súhlasím s chumom. rastliny rastú tam kde sú dobré podmienky, kde nie sú tak uhynú. organický substrát v miske má oproti anorganickému možno len tú výhodu že chvíľu môže obsahovať stopové prvký ktoré nebývajú v hnojivách. tie sa rýchlo vyčerpajú a je po výhode.

R

mikus

Príspevok od užívateľa mikus » 21 Aug 2014, 07:29

rasto,mladí ľudia su náchylnejší na prijímanie nových vecí,neexistuje u ních skepsa k najnovším poznatkom,ktoré časom niekto prehodnotí a bude presviedčať o niečom inom,že je to to najlepšie,je to tiež otázka,že staší pestovatelia majú väščie zbierky,pre ktorých prechod na nové je pracné,ale aj nákladné,ja som v minulosti tiež rád všeličo skúšal ,než som dospel k presvedčeniu,že to čo používam mi najlepšie vyhovuje

Napísať odpoveď

Návrat na "Pôda"